REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 30 poz. 258
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 6 lutego 2004 r.
w sprawie umundurowania Inspekcji Transportu Drogowego
Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371, z późn. zrn.2)) zarządza się, co następuje:
2. Zasadniczymi składnikami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru służbowego są:
1) spodnie męskie – letnie i zimowe;
2) spodnie damskie – letnie i zimowe;
3) czapka służbowa letnia i zimowa;
4) koszula służbowa;
5) kurtka ocieplana uniwersalna;
6) sweter uniwersalny;
7) marynarka gabardynowa;
8) bluza służbowa;
9) pas główny w kolorze białym;
10) obuwie;
11) krawat.
3. Wzór umundurowania służbowego inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Ilość i rodzaj składników umundurowania, a także okresy ich używalności określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Dystynkcje noszone przez inspektorów na rękawach bluzy służbowej i marynarki gabardynowej, taśmie otokowej czapki służbowej oraz nad lewą kieszenią swetra, koszuli służbowej, a także koszuli typu „polo”, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Kamizelkę ostrzegawczą nosi się na umundurowaniu służbowym w czasie wykonywania zadań na drogach w warunkach niedostatecznej widoczności.
2. Okres używalności składników umundurowania liczy się od dnia wydania ich inspektorowi.
3. Poszczególne składniki umundurowania nie podlegają zwrotowi po upływie okresu ich używalności.
4. Prawo do ponownego przydziału poszczególnych składników umundurowania inspektor nabywa z upływem okresu ich używalności.
1) bezpłatnie – jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły z przyczyn niezależnych od inspektora – na jego wniosek zaopiniowany przez przełożonego;
2) odpłatnie – jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły z winy inspektora – za zwrotem wartości składnika umundurowania utraconego lub zniszczonego, obliczonej stosownie do okresu jego użytkowania.
2. Kwoty podlegające zwrotowi, liczone według aktualnych cen detalicznych składników umundurowania, powinny odpowiadać wartości tych składników od dnia rozwiązania stosunku pracy do upływu okresu ich używalności.
3. Inspektor odchodzący na emeryturę lub rentę zatrzymuje składniki przydzielonego mu umundurowania, bez zwrotu ich wartości.
2. Inspektorom zabrania się używania składników umundurowania:
1) w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego;
2) których stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru;
3) niezgodnie z ich przeznaczeniem.
3. Zabrania się samowolnego dokonywania przeróbek, poprawek i zniekształcania przedmiotów umundurowania.
4. Inspektor jest obowiązany do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych w każdej porze roku.
5. Dopuszcza się używanie przez umundurowanego inspektora:
1) symbolu żałoby w sposób zwyczajowo przyjęty;
2) okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych z przyciemnionymi szkłami.
2. Wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego:
1) kontrolują przestrzeganie przez podległych inspektorów przepisów o umundurowaniu;
2) przeprowadzają, co najmniej raz w roku, przeglądy umundurowania, polegające na bezpośrednim sprawdzeniu stanu jakościowego i ilościowego przedmiotów umundurowania użytkowanych przez podległych inspektorów.
Minister Infrastruktury: w z. A. Piłat
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165, Nr 141, poz. 1359 i Nr 232, poz. 2322).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 89, poz. 804 i Nr 199, poz. 1671 oraz z 2003 r. Nr 137, poz. 1302, Nr 149, poz. 1452, Nr 200, poz. 1953 i Nr 211, poz. 2050.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1985 r. Nr 23, poz. 100, z 1990 r. Nr 10, poz. 60 i Nr 34, poz. 199, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z 1997 r. Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 120, poz. 1268.
4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie umundurowania Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U. Nr 131, poz. 1113), które na podstawie art. 14 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 149, poz. 1452) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 6 lutego 2004 r. (poz. 258)
Załącznik nr 1
WZÓR UMUNDUROWANIA SŁUŻBOWEGO INSPEKTORÓW INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO
Charakterystyka przedmiotów umundurowania inspektorów i sposób noszenia umundurowania
1. Bluza służbowa w kolorze ciemnozielonym, z wykładanym kołnierzem, z krytym zapięciem z przodu na guziki. Na piersiach naszyte dwie nakładane kieszenie z fałdkami i klapkami. Dół bluzy wykończony paskiem, po bokach ściągnięty gumką. Na pasku umieszczone podtrzymywacze do pasa głównego. Rękawy wykończone mankietami zapinanymi na guziki. Bluza powinna sięgać dolną krawędzią pasa (ściągacza) do około 4–6 cm poniżej górnej krawędzi pasa spodni, a krawędź mankietu rękawa – do nasady dłoni przy opuszczonej ręce. Bluzę służbową nosi się z koszulą i krawatem.
2. Czapka służbowa, gabardynowa w kolorze ciemnozielonym, z otokiem w tym samym kolorze. Na czapce wizerunek orła w kolorze srebrnym, haftowany mechanicznie – z możliwością jego zdjęcia i założenia po założeniu pokrowca. Rondo czapki powinno zawierać usztywniacz zapewniający regularny owal. Daszek czapki w kolorze czarnym. Na czapkę inspektorzy nakładają pokrowiec w kolorze białym.
3. Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego), w kolorze ciemnozielonym, z wizerunkiem orła w kolorze srebrnym, haftowanym mechanicznie.
4. Czapka zimowa z daszkiem w kolorze ciemnozielonym, z klapami z tkaniny futerkowej. Na czapce wizerunek orła w kolorze srebrnym, haftowany mechanicznie. Czapkę zimową nosi się podczas dokuczliwego wiatru i przy temperaturze powietrza poniżej 0 °C. Przy temperaturze –7 °C czapkę zimową można nosić z opuszczonymi klapami wiązanymi do tyłu albo pod podbródkiem.
5. Marynarka gabardynowa w kolorze ciemnozielonym, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem, zapinana z przodu na cztery guziki z wizerunkiem orła. Na piersiach i bokach marynarki, poniżej linii pasa, naszyte kieszenie nakładane z fałdkami i klapkami. Rękawy gładkie, bez mankietów.
6. Kurtka 3/4 uniwersalna w kolorze ciemnozielonym, z tkaniny nieprzemakalnej, z podpinką i kamizelką. Kurtka zapinana z przodu na zamek błyskawiczny przykryty listwą, z dwiema bocznymi kieszeniami. Kołnierz z tkaniny zasadniczej, podpinka z polaru, dopinany kaptur. Z przodu i z tyłu kurtki wszyta biza z materiału odblaskowego.
Kamizelka wykonana z pikowanej włókniny z nakładanymi z przodu kieszeniami, zapinana na zamek błyskawiczny, kołnierz wykonany z dzianiny, na plecach naszyty foliowany napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO” na żółtym odblaskowym tle.
7. Spodnie gabardynowe i z tropiku w kolorze ciemnozielonym bez mankietów. Szerokość nogawek u dołu uzależniona jest od rozmiaru i wzrostu. W przednich częściach nogawek kieszenie boczne z wypustką. W prawej nogawce z tyłu cięta kieszeń z klapką, zapinana na guzik. W pasek spodni wszyte podtrzymywacze do pasa głównego. Po bokach naszyte ściągacze zapinane na guzik. Spodnie gabardynowe i z tropiku powinny sięgać z tyłu dolną krawędzią nogawek 2–2,5 cm powyżej obcasa.
8. Spodnie zimowe i letnie Głównego Inspektora Transportu Drogowego i jego zastępcy mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.
9. Sweter służbowy w kolorze ciemnozielonym wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów. Z tej samej tkaniny naszyte nakładane kieszenie z patkami na lewej piersi i lewym rękawie. Sweter nosi się wyłożony na pas.
10. Guziki zewnętrzne do składników umundurowania, z wizerunkiem orła, są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze ciemnozielonym lub czarnym. Wszystkie guziki wewnętrzne – kryte są wykonane bez wizerunku orła.
11. Kamizelka ostrzegawcza z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze srebrnym, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na plecach naszyty jest duży odblaskowy napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO”. Na górnym, lewym przedzie, naszyty jest odblaskowy napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO”. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie naszyte są dwa pasy o szerokości 5 cm każdy, z taśmy odblaskowej w kolorze srebrnym.
12. Koszulę służbową koloru jasnozielonego, z długimi rękawami, do bluzy służbowej, marynarki gabardynowej i kurtki ocieplanej nosi się z krawatem tak, aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz bluzy służbowej, marynarki lub kurtki. Na przodach koszuli naszyte są nakładane dwie kieszenie z patkami. Nad lewą kieszenią umieszczone są dystynkcje.
Koszula typu „polo” jest koloru jasnozielonego, z dwiema kieszeniami na piersiach i dystynkcją nad lewą kieszenią. Nosi się ją do swetra i czapki sportowej.
13. W okresie letnim, gdy koszula z krótkimi rękawami jest ubiorem zewnętrznym, nosi się ją z krawatem do czapki służbowej lub bez krawata do czapki służbowej letniej z daszkiem (typu sportowego).
Koszula z krótkimi rękawami jest koloru jasnozielonego, z dwiema naszytymi na przedzie kieszeniami z patkami oraz umieszczoną nad lewą kieszenią dystynkcją. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.
14. Krawat w kolorze ciemnozielonym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli.
15. Obuwie skórzane jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.
Półbuty męskie i damskie są z przodu sznurowane.
16. Pas główny w kolorze białym nosi się zawsze do ubioru służbowego:
1) w podtrzymywaczach spodni – przy wykonywaniu obowiązków służbowych w swetrze, koszuli typu „polo” lub koszuli z krótkimi rękawami;
2) w podtrzymywaczach znajdujących się na pasku (ściągaczu) bluzy służbowej; środek klamry na linii guzików.
17. Skarpety letnie i zimowe są koloru czarnego.
18. Dystynkcje umieszcza się na rękawach bluzy służbowej oraz marynarki gabardynowej, taśmie otokowej czapki służbowej oraz nad lewą kieszenią swetra, koszuli służbowej oraz koszuli typu „polo”.
19. Na daszku czapki służbowej Główny Inspektor Transportu Drogowego, wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego oraz ich zastępcy noszą dwa galony w kolorze matowosrebrnym, o szerokości 6 mm, naszyte w odległości 3 mm obok siebie i 6 mm od krawędzi daszka.
Załącznik nr 2
I. NORMY UMUNDUROWANIA INSPEKTORÓW WOJEWÓDZKICH INSPEKTORATÓW TRANSPORTU DROGOWEGO – MĘŻCZYZN
Lp. | Wyszczególnienie | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w miesiącach |
1 | Spodnie z tropiku | szt. | 2 | 24 |
2 | Spodnie gabardynowe | szt. | 2 | 24 |
3 | Kurtka ocieplana uniwersalna kryta tkaniną wodoodporną | szt. | 1 | 24 |
4 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 24 |
5 | Koszula typu „polo” | szt. | 2 | 12 |
6 | Koszula z długimi rękawami | szt. | 2 | 12 |
7 | Koszula z krótkimi rękawami | szt. | 2 | 12 |
8 | Krawat typu wojskowego | szt. | 2 | 12 |
9 | Sweter uniwersalny | szt. | 1 | 12 |
10 | Czapka służbowa | szt. | 1 | 36 |
11 | Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego) | szt. | 1 | 24 |
12 | Czapka ocieplana | szt. | 1 | 36 |
13 | Kombinezon ochronny | szt. | 1 | 12 |
14 | Półbuty skórzane koloru czarnego | para | 1 | 12 |
15 | Trzewiki ocieplane koloru czarnego | para | 1 | 24 |
16 | Rękawiczki skórzane koloru czarnego | para | 1 | 24 |
17 | Kamizelka ostrzegawcza | szt. | 2 | 24 |
18 | Pas główny koloru białego | szt. | 1 | 36 |
19 | Szalik | szt. | 2 | 36 |
20 | Pokrowiec na czapkę służbową koloru białego | szt. | 2 | 12 |
II. NORMY UMUNDUROWANIA INSPEKTORÓW WOJEWÓDZKICH INSPEKTORATÓW TRANSPORTU DROGOWEGO – KOBIET
Lp. | Wyszczególnienie | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w miesiącach |
1 | Spodnie z tropiku – damskie | szt. | 2 | 24 |
2 | Spodnie gabardynowe – damskie | szt. | 2 | 24 |
3 | Kurtka ocieplana uniwersalna kryta tkaniną wodoodporną | szt. | 1 | 24 |
4 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 24 |
5 | Koszula typu „polo” | szt. | 3 | 12 |
6 | Koszula z długimi rękawami damska | szt. | 2 | 12 |
7 | Koszula z krótkimi rękawami damska | szt. | 2 | 12 |
8 | Krawat typu wojskowego | szt. | 2 | 12 |
9 | Sweter uniwersalny | szt. | 1 | 12 |
10 | Czapka służbowa | szt. | 1 | 36 |
11 | Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego) | szt. | 1 | 24 |
12 | Czapka ocieplana | szt. | 1 | 36 |
13 | Kombinezon ochronny | szt. | 1 | 12 |
14 | Półbuty skórzane damskie koloru czarnego | para | 1 | 12 |
15 | Trzewiki ocieplane damskie koloru czarnego | para | 1 | 24 |
16 | Rękawiczki skórzane koloru czarnego | para | 1 | 24 |
17 | Kamizelka odblaskowa | szt. | 2 | 24 |
18 | Pas główny koloru białego | szt. | 1 | 36 |
19 | Szalik | szt. | 2 | 36 |
20 | Pokrowiec na czapkę służbową koloru białego | szt. | 2 | 12 |
1. Lp. 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 12, 19 – kolor ciemnozielony.
2. Lp. 5, 6, 7 – kolor jasnozielony.
III. NORMY UMUNDUROWANIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO, WOJEWÓDZKICH INSPEKTORÓW TRANSPORTU DROGOWEGO l ICH ZASTĘPCÓW ORAZ PRACOWNIKÓW INSPEKTORATÓW WYKONUJĄCYCH ZADANIA Z ZAKRESU NADZORU l KONTROLI PRACY INSPEKTORÓW
Lp. | Wyszczególnienie | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w miesiącach |
1 | Spodnie gabardynowe | szt. | 2 | 24 |
2 | Marynarka gabardynowa | szt. | 2 | 48 |
3 | Kurtka ocieplana uniwersalna kryta tkaniną wodoodporną | szt. | 1 | 36 |
4 | Bluza służbowa | szt. | 1 | 24 |
5 | Koszula z długimi rękawami | szt. | 2 | 12 |
6 | Koszula z krótkimi rękawami | szt. | 2 | 12 |
7 | Sweter uniwersalny | szt. | 1 | 12 |
8 | Krawat typu wojskowego | szt. | 2 | 12 |
9 | Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego) | szt. | 1 | 36 |
10 | Czapka służbowa letnia (sportowa) | szt. | 1 | 24 |
11 | Półbuty skórzane koloru czarnego | para | 1 | 18 |
12 | Trzewiki ocieplane koloru czarnego | para | 1 | 24 |
13 | Rękawiczki skórzane koloru czarnego | para | 1 | 24 |
14 | Szalik | szt. | 1 | 36 |
15 | Pokrowiec na czapkę służbową koloru białego | szt. | 2 | 12 |
1. Lp. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 14 – kolor ciemnozielony.
2. Lp. 5, 6 – kolor biały.
Uwaga:
Inspektorom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu jednego roku.
Załącznik nr 3
DYSTYNKCJE INSPEKTORÓW INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO
- Data ogłoszenia: 2004-02-27
- Data wejścia w życie: 2004-03-13
- Data obowiązywania: 2006-12-08
- Dokument traci ważność: 2009-08-04
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA