REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 114 poz. 508

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 19 listopada 1993 r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad prowadzenia pośrednictwa pracy w stosunku do żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31 i Nr 54, poz. 254) oraz art. 121 ust. 2, w związku z art. 164 ust. 1 i art. 198 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. O zamiarze zwolnienia żołnierza, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz w art. 121 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej „żołnierzem zwolnionym z czynnej służby wojskowej”, organ wojskowy, na wniosek żołnierza, zawiadamia na piśmie, nie później niż na 30 dni przed terminem zwolnienia, właściwy rejonowy urząd pracy.

2. W zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 1, należy podać:

1) dane osobowe żołnierza:

a) imię i nazwisko,

b) datę urodzenia,

c) adres zamieszkania,

2) informacje o wysokości uposażenia pobranego za ostatni miesiąc pełnienia czynnej służby wojskowej oraz o przyczynie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej,

3) informacje o poziomie i rodzaju wykształcenia oraz o kwalifikacjach zawodowych uzyskanych w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej,

4) przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, spowodowane wypadkami i chorobami pozostającymi w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej,

5) oczekiwania żołnierza co do rodzaju pracy, przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania się.

§ 2.
Żołnierz zwolniony z czynnej służby wojskowej korzysta – na zasadach określonych w przepisach o zatrudnieniu i bezrobociu oraz w rozporządzeniu – z usług pośrednictwa pracy, jeżeli zarejestruje się we właściwym rejonowym urzędzie pracy.
§ 3.
Na podstawie informacji zawartych w zawiadomieniu, o którym mowa w § 1 ust. 1, lub. w karcie rejestracyjnej rejonowy urząd pracy podejmuje działania mające na celu uzyskanie przez żołnierza zwalnianego z czynnej służby wojskowej zatrudnienia na zasadzie pierwszeństwa.
§ 4.
1. Żołnierzowi zawodowemu zwolnionemu z czynnej służby wojskowej przedstawia się propozycje pracy, na zasadzie pierwszeństwa, przede wszystkim na stanowiskach pracy związanych z obronnością kraju.

2. W razie braku propozycji na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, lub odmowy ich przyjęcia, zawodowemu żołnierzowi zwolnionemu z czynnej służby wojskowej powinna być przedstawiona, na zasadzie pierwszeństwa, propozycja innej odpowiedniej pracy, przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych.

3. Rejonowy urząd pracy, w miarę możliwości, powinien żołnierzowi zawodowemu zwolnionemu z czynnej służby wojskowej przedstawić propozycje pracy, o których mowa w ust. 1 i 2, w okresie 30 dni od dnia zarejestrowania.

§ 5.
Żołnierzowi rezerwy, nie będącemu żołnierzem zawodowym, zwolnionemu z czynnej służby wojskowej, powinny być przedstawione, na zasadzie pierwszeństwa, propozycje odpowiedniej pracy, przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§ 6.
1. Zadania w zakresie pośrednictwa pracy w stosunku do żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej powinny być, w miarę możliwości, wykonywane przez wyodrębnione w rejonowym urzędzie pracy stanowisko pracy.

2. Rejonowy urząd pracy wyodrębni w ewidencji bezrobotnych oraz poszukujących pracy karty rejestracyjne żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej.

§ 7.
1. Przepisy rozporządzenia, z wyjątkiem § 1 i 4, mają zastosowanie do osób zwolnionych po odbyciu zasadniczej służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą zawiadomić właściwy rejonowy urząd pracy o zwolnieniu z odbywania służby na 30 dni przed terminem jej zakończenia, ze skutkami wynikającymi z rozporządzenia.

§ 8.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy o zatrudnieniu i bezrobociu.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: L. Miller

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1993-11-30
  • Data wejścia w życie: 1993-12-14
  • Data obowiązywania: 1993-12-14
  • Z mocą od: 1993-12-14
  • Dokument traci ważność: 1997-04-12
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA