REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 34 poz. 285

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ l SPORTU1)

z dnia 12 lutego 2003 r.

w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub kierunek i specjalność zawodową

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Uczelnia zawodowa może utworzyć i prowadzić kierunek lub kierunek i specjalność zawodową, jeżeli:

1) przedstawi koncepcję kształcenia zawodowego w ramach kierunku lub kierunku i specjalności zawodowej, zawierającą w szczególności charakterystykę absolwenta;

2) przedstawi plany studiów i programy nauczania gwarantujące realizację koncepcji kształcenia zawodowego:

a) obejmujące okres co najmniej 6, a w przypadku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego „inżynier" – 7 semestrów zajęć dydaktycznych oraz odrębnie co najmniej 15 tygodni praktyki,

b) przewidujące na studiach dziennych co najmniej 2 200 godzin zajęć dydaktycznych, bez praktyki zawodowej,

c) przewidujące na studiach wieczorowych i zaocznych nie mniej niż 80% godzin zajęć dydaktycznych przewidzianych na studiach dziennych oraz obejmujące ten sam zakres treści programowych;

3) spełnia wymagania dotyczące minimalnej liczby nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy, zatrudnionych w uczelni, zwane dalej „minimum kadrowym", oraz proporcji liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów;

4) posiada bazę materialną i dydaktyczną zapewniającą prawidłową realizację celów kształcenia, w tym odpowiednią liczbę sal dydaktycznych, laboratoriów i pracowni;

5) posiada bibliotekę wyposażoną w literaturę zalecaną w ramach poszczególnych przedmiotów; w przypadku braku biblioteki uczelnianej w uczelni nowo tworzonej należy przedstawić wiarygodne plany jej utworzenia w ciągu pierwszego roku działalności szkoły;

6) zapewnia odbycie przez studentów praktyk przewidzianych w planach studiów.

2. Koncepcje kształcenia zawodowego oraz plany studiów i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinny uwzględniać odpowiednio standardy nauczania dla poszczególnych kierunków studiów określone w odrębnych przepisach.

§ 2.
1. Minimum kadrowe w uczelni zawodowej dla każdego kierunku studiów, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 6, stanowi zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej:

1) czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, reprezentujących specjalności naukowe, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku studiów;

2) sześciu nauczycieli akademickich, spośród których co najmniej czterech posiada stopień naukowy doktora i reprezentuje specjalności naukowe, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku studiów, oraz co najmniej czterech posiada udokumentowane doświadczenie zawodowe, zdobyte poza szkolnictwem wyższym i związane z danym kierunkiem studiów.

2. W uczelni zawodowej prowadzącej kierunek studiów artystycznych niezbędne jest zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej trzech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego albo kwalifikacje II stopnia, reprezentujących dyscyplinę artystyczną związaną z danym kierunkiem studiów, w tym co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora.

§ 3.
1. W uczelni zawodowej prowadzącej w ramach kierunku studiów specjalność zawodową, spośród nauczycieli akademickich, o których mowa w § 2 ust. 1, specjalność tę reprezentują: co najmniej jeden nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego oraz co najmniej dwóch nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy doktora.

2. W uczelni zawodowej prowadzącej specjalność artystyczną realizowaną w ramach kierunku studiów niezbędne jest zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego albo kwalifikacje II stopnia, reprezentującego dyscyplinę artystyczną związaną z daną specjalnością.

3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być zaliczone do minimum kadrowego wyłącznie jednej specjalności zawodowej danego kierunku studiów.

§ 4.
1. Osoby, o których mowa w § 2, 3 i 6, mogą być zaliczone do minimum kadrowego nie więcej niż dwukrotnie.

2. Do minimum kadrowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, mogą być wliczone wyłącznie osoby posiadające co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.

§ 5.
Liczba studentów odbywających studia na kierunku lub kierunku i specjalności zawodowej nie może przekraczać trzydziestokrotnej liczby nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy i realizujących proces dydaktyczny na tym kierunku lub kierunku i specjalności zawodowej.
§ 6.
Do dnia 30 września 2005 r. w uczelni zawodowej minimum kadrowe dla kierunków „pielęgniarstwo" i „położnictwo" stanowi zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:

1) trzech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych;

2) czterech nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych;

3) czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł zawodowy magistra i prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.

§ 7.
Uczelnie zawodowe, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia prowadzą kształcenie w ramach specjalności zawodowych, dostosują się do warunków określonych w rozporządzeniu do dnia 30 września 2005 r.
§ 8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 stycznia 2002 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową (Dz. U. Nr 8, poz. 64).
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu: K. Łybacka

 

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej – szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i Nr 150, poz. 1239.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-02-27
  • Data wejścia w życie: 2003-03-14
  • Data obowiązywania: 2003-12-27
  • Dokument traci ważność: 2005-09-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA