REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 92 poz. 1056
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 października 1999 r.
w sprawie wzruszania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych.
Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083),
2) prawomocnym orzeczeniu – należy przez to rozumieć prawomocne orzeczenie przełożonego dyscyplinarnego,
3) postępowaniu – należy przez to rozumieć postępowanie w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia przełożonego dyscyplinarnego,
4) raporcie dyscyplinarnym – należy przez to rozumieć raport dyscyplinarny w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia przełożonego dyscyplinarnego, prowadzony przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego.
1) sprawowania przez Ministra Obrony Narodowej i wyższych przełożonych dyscyplinarnych nadzoru nad prawomocnymi orzeczeniami, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy,
2) podnoszenia przesłanek, o których mowa w pkt 1, przez zainteresowane osoby lub właściwe organy wojskowe,
3) prowadzenia przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego postępowania.
2. Wyższy przełożony dyscyplinarny sprawuje nadzór nad prawomocnymi orzeczeniami, wydanymi w stosunku do żołnierzy objętych jego właściwością stosownie do art. 95 ust. 1 w związku z art. 55 ust. 2–4 i 6–8 oraz art. 59 ust. 2 i art. 77 ust. 2, a także w związku z art. 50 ust. 1 ustawy, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy.
2. W sprawach zawiadamiania o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, nie obowiązują zasady załatwiania spraw w drodze służbowej, określone w odrębnych przepisach.
3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przełożony dyscyplinarny, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, przesyła według właściwości, dołączając do niego:
1) akta postępowania dyscyplinarnego, w tym orzeczenie o:
a) odroczeniu w całości lub w części albo rozłożeniu na raty wykonania kary pieniężnej,
b) odroczeniu lub przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania albo aresztu koszarowego,
2) kartę wyróżnień żołnierza,
3) ewidencję kar i środków dyscyplinarnych żołnierza,
4) kartę ewidencyjną żołnierza zawodowego.
1) wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania albo
2) wszczęcie postępowania.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, uzasadnienie wniosku powinno wskazywać niedopuszczalność uchylenia lub zmiany prawomocnego orzeczenia z mocy ustawy, ze względu na:
1) okoliczności, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy, podniesione na niekorzyść obwinionego,
2) naruszenie przepisów prawa, o którym mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy, które:
a) nie miało wpływu na treść orzeczenia,
b) podniesiono po terminie.
3. Wzór sprawozdania z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1) odroczeniu wykonania:
a) kary pieniężnej w całości lub w części – jeżeli jej wykonanie zostało odroczone lub rozłożone na raty,
b) kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania lub aresztu koszarowego – jeżeli wykonanie tych kar zostało odroczone,
2) przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania lub aresztu koszarowego.
2. Wzór orzeczenia o odroczeniu lub przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła niezwłocznie:
1) odpis orzeczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) – organowi finansowemu uprawnionemu, na podstawie odrębnych przepisów, do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza,
2) orzeczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b) lub pkt 2 – przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
2. Wzór postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
1) doręcza odpis postanowienia:
a) żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
b) Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu albo zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie o wszczęcie postępowania albo zawiadomienie zostały rozpatrzone przesłanki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy,
2) poleca przekazanie przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, postanowienia oraz dokumentów wymienionych w § 7 ust. 3, a także dokumentów z czynności, o których mowa w § 8 i 9 ust. 1.
2. Do wyłączenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego z powodu, o którym mowa w ust. 1, a także z powodów określonych w art. 49 ust. 1 ustawy, stosuje się odpowiednio przepis § 29 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 stycznia 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 12, poz. 102).
1) Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu albo zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie o wszczęcie postępowania albo zawiadomienie zostaną rozpatrzone przesłanki określone w art. 94 ust. 1 ustawy,
2) żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
3) przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
2. Do wyciągu z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, załącza się odpis sprawozdania wskazanego w § 9 ust. 1, jeżeli jest przesyłany:
1) żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
2) zainteresowanej osobie lub właściwemu organowi wojskowemu.
3. Do wyciągu z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, przesyłanych przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, załącza się odpis wniosku wymienionego w § 9 ust. 1 pkt 2.
2. Wyciąg z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie, oraz przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
1) wysłuchuje rzecznika dyscyplinarnego albo odczytuje pismo zainteresowanej osoby, właściwego organu wojskowego lub prokuratora wojskowego,
2) wysłuchuje, jeżeli się stawili:
a) żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
b) zainteresowaną osobę lub przedstawiciela właściwego organu wojskowego,
c) pełnomocnika żołnierza, o którym mowa w lit, a), jeżeli został ustanowiony i wniósł o takie wysłuchanie,
3) rozpatruje sprawę i wydaje orzeczenie o wszczęciu postępowania i uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia.
2. Z przebiegu raportu dyscyplinarnego sporządza się protokół, który podpisuje wyższy przełożony dyscyplinarny i protokolant.
3. Wzór protokołu raportu dyscyplinarnego w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4. Wzór orzeczenia o wszczęciu postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia i jego uchyleniu lub zmianie stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
1) odpis orzeczenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się:
a) żołnierzowi objętemu postępowaniem,
b) Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu lub zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie albo zawiadomienie zostało wszczęte postępowanie,
2) orzeczenie wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, załączając całość materiałów sprawy.
2. W terminie pięciu dni od dnia wydania orzeczenia wyciąg z orzeczenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego o:
1) uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej albo złagodzeniu kary pieniężnej lub zastąpieniu jej inną karą dyscyplinarną łagodniejszego rodzaju – doręcza się organowi właściwemu do wypłaty żołnierzowi uposażenia,
2) uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe – doręcza się organowi właściwemu w sprawach wyznaczenia żołnierza na stanowisko służbowe oraz organowi właściwemu do wypłaty żołnierzowi uposażenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 26 października 1999 r. (poz. 1056)
Załącznik nr 1
Wzór – Sprawozdanie z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia
Załącznik nr 2
Wzór – Orzeczenie o odroczeniu/przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej
Załącznik nr 3
Wzór – Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia
Załącznik nr 4
Wzór – Protokół raportu dyscyplinarnego w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia
Załącznik nr 5
Wzór – Orzeczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia i jego uchyleniu/zmianie
- Data ogłoszenia: 1999-11-17
- Data wejścia w życie: 1999-12-02
- Data obowiązywania: 1999-12-02
- Z mocą od: 1999-12-02
- Dokument traci ważność: 2002-09-30
REKLAMA