REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 210 poz. 2045
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 14 listopada 2003 r.
w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek2)
Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1652) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) zasadnicze wymagania dotyczące projektowania i wytwarzania zabawek;
2) procedurę oceny zgodności;
3) minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględnione przy notyfikowaniu jednostek;
4) sposób oznakowania zabawek;
5) wzór znaku CE.
1) ozdób bożonarodzeniowych;
2) precyzyjnych modeli w skali dla dorosłych kolekcjonerów;
3) sprzętu do zbiorowego używania na placach gier i zabaw;
4) sprzętu sportowego;
5) sprzętu wodnego przeznaczonego do użytku w głębokiej wodzie;
6) lalek ludowych i dekoracyjnych oraz innych podobnych wyrobów przeznaczonych dla dorosłych kolekcjonerów;
7) zabawek komercyjnie instalowanych w miejscach publicznych, w szczególności w domach handlowych oraz na dworcach;
8) układanek tematycznych (puzzle) składających się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczonych dla specjalistów;
9) broni pneumatycznej;
10) sztucznych ogni, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawkach;
11) proc i katapult;
12) zestawu strzałek z metalowymi zakończeniami;
13) elektrycznych piekarników, żelazek i innych miniatur lub modeli urządzeń bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, zasilanych napięciem nominalnym przekraczającym 24 V;
14) wyrobów zawierających elementy grzejne, przeznaczonych do używania pod nadzorem osób dorosłych i do celów edukacyjnych;
15) pojazdów z silnikami spalinowymi;
16) zabawek z silnikami parowymi;
17) rowerów przeznaczonych do uprawiania sportu lub poruszania się po drogach publicznych;
18) zabawek video podłączonych do urządzeń zasilanych prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V;
19) smoczków;
20) wiernych kopii prawdziwej broni palnej;
21) biżuterii dla dzieci.
2. Zabawka musi spełniać zasadnicze wymagania określone w rozporządzeniu, pozostając w stanie, w jakim była wprowadzona do obrotu, biorąc pod uwagę przewidywany okres normalnego jej używania.
2. Przyjmuje się, że zabawki, dla których producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo albo nie ma takich norm, spełniają zasadnicze wymagania określone w rozdziale 2, gdy po wystawieniu certyfikatu zgodności, zgodność z zatwierdzonym modelem zabawki została potwierdzona przez umieszczenie na nich oznakowania CE.
2. Jeżeli co najmniej jeden z przepisów, o których mowa w ust. 1, pozwala producentowi, w okresie przejściowym określonym w tych przepisach, na wybór innych przepisów, oznakowanie CE powinno wskazywać zgodność tylko z tymi przepisami, które zastosował producent. W takim przypadku producent powinien podać szczegółowe dane o zastosowanych przepisach w dołączonych do zabawek ostrzeżeniach oraz instrukcjach wymaganych przez te przepisy, albo na ich opakowaniach.
Rozdział 2
Zasadnicze wymagania w zakresie projektowania i wytwarzania zabawek
§ 7.
1) wynikających z projektu, budowy lub składu zabawki;
2) których nie można całkowicie wyeliminować dokonując zmiany budowy zabawki albo jej składu bez zmiany jej funkcji lub pozbawienia jej podstawowych właściwości.
2. Stopień zagrożenia zdrowia i ryzyko zranienia występujące w związku z używaniem zabawek musi być współmierny do umiejętności dziecka lub jego opiekunów.
3. Przepis ust. 2 stosuje się w szczególności do zabawek, które ze względu na rozmiary i charakterystykę, są przeznaczone dla dzieci w wieku do lat 3.
2. Krawędzie, części wystające, przewody i umocowania znajdujące się na zabawkach, muszą być zaprojektowane i wytwarzane w taki sposób, aby ryzyko zranienia, w przypadku kontaktu z nimi, było jak najmniejsze.
3. Wymagania określone w ust. 2, dotyczące ryzyka zranienia, stosuje się w przypadku wystąpienia tego ryzyka podczas ruchu części zabawek.
2. Zabawki, ich części, a także opakowania, w których są wprowadzone one do obrotu, nie mogą powodować ryzyka uduszenia albo udławienia.
1) maksymalna temperatura powierzchni zabawki nie powodowała poparzeń, podczas ich dotknięcia;
2) ciecze i gazy znajdujące się w zabawce nie osiągały temperatur lub ciśnień, które mogłyby powodować oparzenia lub inne uszkodzenia ciała, w przypadku ich uwolnienia z innych przyczyn, niż związanych z jej normalnym działaniem.
1) mają zwiększoną odporność na zapalenie się w razie bezpośredniego zetknięcia się zabawki z płomieniem, iskrą lub innym źródłem ognia, lub
2) w przypadku zapalenia się zabawki sprawiają, że pali się ona powoli, a ogień rozprzestrzenia się wolno, lub
3) niezależnie od ich składu chemicznego są tak przetworzone, by opóźnić proces spalania, lub
4) nie są łatwopalne – płomień zanika natychmiast z chwilą zetknięcia ognia, który go powoduje.
2. Materiały, o których mowa w ust. 1, nie mogą stwarzać zagrożenia zapalenia innych materiałów użytych do produkcji zabawki.
3. W przypadku konieczności wytworzenia zabawki z materiałów łatwopalnych albo z zastosowaniem substancji niebezpiecznych, musi być ona wytworzona w taki sposób, aby nie następowało samoistne zapalenie się tych materiałów lub substancji.
2. Zabawki, w szczególności zabawki i gry chemiczne, nie mogą zawierać substancji i preparatów, które:
1) po zmieszaniu mogą wybuchnąć na skutek:
a) reakcji chemicznej lub po ich rozgrzaniu,
b) zmieszania z substancjami utleniającymi;
2) zawierają składniki lotne, które są palne w powietrzu i mogą z nimi wytworzyć wybuchowe lub palne mieszaniny lotne lub opary.
2. Zabawki nie mogą zawierać niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, z późn. zrn.3)) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 września 2003 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz. U. Nr 199, poz. 1948) w ilościach, które mogą być szkodliwe dla bezpieczeństwa i zdrowia człowieka.
3. Dopuszcza się zastosowanie w zabawce substancji i preparatów chemicznych w ograniczonej ilości, jeżeli jest to niezbędne do jej funkcjonowania ze względu na jej właściwości lub przeznaczenie i nie zostanie przekroczony maksymalny poziom stężeń tych substancji i preparatów określony w odrębnych przepisach.
4. W celu ochrony zdrowia dziecka, dawka dzienna metali ciężkich, które, w związku z używaniem zabawek, mogą przedostać się do organizmu dziecka, nie może przekroczyć następujących wartości:
1) antymon – 0,2 μg;
2) arsen – 0,1 μg;
3) bar – 25,0 μg;
4) kadm – 0,6 μg;
5) chrom – 0,3 μg;
6) ołów – 0,7 μg;
7) rtęć – 0,5 μg;
8) selen – 5,0 μg.
2. Części zabawek, które są podłączone do źródła prądu elektrycznego lub mogą być w kontakcie z tym źródłem mogącym powodować porażenie elektryczne, wraz z przewodami i ich połączeniami służącymi do jego przepływu, muszą być odizolowane i chronione mechanicznie w taki sposób, aby zapobiec ryzyku porażenia.
3. Zabawki elektryczne muszą być zaprojektowane i wytworzone w taki sposób, aby maksymalne temperatury osiągane przez wszystkie bezpośrednio dostępne powierzchnie nie spowodowały poparzenia przy ich dotknięciu.
2. Producent dołącza instrukcję do: zjeżdżalni, huśtawek, trapezów, pierścieni, kół, lin oraz innych podobnych zabawek, w szczególności przeznaczonych do zawieszania.
3. Instrukcja powinna wskazywać prawidłowy sposób montażu zabawki oraz te części zabawki, które mogą stwarzać zagrożenie, w przypadku wadliwego jej montażu. Instrukcja powinna także zawierać zalecenia dotyczące przeprowadzania okresowych kontroli i konserwacji podstawowych części zabawki wraz z ostrzeżeniem o następstwach nieprzestrzegania tego wymogu.
2. W przypadku zabawek wymienionych w ust. 1, producent dołącza do nich instrukcje ich używania, w której umieszcza ostrzeżenia o potrzebie zachowania środków ostrożności wraz z pouczeniem o następstwach ich niezachowania, a także informację o konieczności przechowywania zabawek w miejscu niedostępnym dla dzieci w wieku do lat 3.
1) instrukcję jej używania zawierającą ostrzeżenia o niebezpieczeństwie oraz informacje o stosowaniu środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia niebezpieczeństwa;
2) informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku spowodowanego używaniem zabawki oraz przechowywania jej w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Rozdział 3
Procedura oceny zgodności
§ 28.
2. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel, zwany dalej „wnioskodawcą”, składa w jednej jednostce notyfikowanej, wniosek o przeprowadzenie badania typu WE.
3. Wniosek o przeprowadzenie badania typu WE powinien zawierać:
1) oznaczenie wnioskodawcy, jego siedzibę i adres;
2) opis zabawki;
3) informacje o miejscu wyprodukowania zabawki;
4) dane dotyczące projektu i wykonania zabawki;
5) dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację zabawki;
6) wykaz norm zharmonizowanych, zastosowanych w całości lub częściowo;
7) opis czynności podjętych w celu zapewnienia, że zabawka pozostanie zgodna z zasadniczymi wymaganiami.
4. Do wniosku o przeprowadzenie badania typu WE należy dołączyć model zabawki, który będzie produkowany.
1) sprawdza czy:
a) dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę są właściwe,
b) zabawka nie stanowi zagrożenia dla dziecka lub osób trzecich;
2) przeprowadza odpowiednie badania i testy, stosując w jak największym stopniu normy zharmonizowane, w celu sprawdzenia, czy model zabawki spełnia zasadnicze wymagania.
2. Jeżeli model zabawki spełnia zasadnicze wymagania określone w rozporządzeniu, jednostka notyfikowana wystawia certyfikat zgodności i powiadamia o tym wnioskodawcę.
3. Certyfikat zgodności zawiera wnioski z badania, opis zastosowanych metod badania oraz opisy i rysunki zatwierdzonej zabawki.
2. W przypadku gdy jednostka notyfikowana odmówi wystawienia certyfikatu zgodności poinformuje o tym niezwłocznie wnioskodawcę.
3. Jednostka notyfikowana, która odmówiła wystawienia certyfikatu zgodności, informuje o odmowie jego wydania ministra właściwego do spraw gospodarki, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisję Europejską.
Rozdział 4
Minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględnione przy notyfikowaniu jednostek
§ 31.
1) wiedzę niezbędną do przeprowadzania badań oraz odpowiednie doświadczenie w ich przeprowadzaniu;
2) umiejętność sporządzania certyfikatów zgodności, protokołów i sprawozdań wymaganych w celu uwierzytelnienia przeprowadzonych badań.
Rozdział 5
Sposób oznakowania zabawek
§ 32.
2. Dane zawarte w informacji mogą być podane w formie skrótu, pod warunkiem że skrót umożliwi identyfikację producenta, jego upoważnionego przedstawiciela oraz importera.
3. W przypadku małych zabawek i zabawek składających się z małych części, informacje mogą być umieszczone na ich opakowaniu oraz etykiecie albo ulotce dołączonej do zabawki.
4. W przypadku określonym w ust. 3, producent powinien poinformować nabywców zabawek o celowości zachowania opakowań, etykiet oraz ulotek na których zamieszczone są informacje.
5. Wzór znaku CE określa załącznik do rozporządzenia.
1) „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” – w przypadku gdy zabawka, ze względu na bezpieczeństwo, nie jest przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 3 lat;
2) „Uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej” – w przypadku zabawek określonych w § 23 ust. 1;
3) „Uwaga, konieczność stosowania sprzętu ochronnego” – w przypadku zabawek określonych w § 26;
4) „Uwaga, do używania jedynie w wodzie na głębokości bezpiecznej dla dziecka oraz pod nadzorem” – w przypadku zabawek określonych w § 27;
5) „Uwaga: wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osoby dorosłej”, przy czym o wieku decyduje producent.
2. Wraz z ostrzeżeniami wymienionymi w ust. 1 zamieszcza się krótką informację o szczególnym ryzyku związanym z takim ograniczeniem.
Rozdział 6
Przepisy dostosowujące i końcowe
§ 34.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: J. Hausner
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady Europejskiej 88/378/EEC z dnia 3 maja 1988 r. o harmonizacji prawa Państw Członkowskich dotyczących bezpieczeństwa zabawek, zmienionej dyrektywą Rady Europejskiej 93/68/EEC z dnia 22 lipca 1993 r.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085, Nr 123, poz. 1350 i Nr 125, poz. 1367, z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 142, poz. 1187 oraz z 2003 r. Nr 189, poz. 1852.
Załącznik do rozporządzenia Ministra
Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 14 listopada 2003 r. (poz. 2045)
WZÓR ZNAKU CE
Znak CE składa się z liter o poniższych kształtach:
W przypadku pomniejszenie lub powiększenia znaku CE należy zachować proporcje podane na powyższym rysunku.
Elementy znaku CE powinny mieć tę samą wysokość, która nie może być mniejsza niż 5 mm.
- Data ogłoszenia: 2003-12-11
- Data wejścia w życie: 2003-12-19
- Data obowiązywania: 2011-07-20
- Dokument traci ważność: 2013-07-19
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 11 czerwca 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 26 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA