REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 168 poz. 1762
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI l PRACY1)
z dnia 5 lipca 2004 r.
w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów2)
Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
1) produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych lub preparatów niebezpiecznych;
2) wprowadzania do obrotu lub stosowania produktów zawierających substancje niebezpieczne lub preparaty niebezpieczne.
2. Przepisy rozporządzenia nie dotyczą wprowadzania do obrotu substancji i preparatów niebezpiecznych w celu prowadzenia badań naukowo-rozwojowych lub przeprowadzania analiz chemicznych, a także ich stosowania w tych dziedzinach, o ile rozporządzenie nie stanowi inaczej.
1) zaklasyfikowanych, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4 ust. 2 lub 3 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych, zwanej dalej „ustawą", jako bardzo toksyczne lub żrące z przypisanym zwrotem R35;
2) metanolu (CAS 67-56-1);
3) preparatów zawierających metanol w stężeniach większych niż 3% wagowych, w tym preparatów służących do spryskiwania szyb.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje obrotu detalicznego następujących produktów zawierających metanol:
1) paliw do silników redukcyjnych stosowanych w modelarstwie;
2) paliw do silników spalinowych używanych w sportach motorowych;
3) paliw pochodzenia roślinnego (biopaliw);
4) klejów.
3. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje wprowadzania do obrotu detalicznego następujących substancji i preparatów zaklasyfikowanych jako żrące:
1) środków do czyszczenia dla potrzeb gospodarstwa domowego, także zawierających wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu;
2) materiałów stosowanych w budownictwie;
3) nawozów mineralnych.
4. Substancje lub preparaty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 mogą być wprowadzane do obrotu pod warunkiem, że osoba wprowadzająca uzyska od nabywcy identyfikujące go następujące dane:
1) nazwę firmy lub imię i nazwisko;
2) adres;
3) numer NIP.
5. Osoba wprowadzająca do obrotu substancje lub preparaty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 jest obowiązana przechowywać dane, o których mowa w ust. 4, przez okres 5 lat.
6. W przypadku substancji i preparatów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, osoba wprowadzająca je do obrotu, poza przyjęciem od nabywcy danych, o których mowa w ust. 4, jest obowiązana do zgłoszenia w terminie do końca lutego każdego roku listy odbiorców za rok poprzedni właściwemu terenowo państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.
7. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 6, jednostka organizacyjna podległa lub nadzorowana przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych przekazuje właściwemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
8. Substancje i preparaty bardzo toksyczne, żrące oraz metanol mogą być stosowane w działalności zawodowej pod warunkiem:
1) zgłoszenia właściwemu terenowo państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, a w przypadku jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych – właściwemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, najpóźniej w dniu ich nabycia po raz pierwszy;
2) prowadzenia przez użytkownika ewidencji ich rozchodu;
3) zabezpieczenia ich przed przejęciem przez osoby niepowołane.
1) wytwarzania:
a) metalicznych nabłyszczaczy przeznaczonych głównie do ozdabiania,
b) sztucznego śniegu i szronu,
c) „zabawnych" poduszek,
d) serpentyn,
e) imitacji ekstrementów,
f) płatków dekoracyjnych i piany,
g) sztucznych pajęczyn,
h) cuchnących bomb;
2) wydawania dźwięku.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy farb i lakierów w pojemnikach aerozolowych.
3. Pojemniki aerozolowe służące do celów rozrywkowych lub do ozdabiania, zawierające substancje zaklasyfikowane do grup wymienionych w ust. 1, mogą być wprowadzane do obrotu detalicznego pod warunkiem, że są przeznaczone do użytku zawodowego i umieszczono na nich napis „Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego".
1) zapobiegania zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy, rośliny lub zwierzęta:
a) kadłubów łodzi,
b) klatek, pływaków, sieci i innych przyborów lub urządzeń używanych w hodowli ryb lub małży,
c) jakichkolwiek przyborów lub urządzeń zanurzonych całkowicie lub częściowo w wodach śródlądowych i morskich;
2) zabezpieczania drewna;
3) oczyszczania wód przemysłowych, niezależnie od ich przeznaczenia;
4) impregnacji tkanin technicznych o dużej odporności oraz włókien przeznaczonych do ich wytwarzania.
1) zapobiegania zanieczyszczaniu przez mikroorganizmy, rośliny lub zwierzęta:
a) kadłubów łodzi,
b) klatek, pływaków, sieci i innych przyrządów lub urządzeń używanych w hodowli ryb lub małży,
c) jakichkolwiek przyborów lub urządzeń całkowicie lub częściowo zanurzonych w wodach śródlądowych i morskich;
2) oczyszczania wód przemysłowych, niezależnie od ich przeznaczenia;
3) zabezpieczania drewna.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy:
1) substancji i preparatów stosowanych do zabezpieczania drewna pod warunkiem, że będą one użyte w postaci rozpuszczonej jako nieorganiczne mieszaniny miedzi, chromu i arsenu, zwane dalej „CCA", typu C tylko w przemysłowych próżniowych lub ciśnieniowych instalacjach do impregnacji drewna;
2) preparatów typu DFA (denitrofenol-fluorek-arsen) stosowanych do powtórnego zabezpieczania in situ metodą ciśnieniową lub próżniową już osadzonych słupów drewnianych podtrzymujących kable napowietrzne, o ile czynności te wykonywane są przez specjalistów.
3. Drewno zabezpieczone w sposób, o którym mowa w ust. 2, może być wprowadzone do obrotu po całkowitym zakończeniu procesu impregnacji.
4. Drewno zabezpieczone za pomocą roztworów CCA w instalacjach profesjonalnych w sposób, o którym mowa w ust. 2, może być wprowadzane do obrotu do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych, w celu zapewnienia wymaganej integralności struktury drewna oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi lub inwentarza:
1) jako materiał konstrukcyjny w budynkach użyteczności publicznej i rolniczej, budynkach biurowych i zabudowaniach przemysłowych;
2) jako materiał konstrukcyjny mostów i kładek;
3) jako materiał konstrukcyjny mostów i mol w zbiornikach słodkowodnych i wodach słabo zasolonych;
4) jako bariery dźwiękochłonne;
5) w kontroli lawin;
6) w ogrodzeniach i barierkach bezpieczeństwa na autostradach;
7) w okorowanych słupkach z drzew iglastych stosowanych do ogradzania zagród dla zwierząt;
8) w konstrukcjach podtrzymujących ziemię;
9) jako słupy trakcji elektrycznej i telekomunikacyjnej;
10) jako podziemne podkłady kolejowe.
5. Drewno zabezpieczone w sposób, o którym mowa w ust. 4, powinno być oznakowane indywidualnie informacją „Zawiera arsen, stosować wyłącznie do celów zawodowych i w instalacjach przemysłowych".
6. Opakowania zbiorcze każdej partii drewna wprowadzanego na rynek powinny być oznakowane etykietą zawierającą informację „Podczas przenoszenia używać rękawic ochronnych, a w czasie cięcia lub jakiejkolwiek innej obróbki stosować maski przeciwpyłowe i środki ochrony oczu".
7. Odpady powstałe podczas obróbki tego drewna powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne i unieszkodliwiane przez specjalistyczne przedsiębiorstwa.
8. Zakazuje się stosowania zaimpregnowanego drewna, o którym mowa w ust. 4:
1) do konstrukcji domów i w mieszkaniach;
2) w przypadku, gdy występuje ryzyko wielokrotnego kontaktu ze skórą człowieka;
3) do stosowania w wodzie morskiej;
4) do stosowania w rolnictwie, z wyjątkiem wykorzystywania na słupki do ogrodzeń dla inwentarza i jako budulca do konstrukcji, o których mowa w ust. 4;
5) w przypadku, gdy zaimpregnowane drewno może mieć kontakt z półproduktami lub produktami przeznaczonymi do spożycia przez ludzi lub zwierzęta.
2. Zakazuje się wprowadzania do obrotu i stosowania produktów zawierających organiczne związki cyny oraz zawierających je preparatów jako produktów o działaniu biobójczym, przeznaczonych do zapobiegania zanieczyszczeniom wywoływanym przez drobnoustroje, rośliny lub zwierzęta, w szczególności do zabezpieczania:
1) łodzi żaglowych, niezależnie od długości, przeznaczonych do użytkowania na morzach, wodach przybrzeżnych, estuariach, śródlądowych drogach wodnych i jeziorach;
2) klatek, pływaków, sieci i innych przyborów lub urządzeń używanych w hodowli ryb lub małży;
3) przyborów lub urządzeń zanurzonych całkowicie lub częściowo w wodach śródlądowych i morskich.
3. Zakazuje się stosowania organicznych związków cyny lub zawierających je preparatów do oczyszczania wód przemysłowych.
2. Benzen nie może występować w stężeniach większych niż 0,1% masy we wprowadzanych do obrotu substancjach i preparatach, z wyjątkiem:
1) paliw do silników spalinowych;
2) substancji i preparatów do wyłącznego stosowania w procesach przemysłowych, pod warunkiem że emisja benzenu nie przekracza ustalonych wartości;
3) odpadów.
1) produktów końcowych wytworzonych z następujących substancji i preparatów:
a) polichlorku winylu (PCW),
b) poliuretanu (PUR),
c) polietylenu o małej gęstości, z wyjątkiem polietylenu używanego do wytwarzania barwionej przedmieszki (Ld PE),
d) octanu celulozy (CA),
e) octanomaślanu celulozy (CAB),
f) żywic epoksydowych,
g) żywic melaminowo-formaldehydowych (MF),
h) żywic mocznikowo-formaldehydowych (UF),
i) poliestrów nienasyconych (UP),
j) politereftalanu etylenu (PET),
k) politereftalanu butylenu (PBT),
l) polistyrenu przezroczystego ogólnego przeznaczenia,
m) kopolimeru metakrylanu metylu-akrylonitryl (AMMA),
n) polietylenu usieciowanego (VPE),
o) polistyrenu wysokoudarowego,
p) polipropylenu (PP);
2) farb.
2. Dopuszcza się występowanie kadmu stanowiącego zanieczyszczenie w farbach z dużą zawartością cynku, o ile stężenie kadmu nie przekracza 0,1% masowego.
3. Produkty końcowe lub składniki produktów wytworzone z substancji i preparatów wymienionych w ust. 1 barwionych kadmem mogą zostać wprowadzone do obrotu pod warunkiem, że zawartość kadmu (w przeliczeniu na kadm metaliczny) w tych produktach lub składnikach produktów nie przekracza 0,01% masowego.
1) opakowań (toreb, zbiorników, butelek, wieczek);
2) artykułów biurowych i szkolnych;
3) akcesoriów do mebli, karoserii pojazdów;
4) artykułów odzieżowych i galanterii odzieżowej, w tym rękawiczek;
5) wykładzin podłogowych i ściennych;
6) materiałów tekstylnych impregnowanych, powlekanych, pokrywanych lub laminowanych;
7) sztucznej skóry;
8) płyt gramofonowych;
9) rur i przewodów instalacyjnych i ich akcesoriów;
10) drzwi wahadłowych;
11) pojazdów do transportu drogowego (wnętrze, strona zewnętrzna, podwozie);
12) powłok blachy stalowej używanej w budownictwie lub w przemyśle;
13) izolacji przewodów elektrycznych.
2. Wymienione w ust. 1 produkty końcowe lub składniki produktów wytworzone z polimerów lub kopolimerów chlorku winylu utrwalanych substancjami zawierającymi kadm mogą zostać wprowadzone do obrotu pod warunkiem, że zawartość kadmu (w przeliczeniu na kadm metaliczny) w tych produktach lub składnikach produktów nie przekracza 0,01% masowego kadmu.
1) urządzeń i maszyn stosowanych:
a) w produkcji żywności,
b) w rolnictwie,
c) do schładzania i zamrażania,
d) w drukarstwie i introligatorstwie,
e) do produkcji papieru i tektury,
f) do produkcji tkanin i odzieży;
2) urządzeń i maszyn stosowanych do produkcji:
a) narzędzi i maszyn stosowanych w przemyśle,
b) pojazdów drogowych i rolniczych,
c) pojazdów szynowych,
d) statków,
e) artykułów gospodarstwa domowego,
f) mebli,
g) urządzeń sanitarnych,
h) urządzeń centralnego ogrzewania i urządzeń do klimatyzacji powietrza.
2. Zakazuje się wprowadzania do obrotu powlekanych kadmem produktów lub składników produktów wymienionych w ust. 1.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do:
1) produktów i ich składników stosowanych w przemyśle lotniczym, morskim, jądrowym, w górnictwie oraz do pojazdów i urządzeń techniki kosmicznej, które podlegają szczególnym normom bezpieczeństwa;
2) elementów i składników elementów, od których zależy bezpieczeństwo w pojazdach rolniczych i szynowych oraz na statkach;
3) kontaktów elektrycznych zainstalowanych w każdym urządzeniu.
2. Zakazuje się produkcji, stosowania i wprowadzania do obrotu detalicznego substancji i preparatów, w których substancje wymienione w ust. 1 występują jako składniki lub zanieczyszczenia w stężeniach przekraczających 0,1% masowego.
3. Substancje wymienione w ust. 1 lub zawierające je preparaty mogą być wytwarzane i stosowane jako półprodukty do produkcji innych substancji lub preparatów pod warunkiem, że:
1) zostanie wyeliminowane narażenie pracowników na te substancje, w szczególności przez ich wytwarzanie i stosowanie jako półproduktów w zamkniętych instalacjach technologicznych, z których substancje te będą pobierane lub uwalniane jedynie w stopniu niezbędnym do zapewnienia monitorowania procesu lub utrzymania instalacji w ruchu;
2) przed zastosowaniem lub produkcją substancji lub preparatu wymienionych w ust. 1 zostaną przedstawione właściwemu terenowo państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu następujące informacje:
a) uzasadnienie produkcji lub stosowania,
b) ilość substancji stosowanej lub produkowanej w ciągu roku,
c) stosowane reakcje chemiczne i procesy technologiczne lub sposób stosowania,
d) liczba pracowników, którzy mogą być narażeni na działanie substancji lub preparatów, o których mowa w ust. 1,
e) środki bezpieczeństwa i działania organizacyjne przewidziane dla ochrony zdrowia pracowników.
4. Do wytwarzania i stosowania substancji i preparatów, o których mowa w ust. 1 i 2, w badaniach naukowych stosuje się przepis ust. 3.
5. Substancje i preparaty, o których mowa w ust. 1, oraz produkty lub preparaty zawierające te substancje jako składniki lub zanieczyszczenia mogą być wprowadzane do obrotu pod warunkiem, że są przeznaczone do użytku zawodowego i oznakowane etykietą zawierającą informację „Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego".
1) produktów przeznaczonych do długotrwałego kontaktu ze skórą, w szczególności:
a) kolczyków, naszyjników, bransoletek, łańcuszków i pierścionków,
b) zegarków na rękę, bransolet i pasków do zegarków,
c) guzików na nitach, nitów, zamków błyskawicznych i metalowych znaczków na odzieży
– jeżeli szybkość wydzielania się niklu z części wymienionych produktów wchodzących w długotrwały kontakt ze skórą przekracza 0,5 ug/cm2/tydzień;
2) produktów wymienionych w pkt 1, mających pokrycie z materiału innego niż nikiel, jeżeli takie pokrycie nie gwarantuje, że szybkość wydzielania się niklu z części wymienionych produktów wchodzących w długotrwały kontakt ze skórą przez co najmniej dwa lata normalnego użytkowania nie przekracza 0,5 ug/cm2/tydzień.
2. Nikiel i jego związki nie mogą występować w sztyftach wkładanych do przekłutego ucha i innych przekłutych części ciała w czasie pokrywania się nabłonkiem rany spowodowanej przekłuciem, niezależnie od faktu, czy sztyft jest wyjmowany, czy też nie. Zakaz ten nie ma zastosowania pod warunkiem, że taki sztyft jest jednorodny i stężenie niklu w nim jest mniejsze niż 0,05% jego masy.
2. Dopuszcza się stosowanie farb zawierających substancje wymienione w ust. 1 do restaurowania i konserwacji dzieł sztuki oraz budynków zabytkowych lub ich wnętrz, o ile zastosowanie do tych celów farb niezawierających tych substancji nie jest możliwe.
2. Substancje i preparaty, o których mowa w ust. 1, mogą być stosowane jako paliwo w lampach dekoracyjnych. Jeżeli jednak przypisano im zwrot R65 i występują one w obrocie w opakowaniach o pojemności mniejszej niż 15 litrów, to nie mogą zawierać środków zapachowych lub barwiących.
3. Substancje i preparaty, o których mowa w ust. 1, stosowane jako paliwo w lampach dekoracyjnych mogą być wprowadzane do obrotu pod warunkiem, że ich opakowania będą oznakowane etykietą zawierającą informację „Lampy napełnione tą cieczą należy chronić przed dziećmi".
2. Zakazuje się stosowania proszku z kory mydłoki (Quillaja saponaraia) i jego pochodnych zawierających saponiny, proszku z korzeni Helleborus viridis i Helleborus niger, proszku z korzeni Veratrum album i Veratrum nigrum, o-nitrobenzaldehydu (CAS 522-89-6), siarczku amonu (CAS 12135-76-1), wodorosiarczku amonu (CAS 12124-99-1), polisiarczku amonu (CAS 12259-92-6), bromooctanu metylu (CAS 96-32-2), bromooctanu etylu (CAS 105-36-2), bromooctanu propylu (CAS 35223-80-4) i bromooctanu butylu (CAS 5292-43-3) jako substancji stosowanej w pokazach lub grach albo używania ich jako składników w wyrobach o podobnym przeznaczeniu, w szczególności w proszkach do kichania lub w bombach cuchnących. Zakaz nie dotyczy bomb cuchnących zawierających nie więcej niż 1,5 ml wymienionych substancji ciekłych.
1) substancje rakotwórcze kategorii 1 lub 2 i oznakowane symbolem „T" oraz zwrotami R45 lub R49,
2) substancje mutagenne kategorii 1 lub 2 i oznakowane zwrotem R46,
3) substancje działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 lub 2 i oznakowane zwrotami R60 lub R61
– i wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje także substancje i preparaty, które zawierają jako składniki lub zanieczyszczenia substancje wymienione w ust. 1, w stężeniach przekraczających wartości graniczne powodujące, że te substancje i preparaty spełniają kryteria klasyfikacji określone w wykazie zawartym w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy albo w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy, i są zaklasyfikowane jako:
1) substancje rakotwórcze;
2) substancje mutagenne;
3) substancje działające szkodliwie na rozrodczość.
3. Substancje wymienione w ust. 1 oraz substancje i preparaty, które zawierają je jako składniki lub zanieczyszczenia, mogą być wprowadzane do obrotu pod warunkiem, że ich opakowania będą oznakowane etykietą zawierającą informację „Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego. Uwaga: Unikaj narażenia. Przed stosowaniem tej substancji/preparatu zapoznaj się z instrukcją".
4. Przepisy ust. 1–3 nie dotyczą:
1) paliw do pojazdów;
2) olejów mineralnych przeznaczonych do stosowania jako paliwo w urządzeniach do spalania ruchomych lub stałych;
3) paliw sprzedawanych w naczyniach zamkniętych, w butlach ciśnieniowych;
4) farb artystycznych.
1) ubrań, pościeli, ręczników, szczotek do włosów, czapek, pieluch i innych przyborów sanitarnych, śpiworów;
2) obuwia, rękawiczek, pasków do zegarków ręcznych, toreb podręcznych, portfeli, aktówek, pokrowców na fotele, torebek noszonych na szyi;
3) zabawek tekstylnych lub skórzanych oraz zabawek zawierających garderobę tekstylną lub skórzaną;
4) przędzy i tkanin przeznaczonych dla użytkownika końcowego.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, dotyczy barwników azowych, w których jedna lub więcej grup azowych uległa rozkładowi spowodowanemu reakcją redukcji, wskutek czego mogą wydzielać jedną lub więcej amin aromatycznych wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w wykrywalnych stężeniach powyżej 30 ppm w produktach końcowych wymienionych w ust. 1 lub w jego częściach.
3. Zakazuje się wprowadzania do obrotu barwionych barwnikami azowymi artykułów tekstylnych i skórzanych wymienionych w ust. 1, z uwzględnieniem ust. 2.
4. Zakazuje się wprowadzania do obrotu i stosowania do barwienia wyrobów tekstylnych i skórzanych barwników azowych wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia w wykazie 2 i preparatów zawierających te barwniki w stężeniach większych niż 0,1% masowego.
1) czyszczenia przemysłowego i sprzątania, z wyjątkiem kontrolowanych urządzeń zamkniętych do prania na sucho, gdzie płyn piorący krąży w obiegu zamkniętym i jest potem spalany, oraz urządzeń do prania z wyposażeniem specjalnym, gdzie ciecz piorąca jest zawracana lub spalana;
2) czyszczenia w warunkach domowych;
3) obróbki tekstyliów i skóry, z wyjątkiem procesów, w których nie powstają ścieki, oraz procesów, w których ścieki są wstępnie oczyszczane w celu całkowitego usunięcia frakcji organicznej przed oczyszczaniem biologicznym (odtłuszczanie skór owczych);
4) środków emulgujących w produktach stosowanych do zabiegów higienicznych wymion krów;
5) obróbki metali, z wyjątkiem zastosowania w kontrolowanych systemach zamkniętych, gdzie płyn myjący jest zawracany lub spalany;
6) produkcji masy celulozowej i papieru;
7) produktów kosmetycznych;
8) innych produktów użytku (higieny) osobistej, z wyjątkiem spermicydów;
9) składników pestycydów i biocydów.
2. Jeżeli zastosowano środki redukujące, bez naruszania innych przepisów dotyczących klasyfikacji, pakowania i znakowania substancji i preparatów niebezpiecznych, opakowanie cementu lub preparatu zawierającego cement powinno być oznakowane czytelnie i trwale informacją o dacie pakowania, jak również o warunkach i okresie przechowywania odpowiednim dla zachowania aktywności składników redukujących i zachowania zawartości chromu VI poniżej poziomu określonego w ust. 1.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania w przypadku wprowadzania do obrotu i stosowania pod kontrolą w procesach całkowicie zamkniętych i całkowicie zautomatyzowanych, w których cement i preparaty zawierające cement mają wyłącznie kontakt z maszynami i nie ma możliwości kontaktu ze skórą pracowników obsługi.
1) benzo(a)piren w stężeniu większym niż 0,005% ich masy;
2) fenole ekstrahowane wodą, w stężeniu przekraczającym 3% ich masy.
2. Zakazuje się wprowadzania do obrotu drewna impregnowanego substancjami lub preparatami, o których mowa w ust. 1.
3. Substancje lub preparaty, o których mowa w ust. 1:
1) mogą być wprowadzane do obrotu wyłącznie w opakowaniach o pojemności wynoszącej co najmniej 20 litrów;
2) nie mogą być wprowadzane do obrotu detalicznego, a także nieodpłatnie przekazywane konsumentom.
4. Opakowania substancji i preparatów, o których mowa w ust. 3 pkt 1, powinny być oznakowane etykietą zawierającą informację „Produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania w instalacjach przemysłowych".
5. Drewno impregnowane wprowadzane po raz pierwszy do obrotu może być używane wyłącznie w zastosowaniach zawodowych lub przemysłowych, w szczególności jako podkłady torów kolejowych, linie przesyłowe energetyczne lub telekomunikacyjne, w ogrodzeniach, portach i torach wodnych. Drewno takie nie może być stosowane:
1) wewnątrz budynków, niezależnie od ich przeznaczenia (mieszkalnych, wypoczynkowych, pomieszczeń pracy);
2) do wyrobu pojemników służących do hodowli roślin ani do wyrobu lub naprawy opakowań, które mogą mieć kontakt z surowcami, półproduktami lub produktami przeznaczonymi do spożycia przez ludzi lub zwierzęta lub które mogą zanieczyścić inne materiały mające taki kontakt;
3) na placach zabaw lub innych miejscach publicznych przeznaczonych do rozrywki oraz w innym celu, jeżeli istnieje ryzyko, że drewno takie będzie miało kontakt ze skórą człowieka.
6. Drewno impregnowane substancjami lub preparatami, o których mowa w ust. 1, wprowadzane ponownie do obrotu, nie może być stosowane do celów wymienionych w ust. 5.
2. Substancje wymienione w ust. 1 oraz substancje i preparaty zawierające te substancje jako zanieczyszczenia lub składniki w stężeniach wynoszących co najmniej 0,1% masowego substancji lub preparatu mogą być wprowadzane do obrotu pod warunkiem, że są przeznaczone do użytku zawodowego i opakowania oznakowane są etykietą zawierającą informację „Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego".
1) instalacji i maszyn zawierających w dniu wejścia w życie rozporządzenia substancje, o których mowa w § 15;
2) wprowadzania do obrotu substancji i zawierających ją preparatów, o których mowa w § 15, stosowanych do konserwacji lub naprawy instalacji i maszyn, wymienionych w pkt 1.
1) § 25 wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 2004 r.;
2) § 24 ust. 3 w stosunku do produktów tekstylnych wyprodukowanych z włókien poddanych recyklingowi, jeżeli aminy wymienione w załączniku nr 2 do rozporządzenia w wykazie 1 zostały wyeliminowane poprzez usunięcie pozostałości wcześniejszych barwników z tych włókien i jeżeli usuwane aminy występowały w stężeniu poniżej 79 ppm, wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.;
3) § 26–27 wchodzą w życie z dniem 17 stycznia 2005 r.
Minister Gospodarki i Pracy: J. Hausner
|
1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 76/769/EWG z dnia 27.07.1976 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu i stosowaniu niektórych substancji i preparatów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 262 z dn. 27.09.1976 r.) zmienionej następującymi dyrektywami:
– 79/663/EWG z dn. 24.07.1979 r. (Dz. Urz. WE L 197 z dn. 3.08.1979 r.),
– 82/806/EWG z dn. 7.11.1982 r. (Dz. Urz. WE L 339 z dn. 1.12.1982 r.),
– 83/264/EWG z dn. 16.05.1983 r. (Dz. Urz. WE L 147 z dn. 6.06.1983 r.),
– 89/677/EWG z dn. 21.12.1989 r. (Dz. Urz. WE L 398 z dn. 30.12.1989 r),
– 89/678/EWG z dn. 21.12.1989 r. (Dz. Urz. WE L 398 z dn. 30.12.1989 r.),
– 91/173/EWG z dn. 21.03.1991 r. (Dz. Urz. WE L 085 z dn. 5.04.1991 r.),
– 91/338/EWG z dn. 18.06.1991 r. (Dz. Urz. WE L 186 z dn. 12.07.1991 r.),
– 91/339/EWG z dn. 18.06.1991 r. (Dz. Urz. WE L 186 z dn. 12.07.1991 r.),
– 94/27/WE z dn. 30.06.1994 r. (Dz. Urz. WE L 188 z dn. 22.07.1994 r.),
– 94/48/WE z dn. 7.12.1994 r. (Dz. Urz. WE L 331 z dn. 21.12.1994 r.),
– 94/60/WE z dn. 20.12.1994 r. (Dz. Urz. WE L 365 z dn. 31.12.1994 r.),
– 96/55/WE z dn. 4.08.1996 r. (Dz. Urz. WE L 231 z dn. 12.09.1996 r.),
– 97/10/WE z dn. 26.02.1997 r. (Dz. Urz. WE L 068 z dn. 8.03.1997 r.),
– 97/16/WE z dn. 10.04.1997 r. (Dz. Urz. WE L 116zdn. 6.05.1997 r.),
– 97/56/WE z dn. 20.10.1997 r. (Dz. Urz. WE L 333 z dn. 4.12.1997 r.),
– 97/64/WE z dn. 10.11.1997 r. (Dz. Urz. WE L 315 z dn. 19.11.1997 r),
– 1999/43/WE z dn. 25.05.1999 r. (Dz. Urz. WE L 166 z dn. 1.07.1999 r.),
– 1999/51/WE z dn. 26.05.1999 r. (Dz. Urz. WE L 142 z dn. 5.06.1999 r.),
– 2001/41/WE z dn. 19.06.2001 r. (Dz. Urz. WE L 283 z dn. 27.10.2001 r.),
– 2001/90/WE z dn. 26.10.2001 r. (Dz. Urz. WE L 283 z dn. 27.10.2001 r.),
– 2001/91/WE z dn. 29.10.2001 r. (Dz. Urz. WE L 286 z dn. 30.10.2001 r.),
– 2002/45/WE z dn. 25.06.2002 r. (Dz. Urz. WE L 177 z dn. 6.07.2002 r.),
– 2002/62/WE z dn. 9.07.2002 r. (Dz. Urz. WE L 183 z dn. 12.07.2002 r),
– 2003/2/WE z dn. 6.01.2003 r. (Dz. Urz. WE L 04 z dn. 9.01.2003 r),
– 2003/3/WE z dn. 6.01.2003 r. (Dz. Urz. WE L 04 z dn. 9.01.2003 r.),
– 2003/11/WE z dn. 6.02.2003 r. (Dz. Urz. WE L 42 z dn. 12.02.2003 r.),
– 2003/53/WE z dn. 18.06.2003 r. (Dz. Urz. WE L 178 z dn. 17.07.2003 r.).
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085, Nr 123, poz. 1350 i Nr 125, poz. 1367, z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 142, poz. 1187, z 2003 r. Nr 189, poz. 1852 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 121, poz. 1263.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy
z dnia 5 lipca 2004 r. (poz. 1762)
Załącznik nr 1
WYKAZ SUBSTANCJI RAKOTWÓRCZYCH, MUTAGENNYCH l DZIAŁAJĄCYCH SZKODLIWIE NA ROZRODCZOŚĆ, DLA KTÓRYCH USTANOWIONO ZAKAZ WPROWADZANIA DO OBROTU DOSTĘPNEGO DLA KONSUMENTÓW
Załącznik nr 2
- Data ogłoszenia: 2004-07-28
- Data wejścia w życie: 2004-08-12
- Data obowiązywania: 2010-01-01
- Dokument traci ważność: 2010-06-02
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 21 lutego 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 4 lipca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych oraz zawierających je produktów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 11 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 29 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 25 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 3 października 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów
REKLAMA