REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 146 poz. 1427

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 12 sierpnia 2003 r.

w sprawie trybu postępowania organów w postępowaniu w sprawie wydalenia cudzoziemca oraz sposobu odnotowywania w dokumencie podróży wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub decyzji o wydaleniu

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 100 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca następuje z urzędu lub na pisemny wniosek złożony przez organy, o których mowa w art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach.

2. Wniosek o wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca powinien zawierać:

1) dane osobowe cudzoziemca, w tym:

a) imię i nazwisko,

b) datę i miejsce urodzenia,

c) imiona rodziców,

d) obywatelstwo,

e) dotychczasowe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

f) miejsce stałego pobytu za granicą;

2) dane małoletnich dzieci pozostających pod opieką cudzoziemca – w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

3) informację o posiadanym przez cudzoziemca dokumencie stwierdzającym tożsamość, a w razie jego braku – dowody potwierdzające tożsamość;

4) wskazanie podstawy prawnej uprawniającej do wydania decyzji o wydaleniu;

5) uzasadnienie.

3. W przypadku gdy względy obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, albo interes Rzeczypospolitej Polskiej wymagają niezwłocznego doprowadzenia cudzoziemca do granicy, wniosek o wydanie decyzji o wydaleniu powinien ponadto zawierać:

1) przewidywany termin i sposób wydalenia;

2) przewidywane koszty wydalenia, jeżeli są możliwe do ustalenia w dniu złożenia wniosku.

4. Jeżeli nie można ustalić danych, o których mowa w ust. 2 pkt 1, wniosek powinien wskazywać przyczyny niemożności ich ustalenia oraz dane uprawdopodobnione.

§ 2.
1. W przypadku gdy cudzoziemiec podlegający wydaleniu nie posiada dokumentu podróży, właściwy komendant wojewódzki Policji, Komendant Główny Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej lub wojewoda, który wydał decyzję o wydaleniu z urzędu, występuje z wnioskiem na piśmie do właściwego obcego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego o wydanie dokumentu podróży.

2. Jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego kraju pochodzenia cudzoziemca, o wydanie dokumentu podróży w przypadku, o którym mowa w ust. 1, występuje Komendant Główny Straży Granicznej do właściwych organów kraju pochodzenia cudzoziemca.

§ 3.
Komendant wojewódzki Policji, komendant powiatowy (miejski) Policji, komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej odnotowuje w dokumencie podróży wydanie decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez odciśnięcie datownika oraz pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną i podpis upoważnionego funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej.
§ 4.
Wojewoda odnotowuje wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca w dokumencie podróży przez odciśnięcie datownika oraz pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną i podpis upoważnionego pracownika.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.2)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu postępowania oraz wzorów dokumentów w sprawach cudzoziemców (Dz. U. Nr 68, poz. 716 i Nr 138, poz. 1562, z 2002 r. Nr 189, poz. 1586 oraz z 2003 r. Nr 20, poz. 176 i Nr 133, poz. 1243), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w zakresie postępowania w sprawie wydalania cudzoziemców i zobowiązywania ich do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA