REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 96 poz. 844
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 25 czerwca 2002 r.
w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi.
Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 54, poz. 572 i Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1103 i Nr 116, poz. 1216, z 2001 r. Nr 14, poz. 143, Nr 81, poz. 877 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
2. Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1, polega w szczególności na:
1) uzyskiwaniu od jednostek współdziałających informacji o podejrzeniu lub zagrożeniu naruszenia przepisów prawa, których przedmiotem jest zapewnienie realizacji interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych, jak również zgodności z prawem gospodarowania mieniem innych państwowych osób prawnych, przeciwdziałanie i zwalczanie naruszeń prawa obowiązującego w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami przywożonymi z zagranicy oraz zapobieganie i ujawnianie przestępstw, o których mowa w art. 228–231 Kodeksu karnego, popełnianych przez osoby zatrudnione lub pełniące służbę w jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych,
2) uzyskiwaniu od jednostek współdziałających informacji o osobach i przedsiębiorcach, w stosunku do których podjęte zostały działania przez organy, inspektorów i pracowników kontroli skarbowej, w tym przez otrzymywanie odpisów lub wypisów z prowadzonych rejestrów, a także kopii dokumentów dotyczących takich osób, z wyjątkiem informacji o osobach, uzyskanych w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy uprawnione do ich dokonywania, a których pozyskiwanie przez organy, inspektorów i pracowników kontroli skarbowej jest możliwe na podstawie odrębnych przepisów,
3) koordynacji działań organów, inspektorów i pracowników kontroli skarbowej i jednostek współdziałających w trakcie kontroli w sprawach związanych z naruszeniem przepisów, o których mowa w pkt 1, oraz wzajemnym przekazywaniu informacji w tym zakresie.
2. Podjęcie czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, następuje na pisemny wniosek organu, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej.
2. Organ, inspektor bądź pracownik kontroli skarbowej może żądać udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jeżeli wymagają tego szczególne potrzeby w związku z wykonywaniem zadań kontroli skarbowej, a których wykonanie nie jest możliwe bez udzielenia tej pomocy przez jednostki współdziałające.
3. Organy kontroli skarbowej i jednostki współdziałające mogą zawierać porozumienia określające szczegółowy przedmiot świadczeń w zakresie, o którym mowa w ust. 1, w tym także pomocy technicznej.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ, inspektor bądź pracownik kontroli skarbowej, na wniosek jednostki współdziałającej, niezwłocznie potwierdza żądanie w formie pisemnej, określając w szczególności zakres czynności jednostki współdziałającej oraz uzasadniając konieczność podjęcia natychmiastowego działania.
3. Jeżeli wymagają tego przepisy prawa lub jest to konieczne z uwagi na interes jednostki współdziałającej albo osób trzecich, jednostka ta, po wykonaniu czynności podjętych w trybie ust. 1, sporządza protokół.
4. Protokół, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać:
1) termin i miejsce dokonanych czynności,
2) zakres podmiotowy i przedmiotowy tych czynności,
3) warunki ich realizacji,
4) imię i nazwisko oraz podpis osób w nich uczestniczących, a w razie braku podpisu, adnotację o przyczynie jego braku.
5. Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla organu, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej oraz jednostki współdziałającej.
2. Jeżeli jednostka współdziałająca nie może wykonać czynności w zakresie współdziałania lub udzielenia pomocy, w tym także technicznej, niezwłocznie zawiadamia organ, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej o przyczynach niepodjęcia tych czynności.
3. Współdziałanie, o którym mowa w § 1, odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem zasad ochrony danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnicy skarbowej oraz tajemnicy przedsiębiorstwa.
2. Realizacja uprawnień, o których mowa w ust. 1, następuje ze szczególnym uwzględnieniem zasad określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
- Data ogłoszenia: 2002-07-01
- Data wejścia w życie: 2002-07-01
- Data obowiązywania: 2002-07-01
- Dokument traci ważność: 2011-05-24
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA