REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 85 poz. 928

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 24 lipca 2001 r.

w sprawie trybu i warunków rozliczeń z bankami z tytułu poręczeń Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz. U. Nr 122, poz. 1310) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych,

2) Ministrze - należy rozumieć ministra właściwego do spraw finansów publicznych uprawnionego do prowadzenia rozliczeń z tytułu poręczeń Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych,

3) poręczeniu - należy przez to rozumieć poręczenie Skarbu Państwa udzielane bankom z tytułu spłaty kredytów mieszkaniowych, udzielonych spółdzielniom mieszkaniowym, spłacanych na warunkach określonych w ustawie z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1996 r. Nr 5, poz. 32 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 80, poz. 508 i Nr 103, poz. 652, z 2000 r. Nr 3, poz. 27 i Nr 122, poz. 1310 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27), zwanej dalej „ustawą o pomocy państwa”,

4) umowie poręczenia - należy przez to rozumieć umowę poręczenia, w której Skarb Państwa udziela bankom poręczenia spłaty kredytów mieszkaniowych, udzielonych spółdzielniom mieszkaniowym, spłacanych na warunkach określonych w ustawie o pomocy państwa.

§ 2.
1. Banki wystawiają Ministrowi, w okresach półrocznych, pisemne wezwanie do zapłaty należności z tytułu poręczeń, nie wcześniej niż po upływie półrocza, którego dotyczy wezwanie. Wezwanie to powinno zawierać w szczególności:

1) wskazanie kredytobiorcy, za którego ma być dokonana płatność,

2) kwoty rat kapitałowych podlegających spłacie,

3) kwoty odsetek skapitalizowanych podlegających spłacie,

4) kwoty odsetek bieżących podlegających spłacie w terminie wymagalności, z wyjątkiem odsetek bieżących podlegających wykupowi ze środków budżetu państwa na podstawie przepisów ustawy o pomocy państwa,

5) oświadczenie o nieskuteczności podjętych przez bank działań, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, zmierzających do odzyskania kwot niespłaconych kredytów.

2. Minister dokonuje płatności z tytułu umów poręczeń w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania, o którym mowa w ust. 1.

3. W razie gdy wezwanie do zapłaty jest niekompletne lub zawiera błędy formalne, Minister, w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, zwraca się do banku o jego uzupełnienie lub skorygowanie. W tym przypadku termin, o którym mowa w ust. 2, biegnie od dnia otrzymania uzupełnionego lub skorygowanego wezwania do zapłaty.

4. Płatności, o których mowa w ust. 2, są dokonywane odpowiednio według stanu zadłużenia na dzień 30 czerwca i 31 grudnia.

5. W przypadku gdy płatności, o których mowa w ust. 2, okażą się w całości lub w części nienależne, banki są obowiązane do ich zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia obciążenia rachunku bankowego Ministra do dnia uznania tego rachunku.

§ 3.
1. Banki sporządzają rozliczenia z tytułu zrealizowanych poręczeń oddzielnie:

1) dla kredytów, o których mowa w art. 7 ustawy o pomocy państwa,

2) dla kredytów, o których mowa w art. 11 ustawy o pomocy państwa.

2. Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, są sporządzane za okresy:

1) kwartalne - według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, i zawierają informacje o potencjalnych zobowiązaniach Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń,

2) półroczne - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, i zawierają informacje o należnościach Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń,

3) roczne - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, i zawierają informacje o potencjalnych zobowiązaniach Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń.

3. Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, są przekazywane Ministrowi do końca drugiego miesiąca następującego po kwartale bądź półroczu, którego dotyczy rozliczenie, lub, w przypadku rozliczeń rocznych, do końca kwartału następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie.

§ 4.
1. Oprocentowanie powstającego z dniem obciążenia rachunku bankowego Ministra zadłużenia kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa z tytułu realizacji umowy poręczenia jest naliczane co kwartał, w ostatnim dniu kwartału, z zastrzeżeniem ust. 3, a zadłużenie jest ewidencjonowane na wyodrębnionym rachunku bankowym kredytobiorcy.

2. Oprocentowanie, o którym mowa w ust. 1, jest dopisywane do zadłużenia kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa z tytułu realizacji umowy poręczenia w ostatnim dniu roku.

3. Po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy, naliczone oprocentowanie podlega umorzeniu.

4. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 1, wraz z jego oprocentowaniem, powinno znajdować odzwierciedlenie w ewidencji analitycznej prowadzonej przez spółdzielnię mieszkaniową w części przypadającej na lokale zajmowane przez poszczególnych członków tej spółdzielni.

§ 5.
1. Z prowadzonych działań zmierzających do odzyskania zadłużenia kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa banki, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy, sporządzają sprawozdania według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.

2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są sporządzane za okresy półroczne i przekazywane Ministrowi do końca drugiego miesiąca następującego po półroczu, którego dotyczy sprawozdanie.

§ 6.
Kwoty uzyskane przez banki w drodze działań zmierzających do odzyskania wymagalnych wierzytelności z tytułu kredytów są zaliczane na spłatę należności banku, należności Skarbu Państwa z tytułu przejściowo wykupionych odsetek oraz należności Skarbu Państwa z tytułu zrealizowanych poręczeń proporcjonalnie do stanów zadłużenia z tych tytułów na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, w którym dokonuje się proporcjonalnego podziału kwot.
§ 7.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 24 lipca 2001 r. (poz. 928)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

Załącznik 4.

Załącznik nr 4

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2001 r.

Metryka

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA