REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 217 poz. 2129
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 4 grudnia 2003 r.
w sprawie szczegółowego sposobu ustalania środków własnych zakładów ubezpieczeń powiązanych
Na podstawie art. 148 ust. 8 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) zarządza się, co następuje:
1) zakładzie ubezpieczeń powiązanym nadrzędnym – należy przez to rozumieć zakład ubezpieczeń, który posiada akcje lub udziały albo prawa z akcji lub udziałów w innym zakładzie ubezpieczeń lub jakiekolwiek inne uprawnienia o charakterze właścicielskim zapewniające co najmniej 20 % głosów na walnym zgromadzeniu lub co najmniej 20 % kapitału;
2) zakładzie ubezpieczeń powiązanym podrzędnym – należy przez to rozumieć zakład ubezpieczeń, w którym inny zakład ubezpieczeń posiada akcje lub udziały albo prawa z akcji lub udziałów lub jakiekolwiek inne uprawnienia o charakterze właścicielskim zapewniające co najmniej 20 % głosów na walnym zgromadzeniu lub co najmniej 20 % kapitału;
3) ubezpieczeniowej spółce holdingowej – należy przez to rozumieć podmiot dominujący w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.2)) w zakładzie ubezpieczeń;
4) udziale – należy przez to rozumieć akcje, udziały albo prawa z akcji lub udziałów w innym zakładzie ubezpieczeń lub jakiekolwiek inne uprawnienia o charakterze właścicielskim zapewniające co najmniej 20 % głosów na walnym zgromadzeniu lub co najmniej 20 % kapitału.
2. W przypadku gdy zakład ubezpieczeń powiązany podrzędny wykazuje niedobór środków własnych na pokrycie marginesu wypłacalności, zakład ubezpieczeń powiązany nadrzędny zalicza do środków własnych ten niedobór w pełnej wysokości, niezależnie od proporcji posiadanego udziału w zakładzie podrzędnym.
3. Na wniosek zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego organ nadzoru może zezwolić na uwzględnienie niedoboru, o którym mowa w ust. 2, w części proporcjonalnej do posiadanego udziału w zakładzie ubezpieczeń powiązanym podrzędnym, jeżeli odpowiedzialność finansowa zakładu nadrzędnego jest bezwzględnie i jednoznacznie ograniczona do kwoty tego udziału.
1) wartość aktywów, które służą finansowaniu elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności któregokolwiek zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego;
2) wartość aktywów zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, które służą finansowaniu elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego;
3) wartość aktywów zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, które służą finansowaniu elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności jakiegokolwiek innego zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego.
2. W przypadku gdy nieopłacony kapitał podstawowy stanowi potencjalne zobowiązanie ze strony zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego, to przy ustalaniu środków własnych zakładu wyłącza się jego wartość.
3. Jeżeli nieopłacony kapitał podstawowy zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego stanowi potencjalne zobowiązanie ze strony zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, to przy ustalaniu środków własnych zakładu wyłącza się jego wartość.
4. Jeżeli nieopłacony kapitał podstawowy zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego stanowi potencjalne zobowiązanie ze strony innego zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, to przy ustalaniu środków własnych zakładu wyłącza się jego wartość.
1) zakładem ubezpieczeń powiązanym podrzędnym, lub
2) zakładem ubezpieczeń powiązanym nadrzędnym, lub
3) innym zakładem ubezpieczeń powiązanym podrzędnym w stosunku do tego samego zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego co zakład ubezpieczeń powiązany.
2. Powiązania, o których mowa w ust. 1, polegają na:
1) posiadaniu przez zakład ubezpieczeń powiązany akcji innej jednostki, która, bezpośrednio lub pośrednio, posiada aktywa dopuszczalne na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego lub
2) udzieleniu przez zakład ubezpieczeń powiązany pożyczki innej jednostce, która, bezpośrednio lub pośrednio, posiada aktywa dopuszczalne na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego, lub
3) wzajemnych powiązaniach innych niż określone w pkt1 i 2.
3. Przy ustalaniu środków własnych zakładu ubezpieczeń powiązanego nie zalicza się żadnych aktywów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, jeśli te aktywa wynikają ze wzajemnych powiązań, o których mowa w ust. 1, z jakimkolwiek innym zakładem ubezpieczeń powiązanym podrzędnym w stosunku do zakładu ubezpieczeń powiązanego, dla którego ustala się środki własne.
2. W przypadku gdy zakład ubezpieczeń powiązany nadrzędny posiada udziały w co najmniej jednym zakładzie ubezpieczeń powiązanym podrzędnym, który jest zakładem ubezpieczeń powiązanym nadrzędnym w stosunku do co najmniej jednego zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, to ustalenia środków własnych należy dokonać dla każdego zakładu ubezpieczeń powiązanego, który posiada co najmniej jeden zakład ubezpieczeń powiązany podrzędny.
3. W przypadku gdy zakład ubezpieczeń powiązany nadrzędny posiada za pośrednictwem ubezpieczeniowej spółki holdingowej udziały w co najmniej jednym zakładzie ubezpieczeń powiązanym podrzędnym, to przy ustalaniu środków własnych zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego należy uwzględnić ubezpieczeniową spółkę holdingową, przy czym w tym przypadku należy potraktować ubezpieczeniową spółkę holdingową jako zakład ubezpieczeń z marginesem wypłacalności równym zeru, do którego stosuje się przepisy dotyczące dopuszczalności elementów na pokrycie marginesu wypłacalności.
4. W przypadku braku informacji dotyczącej zagranicznego zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, niezbędnej do ustalenia środków własnych zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego, z elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego wyłącza się wartość księgową aktywów odpowiadającą temu zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń powiązanemu podrzędnemu. Ponadto w tym przypadku niezrealizowane zyski związane z tym zagranicznym zakładem ubezpieczeń powiązanym podrzędnym nie są dopuszczalne na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego.
1) sumą:
a) elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego oraz
b) części elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, w takiej samej proporcji jak udział zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego w tym zakładzie,
oraz
2) sumą:
a) wartości zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego wykazanej w księgach zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego,
b) marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego oraz
c) części marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, w takiej samej proporcji jak udział zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego w tym zakładzie.
2. W przypadku gdy udział zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego w zakładzie ubezpieczeń powiązanym podrzędnym jest pośredni, częściowo lub w całości, należy – odpowiednio do wielkości pośrednich uprawnień właścicielskich – w składniku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, uwzględnić wartość pośredniego udziału zakładu ubezpieczeń powiązanego nadrzędnego w zakładzie ubezpieczeń powiązanym podrzędnym, w składniku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b – odpowiednią część elementów dopuszczalnych na pokrycie marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego, a w składniku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c – odpowiednią część marginesu wypłacalności zakładu ubezpieczeń powiązanego podrzędnego.
Minister Finansów: w z. E. Mucha
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151 i Nr 170, poz. 1651.
- Data ogłoszenia: 2003-12-18
- Data wejścia w życie: 2004-01-01
- Data obowiązywania: 2004-01-01
- Dokument traci ważność: 2005-06-13
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA