REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 10 poz. 86
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1999 r.
w sprawie uprawnień urbanistycznych.
Na podstawie art. 52 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 111, poz. 726, Nr 133, poz. 885 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
1) studia wyższe o kierunku architektura i urbanistyka oraz gospodarka przestrzenna,
2) inne studia, które w obowiązkowym programie nauczania realizują zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką oraz gospodarką przestrzenną w wymiarze co najmniej 90 godzin, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej, których program obejmuje nie mniej niż 300 godzin.
2. Praktyka zawodowa powinna trwać łącznie nie mniej niż 2 lata.
3. W czasie praktyki zawodowej należy wykonać, pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia urbanistyczne, co najmniej następujące opracowania:
1) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
2) dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
2. Odbycie praktyki zawodowej powinno być udokumentowane zaświadczeniem wydanym przez podmiot, u którego odbywano praktykę. Zaświadczenie powinno zawierać:
1) informacje o okresie zatrudnienia przy wykonywaniu opracowań, o których mowa w § 3 ust. 3,
2) wykaz wykonanych opracowań,
3) opinię o przebiegu praktyki, wydaną przez osobę posiadającą uprawnienia urbanistyczne, pod której kierunkiem odbyła się praktyka.
1) wstępnego, polegającego na formalnej ocenie dokumentów złożonych przez osobę ubiegającą się o uprawnienia urbanistyczne,
2) egzaminu.
2. Postępowanie kwalifikacyjne, zarówno na etapie wstępnym, jak i na egzaminie, może być przeprowadzane kilka razy w roku, w zależności od liczby zgłoszonych wniosków.
3. Postępowanie kwalifikacyjne, etap wstępny i egzamin przeprowadza komisja kwalifikacyjna w zespołach wyłonionych spośród jej członków, liczących 3 osoby.
4. W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą wyłącznie osoby posiadające uprawnienia urbanistyczne.
2. W ramach egzaminu sprawdza się znajomość przepisów prawnych dotyczących gospodarki przestrzennej oraz umiejętność praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy w zakresie urbanistyki.
3. W części ustnej jest sprawdzana praktyczna umiejętność opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
2. O terminie egzaminu zawiadamia się osobę dopuszczoną do egzaminu, nie później niż 30 dni przed tym terminem.
3. Jeżeli osoba ubiegająca się o uprawnienia urbanistyczne nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie z przyczyn usprawiedliwionych, wyznacza się następny termin egzaminu.
4. W razie niepomyślnego wyniku egzaminu termin następnego egzaminu może być wyznaczony po ponownym złożeniu wniosku i wniesieniu opłaty, jednak nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia egzaminu z wynikiem niepomyślnym.
1) złożenia wniosku w sprawie nadania uprawnień urbanistycznych – ratę pierwszą,
2) przystąpienia do egzaminu – ratę drugą.
2. Wysokość wynagrodzenia za udział w pracach komisji kwalifikacyjnej ustala się procentowo od opłaty z tytułu kosztów postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w ust. 1. Wynagrodzenie dla każdego członka komisji kwalifikacyjnej, biorącego udział w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi:
1) za udział w postępowaniu związanym ze sprawdzeniem spełnienia wymogów formalnych – 2% opłaty od jednego wniosku,
2) za przeprowadzenie egzaminu – 5% opłaty od jednej osoby egzaminowanej.
1) wyjaśnienia osoby przygotowującej lub kierującej przygotowaniem opracowania będącego przedmiotem postępowania,
2) opinię zarządu gminy, której dotyczy opracowanie będące przedmiotem postępowania.
2. Materiały dowodowe zebrane w toku postępowania przekazuje się Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu zapoznania się z nimi i umożliwienia złożenia wniosku o udział przedstawiciela właściwego stowarzyszenia zawodowego w rozprawie.
3. Po zebraniu materiałów dowodowych przeprowadza się rozprawę z udziałem członka Komisji Odpowiedzialności Zawodowej oraz przedstawiciela właściwego stowarzyszenia zawodowego, jeżeli o jego udział wnioskuje Komisja.
4. Komisja Odpowiedzialności Zawodowej wyraża opinię w sprawie odpowiedzialności zawodowej, wykorzystując materiały dowodowe zebrane w toku postępowania i rozprawy.
5. O wyniku postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej zawiadamia się wojewodę i gminę, właściwych ze względu na przedmiot postępowania.
6. Materiały dowodowe zebrane w toku postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej gromadzi Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
2. Do praktyki zawodowej, o której mowa w § 3 ust. 1, zalicza się także opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przed dniem 1 stycznia 1995 r., stosownie do przepisów o planowaniu przestrzennym.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
- Data ogłoszenia: 1999-02-05
- Data wejścia w życie: 1999-02-20
- Data obowiązywania: 1999-02-20
- Dokument traci ważność: 2002-01-25
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA