REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 78 poz. 392
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 16 czerwca 1995 r.
w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych.
Na podstawie art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127, z 1989 r. Nr 6, poz. 33 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 89, poz. 517) zarządza się, co następuje:
1) kaskadera filmowego,
2) kaskadera filmowego – koordynatora.
1) bez bliższego określenia o zawodach filmowych, należy przez to rozumieć zawody kaskadera filmowego i kaskadera filmowego – koordynatora,
2) o orzeczeniu lekarskim, należy przez to rozumieć orzeczenie lekarskie wystawione przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej stosownie do przepisów określających zasady i tryb prowadzenia badań lekarskich oraz zasad opieki medycznej nad osobami uprawiającymi sport i rekreację ruchową w ramach stowarzyszeń kultury fizycznej, w części dotyczącej osób uprawiających pięciobój nowoczesny.
2. Decyzję stwierdzającą kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu filmowego wydaje Przewodniczący Komitetu Kinematografii, zwany dalej „właściwym organem”.
2. Czynności reżyserskie, o których mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1) dokładnym zapoznaniu się z treścią scenopisu filmu oraz koncepcjami reżysera co do realizacji scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki,
2) doborze kaskaderów do wykonania scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki,
3) ułożeniu, przygotowaniu i przećwiczeniu scen walk, bójek i innych niebezpiecznych scen masowych,
4) wyborze i ocenie miejsc przewidzianych do realizacji scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki przed przystąpieniem do zdjęć,
5) sprawdzeniu stanu sprzętu zabezpieczającego kaskaderów,
6) obecności na planie zdjęciowym w czasie wykonywania scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki.
1) posiada co najmniej średnie wykształcenie,
2) posiada odpowiedni stan zdrowia stwierdzony orzeczeniem lekarskim,
3) posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej.
4) odbyła pięcioletnią praktykę zawodową pod nadzorem osoby posiadającej kwalifikacje kaskadera filmowego – koordynatora, połączoną z udziałem w realizacji co najmniej dziesięciu filmów,
5) zdała przed komisją kwalifikacyjną, o której mowa w § 9, egzamin praktyczny obejmujący wykonywanie czynności kaskaderskich przy użyciu efektów pirotechnicznych, walkę na białą broń, jazdę konną, skoki i upadki z wysokości, pływanie oraz sporty i sztuki walki, a także, do wyboru przez egzaminowanego, trzy spośród następujących dziedzin:
a) akrobatyka sportowa,
b) alpinizm,
c) spadochroniarstwo,
d) lotniarstwo,
e) płetwonurkowanie,
f) żeglarstwo,
g) sporty motorowe,
h) wykonanie efektu palenia się człowieka,
i) sporty motorowodne i narciarstwo wodne,
j) narciarstwo.
2. Dopuszczenie osoby do odbycia praktyki zawodowej, o której mowa w ust. 1 pkt 4, następuje po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego oraz ważnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, a także po zdaniu przed komisją kwalifikacyjną wymienioną w § 9 egzaminu praktycznego obejmującego co najmniej trzy dziedziny wybrane przez egzaminowanego spośród następujących:
1) walka na białą broń,
2) jazda konna,
3) skoki i upadki z wysokości,
4) pływanie,
5) sporty i sztuki walki.
3. Decyzję o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do odbycia praktyki zawodowej wydaje właściwy organ.
2. Decyzja stwierdzająca kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu kaskadera filmowego lub zawodu kaskadera filmowego – koordynatora jest ważna łącznie odpowiednio z orzeczeniem lekarskim lub ze świadectwem lekarskim.
1) opiniowanie wniosków o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych,
2) ustalanie praktyki zawodowej i stażu pracy na podstawie przedłożonych dokumentów,
3) przeprowadzanie egzaminów praktycznych.
2. Komisja kwalifikacyjna składa się z pięciu członków, których powołuje i odwołuje właściwy organ, przy czym dwóch członków powoływanych jest spośród osób wskazanych przez właściwe stowarzyszenia twórców, artystów wykonawców i producentów filmowych, a trzech członków – spośród osób wskazanych przez związek zawodowy reprezentatywny dla większości kaskaderów filmowych wykonujących ten zawód; przewodniczącego komisji powołuje i odwołuje właściwy organ spośród jej członków.
3. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej kieruje pracami komisji i ustala regulamin jej działania; regulamin zatwierdza właściwy organ.
4. W uzasadnionych przypadkach komisja kwalifikacyjna może w trakcie postępowania kwalifikacyjnego zasięgać opinii specjalistów w danej dziedzinie.
2. Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko i wiek osoby oraz jej adres, a także wskazywać zawód filmowy, do którego wykonywania stwierdzone mają być kwalifikacje.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1, załączają do wniosku świadectwo ukończenia szkoły średniej lub dyplom ukończenia wyższych studiów, a ponadto dokumenty potwierdzające praktykę zawodową lub staż pracy wymagany w zawodach filmowych.
4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do osób ubiegających się o dopuszczenie do egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 2.
2. Dowód opłacenia kosztów postępowania kwalifikacyjnego dołącza się do wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1.
3. Koszty postępowania kwalifikacyjnego ustala i rozlicza przewodniczący komisji kwalifikacyjnej.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w § 9 ust. 4.
2. O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego przewodniczący komisji kwalifikacyjnej zawiadamia osoby zainteresowane najpóźniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem.
2. W razie niezłożenia wniosku w terminie określonym w ust. 1, osoby, o których mowa w powołanym ustępie, są obowiązane do zaprzestania wykonywania działalności wymienionej w ust. 1.
3. Osoby wymienione w ust. 1, które do dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonywały zawodowo działalność artystyczną w dziedzinie produkcji filmowej w charakterze kaskadera przez okres co najmniej:
1) dwóch lat – mogą przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5, bez odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4,
2) pięciu lat – mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego bez konieczności odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4 oraz zdawania egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5, a w przypadku wykonywania zawodowo działalności, o której mowa w ust. 1, przez okres co najmniej piętnastu lat – mogą wystąpić do właściwego organu o zwolnienie od obowiązku posiadania średniego wykształcenia,
3) piętnastu lat – mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego – koordynatora.
Minister Kultury i Sztuki: K. Dejmek
- Data ogłoszenia: 1995-07-07
- Data wejścia w życie: 1995-08-08
- Data obowiązywania: 1995-08-08
- Z mocą od: 1995-08-08
- Dokument traci ważność: 2000-07-13
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA