REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 205 poz. 1734
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 27 listopada 2002 r.
w sprawie trybu przeprowadzania egzaminów i zasad wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej oraz członków komisji dokonujących oceny ośrodków szkoleniowych.
Na podstawie art. 25 pkt 5 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:
1) tryb przeprowadzania egzaminów osób ubiegających się o dyplomy i świadectwa uprawniające do zajmowania odpowiednich stanowisk na statkach morskich o polskiej przynależności;
2) zasady wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej działającej przy dyrektorze urzędu morskiego;
3) zasady wynagradzania członków komisji powołanych dla dokonania oceny ośrodków szkolących kandydatów na członków załóg statków morskich.
1) „ustawie" – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim;
2) „komisji egzaminacyjnej" – należy przez to rozumieć komisję egzaminacyjną, o której mowa w art. 19 ust. 8 ustawy.
2. Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej określają odrębne przepisy.
2. Informację o terminach i miejscach egzaminów przypadających w danym kwartale podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie wykazu w siedzibie urzędu morskiego w miesiącu poprzedzającym ten kwartał.
2. Za spełniającą warunki w zakresie praktyki pływania, o której mowa w ust. 1, uważa się osobę, która posiada co najmniej 3/4 wymaganej praktyki pływania.
2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej może wyrazić zgodę na skrócenie terminu, o którym mowa w ust. 1, po udokumentowaniu przyczyn uniemożliwiających złożenie wniosku w tym terminie. Termin może być skrócony najwyżej o 3 dni.
3. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dopuszczenie do egzaminu, jej adres, datę i miejsce urodzenia oraz określać jej wykształcenie i posiadane kwalifikacje zawodowe.
4. Do wniosku należy załączyć:
1) kserokopię ostatniego dyplomu lub świadectwa – jeżeli nie były wydane przez urząd morski, przy którym działa komisja egzaminacyjna;
2) zaświadczenie o odbytej praktyce lub wyciąg pływania;
3) zaświadczenie o zaliczeniu odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego na dany poziom – o ile takie zaliczenie jest wymagane;
4) dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej;
5) kserokopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie – jeżeli osoba ubiega się po raz pierwszy o dopuszczenie do egzaminu przed daną komisją egzaminacyjną albo poszerzyła swe wykształcenie;
6) zaświadczenie o zaliczeniu dziennika praktyk – w przypadku ubiegania się o dopuszczenie do egzaminu na poziomie operacyjnym.
5. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej może wyrazić zgodę na uzupełnienie niekompletnego wniosku, nie później niż w dniu rozpoczęcia egzaminu.
6. W przypadku niezachowania terminu, o którym mowa w ust. 1, lub warunku, o którym mowa w ust. 5, osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminu nie zostaje do niego dopuszczona w danej sesji egzaminacyjnej.
7. W przypadku rezygnacji z przystąpienia do egzaminu, opłata egzaminacyjna, na wniosek zainteresowanego, podlega zwrotowi, pod warunkiem zawiadomienia o tym komisji egzaminacyjnej, nie później niż na dzień przed terminem rozpoczęcia egzaminu. Komisja egzaminacyjna dokonuje zwrotu opłaty egzaminacyjnej w terminie 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
8. W przypadku niedotrzymania przez osobę ubiegającą się o dopuszczenie do egzaminu terminu, o którym mowa w ust. 7, jeżeli zostało to spowodowane ważnymi przyczynami losowymi, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, na wniosek tej osoby, może zdecydować o zaliczeniu wniesionej opłaty na poczet egzaminu wyznaczonego w innym terminie.
2. W przypadku gdy egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej, warunkiem dopuszczenia do części teoretycznej jest uzyskanie pozytywnej oceny z części praktycznej egzaminu.
3. Egzamin teoretyczny składa się z części pisemnej albo ustnej lub z obu tych części łącznie. Część pisemna jest przeprowadzana w formie opisowej lub testowej.
4. W przypadku gdy egzamin teoretyczny obejmuje części egzaminu, o których mowa w ust. 3, łącznie, część pisemna poprzedza część ustną. Negatywny wynik z części pisemnej nie wyklucza dopuszczenia do części ustnej egzaminu.
2. Korzystanie przez zdających, w trakcie egzaminu, ze środków innych niż określone w ust. 1 bądź korzystanie z pomocy osób postronnych, a także udzielanie pomocy innym, powoduje wykluczenie z egzaminu.
2. Prace pisemne zdający wykonują na papierze oznaczonym odciskiem pieczęci komisji egzaminacyjnej. Każdy zdający, przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej, zwraca komisji egzaminacyjnej wszystkie otrzymane arkusze papieru.
3. Część pisemna z jednego przedmiotu nie może trwać dłużej niż jeden dzień.
4. Prace pisemne ocenia się w systemie punktowym. Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania.
2. Część ustna egzaminu polega na udzieleniu przed komisją egzaminacyjną odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań.
3. Każdy zestaw składa się z trzech pytań z danego przedmiotu egzaminacyjnego.
4. Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej dwa pytania z wylosowanego zestawu z danego przedmiotu.
2. Wyniki z poszczególnych egzaminów wpisuje się w arkuszach ocen, podpisywanych przez członków komisji egzaminacyjnej.
3. Ocenę końcową egzaminu ustala komisja egzaminacyjna na podstawie ocen umieszczonych w arkuszach ocen, o których mowa w ust. 2.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
2. Do egzaminu poprawkowego można przystąpić nie wcześniej niż po upływie miesiąca od daty uzyskania oceny niedostatecznej z danego przedmiotu.
3. Uzyskanie oceny niedostatecznej z egzaminu poprawkowego powoduje uzyskanie niedostatecznej oceny końcowej z całego egzaminu.
2. Zaświadczenie podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. Zaświadczenie jest opatrzone odciskiem pieczęci komisji egzaminacyjnej i numerowane.
2. Wynagrodzenie przysługujące członkom komisji egzaminacyjnej wypłacane jest w terminie 14 dni od zakończenia sesji egzaminacyjnej.
2. Wynagrodzenie przysługujące członkom komisji wypłacane jest w terminie 14 dni od dokonania oceny ośrodka szkolącego załogi statków morskich.
Minister Infrastruktury: M. Pol
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302)
Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 27 listopada 2002 r. (poz. 1734)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
- Data ogłoszenia: 2002-12-09
- Data wejścia w życie: 2002-12-24
- Data obowiązywania: 2008-06-12
- Dokument traci ważność: 2013-01-25
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA