REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 16 poz. 172

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 20 lutego 2001 r.

w sprawie pomocy publicznej udzielanej na wspieranie prac badawczo-rozwojowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa maksymalne wielkości pomocy na wspieranie prac badawczo-rozwojowych oraz ich podwyższanie dla małych i średnich przedsiębiorców.
§ 2.
Przy obliczaniu intensywności pomocy uwzględnia się następujące rodzaje kosztów prac badawczo-rozwojowych, zwanych dalej „kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą":

1) koszty wynagrodzenia osób zatrudnionych przy pracach badawczo-rozwojowych,

2) koszty aparatury i sprzętu, gruntów i budynków oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej,

3) koszty ekspertyz i opinii wykorzystywanych wyłącznie w pracach badawczo-rozwojowych,

4) koszty zużycia materiałów i energii oraz inne koszty operacyjne poniesione bezpośrednio przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

§ 3.
1. Intensywność pomocy na badania podstawowe może osiągnąć 100% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, jeżeli wyniki badań są powszechnie udostępniane zainteresowanym na równych zasadach.

2. Intensywność pomocy udzielanej na badania przemysłowe nie może być wyższa niż 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, z zastrzeżeniem § 4.

3. Intensywność pomocy udzielanej na badania przedkonkurencyjne nie może być wyższa niż 25% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, z zastrzeżeniem § 4.

§ 4.
1. Intensywność pomocy udzielanej na badania przemysłowe może osiągnąć 60% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a na badania przedkonkurencyjne 35%, jeżeli:

1) prace badawczo-rozwojowe są prowadzone na obszarach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców lub

2) prace badawczo-rozwojowe uzasadniają współpracę w tym zakresie między przedsiębiorcami i jednostkami naukowymi, lub

3) prace badawczo-rozwojowe uzasadniają współpracę transgraniczną w tym zakresie między przynajmniej dwoma niezależnymi podmiotami: z Polski i z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, lub

4) wyniki prac badawczo-rozwojowych są upowszechniane.

2. Intensywność pomocy udzielanej na badania przemysłowe może osiągnąć 65% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a na badania przedkonkurencyjne 40%, jeżeli pomoc jest udzielana na prace badawczo-rozwojowe objęte europejskim programem badań i rozwoju.

3. Intensywność pomocy udzielanej na badania przemysłowe może osiągnąć 75% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a na badania przedkonkurencyjne 50%, jeżeli pomoc jest udzielana na prace badawczo-rozwojowe objęte europejskim programem badań i rozwoju, uzasadniającym współpracę transgraniczną między przedsiębiorcami i publicznymi podmiotami prowadzącymi działalność badawczo-rozwojową lub przynajmniej dwoma niezależnymi podmiotami: z Polski i z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, a wyniki tych prac będą upowszechnianie, z zastrzeżeniem praw własności intelektualnej i przemysłowej.

§ 5.
W przypadku łącznego prowadzenia badań podstawowych, przemysłowych lub przedkonkurencyjnych pomoc powinna być udzielana oddzielnie dla każdego rodzaju badań, z uwzględnieniem intensywności pomocy dla tych badań określonej w § 3 i 4.
§ 6.
W stosunku do prac badawczo-rozwojowych prowadzonych samodzielnie przez małych i średnich przedsiębiorców lub we współpracy z jednostkami naukowymi intensywność pomocy, o której mowa w § 3 ust. 2 i 3, zwiększa się o dziesięć punktów procentowych.
§ 7.
Maksymalna intensywność pomocy, o której mowa w § 4 i 6, nie może przekroczyć 75% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą dla badań przemysłowych i 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą dla badań przedkonkurencyjnych.
§ 8.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 24 marca 2001 r.

Rozporządzenie traci moc 23 listopada 2002 r. na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 15 października 2002 r. w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej udzielanej na prace badawczo-rozwojowe (Dz.U. Nr 186, poz.1546).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-03-09
  • Data wejścia w życie: 2001-03-24
  • Data obowiązywania: 2001-03-24
  • Dokument traci ważność: 2002-11-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA