REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 27 poz. 144
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1997 r.
w sprawie sposobu podziału oraz szczegółowych zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1997 r.
Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1997 z dnia 21 lutego 1997 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 106) zarządza się, co następuje:
1) spółdzielnię mieszkaniową prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, stanowiącymi własność spółdzielni,
2) spółdzielnię, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299, Nr 101, poz. 504 oraz z 1996 r. Nr 59, poz. 268, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775),
3) spółdzielnię, o której mowa w art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i z 1997 r. Nr 6, poz. 31).
2. Dotacja na cele, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli należne spółdzielni opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych za energię cieplną, ustalone, na podstawie odrębnych przepisów, według cen urzędowych, w pełni pokrywają koszty dostarczania energii cieplnej na potrzeby określone w ust. 1.
3. Dotacje na cele, o których mowa w ust. 1, są udzielane z budżetów wojewodów.
1) usuwaniu wad:
a) o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie usuwania wad w spółdzielczych budynkach mieszkalnych oraz likwidacji zaległości w wykonywaniu elewacji (Monitor Polski Nr 32, poz. 290 i z 1982 r. Nr 17, poz. 137), w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r., z wyjątkiem wymiany wykładzin podłogowych typu „lenteks”,
b) związanych z wydzielaniem się związków toksycznych o nadmiernym stężeniu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, pękaniem i kruszeniem się ścian działowych i konstrukcyjnych w budynkach mieszkalnych wykonanych w technologii ślizgowej, z zastosowaniem betonów lekkich na terenach szkód górniczych, oraz z pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się posadzek wskutek zniszczenia podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym,
c) występujących w budynkach typu „Leningrad”, zmontowanych z prefabrykatów i według technologii z b. ZSRR, w zakresie wymiany ścianek działowych wykonanych z płyt azbestocementowych oraz instalacji centralnego ogrzewania i instalacji zimnej i ciepłej wody, z wyłączeniem elementów sanitarnego wyposażenia mieszkań,
d) w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi w wypadkach, w których ma miejsce cofanie spalin, stanowiące zagrożenie dla życia ludzi,
2) instalacji grzejnikowych zaworów termostatycznych w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 lipca 1991 r.,
3) instalacji wodomierzy ciepłej wody w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1992 r.,
4) instalacji liczników ciepła, wraz z urządzeniami automatycznej regulacji, w węzłach cieplnych budynków stanowiących własność spółdzielni, oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1991 r.,
5) przemieszczaniu zaworów gazowych głównych na zewnątrz budynków oraz remoncie instalacji gazowej w wypadkach zagrożenia wybuchem gazu.
2. Dotacja na cele określone w ust. 1 pkt 2–4 może być udzielona, jeżeli spółdzielnia realizuje kompleksowy program poszanowania energii, obejmujący poprawę izolacyjności cieplnej budynków w celu spełnienia wymagań, o których mowa w dziale X rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1995 r. Nr 10, poz. 46 i Nr 118, poz. 574 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 200), oraz wyposażenie instalacji cieplnych i wodnych w budynkach w urządzenia, o których mowa w dziale IV tego rozporządzenia.
3. Dotacja na usuwanie wad polegających na przeciekach i przemarzaniu ścian zewnętrznych budynków, o których mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielona, jeżeli ich usuwanie będzie realizowane przez docieplanie ścian zewnętrznych, a grubość warstwy materiału izolacji termicznej będzie nie mniejsza niż wynikająca z wymagań Polskiej Normy dotyczącej ochrony cieplnej budynków. Dotacja ta jest udzielana w pierwszej kolejności spółdzielniom realizującym kompleksowy program poszanowania energii, o którym mowa w ust. 2.
4. Udział dotacji, z wyjątkiem tych, o których mowa w § 5, w finansowaniu nakładów poniesionych przez spółdzielnię nie może przekroczyć, z zastrzeżeniem ust. 6 pkt 2:
1) 80% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), b) i c,
2) 70% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d) i pkt 5,
3) 50% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 2,
4) 30% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 3,
5) 50% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
5. Kwotę dotacji na cele, o których mowa w ust. 1, ustalają wojewodowie w wysokości nie niższej, w skali województwa, niż 25% kwoty wydatków zaplanowanych w budżecie wojewody na dotacje dla spółdzielni mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 6 pkt 1.
6. Wojewoda, za zgodą Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, może:
1) zmniejszyć określoną zgodnie z ust. 5 kwotę dotacji na cele, o których mowa w ust. 1, jeżeli wynika to z zapotrzebowania spółdzielni mieszkaniowych na dotację na cele, o których mowa w § 2 ust. 1,
2) w szczególnie uzasadnionych wypadkach zwiększyć wysokość dotacji na cele, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a), jeżeli nie spowoduje to niedoboru dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1.
2. W spółdzielniach będących podatnikami podatku od towarów i usług różnica, o której mowa w ust. 1, może być ustalana po odliczeniu uwzględnionych w kosztach i opłatach kwot tego podatku, podlegających rozliczeniu z właściwym organem podatkowym, zgodnie z odrębnymi przepisami.
3. Kwotę dotacji należnej spółdzielni za 1997 r. stanowi suma dotacji obliczonej odrębnie dla:
1) budynków objętych centralnym ogrzewaniem, w tym odrębnie dla budynków:
a) w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych, .
b) nie wymienionych pod lit. a),
2) budynków objętych centralnym ogrzewaniem i dostawą ciepłej wody, w tym odrębnie dla budynków:
a) w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b) nie wymienionych pod lit. a).
4. Do obliczenia, według zasad określonych w ust. 1, kwoty dotacji dotyczącej budynków, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą być przyjęte opłaty za zużycie energii cieplnej na podgrzanie wody użytkowej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w mieszkaniach.
2. Spółdzielnie mieszkaniowe realizujące zadania, o których mowa w ust. 1, składają do Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast wnioski o przyznanie dotacji według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, w terminie 6 tygodni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
3. Dotacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowych.
2. O wysokości dotacji przyznanej na cele, o których mowa w § 3 ust. 1, wojewodowie powiadomią spółdzielnie nie później niż w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
3. Rozliczenia dotacji są dokonywane w okresach kwartalnych.
4. Nadpłaty dotacji w części, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą być zaliczane na poczet dotacji należnej na następny kwartał, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. W rozliczeniu rocznym oraz w rozliczeniu za kwartał, w którym nastąpiło zrównanie poziomu opłat wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych według cen urzędowych z kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, nadpłatę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, spółdzielnia przekazuje, w ciągu 7 dni po terminie, o którym mowa w ust. 1, na rachunek bieżący – subkonto wydatków właściwego urzędu wojewódzkiego, z zastrzeżeniem ust. 8.
6. Wojewoda może przekazać spółdzielniom, w których w rozliczeniu rocznym wystąpił niedobór dotacji na cele określone w § 2 ust. 1, środki na pokrycie tego niedoboru w wysokości nie przekraczającej sumy nadpłat z tytułu rozliczenia rocznego, zgromadzonych na rachunku, o którym mowa w ust. 5.
7. Jeżeli suma nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa przekroczy sumę niedoborów dotacji, różnica podlega przekazaniu na rachunek bieżący – subkonto dochodów urzędu wojewódzkiego w terminie określonym w § 7 ust. 2.
8. Jeżeli zwrot dotacji następuje w wyniku kontroli skarbowej po terminie, w którym spółdzielnia jest zobowiązana do rocznego rozliczenia dotacji, kwota nadpłaty podlega zwrotowi na rachunek bieżący dochodów budżetu państwa właściwego urzędu skarbowego.
2. Rozliczenie dotacji za 1997 r. wojewodowie przedstawiają Prezesowi Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w terminie do dnia 15 lutego 1998 r.
3. Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenie dotacji wciągu 15 dni po upływie terminów wyznaczonych dla wojewodów.
4. Rozliczenia dotacji, o której mowa w § 5, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, spółdzielnie przedstawiają Prezesowi Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w terminie określonym w ust. 2.
Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1997 r. (poz. 144)
Załącznik nr 1
WNIOSEK O DOTACJĘ DO KOSZTÓW REMONTÓW SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH
Załącznik nr 2
ROZLICZENIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWE POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH
Załącznik nr 3
ROZLICZENIE DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KOMPLEKSOWYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ W ZAKRESIE POSZANOWANIA ENERGII W 1997 R.
- Data ogłoszenia: 1997-03-21
- Data wejścia w życie: 1997-03-21
- Data obowiązywania: 1997-03-21
- Z mocą od: 1997-01-01
- Dokument traci ważność: 1997-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA