REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 92 poz. 1051

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 29 października 1999 r.

w sprawie szczegółowego trybu postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub przy unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Przed przystąpieniem do rewizji celnej towarów organ celny powiadamia zgłaszającego o terminie i miejscu przeprowadzenia rewizji.

2. Powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w formie ustnej, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W uzasadnionych wypadkach organ celny dokonuje powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej.

4. Jeżeli zgłoszenie celne zostało dokonane w formie pisemnej, organ celny umieszcza na zgłoszeniu celnym adnotację o dokonaniu powiadomienia.

§ 2.
W wypadku gdy zgłaszający lub jego przedstawiciel nie stawi się w terminie i miejscu określonym w powiadomieniu, o którym mowa w § 1 ust. 1, organ celny przeprowadza rewizję celną bez ich udziału.
§ 3.
1. Po przyjęciu zgłoszenia celnego organ celny może przystąpić do rewizji celnej towarów, polegającej w szczególności na:

1) dokonaniu oględzin towarów,

2) przeliczeniu, zważeniu towarów lub dokonaniu innych pomiarów,

3) ustaleniu parametrów i właściwości towarów w celu stwierdzenia ich rodzaju i stanu lub oceny ich wartości celnej.

2. W toku rewizji celnej organ celny dokonuje porównania ilości, rodzaju i stanu towaru z danymi zawartymi w zgłoszeniu celnym oraz dołączonych do niego dokumentach. Jeżeli wyniku przeprowadzonej rewizji organ celny stwierdzi niezgodność, funkcjonariusz celny przeprowadzający rewizję jest obowiązany sporządzić protokół.

§ 4.
Czynności rewizji celnej mogą zostać ograniczone do oględzin, w szczególności w odniesieniu do:

1) przesyłek wartości dewizowych opatrzonych zamknięciami bankowymi,

2) jednorodnych towarów masowych,

3) towarów w oryginalnych opakowaniach producenta,

4) pustych środków transportu,

5) towarów, które ze względu na swoje szczególne właściwości wymagają specjalnych opakowań, a ich otwarcie wymaga zachowania szczególnych warunków, których niedotrzymanie mogłoby spowodować uszkodzenie lub zniszczenie towarów, a informacja o możliwości zaistnienia takiego wypadku została zawarta w zgłoszeniu celnym.

§ 5.
Organ celny przeprowadza rewizję celną całości towarów, w szczególności gdy:

1) stwierdzono naruszenie lub zdjęcie zamknięć celnych,

2) stwierdzono uszkodzenia środków transportu lub opakowań z nałożonymi zamknięciami celnymi,

3) następuje przyjęcie towaru do depozytu celnego,

4) stwierdzono lub istnieje uzasadnione podejrzenie sfałszowania dokumentów,

5) wyniki częściowej rewizji towaru nie odnoszą się do całości towarów objętych zgłoszeniem, gdyż w jej toku stwierdzono różnicę pomiędzy ilością, rodzajem lub stanem towaru a danymi zawartymi w zgłoszeniu celnym.

§ 6.
1. Jeżeli klasyfikacja towaru według nomenklatury towarowej taryfy celnej lub ustalenie jego tożsamości wymaga przeprowadzenia analiz lub badań, organ celny pobiera próbki towaru.

2. Organ celny może pobierać próbki także w wypadku, gdy w celu zapewnienia przestrzegania warunków procedury celnej, do której towar został zgłoszony, lub tożsamości towarów objętych procedurą celną niezbędne jest zapewnienie tożsamości towaru.

§ 7.
1. W celu przeprowadzenia analiz lub badań próbki pobiera się w ilości i w sposób określony w przepisach odrębnych.

2. Jeżeli przepisy odrębne nie określają sposobu pobierania próbek, próbki pobiera się w ilości niezbędnej do przeprowadzenia analiz lub badań.

3. W wypadku, o którym mowa w ust. 2, próbki pobiera się w ilości nie większej niż jest to konieczne do identyfikacji towaru.

4. Organ celny sporządza protokół z pobrania próbek oraz zamieszcza stosowną adnotację na zgłoszeniu celnym.

§ 8.
1. Pobranych próbek nie odlicza się od ilości zgłoszonego towaru.

2. W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub procedurą uszlachetniania biernego, zgłaszający może, za zgodą organu celnego, uzupełnić przesyłkę o towar identyczny w ilości odpowiadającej pobranym próbkom.

§ 9.
1. Jeżeli próbki nie zostały zniszczone w związku z dokonaną analizą, a ich dalsze zachowanie przez organ celny nie jest konieczne, zostają one zwrócone zgłaszającemu, na jego wniosek i koszt.

2. W wypadku nieodebrania próbek przez zgłaszającego, mogą one zostać zniszczone na jego koszt lub zachowane przez organ celny dla celów dydaktycznych.

§ 10.
1. W wypadku gdy organ celny uzna za niezbędne przeprowadzenie weryfikacji zgłoszenia celnego, czynności kontroli dokumentów i rewizji towarów powinny zostać podjęte niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia celnego.

2. Po przeprowadzeniu weryfikacji zgłoszenia celnego dokonujący czynności funkcjonariusz celny jest obowiązany umieścić na zgłoszeniu celnym adnotację o zakresie i wyniku weryfikacji.

§ 11.
1. Jeżeli po weryfikacji zgłoszenia celnego organ celny uzna je za nieprawidłowe, decyzja, o której mowa w art. 65 § 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802), zwanej dalej „Kodeksem celnym”, może zostać wydana na dokumencie zgłoszenia celnego lub stanowić odrębną decyzję.

2. W wypadku wydania decyzji na dokumencie zgłoszenia, funkcjonariusz celny umieszcza na tym dokumencie adnotację o przyczynach uznania zgłoszenia za nieprawidłowe.

3. W wypadku wydania odrębnej decyzji funkcjonariusz celny wprowadza zmiany wynikające z decyzji na karcie 2 lub 7 zgłoszenia celnego, a kserokopię decyzji dołącza do karty 3 lub 8.

4. Nieprawidłowe zgłoszenie celne jest zatrzymywane przez organ celny, a jego kserokopię dołącza się do decyzji, o której mowa w art. 65 § 4 pkt 2 Kodeksu celnego.

§ 12.
1. W wypadku, o którym mowa w art. 68 Kodeksu celnego, zgłaszający składa wniosek o unieważnienie zgłoszenia celnego w formie pisemnej.

2. W wypadku unieważnienia przez organ celny zgłoszenia celnego funkcjonariusz celny przekreśla unieważnione zgłoszenie i umieszcza na nim adnotację o przyczynach unieważnienia zgłoszenia.

3. Unieważnione zgłoszenie celne jest zatrzymywane przez organ celny, a jego kserokopię wydaje się zgłaszającemu, jeżeli wystąpi on z takim wnioskiem.

§ 13.
1. Jeżeli objęcie towaru procedurą celną potwierdzone jest w formie pisemnej, organ celny umieszcza na dokumentach adnotację o zwolnieniu towarów.

2. W wypadku dokonywania zgłoszenia celnego z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, zwolnienie towarów uregulowane jest w przepisach odrębnych.

3. W wypadku dokonania zgłoszenia celnego z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, organ celny może zwolnić towary także w tej formie.

§ 14.
Traci moc zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów (Monitor Polski Nr 67, poz. 660).
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: w z. J. Bauc

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-11-17
  • Data wejścia w życie: 1999-12-02
  • Data obowiązywania: 1999-12-02
  • Z mocą od: 1999-12-02
  • Dokument traci ważność: 2001-08-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA