REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 89 poz. 997

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 29 października 1999 r.

w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń i ich wysokości oraz określenia dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 94 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483 i Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w urzędzie skarbowym na stanowisku poborcy i starszego poborcy skarbowego za osobiste wykonanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości:

1) 6,15% ściągniętej bezpośrednio od zobowiązanego kwoty należności pieniężnych z tytułu zaległości podatkowych, grzywien, kar pieniężnych, a także innych należności pieniężnych, wraz z pobranymi od nich odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi,

2) 3% stawki najniższego wynagrodzenia zasadniczego - za każde zajęcie ruchomości w związku z egzekucją należności pieniężnych; jeżeli u tego samego zobowiązanego dokonano w jednym dniu zajęcia na podstawie kilku tytułów wykonawczych, wynagrodzenie przysługuje za jedno zajęcie,

3) 5% najniższego wynagrodzenia zasadniczego - za każde odebranie zajętych ruchomości od zobowiązanego (zwózkę ruchomości) oraz za każdą sprzedaż zajętych ruchomości, niezależnie od liczby tytułów wykonawczych dotyczących jednego zobowiązanego; wynagrodzenie przysługuje dopiero po podpisaniu protokołu odebrania ruchomości i przekazaniu ich do magazynu urzędu skarbowego lub punktu sprzedaży,

4) 5% najniższego wynagrodzenia zasadniczego - za spisanie protokołu o udaremnieniu przez zobowiązanego przeprowadzenia egzekucji z zajętych ruchomości przez ich usunięcie, uszkodzenie lub zbycie,

5) 1,85% wartości zabezpieczonego mienia za dokonanie zabezpieczenia należności pieniężnych, jak również za wykonanie postanowień prokuratora lub sądu o zabezpieczeniu wykonania orzeczenia o przepadku przedmiotów, nie więcej jednak niż do wysokości jednokrotnego najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w urzędzie skarbowym na stanowisku referenta, starszego referenta, inspektora i starszego inspektora, wykonującemu egzekucję administracyjną należności pieniężnych, przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 3,08% kwoty wszystkich należności pieniężnych wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi bezpośrednio ściągniętymi od zobowiązanego osobiście w drodze zajęcia wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych - „kont osobistych”, wkładów oszczędnościowych, papierów wartościowych oraz innych wierzytelności pieniężnych i praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Wysokość wynagrodzenia prowizyjnego, o którym mowa w ust. 2, nie może przekroczyć miesięcznie czterokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

4. Wynagrodzenie prowizyjne w wysokości określonej w ust. 1 pkt 3 przysługuje za wykonanie czynności związanych z likwidacją mienia stanowiącego własność Skarbu Państwa. Wynagrodzenie przysługuje za każdą zwózkę ruchomości oraz za każdą sprzedaż przeprowadzoną na podstawie jednej decyzji lub postanowienia właściwego organu.

5. Jeżeli likwidacja mienia, o którym mowa w ust. 4, obejmuje czynności polegające na odebraniu od osób fizycznych przedmiotów, co do których zapadło orzeczenie o ich przepadku, członkowi korpusu służby cywilnej przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 5% wartości odebranych przedmiotów, nie więcej jednak niż w wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Za wartość odebranych przedmiotów przyjmuje się kwoty uzyskane z ich likwidacji.

6. Przez kwoty bezpośrednio ściągnięte od zobowiązanego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2, rozumie się kwoty:

1) pobrane bezpośrednio u zobowiązanego w gotówce,

2) wpłacone przez zobowiązanego organowi egzekucyjnemu albo wierzycielowi w ciągu 14 dni po dokonaniu czynności egzekucyjnych,

3) uzyskane z realizacji odebranych od zobowiązanego książeczek oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych - „kont osobistych”, wszelkiego rodzaju bonów oszczędnościowych oraz papierów wartościowych, a także uzyskane ze sprzedaży walut obcych,

4) uzyskane ze sprzedaży ruchomości (licytacja, sprzedaż komisowa, sprzedaż z wolnej ręki), niezależnie od sposobu przekazania tych kwot do urzędu skarbowego (wpłata gotówki przez poborcę, przelew na rachunek urzędu skarbowego przez nabywcę), w tych wszystkich przypadkach, w których czynności związane ze sprzedażą przeprowadzane są bezpośrednio przez członka korpusu służby cywilnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, a nie przez organ egzekucyjny,

– na podstawie przydzielonych do załatwienia tytułów wykonawczych.

7. Grzywnami i karami pieniężnymi, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są wszelkie grzywny i kary pieniężne orzekane przez uprawnione organy na podstawie obowiązujących przepisów.

8. Wynagrodzenie prowizyjne od bezpośrednio ściągniętej kwoty należności pieniężnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, objętych jednym tytułem wykonawczym, nie może przekraczać dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego, a w stosunku do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2 i 3 - jednokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

9. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze, o którym mowa w ust. 1 pkt 2-4, ust. 3, 5 i 8, ustala się z zastosowaniem najniższego mnożnika w grupie stanowisk wspomagających, określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz. U. Nr 89, poz. 996).

10. Wynagrodzenie prowizyjne wypłaca się w okresach miesięcznych.

§ 2.
Członek korpusu służby cywilnej zatrudniony w urzędzie morskim, biorący udział w próbach technicznych statków na morzu po budowie lub remoncie bądź wykonujący w czasie pracy statku zadania statutowe urzędu, otrzymuje bezpłatne wyżywienie lub ekwiwalent pieniężny według norm stosowanych w czasie eksploatacji statku.
§ 3.
1. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w urzędzie górniczym przysługują:

1) uprawnienia związane z Dniem Górnika,

2) stopnie górnicze,

3) mundury górnicze dla członków korpusu służby cywilnej posiadających stopnie górnicze,

4) specjalne wynagrodzenie miesięczne,

5) nagroda jubileuszowa,

6) deputat węglowy w ekwiwalencie

- w zakresie przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa - Karta Górnika (Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 13).

2. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w urzędzie górniczym, uprawnionemu do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej i do specjalnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, przysługuje świadczenie z jednego tytułu, wybrane przez pracownika.

3. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w urzędzie górniczym, uprawnionemu do nagrody jubileuszowej na podstawie ust. 1 pkt 5 oraz art. 83 ust. 1 ustawy, przysługuje świadczenie z jednego tytułu, wybrane przez pracownika.

4. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w okręgowym urzędzie górniczym i Urzędzie Górniczym do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych, przeprowadzającemu w warunkach uciążliwych w zakładach górniczych inspekcje oraz badania określone szczególnymi przepisami, przysługuje:

1) za prace w niedziele i święta określone odrębnymi przepisami oraz za pracę w inne dni nie będące dniami pracy w urzędzie - wynagrodzenie jak za pracę w dniu będącym dniem pracy w urzędzie oraz inny wolny od pracy dzień przypadający w dniu pracy w urzędzie albo wynagrodzenie jak za dzień będący dniem pracy w urzędzie i dodatek w wysokości 100% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego,

2) za każdą godzinę pracy poza obowiązującym rozkładem czasu pracy - dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

5. Przepisy ust. 4 mają zastosowanie do członków korpusu służby cywilnej, których praca w niedziele i święta lub poza obowiązującym rozkładem czasu pracy ma charakter stały.

§ 4.
1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności członkowi korpusu służby cywilnej można na czas określony, nie dłuższy niż 1 rok, przyznać dodatek specjalny.

2. Przyznanie dodatku specjalnego powinno być potwierdzone na piśmie, z wyraźnym określeniem okoliczności uzasadniających przyznanie tego dodatku.

3. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego.

§ 5.
1. Ustala się tabelę mnożników kwoty bazowej [1] , służących do ustalania wysokości dodatku legislacyjnego członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, stanowiącą załącznik do rozporządzenia.

2. Członkom korpusu służby cywilnej zatrudnionym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na stanowisku dyrektora, wicedyrektora i naczelnika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach legislacji oraz redagowania Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przysługuje dodatek legislacyjny z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej [2] , przewidzianego dla głównego legislatora.

3. Dyrektor Generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może przyznać, na czas określony, dodatek legislacyjny z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej [3] , przewidzianego dla starszego legislatora, innym członkom korpusu służby cywilnej, poczynając od stanowiska głównego specjalisty, jeżeli do ich obowiązków należy opracowywanie projektów aktów prawnych.

§ 6.
1. Członkom korpusu służby cywilnej zatrudnionym w Urzędzie Regulacji Energetyki, uczestniczącym bezpośrednio w stosowaniu określonych ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042, z 1998 r. Nr 94, poz. 594, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 1999 r. Nr 88, poz. 980) środków prawnych, służących do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, prawidłowej gospodarki paliwami i energią oraz ochrony interesów odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem zadań i czynności, o których mowa w art. 23 ust. 2 tej ustawy, może być przyznany dodatek regulacyjny w wysokości:

1) do 50% wynagrodzenia zasadniczego - osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej,

2) do 40% wynagrodzenia zasadniczego - pozostałym członkom korpusu służby cywilnej.

2. Dodatek regulacyjny przyznawany jest na okres 1 miesiąca w wysokości uzależnionej od charakteru, złożoności i wpływu wykonywanej pracy na jakość i efekty regulacji.

3. W szczególnie uzasadnionych wypadkach dodatek regulacyjny w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2 może być przyznany członkowi korpusu służby cywilnej wykonującemu zadania lub czynności istotne dla regulacji.

§ 7.
[4] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie przy ustalaniu prawa do uprawnień, świadczeń i dodatków do wynagrodzenia, przysługujących członkom korpusu służby cywilnej poczynając od dnia 1 lipca 1999 r.
Załącznik 1. [TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI STAWEK DODATKU LEGISLACYJNEGO CZŁONKÓW KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ ZATRUDNIONYCH W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW]

Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady ministrów
z dnia 29 października 1999 r. (poz. 997)

TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI STAWEK DODATKU LEGISLACYJNEGO CZŁONKÓW KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ ZATRUDNIONYCH W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW [5]

 

Lp.

Stanowisko

Mnożnik

1

2

3

1

dyrektor: departamentu, biura, sekretariatu (komórki organizacyjnej równorzędnej)

-

2

zastępca dyrektora: departamentu, biura, sekretariatu (komórki organizacyjnej równorzędnej), główny księgowy

-

3

radca Prezesa Rady Ministrów, radca wiceprezesa Rady Ministrów

-

4

radca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

radca prawny

naczelnik wydziału

główny legislator

od 0,215 do 0,430

5

główny specjalista

starszy legislator

od 0,158 do 0,334

6

starszy specjalista, starszy księgowy

legislator

asystent: Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sekretarza stanu, podsekretarza stanu, dyrektora generalnego, dyrektora biura, departamentu (komórki organizacyjnej równorzędnej)

od 0,107 do 0,222

7

specjalista, starszy inspektor, referendarz

-

8

młodszy legislator

referent prawny

inspektor, podreferendarz

od 0,054 do 0,115

9

sekretarz: Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sekretarza stanu, podsekretarza stanu, dyrektora generalnego, dyrektora biura, departamentu (komórki równorzędnej)

-

10

starszy referent, księgowy

-

11

referent

-

 

[1] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń i ich wysokości oraz określenia dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. Nr 48, poz. 563). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2000 r.

[2] § 5 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń i ich wysokości oraz określenia dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. Nr 48, poz. 563). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2000 r.

[3] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń i ich wysokości oraz określenia dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. Nr 48, poz. 563). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2000 r.

[4] Rozporządzenie wchodzi w życie 30 października 1999 r.

[5] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń i ich wysokości oraz określenia dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. Nr 48, poz. 563). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2000 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA