REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 1 poz. 2
USTAWA
z dnia 14 grudnia 1995 r.
o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1. [Przedmiot regulacji]
1a. Do rozliczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 i Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 40, poz. 399 oraz z 2000 r. Nr 93, poz. 1027, Nr 94, poz. 1037, Nr 114, poz. 1191, Nr 116, poz. 1216, Nr 119, poz. 1252 i Nr 122, poz. 1316) o bankowych rozliczeniach pieniężnych.
2. Kasy prowadzą działalność niezarobkową.
Rozdział 2
Członkowie kas, ich prawa i obowiązki
Art. 6. [Członkowie kasy]
1) pracownicy zatrudnieni w jednym lub kilku zakładach pracy,
2) osoby należące do tej samej organizacji społecznej lub zawodowej.
1) koszty pogrzebu członka w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w środowisku zmarłego - osobie, która przedłoży rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią wydatków,
2) kwotę nie przekraczająca ogółem sumy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie 5 lat kalendarzowych poprzedzających wypłatę - jeżeli członek pisemnie wskazał kasie osoby, na których rzecz wypłata ma nastąpić; osobami wskazanymi przez członka mogą być jego małżonek, zstępni, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo.
2. Sumy określone w ust. 1 nie należą do spadku po członku.
Rozdział 3
Organy Kas
Art. 10. [Członkowie rady nadzorczej i zarządu kasy]
2. Wymogi kwalifikacyjne członków zarządu, dające rękojmię prowadzenia działalności kasy z zachowaniem bezpieczeństwa środków pieniężnych i wkładów w niej zgromadzonych, określa Kasa Krajowa.
2. Członkom organów kasy przysługuje zwrot wydatków związanych z prowadzeniem spraw kasy.
2. Odwołanie członka zarządu nie wymaga uzasadnienia.
2. Członkowie komisji kredytowej nie mogą być członkami rady nadzorczej lub zarządu.
1) opinii w sprawie wniosków o udzielenie pożyczek i kredytów,
2) propozycji w przedmiocie wyboru zabezpieczenia pożyczek i kredytów,
3) propozycji warunków, na jakich można udzielić pożyczek i kredytów,
4) projektów wniosków w sprawie przedłużenia terminu spłaty pożyczek i kredytów oraz przymusowego ściągnięcia nie spłaconych w terminie pożyczek i kredytów.
Rozdział 4
Gospodarka finansowa kas
Art. 15. [Fundusze kasy]
1) fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
2) fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, nadwyżki bilansowej, wartości majątkowych otrzymanych nieodpłatnie, przedawnionych roszczeń majątkowych oraz innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.
2. Kasa tworzy fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy będący w dyspozycji kasy, powstający z wkładów członkowskich, gromadzonych przez członków oszczędności oraz środków pieniężnych uzyskiwanych od Kasy Krajowej.
2. Straty bilansowe kas pokrywane są z funduszu zasobowego, a w części przekraczającej fundusz zasobowy - z funduszu udziałowego.
2. Pożyczki i kredyty przeznaczone na cele mieszkaniowe mogą być udzielane członkom kasy na okres nie dłuższy niż 5 lat.
2. W przypadku pożyczek i kredytów udzielanych na cele związane z działalnością gospodarczą łączna kwota takich pożyczek i kredytów udzielonych jednemu członkowi nie może przekraczać 15% zasadniczych funduszy własnych kasy.
1) pożyczka lub kredyt nie są udzielane na warunkach bardziej korzystnych niż określone dla innych członków,
2) kwota pożyczek i kredytów udzielanych łącznie tym osobom nie przekracza 20% aktywów kasy.
2. Udzielenie kredytu lub pożyczki członkowi zarządu, rady nadzorczej lub komisji kredytowej wymaga wspólnej uchwały zarządu i rady nadzorczej w głosowaniu tajnym - większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy członków obu organów, bez udziału zainteresowanej osoby.
2. Do umów kredytowych zawieranych przez kasy stosuje się odpowiednio przepisy prawa bankowego.
1) w obligacje i inne papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski,
2) jako lokaty, wkłady lub udziały w Kasie Krajowej,
3) jako lokaty w bankach do wysokości gwarantowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
2. Wartość wkładu, udziału lub nabytego papieru wartościowego jednego rodzaju nie może przekraczać 8% aktywów kasy. Ograniczenia tego nie stosuje się do papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, i lokat w Kasie Krajowej.
3. Łączna wartość zakupionych przez kasę środków trwałych nie może przekroczyć 5% wysokości aktywów na dzień zakupu. W wyjątkowych przypadkach Kasa Krajowa może wyrazić zgodę na przekroczenie tego limitu do 10% wysokości aktywów na dzień zakupu.
4. Kasa może zaciągać pożyczki i kredyty wyłącznie w Kasie Krajowej. Saldo wzajemnych zobowiązań kasy i Kasy Krajowej nie może przekraczać wartości 40% aktywów kasy.
2. Rezerwę płynną stanowią środki pieniężne zgromadzone w kasie w formie gotówki lub w innych formach ustalonych przez Kasę Krajową.
Rozdział 5
Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa
Art. 33. [Zrzeszenie kas]
2. Kasa Krajowa jest spółdzielnią osób prawnych, do której w zakresie nie uregulowanym ustawą stosuje się przepisy ustawy - Prawo spółdzielcze.
3. Kasa Krajowa przeprowadza lustrację zrzeszonych kas zgodnie z przepisami ustawy - Prawo spółdzielcze. Przepisy tej ustawy o związkach rewizyjnych dotyczące lustracji stosuje się odpowiednio do Kasy Krajowej.
1) reprezentuje interesy kas przed organami administracji państwowej i organami samorządu terytorialnego,
2) wyraża opinie o projektach aktów prawnych dotyczących kas,
3) zapewnia doradztwo prawne, organizacyjne i finansowe,
4) organizuje szkolenia i prowadzi działalność wydawniczą związaną z działalnością kas,
5) określa normy dopuszczalnego ryzyka w działalności kas,
6) opracowuje jednolite procedury świadczenia usług i prowadzenia dokumentacji oraz systemy informatyczne,
7) przyjmuje lokaty,
8) udziela pożyczek i kredytów kasom,
8a) pośredniczy w przeprowadzaniu rozliczeń, o których mowa w art. 3 ust. 1,
9) przeprowadza lustrację kas.
2. Fundusz stabilizacyjny powstaje z wkładów wnoszonych przez zrzeszone kasy w wysokości co najmniej 1% ich aktywów.
3. Statut Kasy Krajowej określa szczegółowe zasady tworzenia funduszu stabilizacyjnego i jego przeznaczenie.
4. Wolne środki pieniężne funduszu stabilizacyjnego mogą być inwestowane wyłącznie w obligacje i inne papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
1) w papiery wartościowe oraz lokaty w instytucjach finansowych,
2) w obejmowanie udziałów lub akcji w spółkach, w których Kasa Krajowa posiada większość udziałów lub akcji, albo we wnoszenie udziałów do spółdzielni.
2. Do wartości inwestycji, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio art. 30 ust. 2.
2. Nadwyżka bilansowa Kasy Krajowej powiększa fundusz stabilizacyjny.
2. Kasa Krajowa lub upoważniona przez nią osoba jest uprawniona do:
1) wstępu na teren nieruchomości, obiektu, lokalu lub ich części, gdzie jest prowadzona działalność kasy, w takich dniach i godzinach, w jakich jest lub powinna być prowadzona ta działalność,
2) żądania pisemnych lub ustnych informacji i wyjaśnień oraz okazania dokumentów lub innych nośników informacji, jak również udostępnienia danych związanych z działalnością kasy, a organy kasy i jej pracownicy obowiązani są do udzielania żądanych wyjaśnień i wszelkiej pomocy.
1) analizie bilansu kas,
2) badaniu realizacji obowiązku utrzymywania płynności płatniczej przez kasy,
3) badaniu zgodności udzielanych kredytów i pożyczek przez kasy z przepisami art. 21, art. 23 – 25a i art. 29,
4) badaniu zabezpieczenia i terminowości spłaty kredytów i pożyczek kas,
5) badaniu stosowanego oprocentowania kredytów i pożyczek oraz złożonych oszczędności i lokat w kasach,
6) badaniu sytuacji finansowej kas.
2. W przypadku nie usunięcia w wyznaczonym terminie uchybień, o których mowa w ust. 1, Kasa Krajowa może nakazać kasie zaprzestania prowadzenia określonej działalności.
3. W przypadku stwierdzenia, że działalność kasy wykonywana jest z rażącym naruszeniem przepisów prawa lub statutu, Kasa Krajowa może:
1) wystąpić do właściwego organu kasy o odwołanie jej członków zarządu, bezpośrednio odpowiedzialnych za stwierdzone uchybienia,
2) zawiesić w czynnościach poszczególnych członków zarządu kasy, o których mowa w pkt 1, do czasu rozpatrzenia wniosku o ich odwołanie; zawieszenie w czynnościach polega na wyłączeniu z podejmowania decyzji przez kasę w zakresie jej praw i obowiązków majątkowych.
2. Działalność kasy może być zawieszona do czasu wyborów rady nadzorczej i zarządu kasy, jednak na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
3. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego kończy się kadencja organów kasy.
4. Kasa krajowa określi zakres czynności kasy na okres, o którym mowa w ust. 2.
Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 44. [Przekształcenie kas zapomogowo-pożyczkowych]
2. Protokół zebrania określonego w ust. 1, ze wskazaniem daty i miejsca zebrania, wyników głosowania i treści podjętej uchwały, podpisany przez przewodniczącego zebrania i protokolanta, dołącza się wraz z listą uczestników zebrania do wniosku o wpisanie spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej do rejestru spółdzielni.
3. Przepisy działu II tytułu I części I ustawy - Prawo spółdzielcze stosuje się odpowiednio.
2. Wpisowe i dotychczasowe wkłady członkowskie w pracowniczej kasie zapomogowo-pożyczkowej stają się udziałami lub wkładami w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej w wysokości i na zasadach określonych w statucie tej kasy.
2. Wnioski o zarejestrowanie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych złożone na podstawie art. 39 ustawy, o której mowa w ust. 1, rozpoznaje się na podstawie przepisów niniejszej ustawy.
3. Działająca w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa staje się Kasą Krajową w rozumieniu niniejszej ustawy.
[1] Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. Nr 100, poz. 1081) z dniem 19 września 2002 r. w art. 29 zostanie dodany ust. 3 w brzmieniu: „3. Do umów o kredyt konsumencki zawieranych przez kasy stosuje się przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. Nr 100, poz. 1081).”
[2] Ustawa wchodzi w życie 5 lutego 1996 r.
- Data ogłoszenia: 1996-01-04
- Data wejścia w życie: 1996-02-05
- Data obowiązywania: 2011-12-18
- Dokument traci ważność: 2012-10-27
- USTAWA z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej
- USTAWA z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
- USTAWA z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim
- USTAWA z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw
- USTAWA z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw
- USTAWA z dnia 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne
- USTAWA z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych
- USTAWA z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania
- USTAWA z dnia 18 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawy - Prawo bankowe
- USTAWA z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA