REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 136 poz. 1150

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH

z dnia 22 lipca 2002 r.

w sprawie ogłaszania prac naukowych i publicystycznych oraz rozpowszechniania w środkach masowego przekazu wiadomości, a także przyjmowania upominków i innych świadczeń o podobnym charakterze przez członków służby zagranicznej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa warunki:

1) ogłaszania przez członków służby zagranicznej prac naukowych i publicystycznych związanych ze stosunkami międzynarodowymi, a także rozpowszechniania w środkach masowego przekazu wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej, w tym udzielania wywiadów i ogłaszania prac naukowych,

2) przyjmowania upominków i innych świadczeń o podobnym charakterze przez członków służby zagranicznej.

§ 2. [Zawiadomienie o zamiarze opublikowania pracy naukowej lub publicystycznej]

Członek służby zagranicznej zawiadamia w formie pisemnej dyrektora generalnego służby zagranicznej o zamiarze opublikowania drukiem lub w jakikolwiek inny sposób pracy naukowej lub publicystycznej dotyczącej stosunków międzynarodowych, określając zwięźle jej przedmiot oraz wskazując miejsce i termin, w jakim zostanie opublikowana.

§ 3. [Zawiadomienie o zamiarze udzielenia wywiadu lub o zamiarze rozpowszechnienia wiadomości]

1. Członek służby zagranicznej zawiadamia w formie pisemnej rzecznika prasowego ministra właściwego do spraw zagranicznych, a w przypadku członka służby zagranicznej zatrudnionego w placówce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej – kierownika tej placówki, o zamiarze udzielenia wywiadu na temat stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej oraz o zamiarze rozpowszechnienia w inny sposób, w środkach masowego przekazu, wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej, a także o zasadniczych tezach wypowiedzi, której zamierza udzielić.

2. Członek służby zagranicznej na żądanie osób, o których mowa w ust. 1:

1) zaznacza w treści wypowiedzi, iż zawiera ona prywatne poglądy,

2) dostarcza utrwaloną wypowiedź.

§ 4. [Zawiadomienie o udzieleniu wywiadu lub o rozpowszechnieniu wiadomości]

1. Przepisów § 3 nie stosuje się, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności wcześniejsze zawiadomienie rzecznika prasowego ministra właściwego do spraw zagranicznych lub kierownika placówki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej o zamiarze udzielenia wywiadu na temat stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej oraz o zamiarze rozpowszechnienia w inny sposób, w środkach masowego przekazu, wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej jest w znacznym stopniu utrudnione.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, członek służby zagranicznej zawiadamia niezwłocznie rzecznika prasowego ministra właściwego do spraw zagranicznych lub kierownika placówki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej o udzieleniu wywiadu lub rozpowszechnieniu wiadomości w inny sposób w środkach masowego przekazu, podając przyczynę wcześniejszego niepowiadomienia.

§ 5. [Przyjęcie upominku lub świadczenia o podobnym charakterze]

1. Członek służby zagranicznej w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych może przyjąć upominek lub świadczenie o podobnym charakterze o wartości nie wyższej niż równowartość 50 euro, jeżeli:

1) ze względu na zwyczaje lub kurtuazję dyplomatyczną odmowa przyjęcia upominku lub innego świadczenia o podobnym charakterze nie byłaby wskazana,

2) wręczenie takiego upominku lub świadczenia ma powszechny i okolicznościowy charakter, w szczególności w związku z obchodzonym świętem państwowym lub religijnym.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli odmowa przyjęcia upominku lub świadczenia mogłaby zaszkodzić interesom Rzeczypospolitej Polskiej, członek służby zagranicznej może przyjąć upominek lub świadczenie o podobnym charakterze o wartości przewyższającej kwotę, o której mowa w ust. 1.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, członek służby zagranicznej zawiadamia w formie pisemnej dyrektora generalnego służby zagranicznej o przyjęciu takiego upominku lub świadczenia, informując o okolicznościach uzasadniających jego przyjęcie.

§ 6. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Zagranicznych: W. Cimoszewicz

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA