REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 110 poz. 1259

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 21 grudnia 1999 r.

w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 Rozporządzenie określa uprawnienia ministrów, kierowników urzędów i instytucji w zakresie wyróżniania żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych, oraz udziału w postępowaniu w sprawach o przewinienia dyscyplinarne popełnione przez tych żołnierzy.
§ 2.
 1. Minister, kierownik urzędu lub instytucji może żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę w podporządkowanej mu jednostce organizacyjnej, zwanej dalej „instytucją cywilną”:

1) udzielić następującego wyróżnienia:

a) pochwały,

b) urlopu krótkoterminowego,

c) nagrody rzeczowej,

d) nagrody pieniężnej,

2) wyrazić uznanie w formie listu gratulacyjnego.

2. Minister, kierownik urzędu lub instytucji może w stosunku do żołnierza zawodowego, pełniącego służbę w instytucji cywilnej, wystąpić do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o:

1) wyróżnienie białą bronią lub wcześniejszym mianowaniem na kolejny stopień wojskowy,

2) wyrażenie uznania w formie wpisania imienia i nazwiska żołnierza oraz jego zasług do „Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej”.

3. O udzieleniu wyróżnienia i wyrażeniu uznania żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę w instytucji cywilnej, zawiadamia się dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr.

§ 3.
 1. Minister, kierownik urzędu lub instytucji, w razie powzięcia uzasadnionego przypuszczenia o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej, jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

2. W przypadku okoliczności określonych w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz, 1083), zwanej dalej „ustawą”, z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może być połączony wniosek o zawieszenie żołnierza w czynnościach służbowych.

3. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1 lub 2, występuje się do:

1) Ministra Obrony Narodowej - jeżeli wniosek dotyczy żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe zaszeregowane do etatowego stopnia wojskowego generała,

2) dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr - jeżeli wniosek dotyczy żołnierza zawodowego wyznaczonego na inne stanowisko służbowe niż określone w pkt 1.

§ 4.
 W razie wydania, w terminie siedmiu dni od daty wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 1, postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, ministrowi, kierownikowi urzędu lub instytucji przysługuje, w terminie siedmiu dni od daty otrzymania odpisu tego postanowienia, wniesienie zażalenia na postanowienie:

1) Ministra Obrony Narodowej - do wojskowego sądu garnizonowego,

2) dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr - do Ministra Obrony Narodowej.

§ 5.
 W przypadku zaistnienia, określonych w art. 18 ust. 1 ustawy, podstaw do poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej przez żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej, minister, kierownik urzędu lub instytucji:

1) zawiadamia o popełnieniu czynu o znamionach przestępstwa ściganego na wniosek dowódcy jednostki wojskowej:

a) przez żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe zaszeregowane do etatowego stopnia wojskowego generała - Ministra Obrony Narodowej lub

b) przez żołnierza zawodowego wyznaczonego na inne stanowisko służbowe - dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr,

2) przekazuje wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej za popełnienie czynu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy, lub wniosek o ukaranie dyscyplinarne, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy, organom wymienionym w pkt 1, zgodnie z ich właściwością określoną w tym przepisie.

§ 6.
 Po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w stosunku do żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej minister, kierownik urzędu lub instytucji może wnosić o umożliwienie:

1) zapoznania się ze sprawozdaniem i wnioskiem rzecznika dyscyplinarnego, jeżeli jest prowadzone postępowanie wyjaśniające,

2) udziału w raporcie dyscyplinarnym i przedstawienia swojego stanowiska w sprawie

- osobiście lub jego przedstawiciela, będącego przełożonym żołnierza objętego postępowaniem dyscyplinarnym.

§ 7.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-12-30
  • Data wejścia w życie: 2000-01-14
  • Data obowiązywania: 2004-08-06
  • Dokument traci ważność: 2010-01-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA