REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 2 poz. 4
USTAWA
z dnia 14 grudnia 1994 r.
o Radiofonicznym Ośrodku Nadawczym w Konstantynowie.
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1.
2. Maksymalna moc nadajników emitujących fale elektromagnetyczne z zakresu fal radiowych długich, zasilających maszt antenowy RON, nie może przekraczać 2000 kW.
3. Zadaniem RON jest emisja programu radiofonii publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34).
Art. 2.
2. Właściciel RON ponosi koszty budowy masztu antenowego oraz urządzeń z nim współpracujących, modernizacji urządzeń nadawczych oraz wykupu nieruchomości w strefach ochronnych, o których mowa w art. 7 ust. 2 i 3.
3. Koszt wywłaszczenia nieruchomości, o których mowa w art. 6 ust. 4, ponosi Skarb Państwa.
Rozdział 2
Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych
Art. 3.
Art. 4.
2. Przy dokonywaniu zmiany planów, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów art. 18 ust. 2 pkt 4, 5 i 7–10 oraz art. 23 i 24 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
3. Zmiana miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o której mowa w ust. 1, wymaga uzgodnienia z Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organami właściwymi do uzgadniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na podstawie przepisów szczególnych.
4. Osoby kwestionujące ustalenia zmieniające plany zagospodarowania przestrzennego, o których mowa w ust. 1, mogą wnieść protest do właściwego wojewody w terminie nie dłuższym niż 14 dni po upływie terminu wyłożenia projektów planów zagospodarowania przestrzennego.
5. Właściwy wojewoda rozstrzyga o uwzględnieniu lub odrzuceniu protestu.
6. Zmiana miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dokonana w trybie określonym w ust. 1, nie rodzi skutków określonych w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
7. Jeżeli wartość nieruchomości uległa obniżeniu w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o której mowa w ust. 1, a właściciel zbywa tę nieruchomość, może on żądać od właściciela RON odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. W takim przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 ust. 4, 6, 12–14 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
Art. 5.
Rozdział 3
Pozyskiwanie nieruchomości
Art. 6.
2. Właściciel RON jest zobowiązany nabyć własność nieruchomości położonych w strefie ochronnej drugiego stopnia, o której mowa w art. 7 ust. 3:
1) na których są usytuowane: stacje paliw, zbiorniki paliw oraz obiekty będące źródłem trwałych, wtórnych pól elektromagnetycznych o wartościach skutecznych natężenia składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego większych od 20 V/m,
2) względem których nie jest możliwe wypełnienie warunków określonych w art. 8 ust. 4 lub w art. 9 ust. 1.
3. Nabycie nieruchomości, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje w drodze umowy cywilnoprawnej.
4. Nieruchomości, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają wywłaszczeniu w trybie przepisów ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127, Nr 103, poz. 446 i Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 47, poz. 212 i Nr 131, poz. 629 oraz z 1994 r. Nr 27, poz. 96, Nr 31, poz. 118, Nr 84, poz. 384, Nr 85, poz. 388, Nr 89, poz. 415 i Nr 123, poz. 601), jeżeli w ciągu 3 miesięcy od dnia zawiadomienia właściciela nieruchomości o ofercie kupna nieruchomości negocjacje nie doprowadzą do zawarcia umowy w trybie przepisu ust. 3.
5. Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości powinno odpowiadać ich wartości rynkowej, ustalonej według stanu i cen na dzień wydania decyzji o wywłaszczeniu, zwaloryzowanej na dzień wydania decyzji o odszkodowaniu według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.
6. Zmiany w zagospodarowaniu gruntów dokonane po otrzymaniu oferty zawarcia umowy kupna-sprzedaży, o której mowa w ust. 3, nie mają wpływu na wysokość odszkodowania, chyba że zmiany te były uzasadnione koniecznością zachowania bezpieczeństwa ludzi lub mienia.
7. Nieruchomości nabyte w trybie przewidzianym w ust. 4 są oddawane właścicielowi RON w wieczyste użytkowanie.
Rozdział 4
Ochrona przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym w otoczeniu RON
Art. 7.
1) przed uruchomieniem RON – na podstawie obliczeń przedstawionych w ocenie oddziaływania na środowisko, o której mowa w art. 3,
2) po uruchomieniu RON – na podstawie wyników pomiarów, o których mowa w art. 10.
2. Strefę ochronną pierwszego stopnia stanowi obszar otaczający RON, w którym wartość skuteczna natężenia składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości wytwarzanego przez RON jest większa od 20 V/m w wolnej przestrzeni.
3. Strefę ochronną drugiego stopnia stanowi obszar otaczający RON, w którym wartość skuteczna składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości wytwarzanego przez RON jest większa od 5 V/m w wolnej przestrzeni i nie przekracza 20 V/m.
Art. 8.
2. Na obszarze strefy ochronnej drugiego stopnia przebywanie ludności jest dozwolone.
3. Na obszarze strefy ochronnej drugiego stopnia jest zabronione wznoszenie stacji paliw i zbiorników paliw oraz obiektów będących źródłami wtórnych pól elektromagnetycznych.
4. Budynki, z wyłączeniem budynków wymienionych w ust. 3, wzniesione na obszarze strefy ochronnej drugiego stopnia przed dniem ustanowienia tej strefy, mogą być nadal użytkowane, jeżeli w ich wnętrzu i otoczeniu wartość skuteczna natężenia składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez RON nie przekracza trwale w żadnym miejscu 20 V/m.
5. Dopuszcza się przebudowę, rozbudowę lub modernizację budynków, o których mowa w ust. 4, pod warunkiem że w wyniku tych działań we wnętrzu i otoczeniu tych budynków wartość skuteczna natężenia składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez RON nie przekroczy trwale w żadnym miejscu 20 V/m.
6. Na obszarze strefy ochronnej drugiego stopnia dopuszcza się wznoszenie nowych budynków o konstrukcji zapewniającej, że w ich wnętrzu i otoczeniu wartość skuteczna natężenia składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez RON nie przekroczy trwale w żadnym miejscu 20 V/m.
Art. 9.
2. Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy pól elektromagnetycznych, występujących we wnętrzu i otoczeniu budynków nie spełniających warunków określonych w art. 8 ust. 5 i 6.
Rozdział 5
Pomiary kontrolne pól elektromagnetycznych
Art. 10.
1) bezpośrednio po przywróceniu jego zdolności funkcjonowania,
2) każdorazowo – w razie zmiany warunków jego eksploatacji, które mogą wpływać na zwiększenie wartości natężeń pól elektromagnetycznych wielkiej częstotliwości oraz zasięgu stref ochronnych.
2. Wyniki pomiarów, o których mowa w ust. 1, właściciel ROŃ przedstawia niezwłocznie właściwemu wojewodzie oraz właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.
Art. 11.
2. Osobom określonym w ust. 1 przysługuje nieograniczony dostęp do urządzenia pomiarowego i prawo występowania z wnioskami o przeprowadzenie pomiarów do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Art. 12.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
Art. 13.
2. Za wycięcie drzew i krzewów, o których mowa w ust. 1, nie pobiera się opłat przewidzianych w odrębnych przepisach.
Art. 14.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa
- Data ogłoszenia: 1995-01-11
- Data wejścia w życie: 1995-01-25
- Data obowiązywania: 1995-01-25
- Z mocą od: 1995-01-25
- Dokument traci ważność: 2002-06-06
REKLAMA