REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 27 poz. 343
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 3 kwietnia 2000 r.
w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.
Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549) zarządza się, co następuje:
1) podmioty posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3–6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, zwanej dalej" „ustawą",
2) osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy.
2. W magazynie broni przechowuje się również broń i amunicję używaną podczas zawodów, zgrupowań, szkoleń oraz podczas realizacji filmów i innych przedsięwzięć artystycznych.
3. W przypadku braku możliwości zdeponowania broni i amunicji w magazynie broni, musi ona znajdować się pod zamknięciem i być pod stałym, bezpośrednim nadzorem.
4. Klucze do magazynu broni przechowują kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 29 ust.1 pkt 3–6 ustawy, lub upoważniona przez nich pisemnie osoba, zwana dalej „magazynierem".
5. Magazynier jest obowiązany posiadać legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni.
1) posiadać podręczny sprzęt gaśniczy,
2) posiadać specjalne zabezpieczenia, w tym:
a) drzwi obite blachą stalową o grubości co najmniej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie na co najmniej 2 zamki atestowane i zasuwę drzwiową zamykaną na kłódkę atestowaną; dopuszcza się zamiennie montaż drzwi metalowych antywłamaniowych, atestowanych,
b) okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek 10 x 10 mm, wykonaną z drutu o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mm, oraz na stałe zamocowanymi w murze kratami wykonanymi z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub płaskowników stalowych o przekroju poprzecznym nie mniejszym niż 8 mm x 30 mm; odstęp między prętami w kracie nie powinien przekraczać wymiarów 120 mm x 120 mm, a płaskowników 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie; dopuszcza się zamiennie montaż atestowanych szyb specjalnych, w szczególności kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych, bez możliwości otwierania,
c) wyposażenie w urządzenia i systemy alarmowe,
3) być objęty całodobową ochroną.
2. Drzwi do magazynu broni na czas nieobecności magazyniera zamyka się i plombuje.
2. Warunki przechowywania broni powinny uwzględniać wymagania jej producenta.
3. W magazynie broni broń przechowuje się wyjętą z futerału, rozładowaną, zabezpieczoną, ze zwolnionym kurkiem, z odłączonym magazynkiem, kompletną i zakonserwowaną.
4. Amunicję do broni przechowuje się w pudełkach lub pojemnikach, ułożoną w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych.
1) zabezpieczyć okna w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze i ostatnim piętrze, w których przechowywana jest broń i amunicja, poprzez zamontowanie w nich co najmniej jednego z następujących zabezpieczeń: krat, siatki, żaluzji antywłamaniowych albo szyb o podwyższonej odporności na przebicie i rozbicie,
2) zabezpieczyć drzwi wejściowe do pomieszczenia, w którym przechowywana jest broń i amunicja, poprzez wzmocnienie ich blachą stalową o grubości co najmniej 2 mm oraz wyposażenie w blokadę przeciwwyważeniową i co najmniej 2 zamki atestowane; dopuszcza się zamiennie montaż drzwi metalowych antywłamaniowych, atestowanych.
2. Zabezpieczeń, o których mowa w ust. 1, nie wymaga się w przypadku przechowywania broni pozbawionej na stale cech użytkowych.
2. Wzór zezwolenia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Książkę ewidencji broni i Książkę ewidencji amunicji, wraz z kopiami dokumentów zakupu broni i amunicji, przechowuje się w magazynie broni.
3. Wzór książki ewidencji broni określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Wzór książki ewidencji amunicji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Wzór książki wydawania – przyjmowania broni określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. Wzór książki wydawania – przyjmowania amunicji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4. Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i w § 10 ust. 1, powinny być ponumerowane, przeszyte i opieczętowane na ostatniej stronie pieczęcią podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. (poz. 343)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
- Data ogłoszenia: 2000-04-12
- Data wejścia w życie: 2000-04-12
- Data obowiązywania: 2000-04-12
- Dokument traci ważność: 2014-10-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA