REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 110 poz. 1257

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 21 grudnia 1999 r.

w sprawie należności pieniężnych i świadczeń otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

1. Rozporządzenie reguluje:

1) uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa,

2) wynagrodzenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące pracownikom zatrudnionym w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.

2. Uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 września 1998 r. w sprawie pełnienia służby poza granicami państwa przez żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 127, poz. 840 i z 1999 r. Nr 98, poz. 1140), z wyjątkiem należności określonej w § 12 rozporządzenia.

Rozdział 2

Uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące żołnierzom uczestniczącym w operacjach wojskowych

§ 2.

Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie polskich kontyngentów wojskowych wydzielonych z Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do operacji wojskowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach tych operacji, zwani dalej „żołnierzami”, przez cały czas pełnienia służby poza granicami państwa otrzymują uposażenie i inne należności pieniężne, przysługujące im z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na ich wysokość.
§ 3.
1. Żołnierzom przysługują także:

1) bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, na zasadach i według norm określonych w odrębnych przepisach,

2) jednorazowa należność pieniężna,

3) dodatek zagraniczny,

4) dodatek wojenny,

5) umundurowanie, wyekwipowanie i uzbrojenie, na zasadach i według norm określonych w odrębnych przepisach,

6) bezpłatne świadczenia zdrowotne oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki i artykuły sanitarne,

7) bezpłatny przewóz:

a) z kraju do rejonu działania operacji wojskowej i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa,

b) z rejonu działania operacji wojskowej do kraju i z powrotem w przypadkach losowych,

8) świadczenia odszkodowawcze w razie wypadku lub choroby pozostającej w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej poza granicami państwa, na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o świadczeniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. Nr 53, poz. 342, z 1985 r. Nr 20, poz. 85, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1118),

9) świadczenia przewidziane w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68, z 1990 r. Nr 36, poz. 206, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1993 r. Nr 129, poz. 602, z 1994 r. Nr 10, poz. 37, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681, z 1996 r. Nr 136, poz. 636 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118), jeżeli zdarzenie powodujące prawo do tych świadczeń zaistniało w czasie pełnienia służby poza granicami państwa.

2. Żołnierzom mogą być przyznawane nagrody z walutowego funduszu nagród, wynoszącego 1% sumy dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, wypłaconych żołnierzom w każdym miesiącu.

§ 4.
Bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie przysługuje:

1) przed wyjazdem, w czasie pobytu w jednostce wojskowej przygotowującej do służby w operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia rozpoczęcia przygotowania poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej, w której pełnią służbę, do dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „granicą państwową”,

2) w czasie pełnienia służby w operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej,

3) po powrocie do kraju, od dnia przekroczenia granicy państwowej w drodze powrotnej do dnia przybycia do jednostki, w której kontynuują służbę wojskową.

§ 5.
1. Jednorazowa należność pieniężna przysługuje w wysokości odpowiadającej kwocie miesięcznego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego w stopniu wojskowym plutonowego, z wysługą do dwóch lat, na stanowisku służbowym zaszeregowanym do 32 grupy uposażenia, nie objętego obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

2. Jednorazową należność pieniężną wypłaca się w złotych polskich, po wydaniu decyzji o wyznaczeniu do pełnienia służby poza granicami państwa.

3. Jednorazowa należność pieniężna podlega zwrotowi, jeżeli decyzja o wyznaczeniu do pełnienia służby poza granicami państwa została uchylona przed dniem wyjazdu z kraju z powodu prawomocnego ukarania za przewinienie dyscyplinarne albo skazania za przestępstwo lub ukarania za wykroczenie, w tym skarbowe, albo też na wniosek żołnierza.

4. Jednorazową należność pieniężną wypłaca jednostka wojskowa, która przygotowuje żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa.

§ 6.
1. Dodatek zagraniczny przysługuje od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej.

2. Miesięczne stawki dodatku zagranicznego dla poszczególnych stanowisk służbowych, w zależności od warunków działania podczas operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, określają tabele stanowiące załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

3. Żołnierzom biorącym udział w rozminowywaniu terenu albo zbieraniu, przechowywaniu lub niszczeniu amunicji i materiałów wybuchowych zwiększa się stawki dodatku zagranicznego, o których mowa w ust. 2, od 5 do 10 dolarów amerykańskich za każdy dzień wykonywania tych prac. Wysokość zwiększenia, w tych granicach, ustala dowódca polskiego kontyngentu wojskowego w zależności od uciążliwości wykonywanych prac, stopnia ponoszonego ryzyka i zakresu odpowiedzialności.

4. Dodatek zagraniczny wlicza się do podstawy obliczenia wysokości świadczenia odszkodowawczego przysługującego w razie wypadku lub choroby, pozostających w związku ze służbą wojskową, zaistniałych podczas lub w związku ze służbą pełnioną poza granicami państwa. Wysokość tego dodatku ustala się według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski średniego kursu złotego w stosunku do waluty, w jakiej był on wypłacany, obowiązującego w dniu wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania.

§ 7.
1. Dodatek wojenny przysługuje za czas faktycznego przebywania w strefie działań wojennych.

2. Minister Spraw Zagranicznych, w drodze obwieszczenia, określa strefy działań wojennych oraz dzień rozpoczęcia i zakończenia w nich działań wojennych.

3. Stawka dodatku wojennego wynosi 3 dolary amerykańskie za każdy dzień faktycznego przebywania w strefie działań wojennych.

§ 8.
Nagrody, o których mowa w § 3 ust. 2, przyznaje, w formie pieniężnej, dowódca jednostki wojskowej, a żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby w kwaterze głównej, dowództwie lub sztabie operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych - ich narodowy przełożony, na zasadach określonych w odrębnych przepisach dla żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach wojskowych w kraju.
§ 9.
1. Dodatki określone w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz nagrody, o których mowa w § 3 ust. 2, wypłaca się w dolarach amerykańskich albo w walucie państwa, w którym żołnierze pełnią służbę, w zależności od ich pisemnego wniosku.

2. Wypłata dodatków, o których mowa w ust. 1, następuje miesięcznie z dołu, w ostatnim dniu roboczym miesiąca, w miejscu pełnienia służby poza granicami państwa. Na wniosek żołnierza dodatki te lub ich części mogą być przekazywane na imienne rachunki walutowe w banku krajowym, pisemnie wskazanym przez niego, z tym że przekazy takie mogą być dokonywane tylko w dolarach amerykańskich.

3. Bezpośrednio po przybyciu polskiego kontyngentu wojskowego do rejonu działania jego dowódca może zezwolić na wypłacenie zaliczki na poczet przysługującego dodatku zagranicznego.

4. Dodatek zagraniczny za jeden dzień oblicza się w wysokości 1/30 części jego stawki miesięcznej.

5. Do dodatków, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4, stosuje się odpowiednio art. 36, 37, art. 39-42 i art. 44 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 18, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 7, poz. 44 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 80, poz. 496, Nr 106, poz. 678 i Nr 141, poz. 943 i 944 oraz z 1999 r. Nr 50, poz. 500).

§ 10.
1. Świadczenia zdrowotne oraz zaopatrzenie w leki i artykuły sanitarne przysługują, z zastrzeżeniem ust. 2, w rejonie działania operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych oraz w czasie przewozu tam i z powrotem, od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej.

2. Przed wyjazdem z kraju w rejon działania operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, w związku z rozpoczęciem pełnienia służby poza granicami państwa, oraz bezpośrednio po powrocie do kraju, w związku z zakończeniem pełnienia tej służby, przeprowadza się badania lekarskie w zakresie i trybie określonym przez Ministra Obrony Narodowej w odrębnych przepisach.

§ 11.
Żołnierzom wykonującym zadania służbowe poza wyznaczonym miejscem stacjonowania jednostki wojskowej, wykonującej zadania poza granicami państwa, przysługują należności określone w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Rozdział 3

Uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące żołnierzom skierowanym na szkolenia i ćwiczenia wojskowe oraz uczestniczącym w akcjach ratowniczych, poszukiwawczych, humanitarnych lub antyterrorystycznych oraz przedsięwzięciach reprezentacyjnych poza granicami państwa

§ 12.

1. Żołnierze skierowani na szkolenie i ćwiczenia wojskowe poza granicami państwa oraz uczestniczący w akcjach ratowniczych, poszukiwawczych, humanitarnych, antyterrorystycznych lub reprezentacyjnych poza granicami państwa otrzymują uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na ich wysokość.

2. Żołnierze, o których mowa w ust. 1, otrzymują również należności określone w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Rozdział 4

Wynagrodzenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące pracownikom zatrudnionym w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa

§ 13.

1. Pracownikom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, przysługują:

1) wynagrodzenie miesięczne w wysokości najniższego wynagrodzenia ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 774 pkt 1 Kodeksu pracy,

2) jednorazowa należność pieniężna,

3) dodatek zagraniczny,

4) dodatek wojenny,

5) bezpłatne świadczenia podczas przygotowania do udziału w operacji i przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie:

a) zakwaterowania i wyżywienia,

b) ubioru i wyekwipowania,

6) bezpłatne świadczenia zdrowotne oraz zaopatrzenie w leki i artykuły sanitarne,

7) bezpłatny przewóz:

a) z kraju do rejonu działania operacji wojskowej i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pracy poza granicami państwa, oraz bezpłatne wyżywienie w czasie tego przewozu,

b) z rejonu działania operacji wojskowej do kraju i z powrotem, w przypadkach losowych,

8) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,

9) świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, według zasad i w trybie określonym dla pracowników w odrębnych przepisach.

2. Pracownikom, o których mowa w ust. 1, mogą być przyznawane nagrody z walutowego funduszu nagród, wynoszącego 1% sumy dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, wypłaconych pracownikom w każdym miesiącu.

§ 14.
Do pracowników stosuje się odpowiednio przepisy § 4 pkt 1 i 2, § 5, § 6 ust. 1, 3 i 4, § 7, § 8, § 9 ust. 1-4, § 10 i § 11.
§ 15.
Stawki dodatku zagranicznego, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 3, przysługują pracownikom według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 września 1998 r. w sprawie pełnienia służby poza granicami państwa przez żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 127, poz. 840 i z 1999 r. Nr 98, poz. 1140).
§ 16.
Nagrody, o których mowa w § 13 ust. 2, przyznaje dowódca jednostki wojskowej.

Rozdział 5

Przepisy końcowe

§ 17. 

Uprawnienia do zwiększonego dodatku zagranicznego przysługują żołnierzom pełniącym służbę na obszarze Federalnej Republiki Jugosławii, w części dotyczącej Prowincji Kosowo, od dnia 23 czerwca 1999 r.
§ 18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1999 r.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

Załącznik 1. [Tabela miesięcznych stawek dodatku zagranicznego dla żołnierzy niezawodowych wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych uczestniczących w operacjach wojskowych Organizacji Narodów Zjednoczonych]

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 21 grudnia 1999 r. (poz. 1257)

Załącznik nr 1

TABELA

miesięcznych stawek dodatku zagranicznego dla żołnierzy niezawodowych wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych uczestniczących w operacjach wojskowych Organizacji Narodów Zjednoczonych

Lp.

Stanowisko

Stawka dodatku w USD

1

Żołnierze niezawodowi pełniący funkcje dowódcze lub na stanowiskach żołnierzy zawodowych

500

2

Pozostali żołnierze niezawodowi

450

 

Załącznik 2. [Tabela miesięcznych stawek dodatku zagranicznego dla żołnierzy niezawodowych wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych uczestniczących w operacjach wojskowych sił wielonarodowych]

Załącznik nr 2

TABELA

miesięcznych stawek dodatku zagranicznego dla żołnierzy niezawodowych wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych uczestniczących w operacjach wojskowych sił wielonarodowych

Lp.

Stanowisko

Stawka dodatku w USD

1

Żołnierze niezawodowi pełniący funkcje dowódcze lub na stanowiskach żołnierzy zawodowych

600

2

Pozostali żołnierze niezawodowi

550

 

Żołnierzom pełniącym służbę na terytorium Republiki Bośni i Hercegowiny oraz Federalnej Republiki Jugosławii w części dotyczącej Prowincji Kosowo stawki dodatku zagranicznego, o którym mowa w tabeli, zwiększa się o 100 USD miesięcznie. W przypadku przebywania na terytorium Republiki Bośni i Hercegowiny oraz Federalnej Republiki Jugosławii w części dotyczącej Prowincji Kosowo tylko przez część miesiąca kwotę zwiększenia ustala się w wysokości 1/30 za każdy dzień wykonywania zadań na tym terytorium.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-12-30
  • Data wejścia w życie: 1999-12-30
  • Data obowiązywania: 2007-03-07
  • Z mocą od: 1999-12-01
  • Dokument traci ważność: 2016-02-02
Jest zmieniany przez:
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA