REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 146 poz. 1642

ROZPORZĄDZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH

z dnia 30 listopada 2001 r.

w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 15 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 14 ust. 2 pkt 1–6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych,

2) Komitecie – rozumie się przez to Komitet Badań Naukowych,

3) jednostce – rozumie się przez to jednostkę naukową wymienioną w art. 3 pkt 4 ustawy,

4) podmiocie działającym na rzecz nauki – rozumie się przez to podmiot wykonujący w sposób ciągły zadania z zakresu działalności wspomagającej badania, posiadający siedzibę w Polsce, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, nieotrzymujący dotacji podmiotowej ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę,

5) sieci naukowej – rozumie się przez to grupę jednostek i innych podmiotów krajowych lub krajowych i zagranicznych, podejmujących na podstawie porozumienia zorganizowaną współpracę w określonej dziedzinie badań naukowych lub prac rozwojowych,

6) konsorcjum naukowym – rozumie się przez to grupę jednostek lub przedsiębiorców albo jednostek i przedsiębiorców, podejmującą na podstawie umowy wspólne przedsięwzięcie, obejmujące badania naukowe lub prace rozwojowe, albo inwestycje służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych, a w razie potrzeby także działalność innowacyjną z wykorzystaniem wyników tych badań lub prac.

§ 3.
1. Środki finansowe, o których mowa w § 1, przyznawane przez Komitet lub przez zespoły Komitetu, są przekazywane na podstawie decyzji Przewodniczącego Komitetu, zwanej dalej „decyzją".

2. Środki finansowe przyznane na finansowanie lub dofinansowywanie są przekazywane:

1) w formie dotacji podmiotowej – na:

a) działalność statutową jednostek,

b) badania własne szkół wyższych,

c) realizację zadań określonych przez Przewodniczącego Komitetu na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy,

2) w formie dotacji celowej – na koszty realizacji inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym także wynikających z programów wieloletnich,

3) na podstawie decyzji – na:

a) składki na rzecz instytucji międzynarodowych,

b) działalność wspomagającą badania prowadzoną przez ministrów i kierowników centralnych organów administracji rządowej oraz przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności, w zakresie określonym w art. 15 ust. 7 pkt 1 ustawy,

4) na podstawie umowy – na:

a) projekty badawcze,

b) projekty celowe,

c) działalność wspomagającą badania prowadzoną przez podmioty, o których mowa w art. 15 ust. 7 pkt 2 ustawy.

§ 4.
1. Przyznanie środków finansowych, o których mowa w § 1, następuje na podstawie wniosku złożonego w Komitecie, sporządzonego według wzoru stanowiącego odpowiedni załącznik do rozporządzenia.

2. Wniosek złożony w Komitecie podlega ocenie pod względem spełnienia wymagań formalnych określonych w rozporządzeniu.

3. Do rozpatrzenia pod względem merytorycznym są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania określone w rozporządzeniu.

4. Komitet zawiadamia wnioskodawcę, który złożył wniosek niespełniający wymagań formalnych określonych w rozporządzeniu, o pozostawieniu tego wniosku bez dalszego biegu, o ile uchybienia nie zostaną usunięte w terminie określonym w zawiadomieniu.

5. Przepisy ust. 1–4 dotyczące wniosków stosuje się także do ofert na wykonanie projektów badawczych zamawianych i projektów celowych zamawianych.

§ 5.
Przyznania środków finansowych na realizację części programu wieloletniego ustanowionego na podstawie przepisów o finansach publicznych, obejmującego badania naukowe lub prace rozwojowe, dokonuje się według kryteriów i trybu określonego w rozporządzeniu dla projektów badawczych lub projektów celowych, w tym także projektów zamawianych.
§ 6.
1. Przy sporządzaniu ocen wymaganych przy rozliczaniu środków finansowych przyznawanych jednostkom oraz innym podmiotom, z części przeznaczonej w budżecie państwa na naukę, uwzględnia się następujące kryteria:

1) prawidłowe, efektywne i zgodne z przeznaczeniem wykorzystanie otrzymanych środków,

2) przestrzeganie przepisów o dyscyplinie finansów publicznych,

3) terminowe i zgodne z zakresem rzeczowym określonym w decyzji lub w umowie realizowanie zadań i rozliczanie otrzymanych środków, w tym prowadzenie ewidencji księgowej umożliwiającej prawidłowe rozliczanie,

4) wypełnianie obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych wobec Komitetu, określonych w rozporządzeniu oraz w decyzjach lub w umowach zawartych z Komitetem,

5) przestrzeganie uznawanych w nauce zasad etyki, w szczególności dotyczących rzetelności prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, ochrony własności intelektualnej, doświadczeń na zwierzętach, badań medycznych oraz innych badań naukowych dotyczących człowieka lub społeczeństwa.

2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do ministrów i kierowników centralnych organów administracji rządowej otrzymujących środki finansowe z części przeznaczonej w budżecie państwa na naukę.

§ 7.
1. Jednostki oraz inne podmioty, otrzymujące środki finansowe z części przeznaczonej w budżecie państwa na naukę, składają Komitetowi informacje i sprawozdania, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 4, w formie:

1) raportów rocznych z realizowanych zadań, w terminie do 31 marca następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji finansowanego zadania,

2) w przypadku zadań zakończonych – raportów końcowych zawierających zbiorcze rozliczenie poniesionych kosztów, opis wykonanych prac i podsumowanie osiągniętych wyników, w terminie 60 dni od dnia zakończenia zadania określonego w zawartej umowie lub w decyzji.

2. Informacje i sprawozdania, w tym raporty, o których mowa w ust. 1, są oceniane przez właściwy zespół lub zespoły Komitetu pod względem merytorycznym oraz prawidłowości wykorzystania przyznanych środków, w tym zgodności wykonanych zadań z celem lub zakresem określonym w decyzji lub w umowie.

§ 8.
Na podstawie oceny, o której mowa w § 7 ust. 2, Komitet lub właściwy zespół Komitetu dokonuje rozliczenia przyznanych środków finansowych i odpowiednio do wyniku rozliczenia:

1) w odniesieniu do rozliczenia rocznego – rozstrzyga o:

a) kontynuowaniu, wstrzymaniu lub zmniejszeniu dalszego finansowania lub dofinansowania,

b) odstąpieniu od umowy oraz o zwrocie środków finansowych niewykorzystanych lub nieprawidłowo wykorzystanych,

2) w odniesieniu do rozliczenia końcowego – uznaje decyzję lub umowę za:

a) wykonaną,

b) wykonaną, z wezwaniem do zwrotu niewykorzystanych środków finansowych oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych,

c) niewykonaną, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych niewykorzystanych albo wykorzystanych niezgodnie z umową lub decyzją, a także z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych.

§ 9.
1. Niezłożenie raportu rocznego w terminie, złożenie raportu niespełniającego wymagań określonych w rozporządzeniu lub przedstawienie przez właściwy zespół Komitetu negatywnej oceny raportu stanowi podstawę do wstrzymania dalszego finansowania lub dofinansowania, a także do odstąpienia przez Komitet od umowy.

2. Środki finansowe nieprawidłowo wykorzystane podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Komitetu wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi za okres od dnia stwierdzenia przez Komitet nieprawidłowego wykorzystania tych środków finansowych, do dnia ich zwrotu.

3. W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli na podstawie odrębnych przepisów, że przekazany raport roczny lub końcowy nie został sporządzony prawidłowo lub jest nierzetelny. Przewodniczący Komitetu może zarządzić wznowienie postępowania dotyczącego oceny wykonania i rozliczenia finansowanych lub dofinansowywanych zadań.

§ 10.
1. Jednostka lub inny podmiot działający na rzecz nauki może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, która była przedmiotem uchwały zespołu Komitetu lub Komitetu, dotyczącej przyznania środków finansowych albo odmowy finansowania lub dofinansowania zadań, a także sprawy, która była przedmiotem decyzji. Wniosek składa się do Przewodniczącego Komitetu, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o treści uchwały zespołu Komitetu, otrzymania decyzji, albo ogłoszenia uchwały Komitetu w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki i Komitetu Badań Naukowych.

2. W uzasadnieniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy ustosunkować się do recenzji i ocen będących podstawą podjęcia odpowiedniej uchwały albo wydania decyzji. Kopie recenzji i ocen Komitet przekazuje stronie zainteresowanej zgodnie z przepisami rozporządzenia lub na jej życzenie.

3. Rozpatrując wniosek, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Komitetu może:

1) skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwy zespół Komitetu lub przez Komitet,

2) wstrzymać wykonanie uchwały i na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy skierować sprawę do rozpatrzenia przez Komitet.

§ 11.
Wniosek o wznowienie postępowania w sprawie, która była przedmiotem uchwały zespołu Komitetu lub Komitetu albo decyzji podjętej z naruszeniem prawa, składa się do Przewodniczącego Komitetu, w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się o okolicznościach będących podstawą wznowienia postępowania. W uzasadnieniu wniosku należy wskazać przepisy, które narusza uchwała albo decyzja.
§ 12.
1. Jednostka jest zobowiązana do przekazywania informacji o rozpoczęciu, kontynuacji i zakończeniu każdego tematu badań naukowych i prac rozwojowych, w celu wprowadzenia tych informacji do bazy danych krajowego systemu informacji o pracach badawczych SYNABA, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jednostka niebędąca państwową jednostką organizacyjną jest zobowiązana do przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, tylko w odniesieniu do tematów prac badawczych finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę.

3. Informacje, o których mowa w ust. 1, przekazuje się do Ośrodka Przetwarzania Informacji w Warszawie, prowadzącego bazę danych krajowego systemu informacji o pracach badawczych SYNABA. Informacje są gromadzone, przetwarzane i przechowywane w formie cyfrowej, a ich udostępnianie następuje przez ogólnokrajową sieć komputerową, na nośnikach cyfrowych, a także w razie potrzeby w formie wydruku lub publikacji.

§ 13.
Do kosztów badań naukowych lub prac rozwojowych – prowadzonych w ramach finansowania lub dofinansowywania działalności statutowej jednostek, badań własnych szkół wyższych, projektów badawczych, projektów celowych lub udziału w specjalnym programie badawczym – mogą być wliczone koszty zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli aparatura ta jest niezbędna do wykonywania określonych zadań związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi.

Rozdział 2

Finansowanie i dofinansowywanie działalności statutowej jednostek

§ 14.

1. Wniosek jednostki o przyznanie dotacji na finansowanie lub dofinansowywanie działalności statutowej może obejmować koszty prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym:

1) utrzymanie jednostki, z wyłączeniem kosztów związanych z jej działalnością inną niż badania naukowe lub prace rozwojowe,

2) współpracę naukową i naukowo-techniczną z zagranicą w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych,

3) działalność wspomagającą badania,

4) utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego,

5) udział w specjalnym programie badawczym lub w działalności sieci naukowej,

6) udział w międzynarodowym przedsięwzięciu, o którym mowa w art. 14 ust. 5 pkt 3 ustawy.

2. Specjalne urządzenie badawcze, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, jest unikatowym urządzeniem lub miejscem pracy badawczej, o ogólnokrajowym lub regionalnym znaczeniu, którego koszty utrzymania stanowią znaczącą część kosztów statutowej działalności jednostki odpowiedzialnej za utrzymanie tego urządzenia.

3. Specjalny program badawczy, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, jest wielostronnym międzynarodowym programem współpracy naukowej, dofinansowywanym przez Komitet w zakresie kosztów realizacji programu lub poszczególnych zadań objętych programem, a także kosztów prac wspomagających przystępowanie do programu lub realizowania poszczególnych zadań w ramach takiego programu.

§ 15.
1. Jednostka ubiegająca się o przyznanie dotacji na działalność statutową, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja, przesyła Komitetowi:

1) wypełnioną „Ankietę jednostki naukowej", sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, pod adresem wskazanym przez Komitet,

2) wniosek o przyznanie dotacji, sporządzony w dwóch egzemplarzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2. Wniosek o przyznanie dotacji powinien zawierać:

1) informację o głównych kierunkach prac jednostki, obejmującą co najmniej trzyletnie programy badań, zwłaszcza wiążące się z rządowymi programami gospodarczymi lub społecznymi albo międzynarodowymi programami współpracy naukowej, w tym także programy dofinansowywane ze środków finansowych nieujętych w ramach środków ustalonych w budżecie państwa na naukę,

2) informację o zawartych i realizowanych przez jednostkę umowach dotyczących wykonywania zadań badawczych wspólnie z podmiotami krajowymi lub zagranicznymi, w tym zadań w ramach programów ramowych Unii Europejskiej,

3) informację o kosztach działalności jednostki planowanych w roku, w którym ma być przyznana dotacja, w tym o kosztach badań naukowych i prac rozwojowych,

4) informację roczną o merytorycznych i finansowych wynikach działalności statutowej jednostki w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku,

5) informację o upowszechnianiu i popularyzacji wyników działalności jednostki w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

§ 16.
1. Jednostka składająca wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie lub dofinansowanie działalności statutowej podlega ocenie parametrycznej, przez którą rozumie się ocenę wyników badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w jednostce, wyrażoną w postaci liczbowej. Oceny parametrycznej dokonuje właściwy zespół Komitetu, raz na cztery lata, w pierwszym pełnym roku kalendarzowym kadencji członków zespołów Komitetu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Jednostka składająca po raz pierwszy wniosek o przyznanie dotacji podlega ocenie parametrycznej w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. Oceny dokonuje się na podstawie wcześniejszego dorobku naukowego pracowników tej jednostki i uzyskiwanych przez nią wyników.

3. Właściwy zespół Komitetu, po uzyskaniu zgody Komitetu, dokonuje oceny parametrycznej jednostki w terminie określonym przez Komitet, jeżeli jest to uzasadnione zmniejszeniem zakresu rzeczowego lub obniżeniem poziomu merytorycznego działalności jednostki.

4. W ramach oceny parametrycznej oceniane są wyniki działalności jednostki uzyskane w okresie poprzednich czterech lat kalendarzowych, a także efektywność uzyskania tych wyników.

5. Ocenę parametryczną jednostki przeprowadza się, uwzględniając następujące kryteria:

1) publikacje recenzowane autorstwa pracowników jednostki,

2) monografie naukowe i podręczniki akademickie autorstwa pracowników jednostki,

3) stopnie naukowe uzyskane w jednostce,

4) stopnie naukowe uzyskane przez pracowników jednostki poza jednostką,

5) tytuły naukowe uzyskane przez pracowników jednostki i przeprowadzone postępowania o nadanie tytułu osobie niezatrudnionej w jednostce,

6) opatentowane wynalazki i prawa ochronne na wzory użytkowe,

7) praktyczne wykorzystanie poza jednostką wyników badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych w jednostce,

8) wprowadzone systemy jakości, akredytacja laboratoriów, udział w programach ramowych Unii Europejskiej,

9) ogólną ocenę osiągnięć jednostki w odniesieniu do innych jednostek krajowych i zagranicznych działających w tej samej dziedzinie nauki.

6. Właściwy zespół Komitetu dokonuje ponownej oceny parametrycznej jednostki na skutek odwołania tej jednostki, z tym że ponowna ocena dotyczy tych samych lat, które objęto oceną, od której wniesiono odwołanie. Ponowna ocena jednostki może być dokonana z własnej inicjatywy właściwego zespołu Komitetu. Wnioski wynikające z ponownej oceny zespół Komitetu przedstawia Komitetowi do zatwierdzenia.

7. Właściwy zespół Komitetu dokonuje oceny parametrycznej jednostki, ustalając jej wynik w postaci liczby R, na podstawie „Kryteriów oceny parametrycznej jednostek naukowych", stanowiących załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 17.
1. Właściwe zespoły Komitetu na podstawie dokonanej oceny parametrycznej jednostek ustalają ich kategorie, które stanowią wskaźnik efektywności wykonywania przez poszczególne jednostki badań naukowych lub prac rozwojowych. Wskaźnik efektywności zależy od relacji pomiędzy wynikiem oceny parametrycznej jednostki a liczbą osób zatrudnionych w jednostce przy wykonywaniu ocenianych badań naukowych lub prac rozwojowych.

2. Kategorie jednostek ustala się w skali od 1 do 5, odrębnie dla jednostek w grupach jednorodnych ze względu na dyscyplinę lub dziedzinę badań objętą właściwością poszczególnych zespołów Komitetu.

3. Właściwy zespół Komitetu, za zgodą Komitetu, przed przyznaniem dotacji jednostkom może dokonać podziału środków finansowych na dotacje dla grup jednostek jednorodnych ze względu na dyscyplinę lub dziedzinę badań, ich status prawny lub kategorię jednostek.

4. Wysokość corocznej dotacji podmiotowej na finansowanie lub dofinansowanie działalności statutowej jednostki jest proporcjonalna do ustalonej dla jednostki liczby R, o której mowa w § 16 ust. 7,

5. Jednostka nie może otrzymać dotacji, jeżeli wysokość tej dotacji obliczona przez zespół Komitetu na podstawie liczby R jest niższa niż 10 000 zł.

§ 18.
1. Właściwe zespoły Komitetu przedstawiają Komitetowi wnioski w sprawie przyznania dotacji dla poszczególnych jednostek, określając jej wysokość na podstawie wyników oceny parametrycznej, w ramach kwot wynikających z podziału pomiędzy poszczególne zespoły Komitetu środków finansowych przeznaczonych na finansowanie lub dofinansowanie działalności statutowej jednostek, dokonanego na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy. Wnioski przedstawia się wraz z informacją o kategoriach jednostek, o których mowa w § 17.

2. Właściwy zespół Komitetu może przedstawić Komitetowi wniosek w sprawie przyznania dotacji nowo utworzonej jednostce i ustalić jej kategorię w skali od 2 do 5, bez dokonywania oceny parametrycznej. Przy ustalaniu kategorii tej jednostki uwzględnia się wcześniejszy dorobek naukowy pracowników jednostki oraz wyniki uzyskane w początkowym okresie jej działalności.

3. Właściwe zespoły Komitetu oraz Komitet, przy rozpatrywaniu wniosków jednostek w sprawie przyznania dotacji, jako podstawowe kryterium uwzględniają prawidłowość wykonywania finansowanych lub dofinansowywanych zadań, zwłaszcza utrzymania zakresu rzeczowego i poziomu merytorycznego zadań realizowanych przez jednostkę w okresie od ostatniej oceny parametrycznej.

4. Przed przyznaniem dotacji określonej jednostce lub grupie jednostek Komitet, na wniosek właściwego zespołu Komitetu, może zasięgnąć opinii właściwego ministra lub Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

§ 19.
1. Ocena prawidłowości wydatkowania środków finansowych z dotacji na działalność statutową, stanowiącej przychód jednostki, jest dokonywana przez właściwy zespół Komitetu na podstawie oceny parametrycznej jednostki oraz przedstawianych corocznie ankiet jednostki naukowej oraz wniosków o przyznanie dotacji, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jednostka, która otrzymała dotację na działalność statutową, lecz nie ubiega się o przyznanie takiej dotacji w roku następnym albo podlega likwidacji lub przekształceniu własnościowemu, przedstawia Komitetowi rozliczenie otrzymanej dotacji, zawierające dane określone w dziale A i D wniosku, o którym mowa w § 15 ust. 1 pkt 2.

Rozdział 3

Finansowanie lub dofinansowywanie badań własnych szkół wyższych

§ 20.

1. Wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie lub dofinansowanie badań własnych państwowych szkół wyższych składa w Komitecie właściwy minister, wraz z uzasadnieniem proponowanego podziału środków pomiędzy poszczególne szkoły wyższe. Wnioski składa się w Komitecie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.

2. Niepaństwowe szkoły wyższe składają wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie lub dofinansowanie badań własnych ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.

3. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, przedstawiając Komitetowi wnioski, o których mowa w ust. 2, wraz ze swoją opinią, stosuje odpowiednio przepis ust. 1.

§ 21.
1. Dotacja na badania własne szkoły wyższej jest przyznawana na finansowanie lub dofinansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych służących rozwojowi kadry naukowej, a zwłaszcza:

1) rozwojowi naukowemu młodej kadry,

2) kształtowaniu specjalizacji naukowych jednostek organizacyjnych szkoły,

3) doskonaleniu metod dydaktycznych,

4) rozwojowi nowych kierunków kształcenia.

2. Wniosek o przyznanie dotacji na badania własne szkoły wyższej rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:

1) zakres realizacji przez szkołę celów określonych w ust. 1,

2) poziom badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez szkołę lub przez jej podstawowe jednostki organizacyjne.

§ 22.
Ocena prawidłowości wydatkowania środków finansowych z dotacji na badania własne szkoły wyższej jest dokonywana przez właściwy zespół Komitetu na podstawie raportu rocznego szkoły wyższej, przesyłanego Komitetowi w terminie do dnia 31 marca następnego roku, zawierającego informacje o realizacji celów określonych w § 21 ust. 1.
§ 23.
Właściwy minister, a w odniesieniu do niepaństwowych szkół wyższych minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, przedstawia Przewodniczącemu Komitetu informację zbiorczą o realizacji celów wymienionych w § 21 ust. 1, osiągniętych przez szkoły wyższe w wyniku wykorzystania dotacji na badania własne, w zakresie niezbędnym do przygotowania informacji o stanie nauki w Polsce, o której mowa w art. 9 ust. 4 ustawy.

Rozdział 4

Finansowanie lub dofinansowywanie specjalnych urządzeń badawczych, specjalnych programów badawczych i sieci naukowych

§ 24.

1. Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego może złożyć jednostka odpowiedzialna za utrzymanie tego urządzenia albo jednostka upoważniona do działania w imieniu grupy jednostek wspólnie wykorzystujących to urządzenie. Wniosek sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia składa się łącznie z wnioskiem o dotację na działalność statutową jednostki.

2. Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego powinien zawierać:

1) informację o urządzeniu oraz o badaniach naukowych lub pracach rozwojowych planowanych do wykonywania z wykorzystaniem urządzenia,

2) informację o najważniejszych badaniach naukowych lub pracach rozwojowych wykonywanych z wykorzystaniem urządzenia oraz o najważniejszych wynikach tych prac w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku,

3) informację o kosztach utrzymania urządzenia i źródłach finansowania tych kosztów.

3. Do wniosku o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego z zakresu infrastruktury informatycznej należy dołączyć opinię rady utworzonej przez użytkowników miejskiej sieci komputerowej właściwej dla siedziby jednostek.

§ 25.
Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:

1) wyjątkowość urządzenia w skali kraju oraz jego znaczenie dla rozwoju określonej dziedziny badań naukowych lub prac rozwojowych albo dla rozwoju nauki,

2) możliwości naukowe, organizacyjne i finansowe jednostki lub jednostek, o których mowa w § 24 ust. 1, w tym możliwość częściowego lub pełnego utrzymania urządzenia z dotacji na działalność statutową lub z innych środków,

3) zakres i stopień wykorzystania urządzenia do realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym do realizacji projektów badawczych, projektów celowych i programów naukowych, a także liczebność i poziom naukowy wykorzystującego je środowiska naukowego,

4) zakres i poziom współpracy międzynarodowej z wykorzystaniem urządzenia,

5) preferencje dla zbiorów, kolekcji i banków danych naukowych o krajowym i międzynarodowym znaczeniu, dla których ciągłość utrzymania jest warunkiem ich wartości i przydatności.

§ 26.
1. Dotacja na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego może być przyznana jednostce, jeżeli urządzenie to jest wykorzystywane przez jednostki i środowiska naukowe zgodnie z zawartym między nimi porozumieniem albo regulaminem wydanym przez jednostkę, o której mowa w § 24 ust. 1, ustalającym zasady korzystania z urządzenia.

2. Dotacja może być przeznaczona wyłącznie na bieżące koszty utrzymania specjalnego urządzenia badawczego w gotowości do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo świadczenia usług na rzecz tych badań lub prac, z wyłączeniem kosztów zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej oraz kosztów prac z wykorzystaniem specjalnego urządzenia badawczego.

§ 27.
Komitet, w drodze uchwały, wydaje zgodę na finansowanie lub dofinansowanie kosztów utrzymania specjalnego urządzenia badawczego w okresie nie dłuższym niż cztery lata, z tym że wysokość corocznej dotacji Komitet określa na podstawie wniosku, o którym mowa w § 24.
§ 28.
1. Wniosek o przyznanie środków finansowych na udział w specjalnym programie badawczym, w formie dotacji, może złożyć jednostka uczestnicząca w:

1) programie ramowym badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej, zwanym dalej „Programem Ramowym UE", oraz programie ramowym badań i szkolenia Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, zwanym dalej „Programem Ramowym EURATOM",

2) innych programach badawczych Unii Europejskiej,

3) Europejskim Programie Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST), Inicjatywie EUREKA, Programie „Nauka dla Pokoju" NATO, programach Inicjatywy Środkowo-Europejskiej, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), Niemieckiego Synchrotronu Elektronowego (DESY), Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Europejskiej Fundacji Naukowej (ESF), Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, Wielkiego Teleskopu Południowoafrykańskiego (SALT),

4) innych programach badawczych, współfinansowanych z zagranicznych środków finansowych niepodlegających zwrotowi, pod warunkiem że wnioskodawca otrzymuje dotację na działalność statutową.

2. Wniosek o przyznanie dotacji na udział w specjalnym programie badawczym może złożyć także jednostka, która prowadzi prace wspomagające przystępowanie do specjalnych programów badawczych lub realizowanie poszczególnych zadań w ramach tych programów, w tym także jednostka koordynująca działania innych jednostek.

§ 29.
1. Wniosek, o którym mowa w § 28 ust. 1 pkt 1, może obejmować następujące maksymalne wysokości dofinansowania kosztów ponoszonych przez jednostkę ze środków krajowych, w związku z jej uczestnictwem w Programie Ramowym UE lub Programie Ramowym EURATOM:

1) dla uczestniczenia w wyniku przyjęcia wniosku złożonego na wezwanie Komisji Europejskiej, ogłoszone:

a) w roku 1999 – 90%,

b) w roku 2000 – 80%,

c) w roku 2001 – 70%,

d) w roku 2002 – 60%

środków wykazywanych jako środki krajowe, z tym że w odniesieniu do dofinansowania kosztów udziału w Programie Ramowym UE kwota dofinansowania nie może przekroczyć odpowiednio dla kolejnych lat: 90%, 80%, 70% i 60% środków przyznanych przez Komisję Europejską,

2) dla uczestniczenia w realizacji zadań Programu Ramowego UE lub Programu Ramowego EURATOM o nazwach:

a) sieci tematyczne,

b) sieci badawczo-szkoleniowe,

c) akcje zharmonizowane,

d) sieci współpracy infrastruktur,

nie więcej niż 100 000 zł przez cały okres realizacji programu, z przeznaczeniem na koszty rozszerzenia lub kontynuacji współpracy z partnerami zagranicznymi, z tym że dofinansowanie nie może przekroczyć 25% kwoty przyznanej przez Komisję Europejską.

2. Wniosek, o którym mowa w § 28 ust. 1 pkt 2–4, może obejmować dofinansowanie kosztów ponoszonych przez jednostkę ze środków krajowych w wysokości nie wyższej niż 60% tych kosztów.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przedsięwzięć dotyczących inwestycji, o których mowa w art. 14 ust. 5 pkt 3 ustawy.

§ 30.
Wysokość maksymalnego dofinansowania określonego w § 29 ust. 1 i 2 może być zmniejszona w trakcie realizacji zadania, jeżeli:

1) wymagają tego przepisy Unii Europejskiej, w szczególności dotyczące udzielania pomocy ze środków publicznych,

2) prace zaplanowane do wykonania są dofinansowywane z innych źródeł,

3) właściwy zespół Komitetu złoży taki wniosek, uzasadniony negatywną opinią o wynikach realizacji zadania.

§ 31.
1. Wniosek, o którym mowa w § 28 ust. 1, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:

1) kartę tytułową wraz z załącznikami zawierającymi:

a) informację o specjalnym programie badawczym, w którym uczestniczy jednostka,

b) wykaz i opis zadań przewidzianych do realizacji przez jednostkę w ramach programu, z wyodrębnieniem zadań finansowanych ze środków własnych jednostki,

2) kopię dokumentu albo istotnej dla wniosku części dokumentu będącego podstawą udziału jednostki w programie,

3) informację o planowanych kosztach zadań przewidzianych do realizacji przez jednostkę i źródłach ich finansowania.

2. Wniosek, o którym mowa w § 28 ust. 2, powinien spełniać wymagania określone w ust. 1, a ponadto obejmować informacje o jednostce i o składzie zespołu wykonującego zadania, ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń w uczestnictwie i organizowaniu współpracy międzynarodowej.

3. Jednostka występująca do Komisji Europejskiej z wnioskiem dotyczącym udziału w Programie Ramowym UE lub Programie Ramowym EURATOM i zamierzająca ubiegać się o dotację z Komitetu równocześnie przekazuje Komitetowi informację zawierającą:

1) nazwę i tematykę zadań objętych wnioskiem, dane identyfikujące jednostkę i kierownika prac oraz jego polskich i zagranicznych współwykonawców,

2) planowane całkowite koszty realizacji zadań wszystkich współwykonawców oraz planowane całkowite koszty zadań jednostki, w tym koszty do poniesienia przez jednostkę ze źródeł krajowych,

3) zwięzłe przedstawienie lub wyliczenie wcześniej zakończonych lub obecnie prowadzonych przez jednostkę prac oraz ich wyników zbliżonych tematycznie do zadań objętych wnioskiem, a także inne dane mogące mieć wpływ na ocenę i promocję wniosku.

§ 32.
1. Wniosek o przyznanie dotacji na udział w specjalnym programie badawczym składa się w ciągu całego roku. Wniosek powinien obejmować cały planowany okres udziału w tym programie, a jeżeli okres ten jest dłuższy niż cztery lata, jednostka zamierzająca nadal korzystać z dotacji składa nowy wniosek przed upływem tego okresu.

2. Komitet, w drodze uchwały, wydaje zgodę na finansowanie lub dofinansowanie udziału jednostki w programie przez cały planowany okres jego realizacji oraz przyznaje jednostce odpowiednią dotację na okres nie dłuższy niż cztery lata.

§ 33.
1. Wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie kosztów udziału w programach, o których mowa w § 28 ust. 1 pkt 1, mogą być zakwalifikowane do dofinansowania przez Komitet na podstawie oceny i decyzji Komisji Europejskiej.

2. Wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie kosztów udziału w programach, o których mowa w § 28 ust. 1 pkt 2–4, rozpatrują i opiniują właściwe zespoły Komitetu, uwzględniając następujące kryteria:

1) znaczenie badań naukowych lub prac rozwojowych objętych programem dla rozwoju odpowiednich dziedzin nauki w kraju,

2) znaczenie udziału w programie dla rozwoju międzynarodowej współpracy naukowej,

3) uzyskanie dostępu do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych wspólnie osiągniętych przez uczestników programu, w tym możliwość praktycznego wykorzystania w kraju pozyskanej wiedzy, umiejętności i technologii,

4) możliwość pozyskania środków zagranicznych na udział w programie, a także osiągnięcia w kraju innych korzyści dzięki przystąpieniu do programu,

5) potencjał naukowy i finansowy wnioskodawcy.

3. Wniosek, o którym mowa w § 28 ust. 2, rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:

1) przygotowanie merytoryczne, w tym kwalifikacje i liczebność kadry oraz doświadczenie w realizacji i wspomaganiu realizacji zadań objętych programami, o których mowa w § 28 ust. 1, a zwłaszcza Programami Ramowymi UE,

2) odpowiednie wyposażenie techniczne, a zwłaszcza informatyczne, z dostępem do sieci krajowej.

§ 34.
1. Wniosek o przyznanie dotacji w wysokości 15 000 zł może złożyć jednostka, której wniosek o udział w Programie Ramowym DE lub Programie Ramowym EURATOM Komisja Europejska oceniła jako co najmniej dobry, lecz nie przyjęła go do realizacji. Dotacja jest przeznaczona na koszty kontynuacji współpracy z partnerami zagranicznymi lub na koszty ponownego przygotowania wniosku do Komisji Europejskiej.

2. Wniosek o przyznanie dotacji w wysokości nie wyższej niż 30 000 zł może złożyć jednostka, która w sposób prawidłowy złożyła wniosek o udział w Programie Ramowym UE lub Programie Ramowym EURATOM, występująca w charakterze koordynatora zadania objętego tym wnioskiem. Dotacja jest przeznaczona na refundację części kosztów przygotowania przyjętego wniosku albo na koszty ponownego przygotowania wniosku nieprzyjętego do realizacji przez Komisję Europejską.

3. Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia, składa się w Komitecie, w jednym egzemplarzu. Wniosek powinien zawierać kartę tytułową wniosku złożonego do Komisji Europejskiej oraz potwierdzenie przyjęcia i dokonania oceny tego wniosku.

4. Jednostka, która otrzymała dotację określoną w ust. 1 lub 2, przesyła Komitetowi informację o sposobie wykorzystania tej dotacji albo zwraca niewykorzystane środki finansowe.

§ 35.
Dotacja na udział w specjalnym programie badawczym współfinansowanym z zagranicznych środków finansowych niepodlegających zwrotowi może być przekazana jednostce przez Komitet po potwierdzeniu przez tę jednostkę otrzymania zagranicznych środków lub wykorzystania przez nią tych środków w inny sposób albo po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego zobowiązanie o współfinansowaniu programu.
§ 36.
1. Wniosek o przyznanie dotacji na międzynarodową współpracę w formie sieci naukowej składa się w ciągu całego roku. Wniosek może złożyć jednostka pełniąca funkcję koordynatora całej sieci lub jej polskiej części, pod warunkiem że sieć obejmuje nie mniej niż pięciu uczestników krajowych.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:

1) wykaz krajowych i najważniejszych zagranicznych uczestników sieci,

2) zasady przystępowania do sieci oraz uczestnictwa w jej pracach przyjęte przez krajowych uczestników sieci,

3) cele działania i rozwoju sieci lub jej polskiej części oraz plan jej działania w okresie co najmniej 3 lat,

4) informacje dotyczące kierownika oraz składu zespołu wykonującego zadania związane z koordynacją działalności sieci.

§ 37.
Wniosek, o którym mowa w § 36, rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:

1) poziom badań naukowych lub prac rozwojowych wykonywanych w ramach sieci naukowej oraz ich znaczenie praktyczne,

2) udział uczestników sieci naukowej w programach ramowych Unii Europejskiej,

3) udział uczestników sieci naukowej w innych ważnych programach i projektach międzynarodowych, zwłaszcza współfinansowanych z zagranicznych środków finansowych niepodlegających zwrotowi,

4) zgodność tematyki objętej działalnością sieci naukowej z priorytetami polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa,

5) sposób pełnienia przez wnioskodawcę funkcji koordynatora.

§ 38.
1. Dotacja na międzynarodową współpracę w formie sieci naukowej może być przyznana na:

1) tworzenie, gromadzenie, przetwarzanie i upowszechnianie informacji naukowej w zakresie działania sieci naukowej,

2) promocję wyników i zastosowań praktycznych badań naukowych prowadzonych w ramach sieci naukowej,

3) koordynację działalności sieci naukowej, w tym na wymianę osobową i konferencje związane z działalnością tej sieci.

2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być przyznana na działalność nowo powstałej krajowej sieci naukowej w okresie nie dłuższym niż dwa lata, z przeznaczeniem na rozwinięcie w sieć międzynarodową. Do składania i rozpatrywania wniosku dotyczącego tej dotacji stosuje się odpowiednio przepisy § 36 i 37.

3. Dotacja na dofinansowanie kosztów współpracy w formie sieci naukowej nie może być wydatkowana na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej.

§ 39.
1. Z wykonania zadań dotyczących specjalnego programu badawczego i międzynarodowej współpracy w formie sieci naukowej, z zastrzeżeniem ust. 3, sporządza się raporty roczne i raporty końcowe, według wzorów stanowiących odpowiednio załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia.

2. Raporty, o których mowa w ust. 1, ocenia się, uwzględniając odpowiednie kryteria określone w § 33 ust. 2 pkt 1–4 i w § 37 pkt 1–4.

3. Raporty roczne i raporty końcowe dotyczące udziału w Programie Ramowym UE i Programie Ramowym EURATOM składa się Komitetowi w formie kopii lub wyciągów z raportów sporządzanych dla właściwych instytucji Unii Europejskiej.

§ 40.
W przypadku zakończenia zadań związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego, udziałem w specjalnym programie badawczym lub w międzynarodowej współpracy w formie sieci naukowej, zaniechania realizacji tych zadań lub zakończenia dofinansowywania ze środków wyodrębnionych, właściwe jednostki przedstawiają raporty końcowe z działalności objętej dofinansowaniem i dokonują pełnego rozliczenia przekazanych przez Komitet środków. Niewydatkowane środki podlegają zwrotowi do dnia 28 lutego następnego roku.
§ 41.
Przepisy § 28–40 dotyczące jednostek stosuje się także do innych podmiotów posiadających osobowość prawną, które otrzymały dotację na udział w specjalnym programie badawczym lub na współpracę w formie sieci naukowej.

Rozdział 5

Finansowanie lub dofinansowywanie inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych

§ 42.

1. Dotacja może być przyznana jednostce na finansowanie lub dofinansowywanie kosztów realizacji inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych, polegających na:

1) budownictwie realizowanym na podstawie przepisów prawa budowlanego, zwanych dalej „inwestycjami budowlanymi",

2) zakupie lub wytworzeniu aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem § 13, a także zakupie wartości niematerialnych i prawnych, zwanych dalej „inwestycjami aparaturowymi".

2. Nie traktuje się jako inwestycji wykonania remontu bieżącego.

§ 43.
1. Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję, w dwóch egzemplarzach, składa w Komitecie jednostka lub grupa jednostek podejmujących inwestycję wspólnie, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja.

2. W przypadku uzasadnionym sytuacją losową niezależną od jednostki, wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję może być złożony w Komitecie bez zachowania terminu określonego w ust. 1.

3. Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję z zakresu infrastruktury informatycznej nauki należy dołączyć opinię rady utworzonej przez użytkowników miejskiej sieci komputerowej właściwej dla miejsca inwestycji. W przypadku inwestycji związanych z budową lub rozbudową lokalnych sieci komputerowych opinia rady użytkowników powinna zawierać w szczególności listę rankingową wniosków wraz z propozycją zakresu i wysokości dofinansowania inwestycji.

§ 44.
1. Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:

1) informację o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji oraz uzasadnienie jej celowości, w tym określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyła inwestycja,

2) informację o planowanej wartości kosztorysowej oraz źródłach finansowania inwestycji w kolejnych latach, w podziale na:

a) nakłady z budżetu państwa, w tym ze środków przeznaczonych na naukę,

b) nakłady ze środków własnych inwestora, kredytu lub pożyczki objętej poręczeniem lub gwarancją Skarbu Państwa oraz z innych źródeł,

3) kopię pozwolenia na budowę lub odpowiedniego innego zezwolenia.

2. Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję aparaturową sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać, odpowiednio do przedmiotu wniosku:

1) informację o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji oraz uzasadnienie jej celowości, w tym określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyła inwestycja,

2) informację o nakładach na inwestycję oraz o źródłach jej finansowania,

3) informację potwierdzającą, że wnioskodawca dysponuje kadrą o kwalifikacjach niezbędnych do obsługi aparatury i właściwego wykorzystania jej możliwości techniczno-eksploatacyjnych,

4) oświadczenie jednostki o zapewnieniu pomieszczeń i warunków właściwego użytkowania aparatury,

5) informację o możliwości i planach udostępniania aparatury użytkownikom zewnętrznym, a także o przewidywanym jej wykorzystaniu do realizacji zadań innych niż badania naukowe lub prace rozwojowe,

6) informację o przewidywanym stopniu wykorzystania aparatury, z uwzględnieniem jej możliwości techniczno-eksploatacyjnych.

3. Wniosek o finansowanie lub dofinansowanie inwestycji wspólnej powinien spełniać wymagania określone w ust. 1 i 2, odpowiednio do przedmiotu inwestycji, a ponadto powinien zawierać:

1) wskazanie jednostki wiodącej, upoważnionej do występowania do Komitetu w imieniu grupy jednostek, odpowiedzialnej za wykorzystanie i rozliczenie dotacji oraz wskazanie jednostki lub jednostek, które przyjmą przedmiot inwestycji na stan środków trwałych,

2) odpis lub potwierdzoną kopię porozumienia, zawartego przez grupę jednostek, określającego:

a) zasady finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji,

b) zasady wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasady dostępu do niej jednostek nieobjętych porozumieniem.

§ 45.
1. Wniosek jednostki o przyznanie dotacji na inwestycję rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:

1) znaczenie dla nauki i rozwoju technicznego badań naukowych i prac rozwojowych, którym ma służyć inwestycja,

2) zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji,

3) zasadność planowanych nakładów,

4) przygotowanie jednostki do realizacji inwestycji i użytkowania przedmiotu inwestycji,

5) planowany zakres wykorzystania inwestycji po jej zakończeniu, także przez inne zainteresowane jednostki,

6) zakres dofinansowania inwestycji ze środków własnych jednostki,

7) zakres dofinansowania inwestycji ze środków innych niż dotacja, w przypadku przewidywanego wykorzystywania inwestycji do realizacji zadań innych niż badania naukowe i prace rozwojowe.

2. Właściwy zespół Komitetu przedstawia Komitetowi wnioski w sprawie przyznania dotacji na inwestycje poszczególnych jednostek objętych właściwością tego zespołu. Komitet podejmuje na tej podstawie uchwałę w sprawie przyznania środków finansowych na inwestycje.

§ 46.
Wnioski o dotację na inwestycję wieloletnią lub o szczególnie wysokich kosztach realizacji mogą być rozpatrywane w dwóch etapach:

1) w pierwszym etapie, na podstawie uproszczonego wniosku, bez dołączonej kopii pozwolenia na budowę lub odpowiedniego innego zezwolenia, właściwy zespół Komitetu może zaproponować wysokość zaplanowanej dotacji, warunki, które powinna spełnić jednostka składająca wniosek, oraz termin ich zrealizowania,

2) w drugim etapie, na podstawie wniosku sporządzonego według wymagań określonych w § 44, po udokumentowaniu przygotowania inwestycji zgodnie z warunkami, o których mowa w pkt 1.

§ 47.
1. Podstawą przekazania jednostce dotacji na inwestycję jest złożenie w Komitecie, w terminie 3 miesięcy od otrzymania decyzji, harmonogramu płatności wynikającego z terminów płatności określonych

w umowie o realizację inwestycji oraz numeru rachunku bankowego, z którego inwestycja będzie finansowana.

2. Termin, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony na wniosek jednostki, jeżeli wymaga tego procedura przetargowa.

3. Odsetki uzyskane od dotacji przekazanych na inwestycję mogą być przeznaczone wyłącznie na dofinansowanie realizacji zadań objętych tą dotacją.

§ 48.
1. Jednostka, która otrzymała dotację na inwestycję, składa Komitetowi raport roczny zawierający informację o wykorzystaniu tej dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 12 do rozporządzenia.

2. Jednostka, która zakończyła inwestycję, składa Komitetowi raport końcowy dotyczący zrealizowanej inwestycji, obejmujący odpowiednio do rodzaju inwestycji:

1) opis zakończonej inwestycji i jej charakterystykę techniczną, a także opis planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych zadań jednostki, których potrzebom będzie służyła inwestycja w okresie następnych nie mniej niż trzech lat,

2) rozliczenie finansowe,

3) wyszczególnienie źródeł finansowania innych niż dotacja ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę,

4) kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, potwierdzoną za zgodność z oryginałem,

5) w przypadku inwestycji budowlanych – kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji,

6) inne informacje, w tym planowany i rzeczywisty termin zakończenia inwestycji, wartość kosztorysową według zbiorczego zestawienia kosztów, wielkość planowanych i poniesionych nakładów.

3. Raport końcowy i rozliczenie finansowe sporządza się według wzorów stanowiących załączniki do rozporządzenia:

1) nr 13 – w odniesieniu do inwestycji budowlanych,

2) nr 14 – w odniesieniu do inwestycji aparaturowych.

§ 49.
Po zakończeniu realizacji inwestycji niewykorzystane środki z dotacji i odsetek od dotacji podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Komitetu.

Rozdział 6

Finansowanie projektów badawczych

§ 50.

1. Komitet finansuje następujące rodzaje projektów badawczych:

1) projekty o tematyce dotyczącej wszystkich dyscyplin i dziedzin naukowych, zgłaszane przez wykonawców, zwane dalej „projektami własnymi”,

2) projekty o tematyce dotyczącej wszystkich dyscyplin i dziedzin naukowych, zgłaszane przez promotorów prac doktorskich, mające na celu przygotowanie rozprawy doktorskiej, zwane dalej „projektami promotorskimi”,

3) projekty o tematyce zamawianej przez Komitet lub Przewodniczącego Komitetu, zwane dalej „projektami zamawianymi”.

2. Komitet finansuje projekty badawcze na podstawie wyników konkursów, o których mowa w § 53 ust. 1 i 2.

3. Komitet przyjmuje do postępowania konkursowego wyłącznie projekty badawcze zawierające sposób rozwiązania przedstawionego problemu, które nie obejmują fazy studiów służących opracowaniu koncepcji przyszłych badań ani fazy prac rozwojowych.

4. Umowę na realizację projektu badawczego zawiera się na okres nie dłuższy niż trzy lata. Z ważnych przyczyn niezależnych od wykonawców projektu badawczego okres realizacji tego projektu może być przedłużony, nie więcej jednak niż o dwa lata.

5. Projekty badawcze i ich wyniki podlegają ochronie na podstawie odrębnych przepisów. Osoby mające dostęp do projektów badawczych, w tym do wniosków i raportów dotyczących tych projektów, są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy służbowej.

§ 51.
1. Wniosek o finansowanie projektu badawczego własnego, promotorskiego lub zamawianego, o którym mowa w § 58 ust. 3 pkt 2, składa w Komitecie kierownik projektu, w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 15 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:

1) opis projektu (w tym cel, zakres i oczekiwane wyniki badań, na tle dorobku polskiego i światowego w odpowiedniej dziedzinie i dyscyplinie naukowej), jego kosztorys i harmonogram wykonania,

2) ankietę dorobku naukowego kierownika i najważniejszych wykonawców projektu,

3) oświadczenie kierownika jednostki o zapewnieniu warunków należytego wykonania projektu badawczego oraz o włączeniu projektu do planu zadaniowo-finansowego jednostki w przypadku przyjęcia go do finansowania,

4) zgodę właściwej komisji etycznej w przypadku konieczności wykonania w ramach projektu doświadczeń na zwierzętach lub innych badań objętych właściwością takiej komisji.

2. W przypadku gdy jednostka, w której ma być realizowany projekt badawczy, nie otrzymuje dotacji na działalność statutową, dołącza się do wniosku ankietę tej jednostki, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Wniosek o finansowanie projektu promotorskiego powinien zawierać informacje określone w ust. 1 i 2, a ponadto:

1) udokumentowane potwierdzenie otwarcia przewodu doktorskiego przez wykonawcę projektu,

2) oświadczenie, że w skład zespołu wykonawców, poza osobą posiadającą otwarty przewód doktorski i promotorem, wchodzi tylko personel pomocniczy oraz że promotor nie uczestniczy w kosztach projektu,

3) w przypadku, gdy wniosek obejmuje zakup aparatury naukowo-badawczej – wykaz aparatury udostępnionej przez jednostkę do realizacji projektu promotorskiego oraz oświadczenie, że zakup dotyczy jedynie dodatkowego, niezbędnego wyposażenia,

4) oświadczenie, że przyznane środki będą wykorzystane wyłącznie na przygotowanie rozprawy doktorskiej.

4. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządza się także w języku angielskim, jeżeli wnioskodawca uważa za wskazane dokonanie oceny tego wniosku przez recenzenta zagranicznego.

5. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, sporządza się także w języku angielskim na wezwanie Komitetu, jeżeli ze względu na zakres lub poziom naukowy badań objętych wnioskiem Komitet stwierdził potrzebę dokonania oceny tego wniosku przez recenzenta zagranicznego.

§ 52.
1. Wnioski o finansowanie projektu własnego lub projektu promotorskiego rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:

1) wartość naukową projektu,

2) znaczenie podjętej problematyki badawczej, w tym znaczenie praktyczne,

3) prawidłowość przyjętych założeń badawczych,

4) zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu badań, w tym celowość wyjazdów zagranicznych,

5) możliwość wykonania projektu, w tym dorobek naukowy i kwalifikacje wykonawców oraz wyposażenie jednostki,

6) prawidłowość wywiązywania się wykonawców projektu i jednostki z podejmowanych uprzednio zobowiązań wobec Komitetu.

2. W przypadku gdy kierownik zgłoszonego projektu własnego lub wykonawca wymieniony we wniosku jest stroną uprzednio zawartej umowy z Komitetem, warunkiem zawarcia umowy o finansowanie następnego projektu badawczego jest uznanie tej umowy za zakończoną i rozliczoną.

§ 53.
1. Ocenę i kwalifikację projektów własnych i projektów promotorskich przeprowadza właściwy zespół Komitetu po zamknięciu konkursu, na podstawie opinii sekcji specjalistycznych i wyznaczonych recenzentów.

2. Konkursy są zamykane dwa razy w roku, w dniu 31 stycznia i w dniu 31 lipca. Okres od zamknięcia konkursu do podjęcia decyzji o finansowaniu projektu nie powinien być dłuższy niż sześć miesięcy.

3. Zespoły Komitetu, w drodze uchwały, kwalifikują projekty do finansowania, ustalając okres realizacji projektu i wysokość środków finansowych na realizację projektu, w tym na finansowanie wynagrodzeń, albo ustalają, że projekt nie będzie finansowany; od tych uchwał zespołów Komitetu nie przysługuje odwołanie.

4. Komitet zawiadamia wnioskodawcę o treści uchwały zespołu Komitetu w terminie 30 dni od jej powzięcia, załączając kopie recenzji i ocen projektu, bez ujawniania ich autorów.

5. Wniosek o realizację projektu badawczego niezakwalifikowany do finansowania powinien być odebrany w terminie określonym w zawiadomieniu. Po tym terminie wniosek podlega zniszczeniu.

6. Projekt umowy o wykonanie projektu własnego lub projektu promotorskiego jednostka powinna złożyć w Komitecie w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia o zakwalifikowaniu projektu do finansowania. Niedotrzymanie tego terminu traktuje się jako odstąpienie od zawarcia umowy przez jednostkę.

§ 54.
1. Środki finansowe na realizację projektu własnego lub projektu promotorskiego są przekazywane jednostce, w której realizowany jest projekt, na podstawie umowy zawartej przez Komitet z kierownikiem projektu i z tą jednostką, w ratach kwartalnych lub zgodnie z harmonogramem prac określonym w umowie.

2. Środkami finansowymi przekazanymi na realizację projektu własnego lub projektu promotorskiego dysponuje kierownik projektu, z tym że jego dyspozycje są wykonywane po zatwierdzeniu przez jednostkę, w której projekt jest realizowany.

3. Jednostka, o której mowa w ust. 2, sprawuje nadzór nad realizacją projektu i nad prawidłowością wydatkowania środków finansowych zgodnie z zawartą umową.

§ 55.
1. Sposób zagospodarowania aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej do realizacji projektu własnego lub projektu promotorskiego określa umowa.

2. Prawo do przychodów ze sprzedaży wyników uzyskanych przy realizacji projektu własnego lub projektu promotorskiego przysługuje jednostce.

3. Przychody ze sprzedaży aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej do realizacji projektu własnego lub projektu promotorskiego, uzyskane w okresie wykonywania tego projektu, podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Komitetu.

4. Zmiana umowy o realizację projektu własnego lub projektu promotorskiego może być dokonana wyłącznie w drodze aneksu do umowy. Projekt aneksu należy złożyć w Komitecie, nie później niż trzy miesiące przed terminem zakończenia projektu.

5. Zmiana umowy wywołująca skutki finansowe w danym roku budżetowym może być dokonana nie później niż do dnia 15 listopada tego roku.

§ 56.
1. Kierownik projektu własnego lub projektu promotorskiego, wraz z jednostką, której zostały przekazane środki finansowe na realizację projektu, składa Komitetowi raporty roczne i raport końcowy – z realizacji projektu badawczego, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 16 do rozporządzenia,

2. Raporty roczne i raport końcowy powinny zawierać:

1) sprawozdanie merytoryczne – syntetyczny opis wykonanych prac, uzyskanych wyników oraz osiągniętych celów,

2) wykaz prac przyjętych do druku lub opublikowanych oraz informacje o innych formach upowszechnienia wyników,

3) wykaz aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej do realizacji projektu,

4) informację finansową dotyczącą rozliczenia wynagrodzeń oraz innych planowanych i poniesionych kosztów, w układzie kalkulacyjnym, za rok, którego dotyczy raport roczny, lub za cały okres realizacji projektu.

3. Do raportu końcowego dołącza się wydane lub przygotowane do wydania publikacje wyników projektu, w tym referaty zaprezentowane na konferencjach naukowych, a także zwięzłą informację umożliwiającą upowszechnienie i popularyzację wyników projektu.

§ 57.
1. Raporty roczne i raport końcowy z realizacji projektu własnego lub projektu promotorskiego są oceniane przez właściwe zespoły Komitetu, na podstawie opinii sekcji specjalistycznych. Raporty końcowe są dodatkowo opiniowane przez recenzentów.

2. Przy ocenie raportów uwzględnia się następujące kryteria:

1) wartość naukową wyników projektu i ich znaczenie dla rozwoju nauki,

2) wartość praktyczną wyników projektu,

3) zgodność zakresu merytorycznego wykonanej pracy z umową,

4) rodzaj i miejsce publikacji wyników projektu,

5) zasadność zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej,

6) celowość wyjazdów zagranicznych,

7) prawidłowość wydatkowania środków finansowych na realizację projektu i zasadność wydatków w stosunku do uzyskanych wyników.

3. Umowę o realizację projektu badawczego uznaje się za wykonaną na podstawie pozytywnej oceny raportu końcowego, zaś projektu promotorskiego – na podstawie recenzji pracy doktorskiej.

4. Zastrzeżenia do oceny raportu końcowego dotyczące kryterium, o którym mowa w ust. 2 pkt 7, rozpatruje i rozstrzyga Przewodniczący Komitetu.

§ 58.
1. Na wniosek zespołu Komitetu lub z inicjatywy własnej, Komitet lub Przewodniczący Komitetu ogłasza publicznie w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz na stronach internetowych Komitetu konkurs na realizację projektów zamawianych.

2. W ogłoszeniu o konkursie projektów zamawianych określa się temat badawczy lub tematykę badawczą, termin zgłaszania ofert dotyczących wykonania tych projektów oraz inne warunki uczestniczenia w konkursie, w szczególności dotyczące współpracy z partnerami krajowymi lub zagranicznymi przy realizacji projektów.

3. W wyniku konkursu projektów zamawianych złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2, właściwe zespoły Komitetu dokonują wyboru oferty lub ofert na wykonanie:

1) projektu dotyczącego określonego tematu badawczego, zgodnego z warunkami zamówienia, który ma być realizowany lub koordynowany przez składającego ofertę,

2) projektów dotyczących określonych tematów badawczych, zgodnych z warunkami zamówienia.

§ 59.
Ofertę na wykonanie projektu zamawianego, o którym mowa w § 58 ust. 3 pkt 1, może złożyć jednostka, grupa jednostek lub konsorcjum naukowe. Ofertę, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 17 do rozporządzenia, składa się w Komitecie, w czterech egzemplarzach. Oferta powinna zawierać:

1) opis projektu (w tym cel, zakres i oczekiwane wyniki badań, na tle dorobku polskiego i światowego w odpowiedniej dziedzinie i dyscyplinie naukowej), jego kosztorys i harmonogram wykonania,

2) informację o podziale zadań badawczych pomiędzy jednostki lub zespoły badawcze, w tym zespoły zagraniczne, z przedstawieniem potencjału kadrowego i aparatury naukowo-badawczej możliwej do udostępniania przy realizacji tych zadań,

3) informację o sposobie kierowania realizacją projektu,

4) informację o sposobie przekazywania, wykorzystania i upowszechnienia wyników projektu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania tych wyników w innych dyscyplinach nauki i w praktyce,

5) zgodę właściwej komisji etycznej w przypadku konieczności wykonania w ramach projektu doświadczeń na zwierzętach lub innych badań objętych właściwością takiej komisji.

§ 60.
Ofertę na wykonanie projektu zamawianego, o którym mowa w § 59, rozpatruje się, uwzględniając kryteria określone w § 52, a ponadto kryteria dodatkowe:

1) kompleksowość propozycji rozwiązania problemów objętych projektem,

2) zgodność wniosku z tematyką i warunkami zamówienia,

3) zakres współpracy jednostki z zagranicznymi zespołami badawczymi o uznanym dorobku naukowym w odpowiedniej dziedzinie i dyscyplinie naukowej.

§ 61.
Oceny i kwalifikacji ofert na wykonanie projektu zamawianego, o którym mowa w § 58 ust. 3 pkt 1, dokonuje właściwy zespół Komitetu, a w przypadku projektu interdyscyplinarnego lub multidyscyplinarnego oceny i kwalifikacji dokonują wspólnie właściwe zespoły Komitetu. Właściwy zespół Komitetu, w drodze uchwały, kwalifikuje projekt zamawiany do finansowania, określając:

1) jednostkę kierującą realizacją projektu i osobę koordynującą realizację tego projektu,

2) wysokość środków finansowych na realizację projektu,

3) okres realizacji projektu, z ewentualnym podziałem na etapy,

4) inne warunki realizacji projektu, które powinny być zawarte w umowie.

§ 62.
1. Środki finansowe na realizację projektu zamawianego, o którym mowa w § 58 ust. 3 pkt 1, są przekazywane, na podstawie umowy zawartej przez Komitet z jednostką kierującą realizacją projektu i z koordynatorem projektu, na rachunek bankowy tej jednostki, zaliczkowo, zgodnie z harmonogramem prac określonym w umowie, lub w ratach kwartalnych, z uwzględnieniem oceny wcześniejszych raportów z wykonanych zadań.

2. Warunkiem przekazania kolejnej zaliczki jest przyjęcie przez Komitet rozliczenia nie mniej niż 80% poprzedniej zaliczki, na podstawie złożonych faktur.

§ 63.
Do projektów zamawianych, o których mowa w § 58 ust. 3 pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 50–57.
§ 64.
Do projektów zamawianych, o których mowa w § 58 ust. 3 pkt 2, stosuje się przepisy dotyczące projektów własnych, z tym że w odniesieniu do projektów zaplanowanych do wykonania przy współpracy z partnerami zagranicznymi przekazanie środków finansowych na realizację projektu może być dokonane po przedstawieniu kopii porozumienia z partnerem zagranicznym, określającego w szczególności podział zadań przewidzianych do realizacji oraz sposób upowszechniania i wykorzystania wyników projektu.

Rozdział 7

Dofinansowywanie projektów celowych

§ 65. 1. Komitet dofinansowuje projekty celowe w części obejmującej badania stosowane i prace rozwojowe prowadzone na zlecenie podmiotu, który zastosuje w praktyce wyniki projektu oraz w razie potrzeby zrealizuje niezbędne do tego inwestycje.

2. Komitet dofinansowuje projekty celowe o tematyce dotyczącej wszystkich dziedzin badań stosowanych i prac rozwojowych niezbędnych do realizacji projektu, zgłoszone przez:

1) przedsiębiorcę, w tym jednostkę posiadającą zdolność do bezpośredniego zastosowania w praktyce wyników projektu celowego, grupę przedsiębiorców lub konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą wyłącznie przedsiębiorcy,

2) organ administracji rządowej lub organ samorządu województwa,

zwanych dalej „zleceniodawcami”.

§ 66.
1. Komitet dofinansowuje wyłącznie projekty celowe, których planowanym wynikiem końcowym jest wdrożenie określonego produktu lub technologii, a także inne określone zastosowanie uzyskanych wyników w praktyce gospodarczej lub społecznej.

2. Wysokość środków finansowych przyznanych na dofinansowanie projektu celowego może stanowić nie więcej niż 50% nakładów na badania stosowane i prace rozwojowe, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz przepisów dotyczących pomocy publicznej udzielanej na wspieranie prac badawczo-rozwojowych.

3. W odniesieniu do projektów celowych zgłaszanych przez małych i średnich przedsiębiorców wysokość środków finansowych, o których mowa w ust. 2, może być zwiększona, nie więcej jednak niż do 70% planowych nakładów.

§ 67.
1. Wniosek o dofinansowanie projektu celowego składa się w Komitecie, w ciągu całego roku, w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 18 do rozporządzenia.

2. Wniosek powinien zawierać:

1) opis projektu, z wyszczególnieniem:

a) badań stosowanych i prac rozwojowych,

b) prac wdrożeniowo-inwestycyjnych,

2) plan zadaniowo-finansowy,

3) harmonogram wykonania projektu,

4) informacje o zleceniodawcy projektu, w tym o prowadzonej przez niego działalności gospodarczej,

5) zobowiązanie zleceniodawcy do zapewnienia własnych środków finansowych, niezbędnych do realizacji projektu, pochodzących z innych źródeł niż środki z części przeznaczonej w budżecie państwa na naukę,

6) oświadczenie podmiotów współfinansujących projekt o przyjęciu zobowiązania, o którym mowa w pkt 5,

7) opis planowanych wyników wykonania projektu, z ewentualnym sposobem ich upowszechniania,

8) studium wykonalności projektu wraz z analizą rynku w sektorze, którego dotyczy wniosek.

3. Zleceniodawcy, o których mowa w § 65 ust. 2 pkt 1, są zobowiązani dołączyć do wniosku:

1) aktualny odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego albo dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej,

2) sprawozdanie finansowe za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, a w przypadku zleceniodawców niezobowiązanych do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych – rachunek wyników działalności gospodarczej za ostatni rok kalendarzowy,

3) zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych,

4) zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,

5) zaświadczenie banku, w którym prowadzony jest rachunek bieżący, o wysokości środków finansowych,

6) w przypadku spółek handlowych – umowę lub statut spółki.

§ 68.
Zleceniodawca projektu celowego składa wniosek samodzielnie, jeżeli posiada wyodrębnioną komórkę organizacyjną prowadzącą badania stosowane i prace rozwojowe, albo razem z jednostką, która będzie prowadzić badania stosowane i prace rozwojowe w ramach projektu celowego, zwaną dalej „wykonawcą”.
§ 69.
Wnioski o dofinansowanie projektu celowego rozpatruje się, uwzględniając, odpowiednio do rodzaju tego projektu, następujące kryteria:

1) wartość merytoryczną projektu,

2) celowość wykonania projektu, a zwłaszcza możliwość wykorzystania proponowanych rozwiązań przez więcej niż jednego użytkownika,

3) możliwość i realność wdrożenia lub innego zastosowania wyników badań stosowanych i prac rozwojowych,

4) oczekiwaną wartość rynkową wyników projektu,

5) potrzeby społeczno-gospodarcze oraz oczekiwane efekty ekonomiczne i społeczne,

6) oczekiwaną konkurencyjność produktów i usług, zwłaszcza w skali międzynarodowej,

7) zgodność proponowanych rozwiązań z obowiązującymi normami, a w szczególności w zakresie ochrony zdrowia, ochrony środowiska i bezpieczeństwa technicznego,

8) aktualny stan wiedzy w zakresie objętym projektem,

9) poziom merytoryczny wykonawcy,

10) prawidłowość wywiązywania się zleceniodawcy z podejmowanych uprzednio zobowiązań wobec Komitetu.

§ 70.
1. Oceny i kwalifikacji wniosków o dofinansowanie projektu celowego dokonuje właściwy zespół Komitetu, na podstawie opinii sekcji specjalistycznych i recenzentów, a w przypadku projektu interdyscyplinarnego lub multidyscyplinarnego – oceny i kwalifikacji dokonują wspólnie właściwe zespoły Komitetu.

2. Zespół Komitetu, kwalifikując projekt celowy, w drodze uchwały, określa:

1) wysokość przyznanego dofinansowania,

2) zakres wykonania lub zakupu prototypu, instalacji doświadczalnej lub aparatury specjalnej, a także ich użytkownika końcowego,

3) inne niezbędne warunki wykonania projektu.

§ 71.
Do projektów celowych stosuje się odpowiednio przepisy § 50 ust. 4 i 5 oraz § 53 ust. 4–6.
§ 72.
Odwołanie od uchwały zespołu Komitetu dotyczącej przyznania lub odmowy dofinansowywania projektu celowego albo projektu celowego zamawianego składa się do Przewodniczącego Komitetu w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o treści uchwały. W uzasadnieniu odwołania należy ustosunkować się do treści recenzji i ocen projektu. Odwołanie rozpatruje Komitet.
§ 73.
1. Umowa o wykonanie projektu celowego zawierana jest przez Komitet:

1) ze zleceniodawcą, który złożył wniosek samodzielnie, albo

2) ze zleceniodawcą i wykonawcą.

2. Przed zawarciem umowy Komitet może zażądać aktualizacji dokumentów, o których mowa w § 67 ust. 3.

3. Środki finansowe na prowadzenie badań stosowanych i prac rozwojowych objętych projektem celowym są przekazywane przez Komitet odpowiednio na rachunek bankowy zleceniodawcy lub wykonawcy, na podstawie złożonych przez niego faktur, a w odniesieniu do wykonawcy będącego jednostką – zaliczkowo, zgodnie z harmonogramem prac określonym w umowie, lub w ratach kwartalnych, z uwzględnieniem oceny wcześniejszych raportów z wykonanych zadań.

4. Warunkiem przekazania kolejnej zaliczki lub raty środków finansowych jest przyjęcie przez Komitet rozliczenia nie mniej niż 80% poprzedniej zaliczki lub raty, na podstawie złożonych faktur.

5. Faktury przedstawiane Komitetowi przez wykonawcę wymagają potwierdzenia przez zleceniodawcę.

§ 74.
Do umowy o realizację projektu celowego stosuje się odpowiednio przepisy § 55 ust. 4 i 5.
§ 75.
1. Zleceniodawca projektu celowego składa Komitetowi raporty roczne z realizacji projektu celowego, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 19 do rozporządzenia.

2. Raport roczny powinien zawierać:

1) syntetyczny opis wykonanych badań stosowanych i prac rozwojowych, z uwzględnieniem zgodności z planem finansowym i harmonogramem,

2) informację o stanie przygotowań do wdrożenia wyników projektu,

3) informację o współdziałaniu zleceniodawcy z wykonawcą,

4) informację o wykonaniu lub zakupie prototypu, instalacji doświadczalnej, aparatury naukowo-badawczej,

5) informację o wysokości nakładów planowanych i poniesionych w roku objętym raportem.

3. W przypadku odstępstw od sposobu wykonania projektu celowego określonego w umowie, do raportu rocznego należy dołączyć odpowiednie uzasadnienie lub wyjaśnienie.

§ 76.
1. Zleceniodawca projektu celowego składa Komitetowi raport końcowy z realizacji projektu celowego, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 20 do rozporządzenia.

2. Raport końcowy powinien zawierać:

1) sprawozdanie merytoryczne z realizacji wykonanych badań stosowanych i prac rozwojowych,

2) syntetyczny opis osiągnięć praktycznych, przeznaczony do ewentualnego upowszechniania przez Komitet,

3) sprawozdanie z dokonania wdrożenia i wykorzystania wyników prac przez zleceniodawcę lub inne zainteresowane podmioty,

4) opis efektów ekonomicznych i społecznych uzyskanych w wyniku wdrożenia,

5) rozliczenie finansowe nakładów poniesionych na:

a) badania stosowane i prace rozwojowe, wraz z zestawieniem faktur,

b) prace wdrożeniowo-inwestycyjne, według harmonogramu, w formie umożliwiającej weryfikację rozliczenia u zleceniodawcy.

§ 77.
1. Właściwe zespoły Komitetu dokonują oceny raportów rocznych i raportu końcowego z wykonania projektu celowego na podstawie opinii sekcji specjalistycznych, a raporty końcowe są opiniowane także przez recenzentów.

2. Raporty roczne ocenia się, uwzględniając zgodność zaawansowania prac prowadzonych w ramach projektu celowego z zawartą umową, w tym z planem finansowym i harmonogramem.

3. Raport końcowy ocenia się, uwzględniając wartość merytoryczną wyników badań stosowanych i prac rozwojowych, efektywność wykonania prac wdrożeniowych oraz wartość efektów gospodarczych i społecznych projektu celowego.

4. Zleceniodawca jest zobowiązany do przedłożenia Komitetowi informacji o wykorzystaniu wyników projektu celowego oraz o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych po upływie roku od dnia uznania umowy za wykonaną.

§ 78.
1. Komitet może dofinansowywać projekty celowe o tematyce określonej przez Komitet lub przez Przewodniczącego Komitetu, zwane dalej „projektami celowymi zamawianymi”.

2. Zleceniodawców projektów celowych zamawianych wyłania się w drodze konkursu ogłoszonego publicznie przez Komitet w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz na stronach internetowych Komitetu. W ogłoszeniu o konkursie określa się przedmiot zamówienia, termin zgłaszania ofert oraz inne warunki uczestniczenia w konkursie.

3. Ofertę na wykonywanie projektu celowego zamawianego składa się w Komitecie, w czterech egzemplarzach, w terminach podanych w ogłoszeniu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 21 do rozporządzenia.

4. Do projektów celowych zamawianych stosuje się odpowiednio przepisy § 65, 66, 67 ust. 2 i 3, § 68–77, z tym że przy rozpatrywaniu ofert na wykonanie projektu celowego zamawianego poza kryteriami określonymi w § 69 stosuje się ponadto kryterium zgodności wniosku z tematyką i warunkami ogłoszonymi w zamówieniu.

§ 79.
Zleceniodawcy projektów celowych zamawianych mogą być wyłonieni w drodze zamkniętego konkursu wniosków, jeżeli tematyka badań stosowanych lub prac rozwojowych dotyczy obronności lub bezpieczeństwa państwa.

Rozdział 8

Finansowanie współpracy naukowej i naukowo-technicznej z zagranicą

§ 80.

1. Komitet finansuje realizację zadań z zakresu współpracy naukowej i naukowo-technicznej z zagranicą, określonej w umowach międzyrządowych albo w programach lub protokołach wykonawczych do tych umów, zwanej dalej „współpracą”, dotyczącej:

1) opłacania składek członkowskich na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowych, w związku z udziałem strony polskiej w pracach tych instytucji lub organizacji, z wyłączeniem składek osób fizycznych,

2) wymiany osobowej związanej z realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych, określonych w programach lub protokołach wykonawczych do umów międzyrządowych,

3) konferencji międzynarodowych organizowanych w kraju.

2. Komitet finansuje realizację zadania wymienionego w ust. 1 pkt 1 ze środków finansowych wyodrębnionych przez Przewodniczącego Komitetu.

3. Realizacja zadań wymienionych w ust. 1 może być finansowana lub dofinansowywana przez jednostkę, z przyznanej jej dotacji podmiotowej oraz z innych środków własnych, z tym że realizacja zadań wymienionych w ust. 1 pkt 3 może być także dofinansowywana ze środków finansowych przeznaczonych na działalność wspomagającą badania.

4. Środki finansowe na realizację zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są ujmowane odrębnie w decyzji dotyczącej przyznania dotacji na działalność statutową jednostki wyłącznie wówczas, gdy ustalenia programu lub protokołu wykonawczego do umowy międzyrządowej określają jednostkę ponoszącą koszty wymiany osobowej i umożliwiają jednoznaczne wyliczenie tych kosztów, a także gdy za odrębnym ujęciem środków przemawiają określone korzyści dla strony polskiej.

§ 81.
1. Wniosek o zgłoszenie tematu współpracy naukowej i naukowo-technicznej z zagranicą do programu lub protokołu wykonawczego do umowy międzyrządowej jednostka składa w Komitecie, w dwóch egzemplarzach, w ciągu całego roku, jeżeli nie ustalono inaczej z partnerem zagranicznym, według wzoru stanowiącego załącznik nr 22 do rozporządzenia.

2. Komitet ogłasza publicznie w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz na stronach internetowych Komitetu zaproszenie do składania wniosków, o których mowa w ust. 1.

3. Wniosek powinien zawierać:

1) nazwę umowy międzyrządowej będącej podstawą zgłoszenia,

2) temat lub tematy współpracy oraz przewidywane wyniki ich realizacji,

3) cel i zakres współpracy, opis projektu badawczego oraz określenie korzyści ze współpracy dla strony polskiej,

4) dane dotyczące polskiego wnioskodawcy i partnera zagranicznego,

5) informację o ewentualnych wspólnych publikacjach, wraz z ich listą,

6) kalkulację kosztów wymiany osobowej oraz oświadczenie jednostki o finansowaniu tych kosztów z jej środków własnych.

§ 82.
1. Przy ocenie wniosku uwzględnia się następujące kryteria:

1) wartość merytoryczną i poznawczą tematu współpracy,

2) możliwość wykorzystania w praktyce wyników współpracy,

3) zgodność z priorytetami polityki naukowej i naukowo-technicznej oraz polityki innowacyjnej państwa,

4) korzyści z wnioskowanej wymiany osobowej dla strony polskiej,

5) możliwości wykonawcze współpracujących jednostek krajowych i zagranicznych,

6) prawidłowość wywiązywania się wnioskodawcy z podejmowanych uprzednio zobowiązań wobec Komitetu.

2. Komitet, na podstawie opinii właściwych zespołów Komitetu, zatwierdza wykaz proponowanych tematów współpracy i realizujących tę współpracę jednostek, a także planowane przez te jednostki koszty wymiany osobowej, jako podstawę do negocjacji z partnerem zagranicznym.

3. Jeżeli program lub protokół wykonawczy do umowy międzyrządowej określa wymagania dotyczące dokonywania merytorycznej oceny wniosków składanych w celu realizacji współpracy, odpowiednie związane z tym prace wykonują właściwe zespoły Komitetu.

§ 83.
1. Wniosek o przyznanie środków finansowych na opłacanie składki na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowej składa właściwy podmiot krajowy, w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego pierwszy rok okresu, którego dotyczy wniosek, według wzoru stanowiącego załącznik nr 23 do rozporządzenia.

2. Wniosek powinien zawierać:

1) informację o międzynarodowej instytucji lub organizacji, której dotyczy wniosek, a także o jej działalności,

2) podstawę prawną zamierzonego członkostwa albo kopię dokumentu potwierdzającego istniejące członkostwo,

3) określenie celu i zakresu współpracy, którą członkostwo umożliwi lub umożliwia,

4) określenie i ocenę korzyści strony polskiej wynikających z członkostwa,

5) udokumentowaną wysokość składki, a także sposób i harmonogram przekazywania środków finansowych instytucji zagranicznej.

3. Przy ocenie wniosku uwzględnia się następujące kryteria:

1) naukowy charakter i międzynarodowe znaczenie instytucji lub organizacji, której dotyczy wniosek, a także zgodność jej działań z priorytetami polityki naukowej i naukowo-technicznej oraz polityki innowacyjnej państwa,

2) merytoryczną ocenę wnioskodawcy,

3) ocenę informacji, o których mowa w ust. 2.

4. Komitet przekazuje środki finansowe na opłacenie składki na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowej właściwemu podmiotowi krajowemu.

§ 84.
1. Wnioski, o których mowa w § 81 i 83, mogą dotyczyć zadań przewidywanych do realizacji w okresie nie dłuższym niż cztery lata. Komitet, w drodze uchwały, określa okres finansowania realizacji tych zadań.

2. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, zainteresowana jednostka lub inny podmiot krajowy składa ponownie odpowiedni wniosek, wraz z informacją o wynikach realizacji zadań za cały okres ich finansowania. Komitet dokonuje oceny wniosku i podejmuje uchwałę o kontynuacji finansowania zadań objętych współpracą lub o zakończeniu tego finansowania w określonym terminie.

§ 85.
1. Jednostka sporządza rozliczenie merytoryczne i finansowe środków finansowych przeznaczonych na wymianę osobową, jeżeli środki te zostały odrębnie ujęte w decyzji dotyczącej przyznania dotacji na działalność statutową.

2. Podmiot krajowy, który otrzymał środki finansowe na opłacanie składki na rzecz instytucji międzynarodowej, składa w Komitecie rozliczenie finansowe w terminie 15 dni od dnia dokonania płatności oraz w tym samym terminie zwraca środki niewykorzystane wraz z odsetkami ustawowymi.

Rozdział 9

Finansowanie lub dofinansowywanie działalności wspomagającej badania

§ 86.

Środki finansowe na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań z zakresu działalności wspomagającej badania mogą być przyznawane na:

1) wykonywanie ekspertyz, opinii i ocen naukowych, w tym także prowadzenie badań naukowych niezbędnych do opracowania ocen naukowych lub tworzenia informacji naukowej,

2) tworzenie i gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie, udostępnianie i upowszechnianie informacji naukowej i naukowo-technicznej, w tym działalność bibliotek i działalność wydawniczą, prenumeratę czasopism naukowych, udostępnianie do celów naukowych zasobów muzealnych i archiwalnych, tworzenie i zakupy oprogramowania komputerowego oraz komputerowych nośników informacji służących prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, tworzenie i utrzymywanie baz i banków danych o zasięgu co najmniej krajowym,

3) upowszechnianie i popularyzację osiągnięć naukowych i naukowo-technicznych, w tym organizowanie konferencji, wystaw, targów, konkursów i przedsięwzięć promocyjnych, prenumeratę dla bibliotek szkolnych czasopism popularyzujących naukę, informację i popularyzację w środkach masowego przekazu, a także przedsięwzięcia szkoleniowe wspomagające prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności dotyczące pozyskiwania środków na badania oraz metodologii prowadzenia badań i ich oceny.

§ 87.
1. Wniosek o finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań z zakresu działalności wspomagającej badania składa się w Komitecie, w dwóch egzemplarzach. Wniosek może dotyczyć zadań planowanych do realizacji w okresie nie dłuższym niż dwa lata.

2. Ministrowie i kierownicy centralnych organów administracji rządowej oraz Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności składają wnioski w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego rok, którego dotyczy wniosek, według wzoru stanowiącego załącznik nr 24 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:

1) podstawowe informacje o wnioskodawcy,

2) wykaz planowanych zadań własnych wnioskodawcy, z podziałem na rodzaje działalności i określeniem planowanych nakładów na ich realizację oraz wysokości dofinansowania i terminów realizacji zadań,

3) wykaz planowanych zadań realizowanych przez podległe jednostki, z zakresu działalności wydawniczej, działalności bibliotek i organizowania konferencji, z określeniem planowanych nakładów na ich realizację oraz wysokości wnioskowanego dofinansowania i terminów realizacji zadań,

4) wykaz wybranych innych zadań z zakresu działalności wspomagającej badania, niewymienionych w pkt 3, realizowanych przez podległe jednostki, z podziałem na rodzaje działalności i z określeniem planowanych nakładów na ich realizację, oraz wysokość wnioskowanego finansowania lub dofinansowania i terminów realizacji zadań,

5) uzasadnienie planowanego zakresu działalności, ze wskazaniem najważniejszych zadań oraz planowanych wyników ich realizacji,

6) informację o sposobie wyboru wykonawców zadań własnych wnioskodawcy,

7) inne informacje, które wnioskodawca uznaje za ważne dla oceny wniosku.

3. Podmioty działające na rzecz nauki, posiadające siedzibę w Polsce, które nie otrzymują z Komitetu dotacji na działalność statutową lub na badania własne szkół wyższych, składają wnioski w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczy wniosek, według wzoru stanowiącego załącznik nr 25 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:

1) podstawowe informacje o wnioskodawcy,

2) wykaz planowanych zadań w ramach poszczególnych rodzajów działalności, z określeniem nakładów ogółem na realizację każdego zadania, w tym wysokość wnioskowanego dofinansowania przez Komitet,

3) szczegółową kalkulację kosztów realizacji każdego zgłoszonego zadania w poszczególnych rodzajach działalności,

4) uzasadnienie celowości wykonania zadań, ze wskazaniem planowanych wyników ich realizacji,

5) w przypadku działalności wydawniczej – dla każdego tytułu liczbę arkuszy wydawniczych, wysokość nakładu, kosztorys wydawniczy oraz dwie opinie ekspertów odpowiedniej specjalności,

6) oświadczenie wnioskodawcy o przeznaczeniu przyznanych środków finansowych wyłącznie na realizację zadań wymienionych we wniosku.

4. Podmioty działające na rzecz nauki niebędące jednostkami, które prowadzą prace wspomagające przystępowanie do specjalnych programów badawczych lub realizowanie poszczególnych zadań w ramach tych programów, a także koordynują działania innych jednostek, składają wnioski o finansowanie lub dofinansowanie realizacji tych prac według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia, wraz z informacjami, o których mowa w § 31 ust. 2.

5. Podmioty działające na rzecz nauki niebędące jednostkami, które prowadzą prace przygotowawcze związane z uczestnictwem w Programie Ramowym UE lub Programie Ramowym EURATOM, składają wnioski o dofinansowanie tych prac według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia.

§ 88.
1. Przy wyborze zadań finansowanych lub dofinansowywanych w ramach działalności wspomagającej badania uwzględnia się następujące kryteria:

1) zgodność z założeniami polityki naukowej i naukowo-technicznej oraz polityki innowacyjnej państwa,

2) znaczenie przewidywanych wyników realizowanych zadań dla nauki, postępu technicznego i kultury,

3) ocenę merytoryczną możliwości wykonania zadań przez wnioskodawcę,

4) zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu zadań,

5) prawidłowość wywiązania się wnioskodawcy z podejmowanych uprzednio zobowiązań wobec Komitetu.

2. Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących działalności wydawniczej uwzględnia się kryteria określone w ust. 1, a ponadto;

1) wartość merytoryczną publikacji,

2) efektywność działania proponowanego wydawcy, w tym terminowość, jakość prac i racjonalność kosztów,

3) analizę kosztorysu wydawniczego,

4) możliwość i zasadność finansowania publikacji z innych źródeł.

3. Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących działalności bibliotek uwzględnia się jako kryterium dostępność zbiorów dla użytkowników zewnętrznych.

4. Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących prac określonych w § 87 ust. 4 uwzględnia się kryteria, o których mowa w § 33 ust. 3.

§ 89.
1. Przy ocenie i kwalifikowaniu do finansowania lub dofinansowywania zadań z zakresu działalności wspomagającej badania uwzględnia się w szczególności wnioski dotyczące:

1) gromadzenia, opracowywania, konserwacji i udostępniania zasobów bibliotek naukowych,

2) udostępniania na rzecz nauki informacji muzealnej i archiwalnej,

3) wydawania czasopism naukowych rejestrowanych przez Instytut Informacji Naukowej w Filadelfii, a także najważniejszych czasopism uwzględnianych przy ocenie parametrycznej jednostek,

4) organizowania w kraju najważniejszych, cyklicznych konferencji międzynarodowych, których publikacje są uwzględniane przy ocenie parametrycznej jednostek,

5) promocji nauki w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży,

6) dofinansowania w wysokości nie większej niż 50% kosztów planowanego zadania,

7) w odniesieniu do wniosków ministrów i kierowników centralnych organów administracji rządowej oraz Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności – innych zadań szczególnie ważnych dla realizacji ich polityki własnej.

2. Nie mogą być kwalifikowane do finansowania lub dofinansowania zadania obejmujące koszty pobytu uczestników wystaw i targów, zakupu przedmiotów majątkowych zaliczanych do środków trwałych, koszty zakupów i robót o charakterze inwestycyjnym, nagród i stypendiów, wydania rozpraw doktorskich lub habilitacyjnych, jeżeli rozprawy te nie spełniają kryteriów, o których mowa w § 88.

§ 90.
1. Wnioski o przyznanie środków na działalność wspomagającą badania rozpatruje Zespół do Spraw Działalności Wspomagającej Badania, na podstawie opinii sekcji specjalistycznych, a w razie potrzeby także opinii recenzentów oraz innych zespołów Komitetu.

2. Zespół do Spraw Działalności Wspomagającej Badania przedstawia Komitetowi wnioski w sprawie przyznania środków finansowych na realizację zadań, o których mowa w art. 15 ust. 7 pkt 1 ustawy. Komitet, w drodze uchwały, określa wysokość środków przyznawanych poszczególnym wnioskodawcom.

3. Zespół do Spraw Działalności Wspomagającej Badania, w drodze uchwały, przyznaje środki finansowe podmiotom działającym na rzecz nauki, określając w szczególności nazwę podmiotu, nazwę zadania, termin jego wykonania oraz wysokość przyznanych środków.

§ 91.
Wykonawca zadań z zakresu działalności wspomagającej badania, których rezultatem jest publikacja, jest zobowiązany do:

1) zamieszczenia w publikacji informacji o treści: „Wydanie publikacji dofinansował Komitet Badań Naukowych”,

2) złożenia w Komitecie jednego egzemplarza publikacji.

§ 92.
1. Organy administracji rządowej oraz podmioty, o których mowa w § 87 ust. 2 i 3, otrzymujące środki finansowe na realizację zadań z zakresu działalności wspomagającej badania, składają Komitetowi raporty roczne i raport końcowy z wykonywanych zadań, sporządzone według wzorów stanowiących załączniki nr 26 i 27 do rozporządzenia. Raporty powinny zawierać:

1) opis stanu wykonania zadań oraz jego zgodności z zakresem rzeczowym i harmonogramem prac,

2) informację o formach upowszechniania wyników wykonywanych zadań, w tym wykaz wydanych lub przyjętych do druku publikacji oraz informację o dofinansowywanych konferencjach,

3) informację finansową o poniesionych wydatkach w odniesieniu do wydatków planowanych,

4) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności pomiędzy wykonaniem zadań a ustaleniami zawartymi w decyzji lub w umowie, w szczególności dotyczącymi zakresu rzeczowego i harmonogramu prac.

2. Raporty ocenia Zespół do Spraw Działalności Wspomagającej Badania, uwzględniając jako kryterium zasadność poniesionych wydatków w odniesieniu do wyników wykonanych zadań.

3. Raporty z wykonania prac, o których mowa w § 87 ust. 4, sporządza się według wzorów stanowiących załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia. Raporty te ocenia się, uwzględniając odpowiednio kryteria określone w § 33 ust. 2 pkt 1–4.

§ 93.
Środki finansowe niewykorzystane na realizację zadań z zakresu działalności wspomagającej badania podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Komitetu w terminie określonym w decyzji lub w umowie.

Rozdział 10

Przepisy przejściowe i końcowy

§ 94.

1. Wnioski i oferty dotyczące przyznania środków finansowych na cele określone w art. 14 ust. 2 ustawy, złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, podlegają rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu na podstawie przepisów dotychczasowych.

2. Środki finansowe przekazane wnioskodawcom na podstawie decyzji lub umowy zawartej z Komitetem przed dniem wejścia w życie rozporządzenia podlegają rozliczeniu na podstawie przepisów dotychczasowych.

§ 95.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych: M. Kleiber

Załącznik 1. [ANKIETA JEDNOSTKI NAUKOWEJza rok ...................]

Załączniki do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu
Badań Naukowych z dnia 30 listopada 2001 r. (poz. 1642)

Załącznik nr 1

ANKIETA JEDNOSTKI NAUKOWEJ
za rok ...................

----------------------------------------------- ------------------------------------------------------ -----------------------------

1. INFORMACJE O JEDNOSTCE

Pełna nazwa jednostki

Nazwa skrócona

REGON

Data założenia

Ulica

Nr domu

Kod pocztowy – człon pierwszy

Kod pocztowy – człon drugi

Miejscowość:

Telefon

Fax

E-mail

Rodzaj jednostki: (niepotrzebne skreślić) państwowa szkoła wyższa, państwowa wyższa szkoła zawodowa, niepaństwowa szkoła wyższa, niepaństwowa wyższa szkoła zawodowa, placówka naukowa Polskiej Akademii Nauk, jednostka badawczo-rozwojowa, inna jednostka naukowa (w rozumieniu art. 3 pkt 4 lit. f) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych)

Kategoria jednostki

Zespół Komitetu

Dyscypliny naukowe

Europejska Klasyfikacja Działalności

Dla jednostek organizacyjnych szkół wyższych – jednostka nadrzędna:

nazwa jednostki nadrzędnej

– REGON jednostki nadrzędnej

Organ nadzorujący jednostkę (jeżeli dotyczy)

2. INFORMACJE O KIEROWNIKU JEDNOSTKI

Nazwisko i imię

Stanowisko służbowe

Telefon służbowy

3. ZATRUDNIENIE W DZIAŁALNOŚCI B+R (BADANIA NAUKOWE I PRACE ROZWOJOWE)

Liczba osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i w przeliczeniu na ekwiwalenty pełnego wymiaru czasu pracy EPC 1/

Ogółem

w tym osoby:

– z tytułem naukowym profesora

– ze stopniem naukowym doktora habilitowanego

– ze stopniem naukowym doktora

– pozostałe z wykształceniem wyższym

– z wykształceniem średnim

– z wykształceniem podstawowym

4. ZATRUDNIENIE POZA DZIAŁALNOŚCIĄ B+R

Ogółem liczba osób (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy)

5. WARUNKI LOKALOWE

Powierzchnia terenu własnego2/ [ha]

Powierzchnia użytkowanego terenu stanowiącego własność innych podmiotów [ha]

Powierzchnia terenu przekazanego do użytkowania innym podmiotom w celu uzyskania przychodów [ha]

Powierzchnia pomieszczeń:

– będących własnością jednostki2/ [m2]

– wynajmowanych od innych podmiotów [m2]

– wynajmowanych innym podmiotom w celu uzyskania przychodów [m2]

6. DANE O BAZIE BIBLIOTECZNEJ 3/

Liczba woluminów książek

Liczba woluminów czasopism

w tym:

– prenumerowanych krajowych

– prenumerowanych zagranicznych

7. UPRAWNIENIA DO NADAWANIA STOPNI NAUKOWYCH

Czy jednostka posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora

Czy jednostka posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego

Opis stopnia naukowego doktora

– w zakresie

Opis stopnia naukowego doktora habilitowanego

– w zakresie

Liczba stopni naukowych doktora uzyskanych w ostatnim roku przez pracowników jednostki

Liczba stopni naukowych doktora nadanych w ostatnim roku przez jednostkę

– w tym liczba stopni naukowych doktora nadanych osobom w niej niezatrudnionym

Liczba stopni naukowych doktora habilitowanego uzyskanych w ostatnim roku przez pracowników jednostki

Liczba stopni naukowych doktora habilitowanego nadanych w ostatnim roku przez jednostkę

– w tym liczba stopni naukowych doktora habilitowanego nadanych osobom w niej niezatrudnionym

Liczba tytułów naukowych profesora uzyskanych w ostatnim roku przez pracowników jednostki

Liczba przeprowadzonych postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora osobom niezatrudnionym w jednostce

8. DANE LICZBOWE O PUBLIKACJACH

Liczba publikacji ogółem

w tym:

– w czasopismach z listy filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej,

– w innych recenzowanych czasopismach zagranicznych lub czasopismach polskich o zasięgu co najmniej krajowym,

– w czasopismach recenzowanych o zasięgu co najmniej krajowym w dziedzinie, dla której narzędziem opisu jest język etniczny, a przedmiotem badania są teksty kultury w tym języku tworzonej,

– w recenzowanych czasopismach krajowych o zasięgu lokalnym.

Liczba ogółem monografii naukowych i podręczników akademickich autorstwa, współautorstwa lub pod redakcją pracowników jednostki

w tym:

– autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku angielskim,

– autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku angielskim,

– autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku polskim lub innym (nie angielskim),

– autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku polskim lub innym (nie angielskim),

– redakcja monografii lub podręcznika akademickiego,

9. WYKAZ PUBLIKACJI I MONOGRAFII SPORZĄDZONY ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ W SPRAWIE OCENY PARAMETRYCZNEJ JEDNOSTEK NAUKOWYCH

(Wykaz obejmuje wyłącznie publikacje punktowane, w tym publikacje w wydawnictwach konferencyjnych wskazanych na listach ogłoszonych przez zespoły Komitetu)

Czasopismo

Tytuł

Autor (Autorzy)

Rok, tom, str.

Afiliacja autora (miejsce pracy)

Liczba obliczona punktów

10. WYDAWNICTWA WŁASNE

Tytuł

Język

Nakład

Typ (P-periodyczne|Z-zwarte)

11. CZŁONKOSTWO Z WYBORU W ORGANIZACJACH NAUKOWYCH

Nazwisko i imię

Nazwa organizacji

Typ (M-międzynarodowa organizacja naukowa | N-Polska Akademia Nauk | U-Polska Akademia Umiejętności | I-inne)

Rok wyboru:

12. UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYCH PROGRAMACH NAUKOWYCH

Liczba i lista kontraktów zawartych przez jednostkę w ostatnim roku w ramach projektów lub innych akcji Programu Ramowego Unii Europejskiej z udziałem jednostki lub pracowników, dla których jest ona ich podstawowym miejscem pracy.

Liczba i lista kontraktów zawartych przez jednostkę w ostatnim roku na koordynowanie projektów w Programie Ramowym Unii Europejskiej.

Liczba i lista kontraktów zawartych przez jednostkę w ostatnim roku w ramach innych programów Unii Europejskiej.

Liczba i lista programów spoza Unii Europejskiej, w których uczestniczy jednostka.

13. KONFERENCJE NAUKOWE

Liczba konferencji międzynarodowych zorganizowanych przez jednostkę.

Liczba referatów zagranicznych przedstawionych na konferencjach międzynarodowych zorganizowanych przez jednostkę.

Liczba konferencji krajowych zorganizowanych przez jednostkę.

14. REALIZOWANE PROJEKTY, PATENTY I WDROŻENIA

Liczba wszystkich typów projektów finansowanych lub dofinansowanych przez Komitet.

Liczba wszystkich typów projektów finansowanych z innych źródeł niż Komitet.

Liczba uzyskanych patentów europejskich albo w co najmniej dwóch krajach Unii Europejskiej, albo w USA, Japonii lub Kanadzie.

Liczba uzyskanych patentów krajowych lub międzynarodowych, innych niż wymienione w punkcie powyżej.

Liczba uzyskanych praw ochronnych na wzory użytkowe.

Liczba i lista wdrożeń – udokumentowanych i wykorzystanych poza jednostką wyników badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w jednostce,

– opis efektów praktycznych, gospodarczych lub społecznych, uzyskanych poza jednostką.

15. DANE FINANSOWE DOTYCZĄCE DZIAŁALNOŚCI B+R

Nakłady na działalność B+R faktycznie poniesione ogółem (wraz z amortyzacją środków trwałych)[zł]

dz. 1 w 01+w12 4/

Nakłady bieżące na działalność B+R ogółem w [zł]

dz. 1 w 02

w tym:

 

– badania podstawowe

dz. 7 w 01

– badania stosowane

dz. 7 w 02

– prace rozwojowe

dz. 7 w 03

 

 

Nakłady inwestycyjne ogółem

dz. 1 w 06

w tym:

 

– nakłady inwestycyjne na aparaturę naukowo-badawczą

dz. 1 w 09

– nakłady inwestycyjne na budynki, budowle i grunty

dz. 1 w 07

 

 

Źródła finansowania inwestycji:

 

– środki własne (fundusz jednostki)

 

– środki budżetowe

 

– inne źródła razem.

 

 

16. NAKŁADY PONIESIONE NA DZIAŁALNOŚĆ INNOWACYJNĄ

17. PRZYCHODY OGÓŁEM (ZŁ) (1+2)

1. Przychody w zakresie działalności B+R ogółem

1) Przychody z budżetu ogółem:

– w tym dotacja podmiotowa na finansowanie działalności statutowej

– w tym dotacja podmiotowa na badania własne (wg podstawowych jednostek organizacyjnych) szkół wyższych,

2) Przychody z umów zawartych z podmiotami zewnętrznymi na sprzedaż wyników prac B+R wykonanych w jednostce bez udziału środków budżetowych na naukę

– w tym przychody ze źródeł zagranicznych,

3) Przychody z umów na wykonanie w jednostce prac B+R bez udziału środków budżetowych na naukę, zawartych z podmiotami zewnętrznymi i zakończonych w roku objętym ankietą osiągnięciem zakładanego celu; podaje się łącznie przychody ze wszystkich lat realizacji zakończonej umowy, nie podaje się przychodów z umowy niezakończonej w roku objętym ankietą ogółem

– w tym przychody ze źródeł zagranicznych.

2. Inne przychody ogółem

– – w tym przychody z wydzielonej działalności gospodarczej

18. ŚRODKI TRWAŁE [ZŁ]

Wartość brutto środków trwałych na koniec roku

Wartość brutto aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych na koniec

roku

dz. 7 w 064/

Umorzenie aparatury naukowo badawczej zaliczanej do środków trwałych

dz. 7 w 07

19. LABORATORIA BADAWCZE POSIADAJĄCE AKREDYTACJĘ POLSKIEGO CENTRUM BADAŃ I CERTYFIKACJI LUB INNĄ RÓWNORZĘDNĄ, SYSTEMY JAKOŚCI

Nazwa laboratorium

Profil działalności

Jednostka akredytująca

Liczba procedur i ich zakres

Liczba i opis wdrożonych międzynarodowych systemów jakości, przyjętych w Unii Europejskiej

20. APARATURA NAUKOWO-BADAWCZA ZAKUPIONA W ROKU, KTÓREGO DOTYCZY ANKIETA I WARTOŚĆ JEDNOSTKOWA ZAKUPU (BRUTTO), JEŻELI WYNOSI POWYŻEJ 500.000 ZŁ

Nazwa urządzenia

Typ wyposażenia (1 – urządzenie samodzielne, 2 – element stanowiska badawczego, 3 – wyposażenie laboratorium)

Nazwa wg użytkownika

Typ urządzenia

Producent

Rok produkcji

Wartość brutto

Wartość umorzenia

Źródła zakupu (1 – środki własne | 2 – dotacja na działalność statutową | 3 – projekt badawczy | 4 – projekt celowy | 5 – inne | 6 – dotacja celowa Komitetu)

Opis innych źródeł zakupu

Opis danych technicznych

Opis zastosowania

Uwagi

Nazwa laboratorium użytkującego aparaturę

21. INFORMACJA O INNYCH WAŻNYCH OSIĄGNIĘCIACH MOGĄCYCH MIEĆ WPŁYW NA OCENĘ OGÓLNĄ JEDNOSTKI, W TYM NP. UTWORZENIE I UTRZYMANIE BAZ I BANKÓW DANYCH O ZNACZENIU CO NAJMNIEJ OGÓLNOPOLSKIM, PROWADZENIE MUZEÓW, KOLEKCJI ITP., OPRACOWANIE PROJEKTÓW PRZEPISÓW, PROCEDUR, NORM I STANDARDÓW NA PODSTAWIE WŁASNYCH PRAC B+R, UZYSKANE NAGRODY LUB WYRÓŻNIENIA KRAJOWE I ZAGRANICZNE ITP.

Informacje o osobie odpowiedzialnej za sporządzenie ankiety

Nazwisko

Imię

Telefon

Fax

E-mail

Jednostka wypełniająca ankietę jest zobowiązana do przechowywania pełnej dokumentacji potwierdzającej podane informacje. Dokumentację tę należy przedstawić na każde żądanie organu kontrolującego działalność jednostki.

OBJAŚNIENIA:

1/ Liczbę osób zatrudnionych w pracach B+R należy podać w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz w przeliczeniu na ekwiwalenty pełnego wymiaru czasu pracy EPC. EPC (ekwiwalent pełnego wymiaru czasu pracy) – jednostki przeliczeniowe służące do ustalenia faktycznego zatrudnienia przy realizacji prac B+R. Konieczność wprowadzenia tego miernika wynika z faktu, że wiele osób związanych z działalnością B+R część swojego czasu pracy przeznacza na zajęcia inne niż związane z realizacją prac B+R, np. zajęcia dydaktyczne, prace administracyjne, a część osób pracuje w wymiarze mniejszym niż pełny wymiar czasu pracy lub pracuje w danej jednostce niepełny rok.

Jeden ekwiwalent pełnego wymiaru czasu pracy oznacza jeden osoborok poświęcony wyłącznie na działalność B+R. Zatrudnienie w działalności B+R w ekwiwalentach pełnego wymiaru czasu pracy należy ustalić na podstawie proporcji czasu przepracowanego przez poszczególnych pracowników w ciągu roku sprawozdawczego przy realizacji prac B+R do pełnego wymiaru czasu pracy obowiązującego na danym stanowisku zgodnie z wytycznymi Głównego Urzędu Statystycznego zamieszczonymi w objaśnieniach do formularza PNT-01 lub PNT-01/S.

2/ Podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych podają użytkowaną powierzchnię terenu oraz użytkowaną powierzchnię pomieszczeń.

3/ Podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych podają dane dotyczące własnej bazy bibliotecznej (np. wydziałowej).

4/ Podane oznaczenia odnoszą się do odpowiednich pozycji w formularzach Głównego Urzędu Statystycznego PNT-01 i PNT-01/S.

Załącznik 2. [WNIOSEKo przyznanie dotacji na działalność statutową na rok .............]

 

Załącznik nr 2

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na działalność statutową na rok .............

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki, tel., fax, e-mail

Wypełnia Komitet Badań Naukowych

2. Kierownik jednostki

Nr rejestracyjny wniosku

3. NIP, REGON

Data złożenia

4. Nazwa banku, nr rachunku

Wniosek skierowano do Zespołu Komitetu

 

B. WYSOKOŚĆ DOTACJI

1. Wnioskowana kwota dotacji na rok .............. (słownie ...................................................... ...........)

2. Informacja o planowanych kosztach i o przychodach działalności jednostki

 

Lp.

Treść

Plan na rok.............

Ogółem

w tym do objęcia dotacją ze środków na naukę

1

2

3

4

1

Koszty bezpośrednie

 

 

2

Koszty pośrednie

 

 

3

Koszty ogółem

 

 

4

Przychody ogółem

 

 

 

w tym pochodzenia zagranicznego niepodlegające zwrotowi

 

 

5

Wysokość niewykorzystanej dotacji podmiotowej na finansowanie działalności statutowej z roku poprzedniego

 

 

 

C. INFORMACJA O GŁÓWNYCH KIERUNKACH PRAC JEDNOSTKI

1. Główne kierunki badań naukowych i prac rozwojowych objęte co najmniej trzyletnim programem badań, w tym wiążące się z rządowymi programami gospodarczymi lub społecznymi albo międzynarodowymi programami współpracy naukowej i naukowo-technicznej.

2. Informacja o zawartych i realizowanych przez jednostkę umowach dotyczących wykonywania zadań badawczych wspólnie z podmiotami krajowymi lub zagranicznymi, w tym zadań w ramach programów ramowych Unii Europejskiej.

3. Informacja o umowach zawartych z innymi podmiotami o stałe lub wieloletnie świadczenie na ich rzecz badań naukowych i prac rozwojowych lub usług naukowych.

4. Zadania badawcze przewidziane do finansowania z dotacji w roku ..............

 

Lp.

Zadanie badawcze

Przewidywany koszt do finansowania z dotacji (zł)

1

2

3

 

 

 

 

Razem (zł)

 

 

D. INFORMACJA ROCZNA O MERYTORYCZNYCH I FINANSOWYCH WYNIKACH DZIAŁALNOŚCI STATUTOWEJ JEDNOSTKI W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK ZŁOŻENIA WNIOSKU

1. Syntetyczny opis merytoryczny zrealizowanych zadań wg planu zadaniowo-finansowego, w tym:

1) wykonanych badań naukowych i prac rozwojowych,

2) najważniejszych osiągnięć poznawczych,

3) najważniejszych zastosowań praktycznych, w tym opracowanych nowych: technologii, materiałów, wyrobów,

4) wdrożeń dokonanych poza jednostką,

5) uzyskanych nagród o znaczeniu międzynarodowym i ogólnokrajowym,

6) innych ważniejszych osiągnięć.

2. Informacja o upowszechnianiu i popularyzacji wyników działalności jednostki.

3. Zadania zrealizowane w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku

 

Lp.

Nazwa zadania (tematu) badawczego

Poniesiony koszt (zł)

w tym objęte dotacją (zł)

1

2

3

4

 

 

 

 

 

Razem (zł)

 

 

 

4. Informacja o przychodach i kosztach działalności jednostki w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku

 

Lp.

Treść

Wykonanie w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku

Ogółem
(zł)

w tym objęte dotacją (zł)

1

2

3

4

1

Koszty bezpośrednie

 

 

2

Koszty pośrednie

 

 

3

Koszty ogółem

 

 

4

Przychody ogółem

 

 

 

w tym pochodzenia zagranicznego niepodlegające zwrotowi

 

 

5

Wysokość niewykorzystanej dotacji podmiotowej na finansowanie działalności statutowej z roku poprzedniego

 

 

 

Pieczęć jednostki

Główny księgowy/Kwestor

Kierownik jednostki

Rektor

Data

podpis i pieczęć

podpis i pieczęć

podpis i pieczęć

 

Załącznik 3. [KRYTERIAoceny parametrycznej jednostek naukowych]

Załącznik nr 3

KRYTERIA

oceny parametrycznej jednostek naukowych

1. Część ogólna

1. Ocena parametryczna jednostek naukowych i wynikająca z niej kategoryzacja jednostek jest dokonywana raz na cztery lata, w pierwszym pełnym roku czteroletniej kadencji członków zespołów Komitetu Badań Naukowych. Podstawą oceny są udokumentowane wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, zwanych dalej „pracami B+R", uzyskanych w poprzednich czterech pełnych latach. Ocena obejmuje w szczególności publikacje pracowników jednostki, wyniki kształcenia i rozwoju kadry naukowej oraz wyniki działalności innowacyjnej jednostki. Każdy zespół Komitetu, zwany dalej „zespołem", sam ustala szczegółowe definicje stosowanych pojęć, liczbę punktów przyznawanych za konkretne wyniki oraz wymagania dotyczące dokumentacji niezbędnej do oceny jednostek, uwzględniając specyfikę dyscyplin naukowych objętych jego właściwością.

2. Ocena parametryczna jest wyrażana liczbą R punktów przyznanych jednostce za:

1) publikacje recenzowane,

2) monografie naukowe i podręczniki akademickie,

3) stopnie naukowe i tytuły naukowe,

4) opatentowane wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe,

5) praktyczne wykorzystanie poza jednostką wyników badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w jednostce,

6) systemy jakości, akredytację laboratoriów, udział w programach ramowych Unii Europejskiej,

7) ocenę ogólną jednostki.

3. Dla każdej ocenionej jednostki określa się liczbę E, która jest parametrem charakteryzującym efektywność prowadzonych przez jednostkę prac B+R. Liczbę E otrzymuje się dzieląc liczbę R punktów oceny parametrycznej przez przeliczeniową liczbę N osób zatrudnionych w jednostce w celu prowadzenia prac B+R.

4. Liczbę N otrzymuje się sumując liczbę osób ze stopniem naukowym doktora i doktora habilitowanego oraz z tytułem naukowym, pomnożoną przez współczynnik 1,0, oraz liczbę osób bez stopnia lub tytułu naukowego, pomnożona, przez współczynnik 0,3. Ustalając liczbę N uwzględnia się – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy – w szczególności:

1) pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych i naukowo-technicznych zatrudnionych w szkołach wyższych,

2) pracowników zatrudnionych w wyższych szkołach zawodowych, uczestniczących w pracach B+R w trybie określonym przez senat szkoły,

3) pracowników zatrudnionych w placówkach naukowych oraz w pomocniczych placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk, na stanowiskach pracowników naukowych, pracowników bibliotecznych, dokumentacji i informacji naukowej, a także pracowników inżynieryjnych i technicznych uczestniczących w pracach B+R,

4) pracowników naukowych i badawczo-technicznych, a także pracowników inżynieryjno-technicznych uczestniczących w pracach B+R, zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych,

5) pracowników innych podmiotów prowadzących prace B+R, zgodnie z ich przepisami wewnętrznymi (statuty, regulaminy, decyzje kierownictwa), a w szczególności pracowników podmiotów, które otrzymały status jednostki badawczo-rozwojowej.

5. Kategoria jednostki – od 1 do 5 – zależy od miejsca liczby E tej jednostki w zbiorze liczb E wszystkich jednostek ocenionych przez dany zespół lub jednostek z wyodrębnionej przez ten zespół jednorodnej grupy. Jednostki o najwyższej efektywności otrzymują kategorię 1, jednostki o efektywności poniżej progu ustalonego przez zespół nie otrzymują żadnej kategorii. Zespół określa przedziały liczb E odpowiadające poszczególnym kategoriom, z uwzględnieniem ust. 6–8.

6. Zespół powinien oceniać i kategoryzować odrębnie jednostki w grupach jednorodnych ze względu na dyscyplinę lub dziedzinę badań. Grupę mogą tworzyć wszystkie jednostki objęte właściwością zespołu. Dla tych grup zespół określa odrębnie przedziały liczb E odpowiadające poszczególnym kategoriom.

7. Zespół może przyznać jedną wspólną kategorię M jednostkom, dla których liczby N są znacznie mniejsze od przeciętnych przyznawanych w tym zespole.

8. Liczba jednostek, którym zespół przyznał kategorię 1 i 2, nie może być większa niż odpowiednio 20% i 30% liczby wszystkich jednostek, którym zespół przyznał jedną z tych kategorii.

9. Wysokość dotacji podmiotowej na działalność statutową jednostki, proponowana przez zespół we wnioskach przedstawianych Komitetowi, jest wprost proporcjonalna do liczby punktów R przyznanych jednostce w wyniku oceny parametrycznej.

10. Zespół może zaproponować we wniosku przyznanie dotacji nowo utworzonej jednostce, kierując się wcześniejszymi wynikami jej pracowników, dorobkiem wchodzących w jej skład zespołów badawczych, analogią do jednostek prowadzących działalność podobnego rodzaju, w zbliżonym zakresie, a także wynikami uzyskanymi przez jednostkę w początkowym okresie jej działalności. Po upływie pierwszych czterech pełnych lat działalności jednostka jest poddawana ocenie parametrycznej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

11. Każdy wynik swojej działalności jednostka może przedstawić do oceny tylko raz, z tym że forma i zakres przekazywanych informacji, a zwłaszcza dokumentacji, musi umożliwiać zespołowi wiarygodną ocenę prezentowanych wyników. W odniesieniu do wyniku o wyjątkowej wartości, niemieszczącym się w zakresie ocen punktowych określonym w działach 2–7, zespół może wystąpić z wnioskiem do Komitetu o przyznanie za ten wynik wyższej oceny punktowej.

12. Sposób dokonywania oceny parametrycznej poszczególnych rodzajów wyników działalności jednostki oraz liczby punktów przyznawanych za tę działalność określają przepisy działów 2–7.

2. Publikacje recenzowane

13. Przez czasopismo lub wydawnictwo recenzowane należy rozumieć czasopismo lub wydawnictwo naukowe, w którym artykuły są przyjmowane do publikacji na podstawie opinii recenzentów; zasięg czasopisma określają miejsca pracy autorów publikacji, cytowania i prenumeraty.

14. Czasopisma oraz liczby punktów za umieszczone w nich publikacje muszą być jednoznacznie zdefiniowane. Lista czasopism (polskich – obligatoryjnie, zagranicznych – fakultatywnie), z liczbą przyznawanych punktów jest umieszczona i aktualizowana przez zespoły na stronie intemetowej Komitetu (http:/www.kbn.gov.pl).

15. Publikacja jest oceniana jako dorobek jednostki, jeżeli autor lub współautor podaje w publikacji tę jednostkę jako swoje miejsce pracy (afiliacja w jednostce). Jeżeli autor podaje kilka afiliacji, przyznaną liczbę punktów dzieli się odpowiednio.

16. Publikację tej samej pracy jednostka może przedstawić do oceny tylko raz. Współautorstwo pracowników różnych jednostek jest punktowane niezależnie.

17. Nie przyznaje się punktów za publikacje umieszczone:

1) w wydawnictwach konferencyjnych, z wyjątkiem wskazanych na ogłoszonej przez zespół liście cyklicznych, recenzowanych wydawnictw najpoważniejszych konferencji międzynarodowych,

2) w wydawnictwach jednostek naukowych o zasięgu lokalnym (biuletyny, przeglądy, doniesienia, prace, zeszyty naukowe itp.), jeżeli wydawnictwa te cechują się znaczącym udziałem publikacji autorów związanych z jednostką i małą liczbą cytowań w wiodących czasopismach krajowych.

18. Lista czasopism, o których mowa w ust. 20 pkt 2, jest ustalana po zaopiniowaniu przez właściwe komitety naukowe Polskiej Akademii Nauk. Publikacje w tych czasopismach są uwzględniane wyłącznie przez Zespół Nauk Humanistycznych Komitetu.

19. Jednostka przedstawia listę publikacji recenzowanych, odrębnie dla każdego rodzaju publikacji, wydanych w czterech ostatnich pełnych latach, uporządkowanych według tytułów czasopism albo uporządkowanych inaczej, według ustaleń właściwego zespołu. Jednostka zapewnia w swojej siedzibie dostęp do wszystkich zgłoszonych publikacji.

20. Liczba punktów przyznawanych za publikacje:

1) w czasopiśmie z listy filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej

– od 6 do 24,

2) w czasopiśmie recenzowanym o zasięgu co najmniej krajowym w dziedzinie, dla której narzędziem opisu jest język etniczny, a przedmiotem badania są teksty kultury w tym języku

tworzone

– od 6 do 24,

3) w innym recenzowanym czasopiśmie zagranicznym lub czasopiśmie polskim, o zasięgu co

najmniej krajowym

– od 1 do 6,

4) w recenzowanym czasopiśmie krajowym o zasięgu lokalnym

– do 1.

3. Monografie naukowe, podręczniki akademickie

21. Definicja „podręcznika akademickiego" nie obejmuje skryptów wykładów i ćwiczeń, poradników zawodowych, książek popularyzujących wiedzę naukową itp.; takie publikacje są uwzględniane w ocenie ogólnej.

22. Publikacja jest oceniana jako dorobek jednostki, jeżeli autor (współautor, redaktor) podaje w publikacji tę jednostkę jako swoje miejsce pracy (afiliacja w jednostce). Współautorstwo pracowników różnych jednostek jest punktowane niezależnie. Jeżeli wydawca z zasady nie umieszcza afiliacji, wymagane jest oświadczenie autora, że jego praca należy do dorobku jednej, określonej jednostki, a jeżeli autor podaje kilka afiliacji, przyznaną liczbę punktów dzieli się odpowiednio.

23. Do oceny nie można przedstawiać wznowień publikacji.

24. Łączna liczba punktów za poszczególne rozdziały monografii, przyznanych jednej jednostce, nie może przekraczać liczby punktów za całą monografię.

25. Jednostka przedstawia listę publikacji – uporządkowaną według wydawców – wydanych w czterech ostatnich latach kalendarzowych. Jednostka zapewnia w swojej siedzibie dostęp do wszystkich zgłoszonych publikacji.

26. Liczba punktów przyznawanych za:

1) autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku angielskim

– od 12 do 24,

2) autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku angielskim

– do 12,

3) autorstwo monografii lub podręcznika akademickiego w języku polskim lub innym nieangielskim – od 6 do 18, zaś w przypadku dziedziny, dla której narzędziem opisu jest język

etniczny, a przedmiotem badania są teksty kultury w tym języku tworzone

– od 6 do 24,

4) autorstwo rozdziału w monografii lub podręczniku akademickim w języku polskim lub innym nieangielskim – do 3, zaś w przypadku dziedziny, dla której narzędziem opisu jest język etniczny, a przedmiotem badania są teksty kultury w tym języku tworzone

– do 6,

5) redakcję monografii, lub podręcznika akademickiego

– od 5 do 10.

4. Stopnie naukowe, tytuły naukowe

27. Każdy zespół ustala jednakową liczbę punktów przyznawanych za stopień naukowy doktora, w granicach określonych w ust. 29, z tym że za stopień doktora uzyskany przez uczestnika studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostkę punkty przyznaje się, jeżeli stopień ten został nadany przez radę naukową jednostki.

28. Jednostka podaje liczbę nadanych stopni naukowych i tytułów naukowych zatwierdzonych w czterech ostatnich pełnych latach, dołączając imienną listę osób, które otrzymały stopnie lub tytuły.

29. Liczba punktów przyznawanych za stopnie naukowe i tytuły naukowe:

1) stopień naukowy doktora uzyskany przez pracownika jednostki

– od 2 do 8,

2) stopień naukowy doktora uzyskany w jednostce przez osobę w niej niezatrudnioną – od 1 do 4,

3) stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskany przez pracownika jednostki

– 18,

4) habilitacja przeprowadzona przez jednostkę w stosunku do osoby w niej niezatrudnionej

– 9,

5) tytuł naukowy profesora uzyskany przez pracownika jednostki

– 30,

6) przeprowadzenie postępowania o nadanie tytułu naukowego osobie niezatrudnionej w

jednostce

– 6.

5. Opatentowane wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe

30. Jednostka przedstawia listę patentów i wzorów użytkowych zarejestrowanych w czterech ostatnich pełnych latach, dołączając kopie stron tytułowych odpowiednich dokumentów, z tym że oceniana jednostka musi być wymieniona w przedstawianych dokumentach.

31. Przez patent międzynarodowy należy rozumieć patent zarejestrowany w co najmniej dwóch krajach poza Polską.

32. Liczba punktów przyznawanych za uzyskane patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe:

1) uzyskany patent krajowy lub międzynarodowy

– do 12,

2) uzyskany patent europejski albo w co najmniej dwóch krajach Unii Europejskiej, albo w USA,

Japonii lub Kanadzie; niewymieniony w pkt 1

– do 24,

3) uzyskane prawo ochronne na wzór użytkowy.

– 2.

6. Praktyczne wykorzystanie poza jednostką wyników badań naukowych i prac
rozwojowych prowadzonych w jednostce

33. Za każdy udokumentowany i wykorzystany poza jednostką wynik praktyczny, gospodarczy lub społeczny prowadzonych w jednostce prac B+R zespół może przyznać, odpowiednio do finansowego lub społecznego wymiaru tego wyniku – do 30 punktów.

34. Dla całego ocenianego okresu ocenie podlega dodatkowo stosunek przychodu jednostki do dotacji na działalność statutową jednostki, przy czym do obliczenia tego stosunku bierze się pod uwagę wyłącznie przychód łączny z umów na wykonanie lub sprzedaż wyników prac B+R zrealizowanych w jednostce bez udziału środków budżetowych na naukę, zawartych z podmiotami zewnętrznymi i zakończonych osiągnięciem zakładanego celu.

35. W przypadku gdy stosunek, o którym mowa w ust. 34, jest większy od 25% i mniejszy lub równy 50%, większy od 50% i mniejszy lub równy 100%, większy od 100% i mniejszy lub równy 200%, albo większy od 200%, zespół przyznaje jednostce odpowiednio – 30, 60, 90 i 120 punktów.

36. Jednostka przedstawia z czterech ostatnich pełnych lat następujące informacje:

1) wykaz wyników praktycznych, o których mowa w ust. 33, oraz informacje ważne dla oceny tych wyników, w tym kopie odpowiednich dokumentów,

2) wykaz aktualnie realizowanych lub zakończonych w ocenianym okresie umów, o których mowa w ust. 34, z określeniem przedmiotu każdej umowy, a także informację o stosunku przychodów łącznych z tych umów do sumy dotacji na działalność statutową jednostki w ocenianym okresie.

7. Systemy jakości, akredytacja laboratoriów, udział w programach ramowych Unii Europejskiej

37. Przy ocenie uwzględnia, się akredytację Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub równorzędnej instytucji zagranicznej, a przy ocenie akredytacji laboratorium uwzględnia się liczbę i zakres procedur,

38. Jednostka przedstawia listy systemów jakości i akredytacji, dołączając kopie stron tytułowych odpowiednich dokumentów wystawionych w czterech ostatnich pełnych latach, a w odniesieniu do udziału w programach ramowych Unii Europejskiej – przedstawia kopie kontraktów lub ich części stwierdzających uczestnictwo jednostki w programie albo kopie odpowiednich decyzji Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych.

39. Liczba punktów przyznawanych za:

1) wdrożenie międzynarodowego systemu jakości, przyjętego w Unii Europejskiej

– od 2 do 36,

2) uzyskanie i utrzymanie akredytacji laboratorium spełniającego wymagania normy

międzynarodowej lub europejskiej

– od 2 do 36,

3) kontrakt w ramach projektu lub innego zadania Programu Ramowego Unii Europejskiej z udziałem jednostki lub pracowników, dla których jest ona ich podstawowym miejscem pracy

– 10,

4) kontrakt na koordynowanie przez jednostkę projektu w Programie Ramowym Unii Europejskiej

– 20.

8. Ocena ogólna jednostki

40. Ocenie ogólnej podlega pozycja i aktywność naukowa jednostki. Na podstawie tej oceny zespół może przyznać jednostce do 20% sumy ocen wyników przedstawionych w działach 1–6.

41. Przy ocenie ogólnej jednostki uwzględnia się w szczególności:

1) pozycję międzynarodową jednostki,

2) pozycję wśród jednostek krajowych podobnego typu,

3) udział w międzynarodowych programach badawczych,

4) tworzenie i utrzymanie naukowych baz i banków danych o znaczeniu co najmniej ogólnopolskim, prowadzenie muzeów, kolekcji itp.,

5) aktywność w pozyskiwaniu środków budżetowych i pozabudżetowych na badania naukowe i prace rozwojowe,

6) opracowywanie projektów przepisów, procedur, norm i standardów na podstawie własnych prac B+R,

7) organizowanie konferencji naukowych, międzynarodowych i krajowych,

8) uprawnienia do nadawania stopni naukowych,

9) przestrzeganie zasad etyki w nauce,

10) ocenę organu nadzorującego jednostkę.

Załącznik 4. [WNIOSEKo przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczegow roku ..........]

Załącznik nr 4

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego
w roku ..........

Nazwa specjalnego urządzenia badawczego

A. DANE WNIOSKODAWCY

 

1. Nazwa i adres jednostki, tel., fax, e-mail

Wypełnia Komitet Badań Naukowych

2. Kierownik jednostki

Nr rejestracyjny wniosku

3. NIP, REGON

Data złożenia

4. Nazwa banku, nr rachunku

Wniosek skierowano do Zespołu Komitetu

 

B. WYSOKOŚĆ DOTACJI I INFORMACJA O SPECJALNYM URZĄDZENIU BADAWCZYM

1. Wnioskowana kwota dotacji na rok.................... (słownie ...................................................... ............)

2. Informacja o specjalnym urządzeniu badawczym i pracach B+R (badaniach naukowych lub pracach rozwojowych) planowanych do wykonywania z wykorzystaniem tego urządzenia:

1) zwięzła charakterystyka urządzenia, w tym jego wyjątkowości w skali kraju, oraz znaczenie dla rozwoju określonej dziedziny prac B+R lub dla rozwoju nauki,

2) określenie najważniejszych prac B+R planowanych do wykonania z wykorzystaniem urządzenia,

3) zasady dostępu i korzystania innych jednostek i środowiska naukowego z urządzenia – opis tych zasad lub potwierdzona kopia dokumentu określającego te zasady,

4) inne dane uzasadniające konieczność udzielenia wnioskowanej dotacji.

3. Do wniosku o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego z zakresu infrastruktury informatycznej należy dołączyć opinię rady użytkowników utworzonej przez użytkowników sieci komputerowej właściwej dla siedziby jednostki.

infoRgrafika


 

Załącznik 5.

Załącznik nr 5

infoRgrafika


infoRgrafika


 

Załącznik 6.

Załącznik nr 6

infoRgrafika


 

Załącznik 7.

Załącznik nr 7

infoRgrafika


infoRgrafika


 

Załącznik 8.

Załącznik nr 8

infoRgrafika


infoRgrafika


 

Załącznik 9.

Załącznik nr 9

infoRgrafika


 

Załącznik 10.

Załącznik nr 10

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 11.

Załącznik nr 11

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 12.

Załącznik nr 12

infoRgrafika

Załącznik 13.

Załącznik nr 13

infoRgrafika

infoRgrafika


 

Załącznik 14.

Załącznik nr 14

infoRgrafika


 

Załącznik 15.

Załącznik nr 15

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika


 

Załącznik 16.

Załącznik nr 16

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 17.

Załącznik nr 17

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 18.

Załącznik nr 18

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika


infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 19.

Załącznik nr 19

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 20.

Załącznik nr 20

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 21.

Załącznik nr 21

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika


infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 22.

Załącznik 22

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 23.

Załącznik nr 23

infoRgrafika

Załącznik 24.

Załącznik nr 24

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 25.

Załącznik nr 25

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 26.

Załącznik nr 26

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 27.

Załącznik nr 27

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-12-19
  • Data wejścia w życie: 2002-01-01
  • Data obowiązywania: 2004-05-04
  • Dokument traci ważność: 2005-09-09

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA