REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 158 poz. 1049
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1997 r.
w sprawie sposobu i trybu postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.
Na podstawie art. 57 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770 i Nr 157, poz. 1026) zarządza się, co następuje:
1) towar piracki – towar, który w kraju jego wyprodukowania jest kopią wykonaną bez zgody posiadacza praw autorskich lub osoby należycie upoważnionej przez niego i który jest wykonany bezpośrednio lub pośrednio z takiego przedmiotu, że wykonanie kopii stanowiłoby naruszenie praw autorskich lub prawa pokrewnego, według prawa kraju importującego,
2) towar oznaczony podrobionym znakiem towarowym – towar lub opakowanie oznaczone podrobionym znakiem towarowym, noszący bez upoważnienia znak towarowy, który jest identyczny ze znakiem towarowym zarejestrowanym dla takiego towaru lub opakowania lub który nie może być odróżniony w swoim zasadniczym wyglądzie od takiego znaku towarowego i który przez to narusza prawa właściciela znaku towarowego, według prawa kraju importującego.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności zawierać;
1) dane dotyczące wnioskodawcy,
2) dane dotyczące właściciela praw,
3) szczegółowy opis towaru podlegającego ochronie, pozwalający na jego rozpoznanie, zawierający również następujące informacje:
a) kod Taryfy celnej,
b) kraj wysyłki,
c) kraj produkcji,
d) dane dotyczące producenta,
4) żądany termin ochrony.
3. Do wniosku należy dołączyć:
1) uwierzytelnioną kopię dowodu posiadania praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej,
2) upoważnienie do żądania ochrony praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej, jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem tych praw,
3) dowody pozwalające na identyfikację towaru podlegającego ochronie praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej.
4. Do wniosku mogą zostać dołączone dane o przywozie na polski obszar celny towarów pirackich lub towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym.
5. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
2. Decyzja, o której mowa w ust. 1, uwzględniająca wniosek o ochronę praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej powinna zawierać w szczególności:
1) określenie przedmiotu ochrony,
2) termin ochrony,
3) wysokość zabezpieczenia.
3. Wysokość zabezpieczenia ustala się na poziomie 10% przypuszczalnej wartości celnej towaru podlegającego zatrzymaniu, nie mniej jednak niż równowartość 5000 ECU.
4. W szczególnie uzasadnionych wypadkach Prezes Głównego Urzędu Ceł może ustalić zabezpieczenie w wysokości niższej niż określona w ust. 3 lub odstąpić od obowiązku jego złożenia.
5. Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, jest przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z dozorem celnym zatrzymanych przez organ celny towarów do czasu nadania im przeznaczenia celnego oraz na zabezpieczenie roszczeń osób, których prawa zostały naruszone na skutek zatrzymania towarów.
2. Jeżeli po zatrzymaniu towarów okaże się, że wysokość zabezpieczenia nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 5, organ celny, w drodze decyzji, może zobowiązać wnioskodawcę do jego podwyższenia, do wysokości przewidywanych kosztów, oraz określić termin podwyższenia zabezpieczenia.
3. W wypadku niepodwyższenia zabezpieczenia w wyznaczonym terminie decyzja o zatrzymaniu wygasa.
4. O zatrzymaniu towarów organ celny powiadamia pisemnie osobę wprowadzającą lub wyprowadzającą towary z polskiego obszaru celnego oraz wnioskodawcę.
2. Termin ten może być przedłużony przez organ celny na pisemnie umotywowany wniosek, nie więcej niż o 10 dni roboczych, i jedynie w wypadku nierozstrzygnięcia przez sąd wniosku o wydanie zarządzenia tymczasowego.
2. Zabezpieczenie jest zwracane w terminie miesiąca od upływu ostatniego dnia okresu ochrony, jeżeli organy celne nie poniosły kosztów związanych z dozorem celnym.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia19 grudnia 1997 r. (poz. 1049)
WNIOSEK O OCHRONĘ PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ, HANDLOWEJ I PRZEMYSŁOWEJ
Załączniki:
1. Uwierzytelniona kopia dowodu posiadania praw.
2. Upoważnienie do żądania ochrony, jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem praw.
3. Uzasadnienie wykazujące celowość złożenia wniosku.
4. Dowody pozwalające na identyfikację towaru podlegającego ochronie.
5. Dowód uiszczenia opłaty za rozpatrzenie wniosku.
6. Dodatkowe dane o przywozie na polski obszar celny towarów pirackich lub oznaczonych podrobionym znakiem towarowym.
Pouczenie:
1. Organ celny nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w okresie składowania towaru, chyba że nastąpiły one z jego winy.
2. Wnioskodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów składowania towaru.
3. Uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny za podanie we wniosku nieprawdziwych danych i informacji.
Instrukcja wypełniania wniosku:
1. Wnioskodawca wypełnia wszystkie pola oznaczone cyframi oprócz pola 8. W przypadku braku informacji określonych w poszczególnych polach, należy wpisać kreskę.
2. Pole 2 nie wypełnione oznacza, że decyzja o ochronie została wystawiona na wnioskodawcę.
3. W przypadku braku miejsca w polach wniosku należy dołączyć dane i informacje na dodatkowej karcie oznaczając je numerem pola, którego dotyczą.
- Data ogłoszenia: 1997-12-24
- Data wejścia w życie: 1998-01-01
- Data obowiązywania: 1998-01-01
- Z mocą od: 1998-01-01
- Dokument traci ważność: 1999-03-13
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA