REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 207 poz. 1755
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 20 listopada 2002 r.
w sprawie uprawnień i obowiązków policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa.
Na podstawie art.145f pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688) zarządza się, co następuje:
1) misji pokojowej albo akcji zapobiegania atakom terroryzmu lub ich skutkom, jeżeli kolejno:
a) złoży oświadczenie o wyrażeniu zgody, o której mowa w art. 145a ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej „ustawą",
b) uzyska pozytywną ocenę predyspozycji do pełnienia służby w kontyngencie policyjnym,
c) uzyska orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do jej pełnienia oraz podda się szczepieniom ochronnym,
d) ukończy szkolenie przygotowujące do pełnienia służby w kontyngencie;
2) akcji ratowniczej i poszukiwawczej lub humanitarnej, jeżeli spełnia co najmniej warunki, o których mowa w pkt 1 lit. b i c;
3) szkoleniu i ćwiczeniach policyjnych lub przedsięwzięciach reprezentacyjnych, jeżeli posiada kwalifikacje i umiejętności zawodowe zapewniające właściwe wykonanie przez niego zadań.
2. Przy ocenie predyspozycji uwzględnia się cel skierowania kontyngentu, zakres zadań, obszar jego działania oraz kwalifikacje i umiejętności zawodowe policjanta zapewniające wykonanie zadań określonych dla kontyngentu, a także wymagania, które powinni spełniać policjanci, określone przez organizację międzynarodową lub państwo przyjmujące kontyngent policyjny.
3. Ocena predyspozycji powinna być wyrażona na piśmie.
2. Ocenę predyspozycji można przerwać w szczególności:
1) jeżeli postępowanie policjanta uniemożliwia jej dokonanie;
2) ze względu na stan zdrowia policjanta;
3) na wniosek policjanta.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, pisemnie informuje się policjanta o przyczynie odmowy poddania go ocenie predyspozycji lub o powodach jej przerwania, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1–3, informacji nie sporządza się.
2. Rozkaz o delegowaniu, z uwzględnieniem ust. 3, zawiera:
1) oznaczenie przełożonego wydającego rozkaz;
2) datę wydania;
3) powołanie podstawy prawnej;
4) stopień policyjny, nazwisko i imię policjanta, imię ojca oraz numer identyfikacyjny policjanta;
5) charakter służby (kandydacka, kontraktowa, przygotowawcza lub stała);
6) nazwę stanowiska służbowego oraz nazwę jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę;
7) datę, miejsce i czas trwania delegowania;
8) określenie sprawowanej przez policjanta funkcji;
9) uzasadnienie faktyczne i prawne;
10) pouczenie o przysługujących policjantowi środkach odwoławczych;
11) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby wydającej rozkaz.
3. W przypadku delegowania policjanta, któremu przyznano dodatek zagraniczny lub operacyjny, rozkaz o delegowaniu określa kategorię i stawkę przyznanego dodatku.
4. Rozkaz o delegowaniu może dotyczyć grupy policjantów delegowanych do udziału w tym samym kontyngencie policyjnym, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3.
5. Rozkaz o odwołaniu z delegowania zawiera, z zastrzeżeniem ust. 6, dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1–6 i 9–11, a ponadto:
1) datę odwołania z delegowania;
2) termin rozliczenia się z wyposażenia;
3) termin wykorzystania urlopu, o którym mowa w § 18;
4) datę podjęcia przez policjanta służby w jednostce organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę.
6. Rozkaz o odwołaniu z delegowania policjanta, któremu przyznano dodatek zagraniczny lub operacyjny, dodatkowo określa datę, po upływie której uprawnienie do otrzymywania tego dodatku nie przysługuje.
1) w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego, karnego lub karnego skarbowego;
2) na wniosek państwa przyjmującego kontyngent policyjny lub organu organizacji międzynarodowej, któremu kontyngent został podporządkowany.
2. Rozkaz o delegowaniu może zostać uchylony przed dniem wyjazdu policjanta z kraju:
1) jeżeli uzasadnia te interes służby lub potrzeby jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę;
2) na jego wniosek.
1) gdy stan jego zdrowia uniemożliwia dalsze pełnienie służby w kontyngencie;
2) niewykonywania zadań wynikających ze sprawowanej przez niego funkcji w kontyngencie policyjnym przez okres dłuższy niż 14 dni, z przyczyn leżących po stronie policjanta;
3) wniosku przedstawiciela państwa przyjmującego kontyngent policyjny lub uprawnionego organu organizacji międzynarodowej, któremu kontyngent został podporządkowany;
4) ustania celu skierowania kontyngentu.
2. Odwołanie policjanta z delegowania przed wyznaczonym terminem może nastąpić:
1) w przypadku wszczęcia w kraju przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego, karnego lub karnego skarbowego;
2) gdy za przewinienie lub naruszenie dyscypliny służbowej ma zostać wymierzona kara dyscyplinarna, do której wymierzenia dowódca kontyngentu nie jest uprawniony;
3) w przypadku niewywiązywania się przez niego z obowiązków służbowych powierzonych do wykonywania w czasie delegowania, stwierdzonego w ocenie okresowej;
4) na jego wniosek;
5) gdy uzasadnia to interes służby lub potrzeby jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, wniosek o odwołanie policjanta, wraz z uzasadnieniem, składa dowódca kontyngentu.
4. Przepisy § 5 ust. 1, 5 i 6 stosuje się do odwołania policjanta z delegowania przed wyznaczonym terminem.
2. Przedłużenie czasu delegowania następuje na okres:
1) do 3 miesięcy, gdy policjant wchodzi w skład kontyngentu policyjnego wydzielonego do udziału w akcji zapobiegania atakom terroryzmu lub ich skutkom albo akcji ratowniczej i poszukiwawczej lub humanitarnej;
2) niezbędny do zakończenia szkolenia i ćwiczeń policyjnych lub przedsięwzięcia reprezentacyjnego, gdy policjant wchodzi w skład kontyngentu policyjnego wydzielonego w tym celu.
2. Do rozkazu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 3 i 4.
2. Komendant Główny Policji może uchylić rozkaz o delegowaniu wydany przez komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.
2. Podczas wykonywania zadań określonych dla kontyngentu policyjnego policjant podlega również właściwemu przełożonemu określonemu przez organ organizacji międzynarodowej, któremu kontyngent został podporządkowany.
1) dodatkowe umundurowanie i wyposażenie, w tym uzbrojenie;
2) bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w czasie pobytu w rejonie działania kontyngentu.
2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do policjanta, który w związku z udziałem w misji pokojowej otrzymuje od organizacji międzynarodowej lub państwa przyjmującego kontyngent policyjny świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów utrzymania lub świadczenie pieniężne o podobnym charakterze.
1) przydzielić dodatkowe umundurowanie i wyposażenie, w tym uzbrojenie;
2) zapewnić bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w czasie pobytu w rejonie działania kontyngentu, jeżeli wymaga tego charakter wykonywanych zadań oraz gdy pozwalają na to warunki organizacyjne.
2. Łączny wymiar urlopu, o którym mowa w ust. 1, bez względu na czas trwania delegowania, nie może być krótszy niż 3 dni robocze i przekraczać 26 dni roboczych.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje także szczepienia ochronne wykonywane przed wyjazdem z kraju w rejon działania kontyngentu policyjnego.
3. Policjanta delegowanego do pełnienia służby w kontyngencie policyjnym wydzielonym do udziału w akcji zapobiegania atakom terroryzmu lub ich skutkom albo akcji ratowniczej i poszukiwawczej lub humanitarnej poddaje się badaniom i szczepieniom, o których mowa w ust. 1 i 2, jeżeli badania takie i szczepienia są uzasadnione miejscem pełnienia służby i charakterem wykonywania zadań.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
- Data ogłoszenia: 2002-12-11
- Data wejścia w życie: 2002-12-11
- Data obowiązywania: 2018-04-27
- Dokument traci ważność: 2020-03-05
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 16 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uprawnień i obowiązków policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 1 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uprawnień i obowiązków policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uprawnień i obowiązków policjantów delegowanych do pełnienia służby poza granicami państwa
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA