REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 31 poz. 389
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 kwietnia 2000 r.
w sprawie trybu uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 64, poz. 729 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
2. Zakład opieki zdrowotnej MSWiA przekazuje dyrektorowi komórki organizacyjnej realizującej zadania z zakresu spraw zakładów opieki zdrowotnej ministerstwa obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwanemu dalej „Dyrektorem Departamentu”, informację dotyczącą wpisu na listę, o której mowa w § 6 ust.1 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
3. Lekarz za zgodą Dyrektora Departamentu może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w jednostce organizacyjnej innej niż zakład opieki zdrowotnej MSWiA, wpisanej na listę, o której mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
1) w ramach pełnienia służby na stanowisku służbowym w zakładzie opieki zdrowotnej MSWiA lub zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z tym zakładem,
2) na podstawie skierowania przez dowódcę jednostki wojskowej do zakładu opieki zdrowotnej MSWiA w celu odbycia specjalizacji z jednoczesnym pozostawaniem na stanowisku służbowym,
3) w ramach urlopu szkoleniowego udzielonego pracownikowi na czas trwania określonej specjalizacji przez zakład opieki zdrowotnej tworzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych inny niż określony w § 3 ust. 1,
4) na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej na czas szkolenia specjalizacyjnego z zakładem opieki zdrowotnej MSWiA,
5) na podstawie umowy o szkolenie specjalizacyjne, zawartej z zakładem opieki zdrowotnej MSWiA,
6) w ramach studiów doktoranckich prowadzonych przez uprawniony podmiot.
2. Lekarz będący żołnierzem może odbyć specjalizację w trybie określonym w
1) ust. 1 pkt 2 – jeżeli ma stosownie przesunięte godziny służby w macierzystej jednostce wojskowej, umożliwiające odbywanie specjalizacji, oraz przyznany urlop szkoleniowy, określony w odrębnych przepisach,
2) ust. 1 pkt 5 – jeżeli został przeniesiony na czas trwania specjalizacji w stan nieczynny, po uznaniu, że nie sprzeciwia się temu interes służby.
3. Lekarz będący pracownikiem może odbyć specjalizację w trybie określonym w
1) ust. 1 pkt 3 – jeżeli ma przyznany przez pracodawcę urlop szkoleniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach oraz został skierowany przez pracodawcę do właściwego zakładu opieki zdrowotnej MSWiA w celu odbycia specjalizacji,
2) ust. 1 pkt 4 i 5 – jeżeli na czas trwania specjalizacji otrzymał urlop bezpłatny w dotychczasowym miejscu pracy.
4. W jednostce organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 3, lekarz może odbyć specjalizację odpowiednio w trybie określonym w ust. 1.
2. W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Dyrektora Departamentu w terminie do dnia 15 maja lub 15 grudnia każdego roku.
3. Żołnierz składa wniosek drogą służbową
4. Lekarz zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej składa wniosek do Dyrektora Departamentu, po uzyskaniu zgody pracodawcy na odbywanie specjalizacji.
5. We wniosku, o którym mowa w ust. 2, lekarz może zaproponować jednostkę organizacyjną, która prowadziłaby jego specjalizację.
6. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Departamentu, w której skład wchodzą lekarze specjaliści we właściwej dziedzinie medycyny lub w uzasadnionym przypadku w dziedzinie pokrewnej, a w szczególności przedstawiciele:
1) Dyrektora Departamentu,
2) konsultanta z danej dziedziny medycyny, powołanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
3) właściwej okręgowej rady lekarskiej.
3. Dyrektor Departamentu wskazuje lekarzowi, który został zakwalifikowany do odbywania specjalizacji, termin rozpoczęcia specjalizacji oraz właściwy zakład opieki zdrowotnej, o którym mowa w § 3, uwzględniając:
1) w miarę możliwości propozycję wyrażoną przez lekarza we wniosku o rozpoczęcie specjalizacji,
2) wyniki postępowania kwalifikacyjnego.
4. Lekarzowi, o którym mowa w ust. 3, Dyrektor Departamentu wydaje kartę szkolenia specjalizacyjnego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
1) wniosek o przystąpienie do egzaminu państwowego,
2) kartę szkolenia specjalizacyjnego,
3) opinię wystawioną przez kierownika specjalizacji, dotyczącą uzdolnień i predyspozycji zawodowych, umiejętności manualnych, stosunku do pacjentów i współpracowników, zdolności organizacyjnych i umiejętności pracy w zespole.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, lekarz może złożyć do 31 lipca lub 31 grudnia.
3. Dyrektor Departamentu po stwierdzeniu, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, spełniają warunki formalne, przekazuje je do Centrum i zawiadamia o tym lekarza.
2. Dokumentacja dotycząca szkolenia specjalistycznego lekarzy oraz egzaminu państwowego przechowywana jest przez Dyrektora Departamentu.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych do dnia 15 grudnia każdego roku poprzedzającego rozpoczęcie specjalizacji przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia informację o liczbie miejsc szkoleniowych.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 17 kwietnia 2000 r. (poz. 389)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
- Data ogłoszenia: 2000-04-21
- Data wejścia w życie: 2000-05-06
- Data obowiązywania: 2000-05-06
- Dokument traci ważność: 2007-12-08
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA