REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 30 poz. 260

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 26 stycznia 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 61 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2003 r. Nr 59, poz. 516 i Nr 166, poz. 1609) zarządza się, co następuje:

§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 71, poz. 650) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 21 otrzymuje brzmienie:

„§ 21. 1. Czapki:

1) wyjściowa (zimowa i letnia) – rogatywka z tkanin w kolorze ciemnogranatowym, z otokiem w kolorze ciemno-niebieskim. Okucie daszków metalowe, w kolorze złotym. Pasek skórzany z klamerką oksydowaną na czarno, zamocowany nad daszkiem za pomocą guzików w kolorze czarnym z wizerunkiem orła. Dwa galony wykonane z taśmy metalizowanej w kolorze złotym, umieszczone w górnej części otoku dla starszych oficerów, jeden galon wykonany jak wyżej dla oficerów młodszych. Dla korpusu aspiranckiego i oficerskiego na denku czapki umieszcza się taśmy metalizowane w kształcie krzyża. Na czołowej części czapki umieszcza się stylizowany wizerunek orła wykonany z metalu w kolorze złotym, a na otoku dystynkcje stopnia służbowego. Dla kobiet kapelusz wykonany z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Na czołowej części kapelusza umieszcza się stylizowany wzór orła i dystynkcje w kolorze złotym wykonane techniką haftu maszynowego;

2) służbowa zimowa wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym, daszek wykonany z tkaniny zasadniczej. Wewnątrz czapka wyłożona włókniną puszystą i pikowaną podszewką. Tylna i boczne części czapki do krawędzi daszka wywinięte na zewnątrz z możliwością opuszczenia na uszy. Nad daszkiem naszyty wizerunek orła oraz dystynkcje służbowe w kolorze złotym, wykonane techniką haftu maszynowego.

2. Beret, wykonany w kolorze czarnym, ma kształt owalny. Główka składa się z czterech części: denka, kwatery przedniej i dwóch kwater tylnych. Kwatera przednia usztywniona od części czołowej do końca lewej krawędzi. W bokach beretu wbite są cztery wietrzniki. Wykończenie od strony wewnętrznej podszewką. Dół beretu wykończony jest lamówką z wciągniętą wewnątrz tasiemką. Pośrodku kwatery przedniej naszyty jest stylizowany wizerunek orła wykonany techniką haftu maszynowego oraz dystynkcje służbowe.

3. Płaszcze:

1) sukienny w kolorze ciemnogranatowym z wykładanym kołnierzem i wyłogami, wszytymi naramiennikami, dwoma kieszeniami umieszczonymi po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części, a w pasie wszyte paski z tkaniny zasadniczej do regulacji obwodu. Krój typowy dwurzędowy, dopasowany do wzrostu i obwodu klatki piersiowej. Długość płaszcza odpowiednia do wzrostu. Dolne krawędzie rękawów powinny zakrywać rękawy kurtki mundurowej. Guziki płaszcza w kolorze czarnym z wizerunkiem orła;

2) letni z podpinką w kolorze ciemnogranatowym. Krój typowy, jednorzędowy z wykładanym kołnierzem, wyłogami i wszytymi naramiennikami oraz dwoma kieszeniami po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części. W pasie wszyte podtrzymywacze paska, pasek wykonany z tkaniny zasadniczej. Podpinka wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym mocowana na suwak lub guziki. Guziki płaszcza kryte w listwie, a naramienniki zapinane na małe guziki w kolorze czarnym z wizerunkiem orła. Długość płaszcza odpowiednia do wzrostu.

4. Kurtka 3/4 z podpinką wykonana z tkaniny w kolorze czarnym, o podwyższonej wo-doodporności i przepuszczalności pary wodnej. Wykonana na ocieplaczu z lekkiej włókniny puszystej, jednostronnie pikowanej podszewką. Kurtka zapinana z przodu na dwudzielny zamek błyskawiczny, kryty listwą zapinaną na napy. Z przodu wykonane dwie kieszenie boczne, skośne. Z lewej strony na wysokości klatki piersiowej kieszeń wpuszczana kryta klapką. Wykrój szyi wykończony tkaniną zasadniczą i dopinanym kołnierzem z dzianiny. W kołnierzu schowany kaptur z tkaniny zasadniczej. Podpinka wykonana z dwustronnie pikowanej podszewką włókniny.

5. Mundury:

1) wyjściowe (zimowy i letni) wykonane są z tkanin w kolorze ciemnogranatowym. Mundury wyjściowe stanowią komplety składające się z kurtki i spodni dla mężczyzny, a dla kobiet – kurtki i spódnicy:

a) kurtka z wyłożonymi klapami, wszytymi naramiennikami i dwoma rozcięciami z tyłu, dopasowana według wzrostu i obwodu klatki piersiowej. Długość rękawa taka, aby krawędź jego sięgała do nasady kciuka przy opuszczonej ręce,

b) spodnie długie, dopasowane według wzrostu i obwodu pasa, krój typowy z dwoma kieszeniami skośnymi po bokach, jedną z tyłu. Szerokość nogawek spodni u dołu powinna wynosić w zależności od wzrostu i tęgości 20–25 cm,

c) spódnica dopasowana według wzrostu, obwodu pasa i bioder. Przód prosty, fałda z tyłu spódnicy zaszyta do jej 3/4 długości. Długość spódnicy według wzrostu, dolna krawędź nie mniej niż 5 cm za kolano;

2) służbowy składa się z 2 części – bluzy „olimpijki” i spodni dla mężczyzny, a dla kobiet – spódnicy:

a) bluza „olimpijka” wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym na podszewce. Zapięcie z przodu na 5 guzików krytych listwą. Wykrój szyi wykończony kołnierzem na stójce, wyłogi wykładane. Na przodach na wysokości piersi naszyte są kieszenie nakładane z klapami i fałdkami, zapinane na małe guziki marynarkowe. Tył – dwuczęściowy, szew środkowy stebnowany podwójnie. Na szwach barkowych – naramienniki przypinane małymi guzikami marynarkowymi. Rękawy dwuczęściowe, dół rękawów ujęty w mankiet, zapinany na dwa małe guziki. W szwie łączącym rękaw wykonany jest rozporek. Dół bluzy ujęty w pasek, na bokach w dolnej części przodu i tyłu wykonane są zakładki. Lewa część paska zakończona jest przedłużeniem zapinanym na klamerkę przymocowaną do przeciwnego końca paska. Na lewym i prawym przedzie podszewki wykonane są kieszenie wewnętrzne z dwiema wypustkami z tkaniny zasadniczej, zapinane na guziki z zapinką. Zapinki wykonane są z podszewki,

b) spodnie (spódnica) wykonane z tej samej tkaniny i tak samo jak do munduru wyjściowego,

c) spodnie letnie dla mężczyzny, a dla kobiety spódnica wykonane jak do munduru wyjściowego, z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym.

6. Sweter służbowy wykonany z dzianiny w kolorze czarnym. Pod szyją wykończony w „serek”. Rękawy i dół swetra wykończone ściągaczem. Na rękawach i ramionach naszyte aplikacje z tkaniny w kolorze czarnym. Naramienniki wszywane z pochewką na dystynkcje służbowe. Na lewym rękawie naszyta kieszeń z tkaniny takiej jak aplikacje, z haftem „PSP” w kolorze złotym.

7. Krawat wykonany z gładkiej tkaniny w kolorze czarnym. W dolnej części krawata na wysokości 12 cm haft „PSP” wykonany nićmi w kolorze złotym. Szerokość dolnej części krawata 10 cm, długość powinna umożliwiać zawiązanie na podwójny węzeł.

8. Szaliki (zimowy i letni) wykonane z dzianiny. Kolor szalików ciemnogranatowy, szerokość 25 cm, długość 120 cm.

9. Rękawiczki (zimowe i letnie) pięciopalcowe, wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Rękawiczki zimowe wewnątrz ocieplane przymocowaną wkładką ocieplającą.

10. Koszule:

1) z długim rękawem – wykonane z tkanin w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Przód koszuli zapinany na guziki w kolorze koszuli, na lewym przedzie naszyta otwarta kieszeń. Na górnej części kieszeni haft „PSP” w kolorze białym;

2) z krótkim rękawem – wykonane z tkanin jak koszule z długim rękawem. Na przodach naszyte kieszenie zapinane klapkami. Na lewej klapce haft „PSP” w kolorze białym. Koszule i kieszenie zapinane na guziki w kolorze koszuli, a na ramionach przyszyte guziki w kolorze czarnym, do przypięcia naramienników.

11. Peleryna przeciwdeszczowa zapinana na suwak kryty listwą zapinaną na rzepy, z kapturem, bez rękawów, wykonana z nieprzemakalnej tkaniny w kolorze czarnym. Szwy klejone. Długość do kostek. W przedniej części otwory umożliwiające wyciągnięcie rąk.

12. Botki ocieplane wykonane ze skóry w kolorze czarnym, wykończone na połysk. Cholewki na podszewce z tkaniny ocieplającej, zapinane z boku po wewnętrznej stronie na suwak. Spody gumowe lub z elastycznych tworzyw sztucznych w kolorze czarnym. Dla kobiet – kozaki w kolorze czarnym na podwyższonym obcasie.

13. Półbuty wykonane ze skór w kolorze czarnym, wykończone na połysk, fason prosty. Spody półbutów służbowych – gumowe lub z elastycznych tworzyw sztucznych, a wyjściowych – z tworzywa skóropodobnego, dla kobiet na podwyższonym obcasie.

14. Sznur galowy, wykonany ze sznurka metalizowanego w kolorze złotym, składa się z warkocza i dodatkowych części pojedynczych w zależności od korpusu. Na pojedynczej części sznurka z przodu umieszczony jest wisiorek w formie stylizowanej prądownicy, a przy sznurze generała brygadiera i nadbrygadiera – dwa wisiorki.

15. Pasek do spodni wykonany ze skóry w kolorze czarnym, wykończony na półmat. Klamra paska z metalu w kolorze złotym, długość dostosowana do obwodu w pasie, szerokość 30 mm.

16. Pas główny wykonany ze skóry o grubości 3–4 mm w kolorze czarnym, długość dopasowana do obwodu w pasie. Części metalowe pasa wykonane są z metalu w kolorze złotym.

17. Teczka służbowa typu „dyplomatka” w kolorze czarnym. Wnętrze teczki wyłożone podszewką z kieszeniami. Teczka wyposażona jest w uchwyt oraz mechanizmy zamykające.

18. Walizka (torba podróżna) wykonana z tkaniny w kolorze czarnym, w kształcie prostopadłościanu. Walizka posiada stelaż na kółkach. Zamknięcie walizki i kieszeni zewnętrznych na zamki błyskawiczne.

19. Pokrowiec na mundur wykonany z tkaniny nieprzemakalnej w kolorze czarnym. W przedniej części na całej długości suwak, a w górnej części otwór umożliwiający wyjęcie haka typowego wieszaka do odzieży. Długość pokrowca powinna umożliwiać zawieszenie w nim kurtki mundurowej bez załamań.

20. Ubranie specjalne dla kadry dowódczo-sztabowej składa się z kurtki, spodni, kurtki ocieplanej i czapki. Wykonane jest z tkaniny w kolorze czarnym:

1) kurtka zapinana w przedzie na guziki kryte listwą. Kołnierz dwuczęściowy wykładany, zapinany pod szyję. Na przodach naszyte dwie kieszenie górne i dwie dolne z patkami zapinanymi na rzep. Rękawy dwuczęściowe, wykończone mankietami z gumą oraz zapinką do regulacji obwodu. Na linii pasa w części plecowej wszyta guma ściągająca. Na ramionach wszyte pagony zapinane na kryty guzik. Wewnątrz kurtki dopięta jest podpinka z włókniny. Na plecach kurtki umieszczony napis „STRAŻ”;

2) spodnie z wpuszczonymi kieszeniami skośnymi. Rozporek zapinany na zamek błyskawiczny. W przedniej części nogawek wzmocnienie na wysokości kolan. Po bokach nogawek naszyte są kieszenie z patkami zapinanymi na rzep. Nogawki zakończone rozporkami i wszytą gumą pod stopy. Spodnie wykończone paskiem, dodatkowo wyposażone w szelki z tkaniny zasadniczej i gumy szelkowej;

3) kurtka ocieplana włókniną, jednostronnie pikowaną podszewką. Przód zapinany na zamek błyskawiczny, kryty listwą. Na lewym przedzie naszyta jest kieszeń na wysokości klatki piersiowej. Kieszenie dolne podwójne, zapinane patkami. Rękawy kurtki dwuczęściowe, wykończone ściągaczami z tkaniny zasadniczej i gumy. Kurtka posiada kołnierz z możliwością zapięcia w przedzie na rzep oraz kaptur dopinany za pomocą zamka błyskawicznego. W górnej i dolnej części przodów, tyłu oraz górnej części rękawów naszyte są taśmy ostrzegawcze w kolorze żółtym fluorescencyjnym i srebrnym. Na plecach oraz na lewej górnej kieszeni umieszczone napisy „STRAŻ” w kolorze czarnym na żółtym tle. Nad górną lewą kieszenią i na klapce kieszeni umieszczone są odpowiednio dystynkcje i identyfikator kadry dowódczo-sztabowej;

4) czapka dżokejka wykonana jak do ubrania koszarowego.

21. Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki. Wykonane jest z tkaniny w kolorze czarnym:

1) bluza zapinana w przedzie na zamek błyskawiczny, przykryty plisą. Na lewym przedzie – kieszeń zapinana patką. Kołnierz bluzy wykładany, wykonany z tkaniny zasadniczej. Na przodach umieszczone są dwie kieszenie zamknięte patkami. Dół bluzy i rękawy wykończone są ściągaczami wykonanymi z tkaniny zasadniczej z wciągniętą w środek gumą. Na lewym rękawie umieszczony jest emblemat PSP i nazwa miejscowości. Na przedzie i plecach bluzy umieszczony jest napis „STRAŻ”;

2) spodnie długie, w siedzeniu swobodne, niekrępujące ruchów. W przednich nogawkach wykonane są kieszenie wpuszczane do wewnątrz. Na linii pasa rozmieszczone są podtrzymywacze paska oraz dwuczęściowe ściągacze. Rozporek zapinany na zamek błyskawiczny. Na boku prawej nogawki powyżej kolana naszyta jest nakładana kieszeń zamykana patką. W połowie długości nogawek między dolną krawędzią a kolanami naszyte są paski z żółtej tkaniny fluorescencyjnej i naszytym trójkątem wykonanym z taśmy w kolorze srebrnym. Spodnie posiadają szelki wykonane z taśmy nośnej i gumy;

3) kamizelka ocieplana wykonana na podszewce, ocieplona włókniną. Przody zapinane na zamek błyskawiczny, kryty plisą. Kołnierz-stójka z naszytą osłoną na krtań. Przody jednoczęściowe z dwoma kieszeniami górnymi i dwoma kieszeniami dolnymi zamkniętymi patkami. Tył jednoczęściowy, dłuższy od przodu o zaokrąglonych krawędziach bocznych. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis „STRAŻ”. W dolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów;

4) czapka:

główka czapki w kształcie dżokejki z usztywnionym daszkiem. W górze czapki u styku klinów wszyty jest guzik obciągnięty tkaniną zasadniczą. Klin przedni usztywniony. Dół wykończony tkaniną bawełnianą. Z tyłu wszyta zapinka służąca do regulacji obwodu.

22. Koszulki do ubrania koszarowego (zimowe i letnie) wykonane z dzianiny w kolorze czarnym. Zimowe z długim rękawem, letnie – z krótkim. Wykończenie wykroju szyi listewką bez kołnierza. Koszulka letnia na lewym przodzie na wysokości piersi ma haftowany emblemat PSP, a na plecach napis „STRAŻ”.

23. Obuwie koszarowe: półbuty sznurowane, wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Nosek rozszerzony, spody gumowe lub z elastycznych tworzyw sztucznych.

24. Buty specjalne dla kadry dowódczo-sztabowej wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Cholewki wysokie, sznurowane, podeszwy z kauczuku termoplastycznego. System montażu klejony lub klejono-przeszywany i gwoździowany.

25. Dystynkcje i znaki identyfikacyjne wykonane bajorkiem, techniką haftu maszynowego lub inną pozwalającą odwzorować wizerunek orła, dystynkcje, emblemat PSP, identyfikator imienny, identyfikator miejscowości i napisy „STRAŻ”.”;

2) w § 22 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Przedmioty umundurowania zgłaszane do zatwierdzenia muszą spełniać wymagania określone w dokumentacji wzorcowej oraz posiadać wysokie walory użytkowe.”;

3) załącznik nr 5 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§ 2.
Przedmioty umundurowania według wzorów dopuszczonych do noszenia na podstawie § 25 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, mogą być używane przez okres 2 lat od dnia wyczerpania ich zapasów w Państwowej Straży Pożarnej.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Oleksy

 

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

Załącznik 1. [WZÓR ODZIEŻY SPECJALNEJ STRAŻAKA]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 26 stycznia 2004 r. (poz. 260)

WZÓR ODZIEŻY SPECJALNEJ STRAŻAKA

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2004-02-27
  • Data wejścia w życie: 2004-03-13
  • Data obowiązywania: 2004-03-13
  • Dokument traci ważność: 2006-01-25

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA