REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2006 nr 19 poz. 144

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 24 stycznia 2006 r.

w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 199f ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) tryb udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej;

2) wzór wniosku o udzielenie zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej;

3) zakres informacji udzielanych organom właściwym w sprawach wydawania zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.

§ 2.
Zgodę lub odmowę udzielenia zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej wydaje się w formie decyzji administracyjnej na pisemny wniosek zainteresowanego obywatela polskiego, z tym że obywatele polscy będący byłymi żołnierzami zawodowymi składają wniosek za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące. Wzór wniosku określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
1. Organ właściwy do wydania decyzji w sprawie zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej przed wydaniem decyzji uzyskuje informacje, o których mowa w art. 199b oraz art. 199c ust. 1 pkt 3 i 4 i ust. 2 pkt 1–5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zgromadzone w ewidencji wojskowej, od wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a jeżeli wnioskodawca zamieszkuje za granicą – od wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce ostatniego pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące.

2. W przypadku byłych żołnierzy zawodowych, wraz z ich wnioskami przekazywanymi do organu właściwego do wydania zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej – wojskowy komendant uzupełnień przesyła informacje, o których mowa w ust. 1.

§ 4.
Organy właściwe w sprawach wydawania zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, przed wydaniem zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, zasięgają informacji od ministra właściwego do spraw zagranicznych w szczególności w zakresie, czy służba ta nie narusza interesów Rzeczypospolitej Polskiej oraz czy nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe.
§ 5.
Decyzja o udzieleniu zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej zawiera:

1) nazwę obcego wojska lub obcej organizacji wojskowej;

2) okres, na jaki udziela się zgody;

3) pouczenie o obowiązku powiadomienia polskiego urzędu konsularnego o terminie i miejscu rozpoczęcia oraz zakończenia służby w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.

§ 6.
1. Polski urząd konsularny, po otrzymaniu informacji o terminie i miejscu rozpoczęcia oraz zakończenia służby w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, przekazuje niezwłocznie tę informację organowi, który udzielił obywatelowi polskiemu zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, a w przypadku osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej również właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.

2. Polski urząd konsularny, po otrzymaniu informacji, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o służbie zastępczej (Dz. U. Nr 180, poz. 1496), zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące osoby zgłaszającej informację albo Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa-Śródmieście – w przypadku braku danych dotyczących właściwości wojskowego komendanta uzupełnień względem tej osoby.

§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 kwietnia 2006 r.1).

Prezes Rady Ministrów: K. Marcinkiewicz

 

 

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej (Dz. U. Nr 175, poz. 1813).

Załącznik 1.

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 24 stycznia 2006 r. (poz. 144)

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-02-06
  • Data wejścia w życie: 2006-04-20
  • Data obowiązywania: 2009-06-19
  • Dokument traci ważność: 2010-05-12

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA