REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 205 poz. 1734

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 27 listopada 2002 r.

w sprawie trybu przeprowadzania egzaminów i zasad wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej oraz członków komisji dokonujących oceny ośrodków szkoleniowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 25 pkt 5 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) tryb przeprowadzania egzaminów osób ubiegających się o dyplomy i świadectwa uprawniające do zajmowania odpowiednich stanowisk na statkach morskich o polskiej przynależności;

2) zasady wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej działającej przy dyrektorze urzędu morskiego;

3) zasady wynagradzania członków komisji powołanych dla dokonania oceny ośrodków szkolących kandydatów na członków załóg statków morskich.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „ustawie" – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim;

2) „komisji egzaminacyjnej" – należy przez to rozumieć komisję egzaminacyjną, o której mowa w art. 19 ust. 8 ustawy.

§ 3.
1. Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzaminy na sesjach egzaminacyjnych.

2. Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej określają odrębne przepisy.

§ 4.
1. Terminy i miejsca egzaminów w danej sesji egzaminacyjnej wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej w uzgodnieniu z dyrektorem urzędu morskiego, przy którym działa komisja egzaminacyjna, z uwzględnieniem terminów szkoleń prowadzonych przez ośrodki szkoleniowe, o których mowa w art. 19 ust. 6 ustawy.

2. Informację o terminach i miejscach egzaminów przypadających w danym kwartale podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie wykazu w siedzibie urzędu morskiego w miesiącu poprzedzającym ten kwartał.

§ 5.
Na pisemny wniosek obcokrajowca o przeprowadzenie egzaminu w języku angielskim przewodniczący komisji egzaminacyjnej wskazuje termin lub miejsce egzaminu.
§ 6.
1. Do egzaminu może przystąpić osoba, która odbyła szkolenia i posiada praktykę pływania, wymagane do uzyskania odpowiedniego dyplomu albo świadectwa, które określone są w przepisach w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Za spełniającą warunki w zakresie praktyki pływania, o której mowa w ust. 1, uważa się osobę, która posiada co najmniej 3/4 wymaganej praktyki pływania.

§ 7.
1. Osoby, o których mowa w § 6 ust. 1, obowiązane są złożyć w siedzibie komisji egzaminacyjnej – najpóźniej na tydzień przed wyznaczonym terminem egzaminu – pisemny wniosek o dopuszczenie do egzaminu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej może wyrazić zgodę na skrócenie terminu, o którym mowa w ust. 1, po udokumentowaniu przyczyn uniemożliwiających złożenie wniosku w tym terminie. Termin może być skrócony najwyżej o 3 dni.

3. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dopuszczenie do egzaminu, jej adres, datę i miejsce urodzenia oraz określać jej wykształcenie i posiadane kwalifikacje zawodowe.

4. Do wniosku należy załączyć:

1) kserokopię ostatniego dyplomu lub świadectwa – jeżeli nie były wydane przez urząd morski, przy którym działa komisja egzaminacyjna;

2) zaświadczenie o odbytej praktyce lub wyciąg pływania;

3) zaświadczenie o zaliczeniu odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego na dany poziom – o ile takie zaliczenie jest wymagane;

4) dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej;

5) kserokopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie – jeżeli osoba ubiega się po raz pierwszy o dopuszczenie do egzaminu przed daną komisją egzaminacyjną albo poszerzyła swe wykształcenie;

6) zaświadczenie o zaliczeniu dziennika praktyk – w przypadku ubiegania się o dopuszczenie do egzaminu na poziomie operacyjnym.

5. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej może wyrazić zgodę na uzupełnienie niekompletnego wniosku, nie później niż w dniu rozpoczęcia egzaminu.

6. W przypadku niezachowania terminu, o którym mowa w ust. 1, lub warunku, o którym mowa w ust. 5, osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminu nie zostaje do niego dopuszczona w danej sesji egzaminacyjnej.

7. W przypadku rezygnacji z przystąpienia do egzaminu, opłata egzaminacyjna, na wniosek zainteresowanego, podlega zwrotowi, pod warunkiem zawiadomienia o tym komisji egzaminacyjnej, nie później niż na dzień przed terminem rozpoczęcia egzaminu. Komisja egzaminacyjna dokonuje zwrotu opłaty egzaminacyjnej w terminie 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia.

8. W przypadku niedotrzymania przez osobę ubiegającą się o dopuszczenie do egzaminu terminu, o którym mowa w ust. 7, jeżeli zostało to spowodowane ważnymi przyczynami losowymi, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, na wniosek tej osoby, może zdecydować o zaliczeniu wniesionej opłaty na poczet egzaminu wyznaczonego w innym terminie.

§ 8.
1. W zależności od wymagań egzaminacyjnych, określonych w odrębnych przepisach, egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej lub tylko z części teoretycznej.

2. W przypadku gdy egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej, warunkiem dopuszczenia do części teoretycznej jest uzyskanie pozytywnej oceny z części praktycznej egzaminu.

3. Egzamin teoretyczny składa się z części pisemnej albo ustnej lub z obu tych części łącznie. Część pisemna jest przeprowadzana w formie opisowej lub testowej.

4. W przypadku gdy egzamin teoretyczny obejmuje części egzaminu, o których mowa w ust. 3, łącznie, część pisemna poprzedza część ustną. Negatywny wynik z części pisemnej nie wyklucza dopuszczenia do części ustnej egzaminu.

§ 9.
1. W trakcie egzaminu zdający mogą korzystać z niezbędnych przyrządów, tablic i innych pomocy, które komisja egzaminacyjna uzna za niezbędne.

2. Korzystanie przez zdających, w trakcie egzaminu, ze środków innych niż określone w ust. 1 bądź korzystanie z pomocy osób postronnych, a także udzielanie pomocy innym, powoduje wykluczenie z egzaminu.

§ 10.
1. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu teoretycznego, określa wymiar czasu, jaki przeznacza się na wykonanie pracy pisemnej, uwzględniając zakres wymagań egzaminacyjnych. W czasie trwania egzaminu nie urządza się przerw.

2. Prace pisemne zdający wykonują na papierze oznaczonym odciskiem pieczęci komisji egzaminacyjnej. Każdy zdający, przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej, zwraca komisji egzaminacyjnej wszystkie otrzymane arkusze papieru.

3. Część pisemna z jednego przedmiotu nie może trwać dłużej niż jeden dzień.

4. Prace pisemne ocenia się w systemie punktowym. Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania.

§ 11.
1. Część ustna egzaminu teoretycznego przeprowadzana jest w dniu następnym po zakończeniu części pisemnej egzaminu, w miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

2. Część ustna egzaminu polega na udzieleniu przed komisją egzaminacyjną odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań.

3. Każdy zestaw składa się z trzech pytań z danego przedmiotu egzaminacyjnego.

4. Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej dwa pytania z wylosowanego zestawu z danego przedmiotu.

§ 12.
1. Wyniki egzaminu praktycznego i teoretycznego ustala się przy zastosowaniu następującej skali ocen: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny; ocen pośrednich nie stosuje się.

2. Wyniki z poszczególnych egzaminów wpisuje się w arkuszach ocen, podpisywanych przez członków komisji egzaminacyjnej.

3. Ocenę końcową egzaminu ustala komisja egzaminacyjna na podstawie ocen umieszczonych w arkuszach ocen, o których mowa w ust. 2.

§ 13.
1. Z przebiegu egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza protokół, zawierający oceny końcowe egzaminu wszystkich zdających w danej sesji egzaminacyjnej. Wzór protokołu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.

§ 14.
1. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z nie więcej niż dwóch przedmiotów egzaminu teoretycznego, gdy egzamin ten obejmuje co najmniej pięć przedmiotów, zdającemu przysługuje prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego.

2. Do egzaminu poprawkowego można przystąpić nie wcześniej niż po upływie miesiąca od daty uzyskania oceny niedostatecznej z danego przedmiotu.

3. Uzyskanie oceny niedostatecznej z egzaminu poprawkowego powoduje uzyskanie niedostatecznej oceny końcowej z całego egzaminu.

§ 15.
Osoba, która nie zdała egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu nie wcześniej niż po upływie miesiąca od daty poprzedniego składania egzaminu.
§ 16.
1. Osoba, która zdała egzamin, otrzymuje zaświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Zaświadczenie podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. Zaświadczenie jest opatrzone odciskiem pieczęci komisji egzaminacyjnej i numerowane.

§ 17.
1. Za uczestnictwo w egzaminie członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują wynagrodzenie uzależnione od pełnionej funkcji oraz od liczby egzaminowanych osób, w wysokości określonej w ustawie.

2. Wynagrodzenie przysługujące członkom komisji egzaminacyjnej wypłacane jest w terminie 14 dni od zakończenia sesji egzaminacyjnej.

§ 18.
1. Członkowie komisji, dokonujący oceny ośrodków szkolących załogi statków morskich, za udział w pracach związanych z uznaniem ośrodka otrzymują wynagrodzenie uzależnione od pełnionej funkcji, w wysokości określonej w ustawie.

2. Wynagrodzenie przysługujące członkom komisji wypłacane jest w terminie 14 dni od dokonania oceny ośrodka szkolącego załogi statków morskich.

§ 19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Infrastruktury: M. Pol

 

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302)

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 27 listopada 2002 r. (poz. 1734)

Załącznik nr 1

 infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

 infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-12-09
  • Data wejścia w życie: 2002-12-24
  • Data obowiązywania: 2008-06-12
  • Dokument traci ważność: 2013-01-25

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA