REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 103 poz. 470
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 21 października 1993 r.
w sprawie rodzin zastępczych.
Na podstawie art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
2. Rodzina zastępcza powinna zapewniać dziecku warunki życia i rozwoju podobne do warunków w rodzinie naturalnej.
2. W rodzinie zastępczej mogą być umieszczone małoletnie dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej zapewnienie przez rodziców podstawowych warunków opieki i wychowania, a które nie mogą być przysposobione, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Dzieci spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, a jednocześnie odbiegające od normy rozwojowej, kwalifikujące się na podstawie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach do kształcenia specjalnego, pomocy profilaktyczno-wychowawczej lub resocjalizacyjnej - mogą być umieszczone w rodzinie zastępczej mającej pełne rozeznanie dotyczące występujących zaburzeń oraz posiadającej odpowiednie warunki i możliwości zapewnienia tym dzieciom specjalistycznej opieki i wychowania, stosownie do potrzeb.
4. W rodzinie zastępczej mogą być także umieszczone dzieci do lat 2, oczekujące na przysposobienie.
1) wniosek ośrodka adopcyjno-opiekuńczego,
2) opinię kwalifikacyjną pogotowia opiekuńczego,
3) orzeczenie sądu opiekuńczego., jeżeli sąd nie wskaże jednocześnie rodziny zastępczej.
2. Odpis prawomocnego orzeczenia o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej bez jednoczesnego wskazania tej rodziny sąd opiekuńczy przesyła kuratorowi oświaty właściwemu dla miejsca pobytu dziecka - w celu wykonania orzeczenia.
1) pierwszeństwo w doborze rodziny zastępczej mają rodziny spokrewnione lub spowinowacone z dziećmi albo wskazane przez rodziców,
2) rodzeństwo powinno być umieszczone w jednej rodzinie zastępczej,
3) między rodziną zastępczą a małoletnim powinna być odpowiednia różnica wieku; zastrzeżenie to nie dotyczy przypadku powierzenia funkcji rodziny zastępczej rodzeństwu małoletniego,
4) umieszczenie w danej rodzinie zastępczej małoletniego, który ukończył 13 lat, wymaga jego zgody,
5) kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci dotkniętych trwałym kalectwem, wymagających pielęgnacji albo z innymi zaburzeniami wymagającymi pomocy specjalistycznej, powinni być przygotowani do sprawowania opieki nad tymi dziećmi.
1) sposobie wykonania orzeczenia,
2) każdorazowej zmianie miejsca stałego pobytu rodziny zastępczej,
3) dokonanej zmianie rodziny zastępczej.
2. Kurator oświaty powierza właściwemu ośrodkowi adopcyjno-opiekuńczemu opiekę nad rodziną zastępczą.
3. Do obowiązków ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, o którym mowa w ust. 2, należy w szczególności:
1) utrzymywanie stałych kontaktów z rodziną zastępczą,
2) czuwanie nad spełnianiem warunków umowy powierzenia dziecka,
3) udzielanie rodzinom zastępczym pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych,
4) okresowe informowanie kuratora oświaty o sytuacji dziecka w rodzinie zastępczej.
§ 11.
2. Podstawą przyznania pomocy pieniężnej jest umowa o pomocy pieniężnej zawarta między kuratorem oświaty wymienionym w ust. 1 a rodziną zastępczą.
3. Pomocy pieniężnej udziela się od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
4. Dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej do czasu ukończenia przez nie 18 lat, a po ukończeniu tego wieku-w razie kontynuowania nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. W przypadku kontynuowania studiów wyższych na ostatnim roku - do ukończenia 26 lat.
2. Pomoc pieniężna dla dzieci, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4, umieszczonych w rodzinie zastępczej, wynosi miesięcznie 100% wynagrodzenia.
2. Jeżeli dochód, o którym mowa w ust. 1, nie wystarcza na pełne pokrycie kosztów jego utrzymania, ale wysokość tego dochodu miesięcznie jest wyższa niż 50% wynagrodzenia, przysługującą dziecku pomoc pieniężną zmniejsza się o połowę tego dochodu.
§ 19.
2. Kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej refunduje organom prowadzącym żłobki i przedszkola koszty pobytu dzieci z rodzin zastępczych.
3. Kurator oświaty - w miarę posiadanych środków - może także w całości lub części refundować koszty udziału dzieci z rodzin zastępczych w zorganizowanych formach wypoczynku.
§ 22.
2. Miesięczna opłata jest równa wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej przysługującej dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej.
3. Opłat ustalonych w rozporządzeniu nie ponoszą rodzice, którzy na podstawie orzeczenia sądu płacą alimenty na rzecz dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej.
4. Jeżeli jedno z rodziców płaci alimenty, odpłatność drugiego rodzica ustala się w wysokości dwukrotnie niższej od określonej w ust. 2.
2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, są wnoszone na
rachunek dochodów kuratora oświaty właściwego dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej.
Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka
- Data ogłoszenia: 1993-10-29
- Data wejścia w życie: 1993-11-01
- Data obowiązywania: 1993-11-01
- Z mocą od: 1993-11-01
- Dokument traci ważność: 1999-04-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA