REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 166 poz. 1259
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie składu oraz szczegółowych zasad działania i trybu powoływania zespołów do spraw ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa.
Na podstawie art. 14 ust. 7 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r., o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o powiecie, rozumie się przez to również miasto na prawach powiatu.
1) przewodniczący – wojewoda,
2) zastępca – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
3) członkowie:
a) komendant wojewódzki Policji,
b) wojewódzki inspektor obrony cywilnej,
c) wojewódzki inspektor ochrony środowiska,
d) wojewódzki inspektor sanitarny,
e) wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego,
f) szef wojewódzkiego sztabu wojskowego.
2. Przewodniczący, stosownie do potrzeb, może zaprosić do udziału w pracach zespołu inne osoby, w szczególności kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich nie wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 3 oraz dyrektorów wydziałów urzędu wojewódzkiego, a także kierowników wojewódzkich organów administracji niezespolonej lub ich przedstawicieli.
3. W sprawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej lub nadzwyczajnych zagrożeń występujących na terenie powiatu w posiedzeniu zespołu bierze udział starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) tego powiatu lub upoważniony przez niego członek zarządu powiatu.
1) przewodniczący – starosta,
2) zastępca – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej,
3) członkowie:
a) komendant powiatowy Policji,
b) powiatowy inspektor obrony cywilnej,
c) powiatowy inspektor sanitarny,
d) powiatowy inspektor nadzoru budowlanego,
e) przedstawiciel wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
2. Przewodniczący, stosownie do potrzeb, może zaprosić do udziału w pracach zespołu inne osoby, w szczególności kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży nie wymienionych w ust. 1 pkt 3 oraz kierowników jednostek organizacyjnych starostwa powiatowego, a także kierowników powiatowych organów administracji niezespolonej lub ich przedstawicieli.
3. W sprawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej lub nadzwyczajnych zagrożeń występujących na terenie gminy w posiedzeniu zespołu bierze udział wójt lub burmistrz (prezydent miasta) tej gminy lub upoważniony przez niego członek zarządu gminy.
2. W przypadku zaistnienia okoliczności uniemożliwiających sprawowanie obowiązków przez zastępcę, przewodniczący może wyznaczyć spośród członków zespołu osobę pełniącą obowiązki zastępcy.
3. Członek zespołu może za zgodą przewodniczącego wyznaczyć swego stałego zastępcę do udziału w pracach zespołu.
2. W przypadkach wymagających natychmiastowej analizy i oceny zagrożeń, koordynacji lub kierowania działaniami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, przewodniczący może zarządzić posiedzenie zespołu w trybie natychmiastowym.
3. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska na obszarze województwa lub powiatu, wojewódzkie i powiatowe zespoły do spraw ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa pełnią funkcję sztabów wojewody i starosty.
4. Szczegółowe zasady bieżących prac zespołu oraz działania w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń życia, zdrowia lub środowiska określa regulamin ustalony przez przewodniczącego.
5. Obsługę kancelaryjno-biurową zespołów zapewnia odpowiednio urząd wojewódzki i starostwo powiatowe.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski
- Data ogłoszenia: 1998-12-31
- Data wejścia w życie: 1999-01-01
- Data obowiązywania: 1999-01-01
- Z mocą od: 1999-01-01
- Dokument traci ważność: 2002-06-22
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA