REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 72 poz. 750

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 23 czerwca 2001 r.

w sprawie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej w 2001 r

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 14 § 6j ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wzór tego pozwolenia, wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku, warunki wydania i wykorzystania pozwolenia, w tym tryb składania sprawozdań z wykorzystania pozwoleń, sposób i tryb ewidencjonowania pozwoleń wydanych w ramach kontyngentu taryfowego ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 marca 2001 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 19, poz. 220), zwanego dalej „kontyngentem samochodowym".
§ 2.
1. Minister właściwy do spraw gospodarki wydaje pozwolenie na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, zwane dalej „pozwoleniem", na wniosek osoby krajowej w rozumieniu art. 3 § 1 pkt 11 lit. a) lub lit. b) ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny, zwanej dalej „wnioskodawcą".

2. Wzór wniosku o wydanie pozwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, odrębnie dla każdej marki pojazdu samochodowego, może występować wnioskodawca będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którym producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 2001 r. takich pojazdów na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego.

4. Terminy składania wniosków oraz wydawania pozwoleń określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 3.
Do wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, należy dołączyć następujące dokumenty:

1) aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) kopię zaświadczenia o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego REGON,

3) pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu wnioskodawcy wyłącznych uprawnień upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego ustanowionego w 2001 r.; oświadczenie to powinno być potwierdzone wraz z tłumaczeniem na język polski przez właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej,

4) zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,

5) zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,

6) pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu z cłem i podatkami pobieranymi przez organy celne,

7) potwierdzenie właściwego urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług albo oświadczenie, że nie ciąży na nim obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, gdyż korzysta z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług,

8) pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowym, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,

9) pisemne oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe,

10) w przypadku wnioskowania o kolejne pozwolenie, wydawane nie później niż do dnia 30 września 2001 r. – kopia faktury producenta, kopia poprzednio wydanego pozwolenia z potwierdzonym przez organ celny jego wykorzystaniem, kopia zgłoszenia celnego potwierdzonego przez organ celny,

11) w przypadku wniosków dotyczących części kontyngentu samochodowego niewykorzystanej przez importerów do dnia 30 września 2001 r. – dodatkowo kopia umowy sprzedaży zawartej z nabywcą pojazdu samochodowego.

§ 4.
1. Dokumenty, o których mowa w § 3 pkt 1, 3–5 i 7, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 4 i 5, organ, który wydaje pozwolenie, będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.

§ 5.
1. Warunkiem wydania pierwszego pozwolenia jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z dokumentami określonymi w § 3 pkt 1–9.

2. Warunkiem wydania kolejnego pozwolenia jest:

1) wykorzystanie poprzednio wydanego pozwolenia,

2) złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w § 3, z wyjątkiem dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 3 i 11.

3. Warunkiem uznania pozwolenia za wykorzystane jest potwierdzenie przez organ celny na pozwoleniu zgłoszenia w urzędzie celnym określonej partii towaru w ramach wydanego pozwolenia.

4. Wzór pozwolenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 6.
1. Pozwolenia wydane z terminem ważności do dnia 30 września 2001 r. powinny być wykorzystane do upływu terminu ich ważności.

2. Część kontyngentu samochodowego niewykorzystana do dnia 30 września 2001 r. podlega rozdysponowaniu na podstawie złożonego wniosku o wydanie pozwolenia. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w § 3, z wyjątkiem dokumentu, o którym mowa w § 3 pkt 3, a także sprawozdanie, o którym mowa w ust. 5.

3. Wydanie pozwoleń w ramach części kontyngentu samochodowego, niewykorzystanego do dnia 30 września 2001 r., następuje na rzecz osób, które w okresie przed dniem 30 września 2001 r. w pełni wykorzystały wydane im pozwolenie/pozwolenia w ramach kontyngentu samochodowego.

4. Pozwolenia wydane na niewykorzystaną część kontyngentu, o której mowa w ust. 3, są ważne do dnia 31 grudnia 2001 r.

5. Osoby, którym udzielono pozwolenia z terminem ważności do dnia 30 września 2001 r., są obowiązane w terminie do dnia 15 października 2001 r. przesłać do ministra właściwego do spraw gospodarki sprawozdanie z wykorzystania pozwoleń, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2, zawierające kopie udzielonych pozwoleń potwierdzonych przez organ celny wraz z informacją o ich wykorzystaniu, kopię zgłoszenia celnego potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez organ celny, kopię faktury producenta w przypadku pozwoleń, o których mowa w § 5 ust. 2.

§ 7.
1. Ewidencja udzielonych pozwoleń jest prowadzona przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego pozwolenia.

2. Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

3. Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazany ani w inny sposób usuwany.

4. Księgę ewidencyjną i wydruki z systemu ewidencyjnego przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania i kwalifikowania dokumentów do celów archiwalnych.

5. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:

1) numer pozwolenia,

2) datę wydania pozwolenia,

3) REGON wnioskodawcy,

4) nazwę i adres wnioskodawcy,

5) numer wniosku,

6) wielkość, na jaką udzielono pozwolenia.

§ 8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzoru wniosku stosowanego w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykazu dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunków wydania i wykorzystania pozwolenia, sposobu i trybu ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego w roku 2001 (Dz. U. Nr 122, poz. 1337).
§ 9.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: J. Steinhoff

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 23 czerwca 2001 r. (poz. 750)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik 2. [TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW ORAZ WYDAWANIA POZWOLEŃ PRZYWOZU]

Załącznik nr 2

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW ORAZ WYDAWANIA POZWOLEŃ PRZYWOZU

Ustala się następujące terminy składania wniosków oraz wydawania pozwoleń przywozu:

1. Dla pozwoleń wydawanych 10.08.2001 r. – składanie wniosku do 02.08.2001 r.

2. Dla pozwoleń wydawanych 24.10.2001 r.– składanie wniosku do 15.10.2001 r.

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

infoRgrafika


 

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 28 lipca 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-07-13
  • Data wejścia w życie: 2001-07-28
  • Data obowiązywania: 2001-07-28
  • Dokument traci ważność: 2001-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA