REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 194 poz. 1894
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 5 listopada 2003 r.
w sprawie rodzajów wyróżnień i wysokości nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz szczegółowych zasad i trybu ich przyznawania
Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
2. Wyróżnienia mogą być przyznane zawodnikom w kategorii seniorów i juniorów.
2. Podstawę ustalenia wysokości nagrody, zwaną dalej „podstawą”, stanowi 130 % kwoty bazowej, ustalonej w ustawie budżetowej dla członków korpusu służby cywilnej.
1) do 14-krotności podstawy za:
a) ustanowienie rekordu świata,
b) zajęcie pierwszego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata;
2) do 11-krotności podstawy za:
a) ustanowienie rekordu Europy,
b) zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy,
c) zajęcie drugiego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata;
3) do 8-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy;
4) do 6-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata;
5) do 5-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy.
2. Zawodnikom występującym w dyscyplinach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich oraz zawodnikom niepełnosprawnym występującym w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk paraolimpijskich i igrzysk olimpijskich głuchych może być przyznana nagroda, raz w roku, w wysokości:
1) do 8-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach świata lub na igrzyskach paraolimpijskich i igrzyskach olimpijskich głuchych;
2) do 6-krotności podstawy za:
a) zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach świata lub na igrzyskach paraolimpijskich i igrzyskach olimpijskich głuchych,
b) zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy;
3) do 4-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy;
4) do 3-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach świata lub na igrzyskach paraolimpijskich i igrzyskach olimpijskich głuchych;
5) do 2-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy.
3. Zawodnikowi, za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego o niewymiernym charakterze, w tym samotny rejs żeglarski dookoła świata lub zdobycie trudnego szczytu górskiego, może być przyznana nagroda w wysokości do 8-krotności podstawy.
1) do 8-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca;
2) do 6-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca;
3) do 3-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca.
1) ustanowili rekord świata, Europy lub Polski;
2) zajęli pierwsze, drugie lub trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich głuchych, w mistrzostwach świata lub Europy, w akademickich mistrzostwach świata, na uniwersjadach letnich lub zimowych;
3) osiągnęli wysoki wynik sportowy o niewymiernym charakterze.
1) 12 zawodników w dyscyplinach indywidualnych;
2) 8 drużyn, osad lub załóg w sportach zespołowych.
2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg w danej konkurencji sportowej lub wystąpiła naturalnie niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych.
1) 8 zawodników w dyscyplinach indywidualnych;
2) 6 drużyn, osad lub załóg w sportach zespołowych.
2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg w danej konkurencji sportowej lub wystąpiła naturalnie niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych.
1) zawodnikom – na wniosek polskiego związku sportowego albo stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym;
2) zawodnikom niepełnosprawnym – na wniosek stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym, działającego w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk paraolimpijskich i igrzysk olimpijskich głuchych.
2. Wniosek o przyznanie wyróżnienia składa się w roku kalendarzowym, w którym wysoki wynik sportowy został uzyskany przez zawodnika.
1) zawodnikom – na wniosek polskiego związku sportowego albo stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym, udokumentowany protokołem z wynikami zawodów;
2) zawodnikom niepełnosprawnym – na wniosek stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym, działającego w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk paraolimpijskich i igrzysk olimpijskich głuchych, udokumentowany protokołem z wynikami zawodów.
2. Do wniosku o przyznanie nagrody przepis § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. Za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego o niewymiernym charakterze, w tym samotny rejs żeglarski dookoła świata lub zdobycie trudnego szczytu górskiego, nagrodę przyznaje minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu z własnej inicjatywy.
4. Nagrody za ustanowienie rekordu świata lub Europy w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich mogą być przyznane, jeżeli wyniki te zostały zatwierdzone przez odpowiednie międzynarodowe organizacje sportowe.
Minister Edukacji Narodowej i Sportu: K. Łybacka
|
1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej – kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz.1112 i Nr 207, poz. 1752.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 marca 2001 r. w sprawie rodzajów wyróżnień i wysokości nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz szczegółowych zasad i trybu ich przyznawania (Dz. U. Nr 26, poz. 282), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 93, poz. 820).
- Data ogłoszenia: 2003-11-19
- Data wejścia w życie: 2003-11-19
- Data obowiązywania: 2005-01-14
- Dokument traci ważność: 2006-10-21
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA