REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 9 poz. 44
USTAWA
z dnia 20 grudnia 1996 r.
o portach i przystaniach morskich.
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1.
2. Granice portów i przystani morskich określają odrębne przepisy.
3. Przepisów ustawy nie stosuje się do portów wojennych.
1) gminie – rozumie się przez to gminę lub gminy, w których granicach jest położony port lub przystań morska,
2) porcie lub przystani morskiej – rozumie się przez to akweny i grunty oraz związaną z nimi infrastrukturę portową, znajdujące się w granicach portu lub przystani morskiej,
3) portach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – rozumie się przez to porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu,
4) infrastrukturze portowej – rozumie się przez to znajdujące się w granicach portu lub przystani morskiej ogólnodostępne obiekty, urządzenia i instalacje związane z funkcjonowaniem portu, znajdujące się na gruntach, którymi gospodaruje podmiot zarządzający,
5) infrastrukturze zapewniającej dostęp do portów lub przystani morskich – rozumie się przez to prowadzące do portu lub przystani morskiej oraz położone w granicach portu lub przystani morskiej tory wodne, wraz ze związanymi z ich funkcjonowaniem obiektami, urządzeniami i instalacjami,
6) podmiocie zarządzającym – rozumie się przez to, utworzony na podstawie niniejszej ustawy, podmiot powołany do zarządzania portem lub przystanią morską,
7) jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa – rozumie się przez to Zarząd Portu Gdańsk SA w Gdańsku, Morski Port Handlowy Gdynia SA w Gdyni, Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście SA w Szczecinie, utworzone na podstawie art. 5 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 60, poz. 253 i Nr 111, poz. 480, z 1994 r. Nr 121, poz. 591 i Nr 133, poz. 685 oraz z 1996 r. Nr 90, poz. 405 i Nr 106, poz. 496).
Rozdział 2
Gospodarka gruntami w portach i przystaniach morskich
Art. 3.
2. Przeniesienie własności, użytkowania wieczystego lub oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy, położonych w granicach pozostałych portów lub przystani morskich, wymaga zgody Ministra Skarbu Państwa po zasięgnięciu opinii dyrektora właściwego urzędu morskiego.
3. Oddanie gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy, położonych w granicach portów morskich, w użytkowanie, dzierżawę lub najem, na okres powyżej 3 lat, wymaga zgody Ministra Skarbu Państwa po zasięgnięciu opinii dyrektora właściwego urzędu morskiego.
1) prawo pierwokupu przy sprzedaży lub przeniesieniu użytkowania wieczystego,
2) prawo pierwszeństwa przy oddaniu w użytkowanie wieczyste
gruntów położonych w granicach portów lub przystani morskich.
2. Sprzedaż, przeniesienie użytkowania wieczystego lub oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów, z naruszeniem ust. 1, jest nieważne.
2. Minister Transportu i Gospodarki Morskiej określi, w drodze zarządzenia, obiekty, urządzenia i instalacje wchodzące w skład infrastruktury zapewniającej dostęp do portu dla każdego portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
3. Właściwy dyrektor urzędu morskiego określi, w drodze zarządzenia, obiekty, urządzenia i instalacje wchodzące w skład infrastruktury zapewniającej dostęp do każdego z portów, innego niż wymienione w ust. 2, i przystani morskich.
Rozdział 3
Zarządzanie portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej
Art. 6.
2. Przedsiębiorstwa spółek, o których mowa w ust. 1, mają charakter użyteczności publicznej.
1) zarządzanie gruntami i infrastrukturą portową,
2) prognozowanie, programowanie i planowanie rozwoju portu,
3) budowę, rozbudowę, utrzymywanie i modernizację infrastruktury portowej,
4) pozyskiwanie gruntów na potrzeby rozwoju portu,
5) świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej.
2. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa podmiotu zarządzającego nie może być prowadzenie innej działalności gospodarczej niż ta, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 5.
1) opłaty z tytułu użytkowania, najmu, dzierżawy lub innej umowy, na mocy której podmiot zarządzający oddaje w odpłatne korzystanie grunty oraz obiekty, urządzenia i instalacje portowe,
2) opłaty portowe,
3) przychody z usług świadczonych przez podmiot zarządzający,
4) wpływy z innych tytułów.
2. Przychody z działalności podmiotu zarządzającego przeznacza się na:
1) budowę, rozbudowę, utrzymanie i modernizację infrastruktury portowej,
2) realizację innych zadań wynikających z przedmiotu jego działalności,
3) pokrycie jego bieżących kosztów utrzymania.
2. Budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury portowej są finansowane ze środków podmiotu zarządzającego.
3. Zadania, określone w ust. 2, mogą być dofinansowywane ze środków budżetu państwa.
2. Organizację i przedmiot działalności rady określa uchwalony przez nią statut.
Rozdział 4
Tworzenie i organizacja podmiotów zarządzających w portach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej
Art. 13.
2. Spółkę akcyjną o firmie „Zarząd Morskiego Portu Gdynia Spółka Akcyjna” zawiążą: Skarb Państwa, obejmując co najmniej 51% akcji spółki, oraz gmina Gdynia, obejmując co najmniej 34% akcji.
3. Spółkę akcyjną o firmie „Zarząd Morskiego Portu Szczecin–Świnoujście Spółka Akcyjna” zawiążą: Skarb Państwa, obejmując 51% akcji spółki, oraz gminy Szczecin i Świnoujście, obejmując po 24,5% akcji.
4. Akcje Skarbu Państwa i gmin, o których mowa w ust. 1–3, są imienne i uprzywilejowane, w zakresie pierwszeństwa przy podziale majątku spółki, w razie jej likwidacji.
5. Skarb Państwa zachowuje w spółkach, o których mowa w ust. 1–3, co najmniej 51% sumy głosów, służących całemu kapitałowi.
2. Grunty otrzymane, w trybie ust. 1, gminy są obowiązane wnieść na pokrycie kapitału akcyjnego spółek, o których mowa w art. 13 ust. 1–3.
3. Za czynności notarialne związane z utworzeniem spółek, o których mowa w art. 13 ust. 1–3, oraz przekazaniem gruntów, o którym mowa w ust. 1 i art. 15, pobiera się stałą opłatę notarialną.
4. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty, o której mowa w ust. 3.
1) walne zgromadzenie,
2) rada nadzorcza,
3) zarząd.
2. W skład rady nadzorczej spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3, wchodzą:
1) przedstawiciele Skarbu Państwa, wskazani przez Ministra Skarbu Państwa, działającego w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej, powoływani przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej,
2) przedstawiciele gmin, o których mowa w art. 13 ust. 3, w równej liczbie, powoływani przez rady tych gmin,
3) przewodniczący rad interesantów portów Szczecin i Świnoujście, jeżeli zostaną one powołane.
3. Liczbę członków rady nadzorczej spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3, określa walne zgromadzenie. Funkcję przewodniczącego rady nadzorczej sprawuje przemiennie przedstawiciel gminy Świnoujście i Szczecin.
1) opiniowanie kierunków rozwoju portów,
2) opiniowanie projektów inwestycyjnych dotyczących budowy i rozbudowy infrastruktury portowej,
3) opiniowanie rodzajów i wysokości opłat portowych,
4) powoływanie i odwoływanie zarządu spółki.
2. W skład zarządu spółki, o której mowa w art. 13 ust. 3, wchodzą po jednym – przedstawiciel zarządu gminy Szczecin i Świnoujście.
Rozdział 5
Inne porty i przystanie morskie
Art. 23.
2. Do zarządzania portami i przystaniami morskimi, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 7–9, art. 11 i art. 12.
3. W portach i przystaniach morskich, o których mowa w ust. 1, budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich są finansowane ze środków budżetu państwa, w wysokości określonej w ustawie budżetowej.
2. Przekazaniu, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają grunty będące w zarządzie państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
3. Za czynności notarialne związane z utworzeniem spółki prawa handlowego do zarządzania portem lub przystanią morską, o których mowa w art. 23 ust. 1, oraz przekazaniem gruntów, o którym mowa w ust. 1, pobiera się stałą opłatę notarialną.
4. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty, o której mowa w ust. 3.
2. Dyrektor urzędu morskiego jest uprawniony do stanowienia i pobierania opłat portowych w portach lub przystaniach morskich, o których mowa w ust. 1.
Rozdział 6
Zmiany w obowiązujących przepisach
Art. 26.
„7) transportu morskiego, lotniczego oraz wykonywania innych usług lotniczych, a także zarządzania portami morskimi innymi niż porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i lotniskami,”.
„26) dochody podmiotów zarządzających portami lub przystaniami morskimi w części przeznaczonej na budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej oraz na realizację zadań określonych w art. 7 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 44).”
Rozdział 7
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 30.
1) Zarząd Portu Gdańsk SA w Gdańsku,
2) Morski Port Handlowy Gdynia SA w Gdyni,
3) Zarząd Portu Szczecin – Świnoujście SA w Szczecinie.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski
- Data ogłoszenia: 1997-08-04
- Data wejścia w życie: 1997-08-06
- Data obowiązywania: 1997-08-06
- Z mocą od: 1997-08-06
- Dokument traci ważność: 2002-07-17
- USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
- USTAWA z dnia 20 sierpnia 1997 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym
- USTAWA z dnia 18 czerwca 1999 r. o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich
- USTAWA z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw
- USTAWA z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz niektórych innych ustaw
- USTAWA z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości
- Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej.
- USTAWA z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości
- USTAWA z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania
- USTAWA z dnia 29 marca 1996 r. o zmianie ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym oraz o zmianie niektórych ustaw.
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA