REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 95 poz. 872
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 8 maja 2003 r.
w sprawie składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne
Na podstawie art. 57 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) szczegółowe zasady i tryb składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne;
2) jednostki organizacyjne Policji właściwe w zakresie przeprowadzania egzaminów na stopnie policyjne;
3) terminy mianowania policjantów na stopnie policyjne;
4) warunki, od których jest uzależnione mianowanie na stopień policyjny.
1) „szkoły policyjne” – Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkołę Policji w Katowicach, Szkołę Policji w Pile oraz Szkołę Policji w Słupsku;
2) „przełożony” – komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji, Komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendanta szkoły policyjnej oraz dyrektora biura (oddziału) Komendy Głównej Policji.
Rozdział 2
Przeprowadzanie egzaminów na stopnie policyjne
§ 3.
2. Policjanci służby śledczej zdają egzaminy przeprowadzane dla policjantów służby kryminalnej.
1) pełni służbę na stanowisku, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie Policji właściwym dla rodzaju składanego egzaminu;
2) uzyskał pozytywną opinię przełożonego lub pozytywną okresową ocenę w rozumieniu przepisów o opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy Policji;
3) ukończył szkolenie zawodowe podstawowe, specjalistyczne albo dla absolwentów szkół wyższych co najmniej 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem egzaminu.
2. Policjant, który ukończył szkolenie zawodowe podstawowe, specjalistyczne albo dla absolwentów szkół wyższych, z ogólnym wynikiem nauki „6” – wyróżniającym lub „5” – bardzo dobrym, zdaje egzamin niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia jego zakończenia.
2. Przełożony wyraża zgodę na skierowanie policjanta na egzamin albo odmawia skierowania w terminie 14 dni od dnia otrzymania raportu.
3. Policjanta zawiadamia się niezwłocznie o skierowaniu na egzamin albo o odmowie skierowania. Odmowa skierowania na egzamin wymaga pisemnego uzasadnienia.
2. Kierownik komórki, o której mowa w ust. 1, sporządza wykazy policjantów kierowanych na dany rodzaj egzaminu, zwane dalej „wykazami”, i przesyła je do Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzania egzaminu w terminie 30 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3. Wykazy policjantów, o których mowa w § 5 ust. 2, sporządza Komendant Wyższej Szkoły Policji albo komendant szkoły policyjnej prowadzącej szkolenie.
4. Wykazy powinny zawierać następujące dane:
1) rodzaj egzaminu, na który są kierowani policjanci;
2) stopnie policyjne, nazwiska i imiona policjantów, imiona ojców, daty i miejsca urodzenia oraz numery identyfikacyjne;
3) nazwy jednostek organizacyjnych Policji, w których policjanci pełnią służbę;
4) rodzaj służby, w której występują stanowiska zajmowane przez policjantów;
5) daty ukończenia przez policjantów szkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie zgodnym z rodzajem egzaminu;
6) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska osoby sporządzającej wykaz.
2. W przypadku gdy Wyższa Szkoła Policji albo szkoła policyjna nie może przyjąć na egzamin wszystkich skierowanych policjantów, testy wiedzy, składające się na egzaminy przeprowadzane w terminach wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji, mogą być zorganizowane w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji lub miejscach wskazanych przez kierowników tych jednostek.
3. Jeżeli w komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji do testu wiedzy ma przystąpić mniej niż 25 policjantów, komendant Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej w porozumieniu z właściwymi komendantami Policji może wskazać sąsiednią komendę wojewódzką (Stołeczną) Policji na miejsce przeprowadzania testu.
4. Przepisy dotyczące miejsca przeprowadzenia testu wiedzy, o którym mowa w ust. 2 i 3, stosuje się odpowiednio do policjantów pełniących służbę w Komendzie Głównej Policji, Wyższej Szkole Policji oraz w szkole policyjnej.
1) podoficerskie i aspiranckie:
a) test wiedzy,
b) test sprawności fizycznej,
c) sprawdzian praktyczny;
2) oficerskie:
a) test wiedzy,
b) sprawdzian praktyczny,
c) rozmowa kwalifikacyjna.
1) Wyższa Szkoła Policji – dla egzaminów przeprowadzanych w terminach wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji;
2) szkoła policyjna prowadząca szkolenie zawodowe, w porozumieniu z Wyższą Szkołą Policji – dla egzaminów przeprowadzanych niezwłocznie po zakończeniu tego szkolenia.
2. Pakiet egzaminacyjny, powinien zawierać w szczególności:
1) dla testu wiedzy:
a) zestaw zadań testowych,
b) kartę odpowiedzi,
c) wzorzec prawidłowych odpowiedzi;
2) dla testu sprawności fizycznej:
a) opis ćwiczeń,
b) tabelę wyników wraz z odpowiadającą im liczbą punktów;
3) dla sprawdzianu praktycznego:
a) opis zadania,
b) instrukcję dla zdającego,
c) instrukcję dla aktora, jeżeli w zadaniu przewidziano jego udział,
d) odrębną kartę oceny dla każdego zadania;
4) dla rozmowy kwalifikacyjnej – opis cech pozytywnych i negatywnych obserwowanych podczas rozmowy.
2. Komisje egzaminacyjne mogą składać się z trzyosobowych podkomisji, które przeprowadzają kolejne etapy egzaminów lub zadania i ćwiczenia składające się na te etapy.
3. Do zadań komisji lub podkomisji egzaminacyjnej należy:
1) sprawdzenie tożsamości policjantów przystępujących do poszczególnych etapów egzaminów;
2) poinformowanie osób, przystępujących do poszczególnych etapów egzaminu, o zasadach obowiązujących w czasie jego przeprowadzania i kryteriach zaliczenia;
3) kontrola samodzielności pracy wykonywanej przez uczestników egzaminu;
4) ustalenie wyników uzyskanych przez uczestników poszczególnych etapów egzaminu oraz miejsca, sposobu i trybu ich ogłaszania;
5) ustalenie wyniku końcowego egzaminu policjanta;
6) sporządzenie protokołów posiedzeń komisji, przebiegu egzaminu oraz zestawienia wyników końcowych egzaminu.
4. W czasie trwania egzaminu oraz posiedzenia komisji lub podkomisji egzaminacyjnej może uczestniczyć, w charakterze obserwatora, przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.
5. Przedstawiciel, o którym mowa w ust. 4, nie uczestniczy w przeprowadzaniu egzaminu ani w ocenianiu i ustalaniu wyników egzaminu.
2. Policjant, o którym mowa w ust. 1, może opuścić salę egzaminacyjną po zgłoszeniu komisji lub podkomisji egzaminacyjnej zakończenia egzaminu lub jego etapu.
1) korzysta z pomocy egzaminowanych lub innych osób;
2) posługuje się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi;
3) pomaga innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłóca jego przebieg.
2. Decyzję o wykluczeniu policjanta z egzaminu podejmuje przewodniczący komisji lub podkomisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 11.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, policjantowi wystawia się z egzaminu ocenę negatywną.
1) 80 minut dla egzaminu podoficerskiego;
2) 90 minut dla egzaminu aspiranckiego oraz oficerskiego.
2. Test wiedzy egzaminu podoficerskiego jest jednakowy dla policjantów wszystkich rodzajów służb, a egzaminu aspiranckiego i oficerskiego składa się z dwóch części: ogólnopolicyjnej, wspólnej dla policjantów wszystkich rodzajów służb, oraz profilowanej, odrębnej dla policjantów służby kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
3. Test wiedzy egzaminu przeprowadzonego w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 1, dla policjantów tego samego rodzaju służby odbywa się jednego dnia i rozpoczyna się o tej samej godzinie, którą wyznacza Komendant Główny Policji.
4. Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, za pośrednictwem przełożonego, powiadamia policjanta o godzinie rozpoczęcia testu wiedzy.
2. Jeżeli test sprawności fizycznej lub sprawdzian praktyczny składa się z kilku ćwiczeń lub zadań, każde z nich podlega odrębnej ocenie, według skali punktowej, stanowiącej odpowiednią część skali określonej w § 16 ust. 1 pkt 2.
3. Ogólny wynik testu sprawności fizycznej lub sprawdzianu praktycznego, wymienionego w ust. 2, jest sumą punktów uzyskanych za wszystkie ćwiczenia lub zadania.
1) 0–80 punktów – dla testu wiedzy;
2) 0–40 punktów – dla testu sprawności fizycznej, sprawdzianu praktycznego oraz rozmowy kwalifikacyjnej.
2. Policjanta dopuszcza się do kolejnego etapu egzaminu, jeżeli uzyskał co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania w etapie poprzednim.
3. W przypadku uzyskania mniej niż 60% punktów, policjantowi wystawia się ocenę negatywną i przerywa egzamin.
4. Ocenę końcową egzaminu ustala się na podstawie sumy punktów uzyskanych w kolejnych etapach, według następującej skali punktowej:
1) 0–95 punktów – ocena 1 (niedostateczna);
2) 96–108 punktów – ocena 2 (dopuszczająca);
3) 109–121 punktów – ocena 3 (poprawna);
4) 122–134 punktów – ocena 4 (dobra);
5) 135–147 punktów – ocena 5 (bardzo dobra);
6) 148–160 punktów – ocena 6 (wyróżniająca).
2. Wzór świadectwa złożenia egzaminu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Do policjanta, który rozpoczął egzamin lub kolejny etap egzaminu i nie mógł go kontynuować z powodu choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, nie stosuje się przepisu ust. 1.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, policjant zdaje ponownie egzamin w najbliższym terminie albo tylko te jego etapy, których nie zaliczył do momentu przerwania egzaminu.
1) protokoły z przebiegu egzaminów;
2) pakiety egzaminacyjne;
3) rejestry wydanych świadectw.
2. Protokół z przebiegu egzaminu podpisuje przewodniczący i członkowie komisji albo podkomisji egzaminacyjnej.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1) skład komisji egzaminacyjnej lub podkomisji;
2) wykazy;
3) zestawienie wyników uzyskanych przez zdających w poszczególnych etapach oraz ocen końcowych z egzaminu.
Rozdział 3
Właściwość jednostek organizacyjnych Policji w zakresie przeprowadzania egzaminów na stopnie policyjne
§ 20.
1) Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – dla policjantów:
a) służby wspomagającej,
b) służby kryminalnej Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji, Szkoły Policji w Katowicach, Szkoły Policji w Pile i Szkoły Policji w Słupsku, oraz z województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego,
c) służby prewencyjnej Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji, Szkoły Policji w Katowicach, Szkoły Policji w Pile i Szkoły Policji w Słupsku, oraz z województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego;
2) Szkoła Policji w Pile – dla policjantów służby kryminalnej z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego oraz z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie;
3) Szkoła Policji w Katowicach – dla policjantów służby prewencyjnej z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie;
4) Szkoła Policji w Słupsku – dla policjantów służby prewencyjnej z województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio-pomorskiego.
Rozdział 4
Mianowanie na stopnie policyjne
§ 22.
2. Wzór wniosku o mianowanie na stopień policyjny określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
1) Komendantowi Głównemu Policji – dyrektor biura (oddziału);
2) komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji – naczelnik wydziału (równorzędny), kierownik izby dziecka lub sekcji, komendant komisariatu specjalistycznego Policji, dowódca oddziału i samodzielnego pododdziału prewencji, dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego oraz kierownik ośrodka szkolenia Policji;
3) Komendantowi Wyższej Szkoły Policji – dyrektor instytutu, dyrektor biblioteki, naczelnik wydziału i kierownik studium;
4) komendantowi szkoły policyjnej – kierownik zakładu, naczelnik wydziału, kierownik studium, kierownik biblioteki i kierownik sekcji, o ile nie podlega naczelnikowi wydziału;
5) komendantowi powiatowemu (miejskiemu) i rejonowemu Policji – naczelnik sekcji, kierownik izby dziecka, posterunku Policji, referatu lub ogniwa oraz komendant komisariatu Policji.
1) Komendantowi Głównemu Policji – dyrektor biura (oddziału);
2) komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji – komendant powiatowy (miejski) i rejonowy Policji, a za jago pośrednictwem również komendant komisariatu Policji, komendant komisariatu specjalistycznego Policji, dowódca oddziału i samodzielnego pododdziału prewencji, dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego, naczelnik wydziału (równorzędny), kierownik izby dziecka lub sekcji oraz kierownik ośrodka szkolenia Policji;
3) Komendantowi Wyższej Szkoły Policji – dyrektor instytutu, dyrektor biblioteki, naczelnik wydziału i kierownik studium;
4) komendantowi szkoły policyjnej – kierownik zakładu, naczelnik wydziału, kierownik studium, kierownik biblioteki i kierownik sekcji, o ile nie podlega naczelnikowi wydziału.
1) komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji – w odniesieniu do policjantów pełniących służbę na terenie swojego działania;
2) dyrektor biura (oddziału) – w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w biurze (oddziale);
3) komendant szkoły policyjnej – w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w szkole policyjnej;
4) Komendant Wyższej Szkoły Policji – w odniesieniu do:
a) policjantów pełniących służbę w Wyższej Szkole Policji,
b) absolwentów wyższych studiów zawodowych,
c) policjantów, którzy złożyli egzamin oficerski.
2. Wnioski, o których mowa w ust. 1, dotyczące mianowania na pierwszy stopień oficerski Komendant Główny Policji niezwłocznie przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wniosków o mianowanie na stopień policyjny, sporządzanych na podstawie art. 52 ust. 3 albo art. 87 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej „ustawą”.
3. Zbiorczy wniosek o mianowanie policjantów na stopień policyjny powinien zawierać dane z pierwszej strony wniosku wymienionego w § 22 ust. 2, z wyłączeniem danych dotyczących przebiegu służby.
2. Na pierwszy stopień oficerski w korpusie oficerów Policji mianuje się policjanta z dniem określonym w postanowieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Policjanta, który złożył egzamin podoficerski lub aspirancki, mianuje się odpowiednio na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów bądź aspirantów Policji, w dniach 1 stycznia, 1 kwietnia, 24 lipca i 11 listopada.
4. Osobę przyjmowaną do służby i posiadającą stopień wojskowy, która ukończyła szkolenie zawodowe wymagane do mianowania na odpowiedni stopień policyjny, mianuje się na ten stopień w terminach, o których mowa w ust. 3.
5. Mianowania policjanta na wyższy stopień policyjny w drodze wyróżnienia dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
6. Mianowanie policjanta na wyższy stopień policyjny w przypadku, o którym mowa w art. 52 ust. 3 ustawy, może nastąpić w każdym terminie. Datę mianowania określa wydany w związku z tym mianowaniem rozkaz personalny.
7. Mianowanie policjanta, o którym mowa w ust. 6, który zginął w służbie, następuje pośmiertnie. Mianowania dokonuje się z ostatnim dniem służby.
8. Policjanta w służbie kontraktowej posiadającego już stopień policyjny mianuje się na ten stopień z dniem mianowania funkcjonariuszem Policji.
2. Wzór aktu mianowania na stopień policyjny określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Wzór aktu mianowania na stopień podkomisarza oraz nadinspektora Policji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4. Akt mianowania na stopień policyjny sporządza kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę.
5. Akt mianowania na stopień podkomisarza oraz nadinspektora Policji sporządza kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji.
6. Akty mianowania na stopnie policyjne wręczane policjantom przez wyższego przełożonego podczas zorganizowanej w tym celu uroczystości może sporządzić kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki Policji, którą kieruje ten przełożony.
Rozdział 5
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 30.
2. Policjanci, którzy złożyli raporty o skierowanie na egzamin i nie zostały one rozpatrzone przez przełożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, przystępują do tych egzaminów na zasadach i w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844.
3) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 maja 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu mianowania policjantów na stopnie policyjne (Dz. U. Nr 47, poz. 471) i zarządzenie nr 10 Komendanta Głównego Policji z dnia 19 kwietnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia policjantów i strażników gminnych (miejskich) (Dz. Urz. KGP Nr 5, poz. 56) w części dotyczącej organizacji i sposobu prowadzenia dla policjantów egzaminów podoficerskich, aspiranckich i oficerskich, zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy – Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 100, poz. 1084).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 8 maja 2003 r. (poz. 872)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
- Data ogłoszenia: 2003-05-29
- Data wejścia w życie: 2003-06-13
- Data obowiązywania: 2006-02-28
- Dokument traci ważność: 2007-08-18
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 22 lipca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 8 lutego 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA