REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 206 poz. 2006
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 listopada 2003 r.
w sprawie warunków pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Więziennej ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej oraz określenia członków rodziny, na których przysługuje zasiłek pogrzebowy
Na podstawie art. 117 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380 i Nr 166, poz. 1609) zarządza się, co następuje:
1) przewóz zwłok funkcjonariusza do miejscowości, w której zmarły ma być pochowany;
2) obsługa ceremonii pogrzebowej;
3) zakup miejsca pochowania na cmentarzu;
4) zakup trumny albo urny;
5) wybudowanie nagrobka;
6) zakup wieńca i kwiatów;
7) ogłoszenie nekrologu w prasie.
2. Niezależnie od wysokości kosztów pogrzebu, o których mowa w ust. 1, jednostka organizacyjna dodatkowo pokrywa koszty związane z przewozem zwłok do miejscowości, w której zmarły funkcjonariusz ma być pochowany.
1) podjęta się zorganizowania pogrzebu we własnym zakresie, koszty pogrzebu funkcjonariusza podlegają zwrotowi do wysokości kwoty, o której mowa w § 2 ust. 1; przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio;
2) wybudowała nagrobek na własne zamówienie, koszty pogrzebu funkcjonariusza podlegają w tej części zwrotowi do wysokości różnicy między kwotą, o której mowa w § 2 ust. 1, a kwotą faktycznie wydatkowaną na pokrycie kosztów pogrzebu funkcjonariusza, zorganizowanego przez jednostkę organizacyjną.
2. Podstawę zwrotu kosztów pogrzebu funkcjonariusza, o których mowa w ust. 1, stanowią oryginały rachunków kosztów pogrzebu, poniesionych przez rodzinę zmarłego funkcjonariusza.
1) małżonka;
2) dzieci własnych lub małżonka oraz dzieci przysposobionych;
3) dzieci wychowywanych w ramach rodziny zastępczej;
4) dzieci przyjętych na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli rodzice nie żyją albo nie mogą im zapewnić utrzymania bądź zostali pozbawieni lub ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej;
5) rodziców funkcjonariusza lub jego małżonka, a także ich ojczyma, macochy lub osób ich przysposabiających;
6) osób, których opiekunem prawnym został ustanowiony funkcjonariusz lub jego małżonek.
2. Jeżeli w związku ze śmiercią członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 2–6, przysługuje również zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia emerytalnego i rentowych lub innych przepisów szczególnych, funkcjonariusz pobiera w pierwszej kolejności zasiłek na podstawie tych przepisów, a jeżeli jest on niższy od zasiłku przysługującego na podstawie art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej – odpowiednie wyrównanie.
1) jeżeli koszty pogrzebu pokrywa funkcjonariusz:
a) wyciąg z aktu zgonu członka rodziny, a w razie pogrzebu dziecka martwo urodzonego lub niezdolnego do życia – zaświadczenie stwierdzające, że dziecko urodziło się martwe lub niezdolne do życia,
b) oryginały rachunków obejmujących zasadnicze koszty pogrzebu, a w szczególności zakupu trumny lub miejsca pochowania na cmentarzu;
2) jeżeli koszty pogrzebu pokrywa inna osoba:
a) dokument, o którym mowa w pkt 1 lit. a,
b) oryginały rachunków faktycznie poniesionych kosztów pogrzebu.
2. Dokumentami wymaganymi do wypłaty wyrównania zasiłku pogrzebowego są:
1) wyciąg z aktu zgonu;
2) oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość niższego zasiłku pogrzebowego przyznanego funkcjonariuszowi z tytułu śmierci członka rodziny.
3. Jako dowód poniesionych przez funkcjonariusza kosztów pogrzebu członka rodziny uznaje się również wystawione na inną osobę oryginały rachunków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, a w przypadku ubiegania się o wyrównanie zasiłku – oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość zasiłku pogrzebowego przyznanego innej osobie na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli osoba ta złoży na piśmie oświadczenie, że koszty pogrzebu zostały pokryte ze środków finansowych funkcjonariusza albo przez niego zwrócone. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli rachunki lub dokumenty wystawione zostały na małżonka funkcjonariusza.
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk
|
1) Z dniem wejścia w życie rozporządzenia traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 września 1997 r. w sprawie warunków pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza ze środków Służby Więziennej oraz określenia członków rodziny, w razie śmierci których funkcjonariuszowi przysługuje zasiłek pogrzebowy (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 36), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).
- Data ogłoszenia: 2003-12-04
- Data wejścia w życie: 2003-12-19
- Data obowiązywania: 2003-12-19
- Dokument traci ważność: 2010-08-13
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA