REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 174 poz. 1809
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386 i Nr 148, poz. 1551) zarządza się, co następuje:
2. Pomoc finansowa, o której mowa w ust. 1, zwana dalej „płatnością rolnośrodowiskową”, jest udzielana do wysokości limitu stanowiącego równowartość w złotych kwoty w euro przewidzianej w Planie, w ramach następujących pakietów:
1) rolnictwa zrównoważonego;
2) rolnictwa ekologicznego;
3) utrzymania łąk ekstensywnych;
4) utrzymania pastwisk ekstensywnych;
5) ochrony gleb i wód;
6) tworzenia stref buforowych;
7) ochrony lokalnych ras zwierząt gospodarskich.
3. Pakiety mogą dzielić się na warianty. W ramach pakietów lub wariantów wyodrębnia się zadania. Zadania są realizowane w cyklu rocznym.
4. Wykaz pakietów, wariantów i zadań określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1) przestrzegania wymagań, o których mowa w art. 23 rozporządzenia 1257/1999/WE z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju wsi przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR), nowelizującego i uchylającego niektóre rozporządzenia (Dz. Urz. WE L 160 z 26.06.1999, z późn. zm.) oraz art. 13 i 20 rozporządzenia 817/2004/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r., ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia 1257/1999/WE (Dz. Urz. UE L 153 z 30.04.2004);
2) realizacji pakietów, o których mowa w § 1 ust. 2, zgodnie z planem działalności rolnośrodowiskowej;
3) w przypadku realizacji pakietów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 3–6 – prowadzenia rejestru działań realizowanych w ramach programu rolnośrodowiskowego (rejestr działalności rolnośrodo-wiskowej), zawierającego wykaz wypasów zwierząt oraz działań agrotechnicznych, w tym zastosowania nawozów i wykonania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin; rejestr prowadzi się na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej „Agencją”.
2. Za działalność rolniczą, o której mowa w ust. 1, uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego i reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych i grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego ssaków, ptaków i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub formowego oraz chów i hodowlę ryb.
3. Wymagania w zakresie prowadzenia działalności rolniczej zgodnie z zasadami zwykłej dobrej praktyki rolniczej, o której mowa w art. 23 rozporządzenia 1257/1999/WE, są określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 73, poz. 657).
1) działek rolnych w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gruntów rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, użytkowanych jako grunty orne i trwałe użytki zielone, a w przypadku pakietów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, użytkowanych również jako sady;
2) krów, klaczy i matek owiec:
a) ras wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, zwanych dalej „rasami lokalnymi”,
b) wpisanych do ksiąg zwierząt hodowlanych;
3) stref buforowych, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 6.
2. W przypadku realizacji pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 5, łączna powierzchnia działek rolnych, do których może być udzielona płatność rolnośrodowiskowa, wynosi co najmniej 1 ha.
2. Powierzchnia użytków rolnych, na których jest realizowany program rolnośrodowiskowy, może ulec zwiększeniu o nie więcej niż 5 % dotychczasowej powierzchni, lecz nie więcej niż o 2 ha, w pierwszym lub drugim roku realizacji programu rolnośrodowiskowego.
3. W przypadku przekroczenia zwiększenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać zmiany planu działalności rolnośrodowiskowej; do zmiany planu działalności rolnośrodowiskowej przepis § 4 stosuje się odpowiednio.
4. W przypadku zwiększenia powierzchni użytków rolnych w trzecim roku i dalszych latach realizacji programu rolnośrodowiskowego, opracowuje się nowy plan działalności rolnośrodowiskowej.
2. Pakiety, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, 3 i 4, mogą być realizowane wyłącznie na działkach rolnych położonych na obszarach, na których występują zagrożenia:
1) dla środowiska lub
2) zbiorowiska roślin o wysokich walorach przyrodniczych
– zwanych dalej „strefami priorytetowymi”.
3. Producentowi rolnemu, który realizuje pakiety, o których mowa w ust. 2, płatność rolnośrodowiskowa może być udzielona do działek rolnych położonych w strefie priorytetowej, jeżeli ich łączna powierzchnia wynosi co najmniej 1 ha.
4. W poszczególnych województwach program rolnośrodowiskowy może być realizowany w strefach priorytetowych w ramach limitu powierzchni użytków rolnych określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5. Wykaz stref priorytetowych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
1) iloczyn stawek płatności na hektar gruntu rolnego i deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni działek rolnych lub
2) iloczyn stawek płatności na sztukę zwierzęcia i deklarowanego przez producenta rolnego średniorocznego stanu krów, klaczy i matek owiec;
3) iloczyn stawek płatności na metr bieżący strefy buforowej i deklarowanej przez producenta rolnego długości tej strefy.
2. Średnioroczny stan krów, klaczy i matek owiec ustala się co 12 miesięcy, dla każdego gatunku oddzielnie, jako iloraz sumy liczby krów, klaczy i matek owiec w każdym miesiącu, obliczanej przez okres 11 miesięcy, i liczby tych miesięcy. Liczbę krów w każdym miesiącu ustala się na dzień przeprowadzonego próbnego udoju, a liczbę klaczy i matek owiec ustala się na pierwszy dzień każdego miesiąca.
3. Ustalanie średniorocznego stanu krów, klaczy i matek owiec rozpoczyna się w dniu, w którym rozpoczęto realizację pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 7.
4. Wysokość stawek płatności, o których mowa w ust. 1, stanowiących stawki podstawowe, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
1) realizuje pakiet, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, przy czym produkcja zwierzęca w jego gospodarstwie rolnym jest zbilansowana z produkcją roślinną, albo
2) realizuje co najmniej jeden z pakietów, o których mowa w § 1 ust. 2, na obszarach NATURA 2000 określonych w przepisach o ochronie przyrody.
2. Produkcja zwierzęca, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest zbilansowana z produkcją roślinną, jeżeli obsada zwierząt wynosi co najmniej 30 % maksymalnej obsady na hektar gruntu rolnego, o której mowa w załączniku nr VII do rozporządzenia 2092/91/EWG z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.Urz. EWG L 198 z 22.07.1991).
1) 50 % stawki podstawowej – za powierzchnię od 50,01 ha do 100 ha;
2) 25 % stawki podstawowej – za powierzchnię od 100,01 ha do 300 ha;
3) 5 % stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 300 ha.
2. W przypadku realizacji pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, płatność rolnośrodowiskowa do powierzchni działek rolnych przekraczającej 100 ha jest udzielana w wysokości:
1) 50 % stawki podstawowej – za powierzchnię od 100,01 ha do 300 ha;
2) 10 % stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 300 ha.
3. W przypadku realizacji pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, przy obliczaniu wysokości płatności rolnośrodowiskowej bierze się pod uwagę kolejno działki rolne, dla których obowiązują stawki podstawowe – od najwyższej do najniższej.
4. W przypadku gdy faktyczny średnioroczny stan krów, klaczy i matek owiec jest niższy niż deklarowany w danym roku we wniosku, różnicę między wysokością płatności rolnośrodowiskowej, wynikającą ze stanu deklarowanego, a wysokością płatności rolnośrodowiskowej wynikającą ze stanu faktycznego potrąca się przy obliczaniu płatności rolnośrodowiskowej w kolejnym roku.
5. Jeżeli różnica, o której mowa w ust. 4, dotyczy piątego roku realizacji pakietu wymienionego w § 1 ust. 2 pkt 7, producent rolny jest obowiązany do zwrotu tej różnicy w terminie czterech miesięcy od dnia wypłaty ostatniej płatności rolnośrodowiskowej.
2. Płatność rolnośrodowiskowa jest udzielana na wniosek producenta rolnego.
3. Wniosek składa się corocznie na formularzu udostępnianym przez Agencję.
4. W roku rozpoczęcia realizacji programu rolnośrodowiskowego wniosek można składać przez okres całego roku.
5. Począwszy od drugiego roku realizacji programu rolnośrodowiskowego wniosek składa się w terminie od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia danego roku.
6. Wniosek może być wycofany przez producenta rolnego przed dniem, w którym Agencja poinformowała producenta o stwierdzeniu nieprawidłowości w złożonym przez niego wniosku lub o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu.
7. W przypadku realizacji pakietów w strefach priorytetowych decyzje o przyznaniu płatności rolnośrodowiskowej dotyczące użytków rolnych objętych limitem, o którym mowa w § 6 ust. 4, wydaje się według kolejności wniosków złożonych w roku rozpoczęcia realizacji programu rolnośrodowiskowego.
1) kopię części mapy ewidencji gruntów i budynków z naniesionymi oznaczeniami poszczególnych działek rolnych objętych wnioskiem, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej;
2) w przypadku realizacji pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 – kopię certyfikatu zgodności wymaganego przepisami o rolnictwie ekologicznym albo dokument poświadczający, że gospodarstwo rolne znajduje się w okresie przestawiania na produkcję rolniczą metodami ekologicznymi, albo dokument poświadczający, że gospodarstwo rolne jest objęte planem kontroli, wydawane przez upoważnioną jednostkę certyfikującą;
3) w przypadku realizacji pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 3 lub 4, na obszarze chronionym w rozumieniu przepisów o ochronie przyrody – zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora przyrody lub dyrektora parku narodowego o zgodności planu działalności rolnośrodowiskowej z planem ochrony dotyczącym danego obszaru, a w przypadku braku planu ochrony – opinię o zgodności planu działalności rolnośrodowiskowej z celami ochrony obszaru chronionego;
4) w przypadku realizacji pakietu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 7 – zaświadczenie, że stado zwierząt ras lokalnych jest objęte programem ochrony zasobów genetycznych, wydane przez podmiot upoważniony do realizacji lub koordynacji działań w zakresie ochrony zasobów genetycznych.
2. Do wniosku, o którym mowa w § 11 ust. 5, w przypadku realizacji pakietu wymienionego w § 1 ust. 2 pkt 7, dołącza się zaświadczenie o średniorocznym stanie zwierząt wpisanych do księgi zwierząt hodowlanych, wydane przez podmiot prowadzący księgę albo podmiot upoważniony do prowadzenia oceny wartości użytkowej. W przypadku rozpoczęcia realizacji pakietu od dnia 1 sierpnia, począwszy od drugiego roku realizacji tego pakietu, producent rolny składa zaświadczenie w terminie do dnia 31 lipca.
1) od dnia 16 czerwca do dnia 31 lipca danego roku – w przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w § 11 ust. 4, w okresie od dnia 16 stycznia do dnia 15 czerwca danego roku;
2) od dnia 16 stycznia do ostatniego dnia lutego danego roku – w przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w § 11 ust. 4, w okresie od dnia 16 czerwca do dnia 15 stycznia następnego roku.
2. Producent rolny, któremu przyznano płatność rolnośrodowiskową, realizuje program rolnośrodowiskowy:
1) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 – od dnia 1 sierpnia,
2) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 – od dnia 1 marca
– roku, w którym została wydana decyzja administracyjna o przyznaniu płatności rolnośrodowiskowej.
3. Płatność rolnośrodowiskową wypłaca się:
1) w pierwszym roku realizacji programu rolnośrodowiskowego – w terminie 8 miesięcy od dnia rozpoczęcia jego realizacji;
2) począwszy od drugiego roku realizacji programu rolnośrodowiskowego – w terminie 12 miesięcy od dnia wypłaty poprzedniej płatności.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się kopię umowy sprzedaży lub innej umowy, w wyniku której nastąpiło przeniesienie posiadania gospodarstwa rolnego lub stada zwierząt ras lokalnych.
3. Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy przeniesienie posiadania gospodarstwa rolnego lub stada zwierząt ras lokalnych nastąpiło po dniu wydania decyzji administracyjnej w sprawie płatności rolnośrodowiskowej.
2. Jeżeli w wyniku następnej kontroli na miejscu zostanie stwierdzone dalsze nieprzestrzeganie zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej, płatność rolnośrodowiskowa należna za dany rok podlega:
1) zmniejszeniu o 7 % za każde uchybienie inne niż stwierdzone podczas poprzedniej kontroli;
2) zawieszeniu – w przypadku wystąpienia uchybienia, które zostało już stwierdzone podczas poprzedniej kontroli.
2. Jeżeli w wyniku następnej kontroli na miejscu zostanie stwierdzone, że producent rolny nadal nie realizuje poszczególnych zadań w ramach pakietów, o których mowa w § 1 ust. 2, płatność rolnośrodowiskowa podlega zawieszeniu w danym roku i w roku następnym.
3. Płatność rolnośrodowiskowa podlega w danym roku zawieszeniu również wówczas, gdy producent rolny nie prowadzi rejestru działalności rolnośrodowiskowej.
1) nie realizuje pakietów objętych wnioskiem zgodnie z opracowanym planem działalności rolnośrodowiskowej;
2) nie opracował planu działalności rolnośrodowiskowej;
3) z nieuzasadnionych przyczyn zaprzestał wykonywania planu działalności rolnośrodowiskowej przed upływem terminu jego realizacji.
1) plan działalności rolnośrodowiskowej;
2) rejestr działalności rolnośrodowiskowej;
3) dowody zakupu nawozów i środków ochrony roślin;
4) atest dla opryskiwacza ciągnikowego oraz dokumenty potwierdzające:
a) ukończenie szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin w produkcji roślinnej,
b) prowadzenie ewidencji zabiegów wykonywanych przy użyciu środków ochrony roślin;
5) wyniki analizy zasobności gleb przeprowadzonej zgodnie z przepisami o nawozach i nawożeniu;
6) zaświadczenie o wpisie zwierząt do ksiąg zwierząt hodowlanych wydane przez podmiot prowadzący księgę.
Prezes Rady Ministrów: M. Belka
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 254, poz. 1803, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 130, poz. 1112, Nr 233, poz. 1957 i Nr 238, poz. 2022, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 165, poz. 1592, Nr 190, poz. 1865 i Nr 228, poz. 2259 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959 i Nr 116, poz. 1206.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 20 lipca 2004 r. (poz. 1809)
Załącznik nr 1
WYKAZ PAKIETÓW I WARIANTÓW ORAZ ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH PAKIETÓW LUB WARIANTÓW
Załącznik nr 2
LIMIT POWIERZCHNI UŻYTKÓW ROLNYCH W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU ROLNOŚRODOWISKOWEGO W STREFACH PRIORYTETOWYCH
Załącznik nr 5
WYSOKOŚĆ ZMNIEJSZEŃ PŁATNOŚCI ROLNOŚRODOWISKOWYCH DOKONYWANYCH W RAMACH PAKIETÓW LUB WARIANTÓW
- Data ogłoszenia: 2004-08-09
- Data wejścia w życie: 2004-09-01
- Data obowiązywania: 2010-03-03
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 23 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 18 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 29 czerwca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 25 kwietnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 marca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 21 października 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 24 lutego 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 16 lutego 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA