REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 103 poz. 473
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 października 1993 r.
w sprawie ogólnych warunków urządzania gier losowych i zakładów wzajemnych, warunków dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych oraz warunków produkcji i sprzedaży kartonów do gry bingo pieniężne.
Na podstawie art. 16 i art. 51 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 i z 1993 r. Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Ogólne warunki urządzania gier losowych i zakładów wzajemnych
§ 1.
2. Minister Finansów wyraża zgodę na powierzenie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gier losowych stanowiących monopol państwa innemu podmiotowi niż podmiot uprawniony do wykonywania tego monopolu.
3. Postępowanie reklamacyjne zawarte w regulaminie określa prawa i obowiązki organizatora gry i uczestników gry, a w szczególności:
1) sposób zgłoszenia roszczenia i jego realizacji,
2) skutki niezgłoszenia roszczenia w terminie.
4. Wątpliwości związane z treścią regulaminu rozstrzyga Minister Finansów, uwzględniając interesy Skarbu Państwa, organizatorów gry i uczestników gry.
1) ze sposobem działania automatu losowego i innych urządzeń do gier losowych i zakładów wzajemnych,
2) z zasadami gry i możliwościami wyboru wariantów gry,
3) z innymi, wymienionymi w regulaminie, zastrzeżeniami dotyczącymi sposobu gry.
2. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, dokłada należytej staranności w celu utrzymania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych i zakładów wzajemnych w stanie gwarantującym grę zgodną z regulaminem, a uczestnikom gry bezpieczne korzystanie z nich; w szczególności może w celu ochrony interesu uczestników gry i osób trzecich odmówić wstępu do ośrodka gier lub punktu przyjmowania zakładów wzajemnych osobie, która nie respektuje postanowień regulaminu gry lub stosuje techniki gry mogące wpłynąć na nieprzypadkowość wyniku gry poprzez:
1) sporządzanie notatek dotyczących przebiegu gry przy użyciu notesów, elektronicznych urządzeń obliczeniowych, zapisów audio i wideo,
2) posługiwanie się łącznością telefoniczną, radiową lub podobną w celu sporządzania lub wykorzystania analiz przebiegu gry.
3. Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do urządzeń znajdujących się w punkcie przyjmowania zakładów wzajemnych.
2. Rada gminy nie może odmówić wydania opinii, o której mowa w ust. 1, w szczególności nie może z góry określić liczby opinii, które mogą zostać wydane, oraz terminu końcowego dla składania wniosków o opinię.
Rozdział 2
Warunki dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych
§ 4.
2. Świadectwem rejestracji jest dokument stwierdzający uprawnienie określonego podmiotu do prowadzenia gier losowych na urządzeniach posiadających świadectwo homologacji.
3. Przez dopuszczenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do eksploatacji i użytkowania rozumie się również sprzedaż, magazynowanie w celach handlowych, oferowanie do sprzedaży, dostarczanie oraz przechowywanie automatów i innych urządzeń do gier losowych.
4. Świadectwa, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje Minister Finansów.
2. Wydanie świadectwa rejestracji może być poprzedzone badaniami przeprowadzonymi przez jednostkę badającą.
3. Wymagania techniczne i program badań poprzedzających wydanie świadectwa homologacji opracowuje jednostka badająca, a zatwierdza Minister Finansów.
2. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, może posiadać o dwa rezerwowe automaty losowe na każdy ośrodek gier więcej niż liczba automatów określona w zezwoleniu, pod warunkiem że automaty te będą wyposażone w świadectwa rejestracji.
3. Zmiana jakiejkolwiek cechy automatu lub innego urządzenia do gier losowych, stanowiącej podstawę do wydania świadectwa homologacji, wymaga uprzedniego zgłoszenia Ministrowi Finansów. Minister Finansów może w terminie trzydziestu dni od dnia zgłoszenia projektowanej zmiany zażądać ponownego przeprowadzenia badań.
4. Minister Finansów może zażądać przeprowadzenia przez jednostkę badającą badań kontrolnych automatów i innych urządzeń do gier losowych.
5. W razie stwierdzenia niezgodności stanu rzeczywistego automatów i innych urządzeń do gier losowych ze świadectwem homologacji lub świadectwem rejestracji, Minister Finansów cofa świadectwo homologacji lub świadectwo rejestracji.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zastosowania systemów umożliwiających połączenia między automatami i innymi urządzeniami.
Rozdział 3
Wymagania dotyczące automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych
§ 10.
2. Realizacja wygranych pieniężnych dokonywana jest w walucie polskiej.
1) nazwę gry,
2) stawkę za grę,
3) tabelę wygranych,
4) opis sterowania grą,
5) oznaczenie ustalone w związku z dopuszczeniem modelu do eksploatacji i użytkowania.
2. Automat losowy powinien być wyposażony w system trwałej rejestracji i zapamiętywania danych, które pozwalają na ustalenie kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od gier.
Rozdział 4
Postępowanie w sprawie wydania świadectwa homologacji i świadectwa rejestracji
§ 13.
2. Świadectwo rejestracji, o którym mowa w ust. 1, traci ważność równocześnie z wygaśnięciem zezwolenia na prowadzenie gry losowej. Okres ważności nie może być jednak dłuższy niż sześć lat.
3. Koszty badań automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych ponoszą właściciele tych automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych.
2. Podmiot prowadzący gry losowe obowiązany jest posiadać świadectwa rejestracji wszystkich użytkowanych automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych w miejscu ich eksploatowania i użytkowania.
2. Przedłużenie świadectwa rejestracji urządzeń wymienionych w ust. 1 może nastąpić na podstawie badań przeprowadzonych przez jednostkę badającą.
3. Przepis § 14 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 5
Produkcja i sprzedaż kartonów do gry bingo pieniężne
§ 18.
1) wartość kartonu,
2) numer serii,
3) numer kartonu,
4) przypadkowy zestaw liczb pochodzących ze zbioru kolejnych liczb,
5) zobowiązanie się gracza do przestrzegania regulaminu.
2. Podmiot, dla którego drukuje się kartony do gry bingo pieniężne, może zażądać zamieszczenia na kartonie dodatkowych informacji, pod warunkiem że wymienione zostały w regulaminie gry zatwierdzonym przez Ministra Finansów.
Rozdział 6
Przepis końcowy
§ 21.
Minister Finansów: J. Osiatyński
- Data ogłoszenia: 1993-10-29
- Data wejścia w życie: 1993-11-12
- Data obowiązywania: 1993-11-12
- Z mocą od: 1993-11-12
- Dokument traci ważność: 2000-11-23
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA