REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 82 poz. 521

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 22 lipca 1997 r.

w sprawie zasad i trybu udzielania odszkodowań za straty spowodowane skierowaniem wód zalewowych w inny obszar w związku z zagrożeniem powodzią.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 17 lipca 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 491), zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb udzielania odszkodowań osobom, które poniosły straty w wyniku decyzji o skierowaniu wód zalewowych w inny obszar dla ratowania szczególnie ważnych obszarów zagrożonych powodzią w lipcu 1997 r.
§ 2.
Przez osoby, które poniosły straty w rozumieniu rozporządzenia, zwane dalej osobami poszkodowanymi, rozumie się osoby fizyczne, osoby prawne oraz inne jednostki nie posiadające osobowości prawnej, które w wyniku decyzji wymienionej w § 1 doznały strat.
§ 3.
1. Przy ustalaniu wysokości strat bierze się pod uwagę w szczególności:

1) wartość utraconych plonów i zwierząt gospodarskich,

2) koszty rekultywacji gruntów lub przywrócenia ich do stanu poprzedniego,

3) wartość kosztorysową remontu lub odbudowy budynków, budowli, urządzeń oraz lokali,

4) wartość kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów, maszyn, sprzętu i innych ruchomości,

5) wartość utraconych lub uszkodzonych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych.

2. W razie utraty rzeczy ruchomych lub braku możliwości naprawy, ich wartość rynkową ustala się z uwzględnieniem stopnia zużycia.

3. Wysokość odszkodowania ustala się z uwzględnieniem należnego osobie poszkodowanej świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

§ 4.
1. Postępowanie wszczyna się na wniosek osoby poszkodowanej. W razie dłuższej nieobecności osoby poszkodowanej, postępowanie może być wszczęte z urzędu.

2. Do wniosku należy dołączyć:

1) zaświadczenie organu gminy, właściwej ze względu na miejsce powstania strat, stwierdzające okoliczności, o których mowa w § 1,

2) szacunkowe wyliczenie strat,

3) dowody określające status osoby poszkodowanej (właściciel, użytkownik, dzierżawca, najemca lub posiadacz pod innym tytułem prawnym).

§ 5.
1. Szacowanie strat poprzedza się dokonaniem oględzin, które należy przeprowadzić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie czternastu dni od daty zgłoszenia wniosku o odszkodowanie lub wszczęcia postępowania z urzędu.

2. Oględzin oraz oszacowania strat dokonuje komisja powołana przez kierownika rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwego ze względu na miejsce powstania strat, zwanego dalej kierownikiem urzędu rejonowego.

3. W skład komisji wchodzą w szczególności rzeczoznawcy majątkowi i przedstawiciel gminy, na której terenie powstały straty.

§ 6.
1. O terminie oględzin i szacowania strat powiadamia się osobę poszkodowaną lub inną osobę upoważnioną do działania w jej imieniu, zwaną dalej osobą upoważnioną.

2. Nieobecność osoby poszkodowanej lub osoby upoważnionej nie wstrzymuje dokonania oględzin i oszacowania strat.

3. Z oględzin oraz oszacowania strat sporządza się protokół, który podpisują: przewodniczący komisji i osoba poszkodowana lub osoba przez nią upoważniona.

§ 7.
1. Komisja powinna dążyć do polubownego ustalenia wysokości odszkodowania. W takim przypadku ugodę zawiera poszkodowany z kierownikiem urzędu rejonowego. Do ugody stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

2. W razie braku ugody, o której mowa w ust. 1, decyzję o przyznaniu i wysokości odszkodowania wydaje kierownik urzędu rejonowego na podstawie ustaleń komisji, w oparciu o zasady określone w przepisach Kodeksu cywilnego o odszkodowaniu.

§ 8.
1. Od decyzji kierownika urzędu rejonowego osobie poszkodowanej lub osobie upoważnionej służy prawo wniesienia odwołania do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce powstania strat, w terminie czternastu dni od doręczenia decyzji. Odwołanie składa się w urzędzie, który wydał decyzję.

2. Kierownik urzędu rejonowego przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu rejonowego, chyba że wydał nową decyzję uwzględniającą w całości odwołanie.

3. Sąd rejonowy rozpoznaje odwołanie w trybie postępowania procesowego. Od wyroku sądu przysługuje apelacja.

§ 9.
1. Wypłaty odszkodowania dokonuje kierownik urzędu rejonowego niezwłocznie po zawarciu ugody, a gdy do jej zawarcia nie doszło - po wydaniu decyzji.

2. W razie wniesienia odwołania do sądu rejonowego, osobie poszkodowanej wypłaca się odszkodowanie w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji. Wypłata pozostałej części odszkodowania, jeżeli zostanie ono podwyższone, następuje po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy przez sąd.

§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1997-07-24
  • Data wejścia w życie: 1997-07-24
  • Data obowiązywania: 1997-07-24
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA