REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 3 poz. 17

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA

z dnia 29 grudnia 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 88i ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwanego dalej „Narodowym Funduszem”, oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, zwanych dalej „wojewódzkimi funduszami” – utworzonych na podstawie ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.
1. Podstawą gospodarki finansowej Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy są roczne plany finansowe sporządzane na każdy rok kalendarzowy.

2. Roczny plan finansowy zawiera w szczególności:

1) dochody i wydatki,

2) stan finansowy funduszu na początek i koniec roku kalendarzowego.

3. Załącznikiem do planu finansowego jest szczegółowe zestawienie, obejmujące:

1) wyliczenie dochodów,

2) wyliczenie wydatków,

3) przychody i rozchody środków finansowych,

4) koszty działalności, w tym koszty utrzymania organów i biura, źródła ich pokrycia i wynik finansowy,

5) wydatki na inwestycje własne,

6) maksymalny stan zobowiązań na koniec roku kalendarzowego z tytułu:

a) przyznania dofinansowania w formie pożyczek, dotacji, udziałów w spółkach,

b) emisji obligacji i zaciągnięcia kredytów oraz pożyczek,

c) pozostałych zobowiązań,

7) przychody i rozchody środków finansowych pochodzących z pomocy zagranicznej.

4. Rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu może odpowiednio zwiększyć planowane wydatki w przypadku uzyskania dochodów wyższych niż zaplanowane.

§ 3.
Narodowy Fundusz opracowuje roczny plan finansowy w terminach i w formie określonej w ustawie – Prawo budżetowe, stosowanej do opracowania planu finansowego funduszy celowych oraz zgodnie z ustawą.
§ 4.
Narodowy Fundusz i wojewódzkie fundusze prowadzą samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych wpływów wydatki na dofinansowanie zadań określonych w ustawie, koszty działalności oraz rozwój.
§ 5.
1. Narodowy Fundusz oraz wojewódzkie fundusze udzielają dotacji i pożyczek na podstawie umów cywilnoprawnych.

2. Formy umowy cywilnoprawnej nie stosuje się dla przekazywania środków na nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej nie związaną z wykonywaniem obowiązków pracowników administracji rządowej i samorządowej, o których mowa w art. 88c ust. 1 pkt 6 ustawy.

3. Narodowy Fundusz oraz wojewódzkie fundusze mogą udostępniać środki finansowe bankom z przeznaczeniem na udzielanie kredytów, pożyczek lub dotacji na wskazane przez siebie programy i przedsięwzięcia z zakresu zadań ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz prac geologicznych, a także na dopłaty do oprocentowania udzielanych na ten cel preferencyjnych kredytów bankowych i pożyczek.

§ 6.
1. Narodowy Fundusz może udzielać poręczeń spłaty kredytu i zwrotu środków przyznanych przez rządy państw obcych i organizacje międzynarodowe zgodnie z przepisami o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

2. Udzielając poręczeń, o których mowa w ust. 1, Narodowy Fundusz pobiera opłatę prowizyjną w wysokości od 0,2% do 2% kwoty objętej poręczeniem.

§ 7.
Środki powierzone Narodowemu Funduszowi i wojewódzkim funduszom, pochodzące z pomocy zagranicznej, są wykorzystywane na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, zgodnie z umowami, na których podstawie środki te przekazano, oraz zgodnie z procedurami obowiązującymi w tych funduszach.
§ 8.
Kosztami działalności Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy są koszty związane z realizacją zadań określonych w ustawie, a w szczególności:

1) ponoszone na utrzymanie organów i biura, wraz z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, naliczaną zgodnie z odrębnymi przepisami,

2) ponoszone w związku z udzielaniem dofinansowania, poręczeniem spłaty oraz dochodzeniem należności,

3) ponoszone w związku z organizacją emisji i wykupem obligacji,

4) odsetki od wyemitowanych obligacji, zaciągniętych kredytów i pożyczek,

5) koszty analiz, ekspertyz, opinii, ocen, prac badawczych, projektowych i innych zamawianych: w celu określenia warunków realizacji wybranych programów ochrony środowiska, w celu oceny ich wdrożenia i wykonania, w celu wniesienia udziałów lub nabycia akcji w spółkach, a także w celu doskonalenia i rozwoju działalności.

§ 9.
1. Wynik finansowy Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy jest różnicą między przychodami określonymi w art. 88g ust. 4 ustawy a kosztami, o których mowa w § 8 pkt 1 rozporządzenia, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.

2. Dodatni wynik finansowy stanowi zysk netto funduszu do podziału, a ujemny – stratę netto.

3. Zysk netto funduszu pozostaje w jego dyspozycji i może być przeznaczony na:

1) fundusz statutowy,

2) fundusz rezerwowy,

3) fundusz rocznych nagród z zysku.

4. O podziale zysku netto lub pokryciu straty netto rozstrzyga uchwała Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu oraz uchwały rad nadzorczych wojewódzkich funduszy w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

§ 10.
Fundusz statutowy, o którym mowa w art. 88g ust. 2 ustawy:

1) zwiększa się o:

a) równowartość wpływów, o których mowa w art. 87b ustawy,

b) odpis z zysku netto,

c) powstałą na skutek aktualizacji wyceny różnicę wartości netto środków trwałych,

2) zmniejsza się o:

a) równowartość udzielonych dotacji oraz dopłat do oprocentowania kredytów i pożyczek,

b) równowartość kwot umorzonych pożyczek, o których mowa w art. 88c ust. 2 ustawy,

c) równowartość kosztów:

– obsługi wdrażania projektów i programów finansowanych ze środków pomocy zagranicznej, jeżeli nie zostały zapewnione na ten cel środki pochodzące z tej pomocy lub innych źródeł,

– wynagrodzeń i nagród, o których mowa w art. 88c ust. 1 pkt 6 ustawy,

d) równowartość kwot wypłaconych z tytułu udzielonych poręczeń oraz z tytułu przejętych zobowiązań Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, o których mowa w art. 88c ust. 5 i 6 ustawy, w przypadku braku możliwości ich pokrycia z funduszu rezerwowego,

e) stratę netto w przypadku braku możliwości jej pokrycia z funduszu rezerwowego.

§ 11.
1. Fundusz rezerwowy, o którym mowa w art. 88g ust. 3 ustawy, zmniejsza się o:

1) równowartość kwot wypłaconych z tytułu udzielonych poręczeń,

2) przejęte zobowiązania Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, o których mowa w art. 88c ust. 6 ustawy.

2. Fundusz rezerwowy może być wykorzystany na pokrycie straty bilansowej netto.

§ 12.
Narodowy Fundusz i wojewódzkie fundusze mogą tworzyć także:

1) zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,

2) fundusz rocznych nagród z zysku dla pracowników, wypłacanych zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej.

§ 13.
1. Narodowy Fundusz i wojewódzkie fundusze prowadzą rachunkowość w oparciu o dokumentację księgową opisującą przyjęte zasady rachunkowości, ustaloną przez zarząd funduszu, opracowaną na podstawie zasad określonych w ustawie o rachunkowości z uwzględnieniem specyfiki działalności wynikającej z ustawy.

2. Narodowy Fundusz i wojewódzkie fundusze sporządzają sprawozdania finansowe w sposób określony w odrębnych przepisach obowiązujących podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

3. Roczne sprawozdania finansowe Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy podlegają badaniu przez biegłych rewidentów, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

4. Roczne sprawozdanie funduszu zatwierdza rada nadzorcza.

§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: J. Szyszko

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-01-15
  • Data wejścia w życie: 1999-01-30
  • Data obowiązywania: 1999-01-30
  • Dokument traci ważność: 2003-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA