REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 12 poz. 102
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 stycznia 1999 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego
Na podstawie art. 87 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Ustawa o dyscyplinie wojskowej]
2. W przypadku gdy postępowania wyjaśniającego nie prowadzi się, przełożony dyscyplinarny:
1) zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i zapoznaje go z wnioskiem organu, na którego podstawie wszczął postępowanie dyscyplinarne,
2) poleca rzecznikowi dyscyplinarnemu zebranie danych dotyczących przebiegu służby obwinionego oraz jego wyróżnień i kar dyscyplinarnych,
3) zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego o terminie i miejscu raportu dyscyplinarnego.
1) oświadczenie o wyłączeniu się z urzędu z mocy art. 49 ust. 1 ustawy,
2) żądanie wyłączenia na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy.
2. O wyłączeniu przełożonego dyscyplinarnego lub rzecznika dyscyplinarnego na podstawie żądania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, właściwy przełożony dyscyplinarny rozstrzyga w terminie trzech dni od daty jego wpływu.
3. Wyłączenie osób, o których mowa w ust. 1, stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
Rozdział 2
Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego
§ 6. [Zawiadomienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego]
1) do przełożonego dyscyplinarnego wszczynającego postępowanie dyscyplinarne o wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego,
2) do wyższego przełożonego dyscyplinarnego o wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne.
2. Wniosku złożonego po terminie określonym w ust. 1 nie rozpatruje się, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się znana składającemu wniosek dopiero po tym terminie.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, rozstrzyga się w terminie trzech dni od daty jego wpływu.
4. Wyłączenie osób, o których mowa w ust. 1, stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
5. Jeżeli postępowanie dyscyplinarne wszczął Minister Obrony Narodowej, wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
2. Postępowania dyscyplinarnego nie wszczyna się, jeżeli nie może być ono zakończone przed upływem okresu wykonywania przez żołnierza zadań służbowych poza swoją jednostką wojskową.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, właściwy przełożony dyscyplinarny:
1) dokonuje odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia dowodów przewinienia dyscyplinarnego przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem,
2) zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową, o popełnieniu przez niego przewinienia dyscyplinarnego.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podwładnemu i pokrzywdzonemu przysługuje wniesienie zażalenia do wyższego przełożonego dyscyplinarnego, w terminie siedmiu dni od daty otrzymania odpisu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
3. Jeżeli postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wydał Minister Obrony Narodowej, zażalenie przysługuje do wojskowego sądu garnizonowego.
Rozdział 3
Postępowanie wyjaśniające
§ 10. [Polecenie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego]
1) wydaje rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, jeżeli właściwym rzecznikiem dyscyplinarnym, w rozumieniu art. 65 ustawy, jest podporządkowany mu żołnierz zawodowy,
2) w przypadku gdy nie może wydać polecenia, o którym mowa w pkt 1, przedstawia wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu wniosek o polecenie właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
2. Wyższy przełożony dyscyplinarny jest obowiązany w terminie trzech dni od daty wpływu wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wydać polecenie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
2. Zawieszenie i podjęcie biegu postępowania wyjaśniającego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
3. W czasie zawieszenia postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny dokonuje odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia dowodów przewinienia dyscyplinarnego przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem.
2. Przejęcie postępowania wyjaśniającego przez innego rzecznika dyscyplinarnego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
3. Jeżeli po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny na skutek zaistnienia ważnej przeszkody nie może uczestniczyć w dalszych czynnościach postępowania dyscyplinarnego, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
1) rzecznik dyscyplinarny może przesłuchać w charakterze świadka każdą osobę, jeżeli jest to niezbędne do ustalenia czasu, miejsca, sposobu, okoliczności, dowodów albo skutków popełnienia przewinienia dyscyplinarnego,
2) żołnierz objęty postępowaniem dyscyplinarnym lub jego obrońca może złożyć na piśmie wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o przeprowadzenie lub uzupełnienie czynności dowodowych; oddalenie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku wymaga uzasadnienia na piśmie.
1) bada okoliczności i ustala dowody popełnienia każdego przewinienia dyscyplinarnego,
2) po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, w sprawozdaniu przedstawianym przełożonemu dyscyplinarnemu, określa każde przewinienie dyscyplinarne zarzucane obwinionemu, wskazując okoliczności, sposoby i dowody oraz skutki jego popełnienia.
Rozdział 4
Postępowanie przed organem orzekającym w pierwszej instancji
§ 18. [Wysłuchanie obwinionego]
1) w przypadku gdy nie jest uprawniony do wymierzenia danej kary dyscyplinarnej, razem z wnioskiem o wymierzenie tej kary, przekazuje właściwemu przełożonemu dyscyplinarnemu również sprawozdanie oraz wniosek rzecznika dyscyplinarnego, a także zgromadzone w toku postępowania dyscyplinarnego inne dokumenty niezbędne do rozpatrzenia sprawy i wydania orzeczenia,
2) przed przedstawieniem wniosku, o którym mowa w pkt 1, powinien wysłuchać obwinionego oraz jego obrońcę, jeżeli został ustanowiony.
1) występuje z wnioskiem do wojskowego sądu garnizonowego o wymierzenie obwinionemu kary dyscyplinarnej aresztu izolacyjnego, jeżeli stwierdza uzasadnione podstawy do przedstawienia takiego wniosku;
2) w przypadku gdy nie znajduje podstaw do wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w pkt 1, prowadzi dalej postępowanie dyscyplinarne w trybie określonym dla przełożonego dyscyplinarnego orzekającego w pierwszej instancji.
1) zawiadamia obwinionego oraz jego obrońcę, jeżeli został ustanowiony, o terminie i miejscu zapoznania z całością materiałów sprawy,
2) wyznacza czas i miejsce raportu dyscyplinarnego, uwzględniając termin, w jakim obwiniony lub jego obrońca może złożyć dalsze wnioski dowodowe, oraz zawiadamia o tym:
a) obwinionego oraz jego obrońcę, jeżeli został ustanowiony,
b) rzecznika dyscyplinarnego.
2. Jeżeli przełożonym dyscyplinarnym orzekającym w pierwszej instancji jest Minister Obrony Narodowej, wniosek o jego wyłączenie składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
2. Do rozpatrywania przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego wniosku o wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego, o którym mowa w § 21 ust. 1, przepisy § 7 ust. 2–4 stosuje się odpowiednio.
1) zawiadamia tego przełożonego dyscyplinarnego o terminie i miejscu raportu dyscyplinarnego oraz umożliwia mu, jeżeli o to wnosi, udział w raporcie dyscyplinarnym i przedstawienie swojego stanowiska w sprawie,
2) może orzec odmiennie niż we wniosku i wymierzyć inną karę dyscyplinarną lub odstąpić albo warunkowo odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej.
2. Na odpisie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się pouczenie o prawie, terminie i trybie wniesienia odwołania.
Rozdział 5
Postępowanie odwoławcze
§ 26. [Prawo wniesienia odwołania]
2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku odwołania dowódcy jednostki wojskowej, wniesionego od orzeczenia wojskowego sądu garnizonowego:
2. Rzecznik dyscyplinarny nie może bez zgody obwinionego cofnąć odwołania wniesionego na jego korzyść.
2. Do rozpatrywania przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego wniosku o wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego rozpoznającego odwołanie przepisy § 7 ust. 2–4 stosuje się odpowiednio.
3. W przypadku wniesienia odwołania do Ministra Obrony Narodowej, wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
1) doręcza obwinionemu i rzecznikowi dyscyplinarnemu orzeczenie wraz z uzasadnieniem,
2) przekazuje przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w pierwszej instancji, orzeczenie wraz z uzasadnieniem oraz całość materiałów sprawy.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
§ 32. [Stosowanie przepisów rozporządzenia]
Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz
- Data ogłoszenia: 1999-02-12
- Data wejścia w życie: 1999-02-27
- Data obowiązywania: 1999-02-27
- Dokument traci ważność: 2002-10-01
REKLAMA