REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 100 poz. 458

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 15 października 1993 r.

w sprawie zatwierdzenia statutu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 1964 r. o Polskim Czerwonym Krzyżu (Dz. U. Nr 41, poz. 276) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Zatwierdza się statut Polskiego Czerwonego Krzyża, uchwalony przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Polskiego Czerwonego Krzyża w dniu 27 września 1992 r.

2. Tekst statutu Polskiego Czerwonego Krzyża stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 2.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 1990 r. w sprawie zatwierdzenia zmian statutu Polskiego Czerwonego Krzyża (Dz. U. Nr 73, poz. 432).
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka

Załącznik 1. [STATUT POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA]

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 15 października 1993 r. (poz. 458)

STATUT POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

Polski Czerwony Krzyż, będący – jako część składowa Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca – członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, kieruje się w swej działalności podstawowymi zasadami tego ruchu, uchwalonymi przez XX Międzynarodową Konferencję Czerwonego Krzyża w Wiedniu i zmienionymi przez XXV Międzynarodową Konferencję Czerwonego Krzyża w Genewie w październiku 1986 r., którymi są:

HUMANITARYZM – Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, zrodzony z troski o niesienie pomocy rannym na polu bitwy bez czynienia jakiejkolwiek między nimi różnicy, podejmuje zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i krajowej wysiłki w kierunku zapobiegania we wszelkich okolicznościach cierpieniom ludzkim i ich łagodzenia. Zmierza do ochrony życia i zdrowia oraz zapewnienia poszanowania osobowości człowieka. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni i współpracy oraz do trwałego pokoju między wszystkimi narodami.

BEZSTRONNOŚĆ – Nie czyni żadnej różnicy ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, pozycję społeczną lub przekonania polityczne. Zajmuje się wyłącznie niesieniem pomocy cierpiącym, kierując się ich potrzebami i udzielając pierwszeństwa w najbardziej naglących przypadkach.

NEUTRALNOŚĆ – W celu zachowania powszechnego zaufania Ruch powstrzymuje się od uczestnictwa w działaniach zbrojnych oraz – w każdym czasie – w sporach natury politycznej, rasowej, religijnej lub ideologicznej.

NIEZALEŻNOŚĆ – Ruch jest niezależny. Stowarzyszenia krajowe, służąc pomocą władzom publicznym w ich działalności humanitarnej i podlegając prawu obowiązującemu w ich państwach, powinny zawsze korzystać z samodzielności pozwalającej im na działania w każdym czasie, zgodnie z zasadami Ruchu.

DOBROWOLNOŚĆ – Ruch niesie pomoc dobrowolnie, nie kierując się chęcią osiągania jakiejkolwiek korzyści.

JEDNOŚĆ – W każdym kraju działa tylko jedno stowarzyszenie Czerwonego Krzyża albo Czerwonego Półksiężyca. Powinno ono być otwarte dla wszystkich i obejmować swą humanitarną działalnością obszar całego kraju.

POWSZECHNOŚĆ – Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w którym wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa i obowiązek niesienia sobie nawzajem pomocy, obejmuje swoją działalnością cały świat.

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Stowarzyszenie nosi nazwę „Polski Czerwony Krzyż” i posługuje się skrótem „P.C.K.”

2. Polski Czerwony Krzyż działa na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 1964 r. o Polskim Czerwonym Krzyżu (Dz. U. Nr 41, poz. 276), niniejszego statutu, w oparciu o postanowienia Konwencji genewskich i protokołów dodatkowych oraz uchwał Międzynarodowych Konferencji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

3. Polski Czerwony Krzyż ma osobowość prawną.

§ 2. 1. Godłem Polskiego Czerwonego Krzyża jest równoramienny czerwony krzyż na białym polu (Krzyż Genewski) występujący samodzielnie lub w połączeniu z nazwą „Polski Czerwony Krzyż” lub „P.C.K.”

2. Sposoby używania i ochrony znaku czerwonego krzyża określa ustawa o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz regulamin uchwalony przez Międzynarodową Konferencję czerwonego Krzyża i czerwonego Półksiężyca.

§ 3. Siedzibą naczelnych organów Polskiego Czerwonego Krzyża jest miasto stołeczne Warszawa.

§ 4. Polski Czerwony Krzyż jest stowarzyszeniem krajowym Czerwonego Krzyża Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu Konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny z dnia 12 sierpnia 1949 r. (Dz. U. z 1956 r. Nr 38, poz. 171) i protokołów dodatkowych do tych konwencji z dnia 8 czerwca 1977 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 41, poz. 175).

§ 5. W realizacji swych celów i zadań Polski Czerwony Krzyż współdziała z organami państwowymi i samorządowymi, stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi. Międzynarodowym Komitetem czerwonego Krzyża i Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

§ 6. 1. Polski Czerwony Krzyż ma prawo nadawać Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża za zasługi w urzeczywistnianiu jego celów i zadań.

2. Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża może być nadawana członkom Stowarzyszenia i innym osobom fizycznym i prawnym.

3. Polski Czerwony Krzyż ma prawo nadawać inne odznaki i wyróżnienia za zasługi w urzeczywistnianiu jego poszczególnych celów i zadań.

4. Wzór Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża oraz innych odznak, szczegółowe zasady i tryb ich nadawania określają regulaminy ustalane zgodnie z § 36 pkt 9 i 24.

§ 7. Polski Czerwony Krzyż opiera swoją działalność na dobrowolnej społecznej pracy członków. Może jednak w razie potrzeby zatrudniać pracowników.

Rozdział 2

Cele i zadania

§ 8. Celem Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i ich łagodzenie we wszelkich okolicznościach i w każdym czasie, przy zachowaniu bezstronności oraz bez jakiejkolwiek dyskryminacji, zwłaszcza z powodu narodowości, rasy, płci, religii lub poglądów politycznych.

§ 9. Dla osiągnięcia swego celu Polski Czerwony Krzyż podejmuje następujące zadania:

1) wspomaga w czasie konfliktu zbrojnego wojskową i cywilną służbę zdrowia, zgodnie z postanowieniami Konwencji genewskich i protokołów dodatkowych,

2) prowadzi działalność humanitarną na rzecz osób chronionych Konwencjami genewskimi i protokołami dodatkowymi,

3) upowszechnia znajomość międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych i służy pomocą organom państwowym w upowszechnianiu tego prawa,

4) prowadzi – na zlecenie Państwa – krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań, przewidziane w Konwencjach genewskich,

5) upowszechnia zasady i ideały Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca,

6) niesie pomoc ofiarom klęsk żywiołowych lub katastrof w kraju i za granicą,

7) wykonuje zadania humanitarne, wynikające z uchwał Międzynarodowych Konferencji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca,

8) prowadzi oświatę zdrowotną w celu kształtowania właściwych postaw i zachowań społeczeństwa,

9) prowadzi wszechstronną działalność na rzecz rozwoju honorowego krwiodawstwa,

10) prowadzi działalność w zakresie szkolenia sanitarnego,

11) współdziała z organami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami społecznymi w zapobieganiu chorobom, podnoszeniu zdrowotności i łagodzeniu cierpień ludzkich.

12) rekrutuje, szkoli i organizuje personel niezbędny dla wykonywania swoich zadań,

13) zachęca do uczestnictwa w swej działalności wszystkich, a w szczególności młodzież,

14) może prowadzić działalność na zlecenie organów państwowych i samorządowych, zgodną z celami Stowarzyszenia,

15) realizuje inne zadania zgodne z celami Stowarzyszenia.

Rozdział 3

Członkowie Stowarzyszenia

§ 10. 1. Członkostwo Stowarzyszenia jest otwarte dla wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji, zwłaszcza z powodu narodowości, rasy, płci, religii lub poglądów politycznych.

2. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na rzeczywistych, honorowych i wspierających.

§ 11. 1. Członkami rzeczywistymi są osoby, które złożyły deklarację o przystąpieniu do Stowarzyszenia.

2. Obowiązkami członka rzeczywistego są:

1) branie udziału w realizacji zadań Stowarzyszenia,

2) przestrzeganie postanowień statutu i regulaminów oraz stosowanie się do uchwał organów Stowarzyszenia,

3) regularne opłacanie składek członkowskich.

3. Członek rzeczywisty ma prawo:

1) uczestniczyć w określaniu programów działania Stowarzyszenia i ich realizacji,

2) wybierać i być wybieranym do organów Stowarzyszenia,

3) nosić odznaki organizacyjne.

4. Zarząd jednostki organizacyjnej Stowarzyszenia może przyznać członkostwo rzeczywiste osobie fizycznej nie opłacającej składek członkowskich, która oddaje Stowarzyszeniu usługi w postaci pracy osobistej lub innych świadczeń.

12. 1. Członkami honorowymi są osoby fizyczne, które swoją działalnością wniosły szczególne zasługi dla Polskiego Czerwonego Krzyża lub Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

2. Godność członka honorowego nadaje się na wniosek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża zgodnie z § 36 pkt 13.

3. Członkowie honorowi mogą wybierać i być wybierani do organów Stowarzyszenia – na zasadach obowiązujących członków rzeczywistych.

§ 13. 1. Członkami wspierającymi są osoby fizyczne i prawne wnoszące stałe wkłady finansowe lub rzeczowe na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

2. Członkowie wspierający nie mogą wybierać i być wybierani do organów Stowarzyszenia.

§ 14. 1. Zarząd oddziału lokalnego na wniosek zarządu podstawowej jednostki organizacyjnej może wykluczyć ze Stowarzyszenia członka podstawowej jednostki organizacyjnej Stowarzyszenia istniejącej na jego obszarze z jednego z następujących powodów:

1) nieuczestniczenia w realizacji zadań Stowarzyszenia,

2) nieprzestrzegania postanowień statutu, regulaminów lub uchwał organów Stowarzyszenia,

3) działania na szkodę Stowarzyszenia,

4) popełnienia czynu hańbiącego,

5) nieopłacania przez członka rzeczywistego składek członkowskich więcej niż za dwanaście miesięcy bez uzasadnionej przyczyny,

6) niewnoszenia przez członka wspierającego stałych wkładów finansowych lub rzeczowych więcej niż przez dwa lata.

2. Wykluczonemu członkowi służy prawo odwołania się w ciągu 30 dni do Sądu Organizacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża. Decyzja Sądu Organizacyjnego jest ostateczna.

§ 15. Członek może wystąpić ze Stowarzyszenia na własne żądanie.

Rozdział 4

Jednostki organizacyjne Stowarzyszenia, ich władze i kompetencje

A. Podstawowe jednostki organizacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża.

§ 16. 1. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Polskiego Czerwonego Krzyża, zwanymi dalej „jednostkami podstawowymi”, są zarejestrowane w zarządzie lokalnym: koła, kluby, grupy i inne zespoły, w których są zrzeszeni członkowie.

2. Na jednostkach podstawowych spoczywa obowiązek organizowania zadań statutowych w środowiskach, w których działają.

3. Jednostki podstawowe mogą być organizowane w każdym środowisku (zamieszkania, pracy, nauki).

4. Jednostki podstawowe są jednostkami terenowymi i wchodzą w skład oddziału lokalnego.

§ 17. 1. Władzą jednostki podstawowej jest zgromadzenie członków tej jednostki.

2. Zarząd jednostki podstawowej składa się z 3–5 osób.

3. Zgromadzenie członków jednostki podstawowej wybiera na 3 lata prezesa i pozostałych członków zarządu jednostki oraz przedstawicieli jednostki do rady lokalnej reprezentantów. Liczbę przedstawicieli ustala rada lokalna reprezentantów.

4. Członek zarządu i cały zarząd jednostki podstawowej może być zawieszony w czynnościach lub pozbawiony mandatu decyzją zarządu oddziału lokalnego. Od decyzji o zawieszeniu w czynnościach lub pozbawieniu mandatu przysługuje odwołanie do rady lokalnej reprezentantów.

5. W razie zawieszenia w czynnościach lub pozbawienia mandatu wszystkich członków zarządu jednostki podstawowej, zarząd oddziału lokalnego powołuje zarząd komisaryczny jednostki podstawowej do czasu podjęcia decyzji przez radę lokalną reprezentantów.

B. Władze i organy lokalne Polskiego Czerwonego Krzyża

§ 18. 1. Oddział lokalny Polskiego Czerwonego Krzyża obejmuje swoją działalnością obszar rejonu, miasta, gminy, dzielnicy albo innej struktury administracyjnej lub środowisko.

2. Utworzenie oddziału lokalnego wymaga decyzji zarządu oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

3. Likwidacja oddziału lokalnego może nastąpić na mocy uchwały rady lokalnej reprezentantów.

§ 19. Władze oddziału lokalnego stanowią:

1) rada lokalna reprezentantów,

2) zarząd oddziału lokalnego,

3) komisja rewizyjna oddziału lokalnego.

§ 20. 1. Rada lokalna reprezentantów składa się z przedstawicieli jednostek podstawowych wybranych przez zgromadzenia członków tych jednostek.

2. Posiedzenia rady lokalnej reprezentantów zwołuje zarząd oddziału lokalnego w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

3. Ponadto posiedzenie rady lokalnej reprezentantów może być zwołane:

1) na żądanie komisji rewizyjnej oddziału lokalnego,

2) na żądanie zarządu oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża,

3) w razie ustąpienia przez zarząd lub komisję rewizyjną oddziału lokalnego,

4) na wniosek pisemny przynajmniej 1/3 liczby członków rady lokalnej reprezentantów.

4. W przypadkach wymienionych w ust. 3 zarząd oddziału lokalnego obowiązany jest zwołać radę lokalną reprezentantów w terminie 21 dni.

5. Do podjęcia uchwały przez radę lokalną reprezentantów wymagana jest większość 2/3 głosujących przy obecności przynajmniej połowy jej członków.

6. Rada na każdym posiedzeniu wyłania spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.

§ 21. Do kompetencji rady lokalnej reprezentantów należy w szczególności:

1) wybór prezesa, członków zarządu oddziału lokalnego oraz członków komisji rewizyjnej oddziału lokalnego na 3 lata.

2) udzielanie absolutorium ustępującemu zarządowi po rozpatrzeniu sprawozdań zarządu i komisji rewizyjnej oddziału lokalnego,

3) rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznego sprawozdania i bilansu oddziału, a także uchwalanie programu prac oraz preliminarza dochodów i wydatków oddziału,

4) wybór przedstawicieli do rady okręgowej reprezentantów Polskiego Czerwonego Krzyża,

5) rozpatrywanie wniosków przedstawionych przez zarząd, komisję rewizyjną lub członków rady oddziału lokalnego.

§ 22. 1. Zarząd oddziału lokalnego składa się z 3–15 członków wybieranych przez radę lokalną reprezentantów na 3 lata. Członkowie zarządu wybierają, na wniosek prezesa, jednego lub dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika.

2. Zebrania zarządu oddziału lokalnego odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż 6 razy w roku.

3. Dla podjęcia decyzji przez zarząd oddziału lokalnego wymagana jest zwykła większość głosujących, przy obecności przynajmniej połowy członków zarządu, w tym jego prezesa lub wiceprezesa.

4. W zebraniach zarządu oddziału lokalnego mogą uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele komisji rewizyjnej i przewodniczący zespołów problemowych działających przy oddziale lokalnym.

5. Członek zarządu oddziału lokalnego, nie biorący bez usprawiedliwienia udziału w trzech kolejnych zebraniach zarządu, może być pozbawiony mandatu decyzją zarządu oddziału lokalnego.

6. Członek zarządu oddziału lokalnego oraz cały zarząd może być zawieszony w czynnościach decyzją zarządu oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Od decyzji o zawieszeniu w czynnościach przysługuje odwołanie do rady okręgowej reprezentantów.

7. W razie zawieszenia w czynnościach całego zarządu oddziału lokalnego, zarząd oddziału okręgowego powołuje zarząd komisaryczny oddziału lokalnego do czasu podjęcia decyzji przez radę okręgową reprezentantów.

§ 23. Do kompetencji zarządu oddziału lokalnego należy w szczególności:

1) prowadzenie bieżącej działalności,

2) reprezentowanie Stowarzyszenia na terenie działalności oddziału,

3) prowadzenie rejestru jednostek podstawowych,

4) zwoływanie zgromadzeń członków jednostek podstawowych,

5) ustalanie terminów posiedzeń rady lokalnej reprezentantów i ich zwoływanie,

6) zarządzanie funduszami i majątkiem oddziału lokalnego oraz gospodarowanie w ramach uchwalonego budżetu.

7) informowanie o swej działalności władz okręgowych,

8) tworzenie i likwidowanie placówki zarządu oddziału lokalnego, z zastrzeżeniem § 30 pkt 5,

9) ustalanie liczby przedstawicieli jednostek podstawowych do rady lokalnej reprezentantów,

10) zawieszanie w czynnościach lub pozbawianie mandatów członków zarządu jednostki podstawowej lub całego zarządu jednostki podstawowej,

11) uchylanie uchwał zarządu jednostki podstawowej sprzecznych z prawem lub statutem.

§ 24. 1. Komisja rewizyjna oddziału lokalnego składa się z 3–7 członków wybieranych na okres trzyletni przez radę lokalną reprezentantów.

2. Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być jednocześnie członkami zarządu oddziału lokalnego.

3. Członkowie komisji rewizyjnej wybierają spośród siebie przewodniczącego i sekretarza.

4. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy w szczególności:

1) kontrola dokumentacji finansowej i organizacyjnej, a także majątku oddziału lokalnego, zarówno z własnej inicjatywy, jak i na żądanie zarządu oddziału lokalnego, okręgowego i Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża,

2) składanie wniosków radzie lokalnej reprezentantów w sprawie udzielania absolutorium zarządowi oddziału lokalnego,

3) żądanie zwołania posiedzenia rady lokalnej reprezentantów, w razie uznania tego za konieczne,

4) lustracja oddziału lokalnego oraz jednostek podstawowych,

5) składanie sprawozdań ze swojej działalności radzie lokalnej reprezentantów oraz wyrażanie oceny realizacji budżetu oddziału lokalnego,

6) uczestniczenie w posiedzeniach zarządu oddziału lokalnego.

C. Władze i organy okręgowe Polskiego Czerwonego Krzyża

§ 25. Oddział okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża może obejmować obszar województwa lub regionu.

§ 26. Władze oddziału okręgowego stanowią:

1) rada okręgowa reprezentantów,

2) zarząd oddziału okręgowego,

3) okręgowa komisja rewizyjna.

§ 27. 1. W skład rady okręgowej reprezentantów wchodzą:

1) reprezentanci wszystkich oddziałów lokalnych,

2) inni członkowie Stowarzyszenia powołani przez radę okręgową reprezentantów – ze względu na ich przydatność w pracy rady okręgowej reprezentantów i posiadane kwalifikacje, w liczbie nie przekraczającej 25% składu reprezentantów.

2. Przewodniczący zespołów problemowych działających przy oddziale okręgowym mogą uczestniczyć w posiedzeniach rady z głosem doradczym.

§ 28. Kadencja członków rady okręgowej reprezentantów trwa 3 lata.

§ 29. 1. Posiedzenia rady okręgowej reprezentantów zwołuje zarząd oddziału okręgowego w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.

2. Ponadto posiedzenie rady okręgowej reprezentantów może być zwołane:

1) na żądanie okręgowej komisji rewizyjnej,

2) na żądanie Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża,

3) na wniosek pisemny przynajmniej 1/3 liczby członków rady okręgowej reprezentantów,

4) na wniosek przynajmniej 1 /3 liczby zarządów oddziałów lokalnych,

5) na wniosek przewodniczącego rady okręgowej reprezentantów.

3. W przypadkach wymienionych w ust. 2 zarząd oddziału okręgowego obowiązany jest zwołać posiedzenie rady okręgowej reprezentantów w terminie 21 dni.

4. Postanowienia § 22 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.

§ 30. Do kompetencji rady okręgowej reprezentantów należy w szczególności:

1) wybór prezesa oraz członków zarządu oddziału okręgowego, członków okręgowej komisji rewizyjnej – na okres 3 lat.

2) uchwalanie absolutorium ustępującemu zarządowi po rozpatrzeniu sprawozdań zarządu i okręgowej komisji rewizyjnej,

3) wybór przedstawiciela lub przedstawicieli stosownie do postanowienia § 36 pkt 10,

4) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań i bilansów oddziału okręgowego, a także uchwalanie programu prac i preliminarzy budżetowych oddziału okręgowego,

5) wyrażanie zgody na tworzenie w razie potrzeby placówek zarządów oddziałów lokalnych,

6) decydowanie we wszystkich sprawach dotyczących oddziału okręgowego w ramach posiadanych uprawnień.

§ 31. 1. Zarząd oddziału okręgowego składa się z 7–15 członków wybranych na 3 lata przez radę okręgową reprezentantów. Członkowie zarządu wybierają, na wniosek prezesa, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika.

2. Członek zarządu oddziału okręgowego oraz cały zarząd może być zawieszony w czynnościach przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża.

3. W sytuacji wymienionej w ust. 2 Zarząd Główny powołuje zarząd komisaryczny oddziału okręgowego na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

4. W działalności zarządu oddziału okręgowego stosuje się odpowiednio postanowienia § 22 ust. 2–4.

§ 32. Do kompetencji zarządu oddziału okręgowego należy w szczególności:

1) prowadzenie bieżącej działalności okręgu,

2) reprezentowanie Stowarzyszenia na terenie działania okręgu,

3) tworzenie i likwidowanie oddziałów lokalnych Stowarzyszenia oraz prowadzenie ich rejestru,

4) zwoływanie posiedzeń rady okręgowej i reprezentantów,

5) powoływanie i odwoływanie zespołów i komisji problemowych,

6) zarządzanie funduszami i majątkiem oddziału okręgowego oraz gospodarowanie w ramach uchwalonego budżetu,

7) informowanie o swojej działalności władz naczelnych Stowarzyszenia,

8) tworzenie i likwidowanie biura zarządu oddziału okręgowego oraz za zgodą Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża powoływanie i odwoływanie dyrektora biura,

9) zawieszanie w czynnościach członków zarządu oddziału lokalnego lub całego zarządu oddziału lokalnego,

10) uchylanie uchwał zarządu oddziału lokalnego sprzecznych z prawem lub statutem.

§ 33. 1. Okręgowa komisja rewizyjna składa się z 3–9 członków, wybieranych przez radę okręgową reprezentantów na 3 lata.

2. Okręgowa komisja rewizyjna działa przy odpowiednim zastosowaniu postanowień § 24 ust. 2–4.

D. Władze i organy naczelne Polskiego Czerwonego Krzyża

§ 34. Najwyższe organy Polskiego Czerwonego Krzyża stanowią:

1) Krajowy Zjazd, który stanowi Krajowa Rada Reprezentantów, zwana dalej „Krajową Radą”,

2) Zarząd Główny i wyłonione przezeń Prezydium,

3) Główna Komisja Rewizyjna,

4) Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża,

5) Sąd Organizacyjny.

§ 35. 1. W skład Krajowej Rady wchodzą:

1) reprezentanci wszystkich oddziałów okręgowych, w liczbie 51,

2) inni członkowie Stowarzyszenia powołani przez reprezentantów – ze względu na ich przydatność w pracach i posiadane kwalifikacje, w liczbie nie przekraczającej 30% składu reprezentantów.

2. Kadencja członków Krajowej Rady trwa 3 lata.

3. Przewodniczący zespołów problemowych działających przy Zarządzie Głównym mogą uczestniczyć w posiedzeniach z głosem doradczym.

4. Krajowa Rada obraduje na posiedzeniach zwoływanych przez Zarząd Główny w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.

5. Ponadto posiedzenia mogą być zwoływane:

1) na żądanie Głównej Komisji Rewizyjnej,

2) na wniosek pisemny przynajmniej 1/3 liczby członków Krajowej Rady,

3) na wniosek przynajmniej 1/3 liczby zarządów oddziałów okręgowych.

6. Postanowienia § 20 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.

§ 36. Do kompetencji Krajowej Rady należy w szczególności:

1) wybór prezesa i członków Zarządu Głównego na okres 3 lat,

2) wybór członków Głównej Komisji Rewizyjnej na okres 3 lat,

3) wybór członków Kapituły Odznaki Honorowej PCK na okres 3 lat,

4) wybór członków Sądu Organizacyjnego na okres 3 lat,

5) udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu, po rozpatrzeniu sprawozdań Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej,

6) zawieszanie w czynnościach członków Zarządu Głównego,

7) podejmowanie decyzji o tworzeniu i likwidowaniu oddziałów okręgowych,

8) analiza i zatwierdzanie rocznych bilansów i sprawozdań, a także uchwalanie programu prac i preliminarzy budżetowych Stowarzyszenia,

9) uchwalanie regulaminów dla organów Stowarzyszenia, w szczególności regulaminów Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża i Sądu Organizacyjnego,

10) ustalanie liczby reprezentantów każdego okręgu zgodnie z postanowieniem § 35 ust. 1 pkt 1,

11) zatwierdzenie struktury i podstawowych zasad działania ruchu młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża,

12) zatwierdzenie struktury i podstawowych zasad działania ruchu honorowego krwiodawstwa,

13) nadawanie godności członka honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża na wniosek Zarządu Głównego,

14) zatwierdzanie regulaminów wyborczych i zasad funkcjonowania struktur Stowarzyszenia,

15) określanie zasad zatrudniania pracowników,

16) ustalanie wysokości składki członkowskiej,

17) ustanawianie funduszów specjalnych,

18) tworzenie zespołów problemowych,

19) rozpatrywanie wniosków przedstawionych przez Zarząd Główny i zarządy niższych szczebli,

20) uchwalanie statutu Stowarzyszenia i jego zmian oraz podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i likwidacji jego majątku, z zachowaniem postanowień § 49 i 50,

21) decydowanie we wszelkich sprawach przekraczających kompetencje innych władz Stowarzyszenia,

22) tworzenie biura Zarządu Głównego,

23) dokonywanie wykładni postanowień statutowych,

24) ustanawianie odznak organizacyjnych oraz zasad ich przyznawania.

§ 37. 1. Zarząd Główny składa się z 7–15 członków wybieranych zgodnie z § 36 pkt 1. Członkowie Zarządu Głównego wybierają, na wniosek prezesa, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika; prezes, wiceprezesi, sekretarz i skarbnik stanowią Prezydium Zarządu Głównego.

2. Zebrania Zarządu Głównego odbywają się z reguły jeden raz w miesiącu.

3. Postanowienia § 22 ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.

§ 38. Do kompetencji Zarządu Głównego należy w szczególności:

1) wykonywanie uchwał Krajowej Rady,

2) zarządzanie bezpośrednio sprawami Stowarzyszenia, jego funduszami, majątkiem ruchomym i nieruchomym; przyjmowanie zapisów, legatów, darowizn oraz decydowanie w sprawach nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia,

3) reprezentowanie Stowarzyszenia wobec władz i organów państwowych, a także władz Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca,

4) opracowywanie programów działania i preliminarzy budżetowych Stowarzyszenia oraz przedstawianie ich do uchwalenia, a także składanie sprawozdań ze swej działalności oraz przedstawianie bilansów do zatwierdzenia – stosownie do § 36 pkt 8,

5) gospodarowanie funduszami w ramach uchwalonego budżetu, w tym również funduszami otrzymywanymi na zadania zlecone,

6) występowanie do właściwych władz państwowych o nadanie osobom zasłużonym w pracy dla Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca orderów i odznaczeń państwowych.

7) przedstawianie wniosków o nadanie godności członka honorowego PCK,

8) powoływanie i odwoływanie Prezydium Zarządu Głównego, zespołów problemowych, określanie ich zakresów działania i zatwierdzanie regulaminów,

9) powoływanie i odwoływanie dyrektora biura Zarządu Głównego,

10) wyrażanie zgody na tworzenie biura zarządu oddziału okręgowego oraz na zatrudnienie i zwolnienie jego dyrektora,

11) zawieszanie w czynnościach członków zarządu oddziału okręgowego lub całego zarządu oddziału okręgowego,

12) uchylanie uchwał zarządu oddziału okręgowego sprzecznych z prawem lub ze statutem.

§ 39. 1. Główna Komisja Rewizyjna składa się z 7–11 członków wybieranych na 3 lata zgodnie z § 36 pkt 2.

2. Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie przewodniczącego, dwóch zastępców i sekretarza.

3. Główna Komisja Rewizyjna w swojej pracy stosuje odpowiednio postanowienia § 24 ust. 2–4.

4. Główna Komisja Rewizyjna ustala swój regulamin pracy oraz regulaminy i instrukcje dla komisji rewizyjnych niższych szczebli.

§ 40. 1. Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża składa się z 7 członków, z których 5 wybranych jest na 3 lata zgodnie z § 36 pkt 3, oraz z prezesa i dyrektora biura Zarządu Głównego. Członkowie Kapituły wybierają spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę; sekretarzem Kapituły jest dyrektor biura Zarządu Głównego.

2. Do kompetencji Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża należy nadawanie Odznak Honorowych Polskiego Czerwonego Krzyża.

3. Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża działa na podstawie regulaminu uchwalonego zgodnie z § 36 pkt 9.

§ 41. 1. Sąd Organizacyjny przy władzach naczelnych Stowarzyszenia powoływany jest zgodnie z § 36 pkt 9 do rozstrzygania sporów między członkami oraz jednostkami organizacyjnymi Stowarzyszenia, powstałych w związku z działalnością w Stowarzyszeniu.

2. Członkowie Sądu Organizacyjnego nie mogą pełnić żadnych funkcji we władzach Stowarzyszenia, nie mogą być również pracownikami Polskiego Czerwonego Krzyża.

3. Ustrój, szczegółowy zakres działania Sądu Organizacyjnego oraz tok postępowania w sprawach przez niego rozpatrywanych normuje regulamin uchwalony zgodnie z § 36 pkt 9.

E. Zespoły problemowe Polskiego Czerwonego Krzyża

§ 42. 1. Przy zarządach wszystkich szczebli mogą działać zespoły problemowe.

2. Zespoły problemowe mają charakter doradczy, a ich zadania, zakres kompetencji oraz organizację i plany finansowe określają zarządy, które je powołały.

3. Zespoły problemowe mają prawo kooptowania osób spoza Stowarzyszenia chcących wspomagać Polski Czerwony Krzyż w jego humanitarnej działalności.

Rozdział 5

Majątek i fundusze Stowarzyszenia

§ 43. Majątek Polskiego Czerwonego Krzyża stanowią jego fundusze, zasoby materiałowe oraz inne ruchomości i nieruchomości.

§ 44. 1. Stowarzyszenie czerpie środki finansowe i środki materialne:

1) z wpływów ze składek członkowskich,

2) z dochodów majątku ruchomego i nieruchomego oraz działalności gospodarczej,

3) z dochodów z imprez, zbiórek publicznych i ofiar pieniężnych,

4) z darowizn, spadków i zapisów,

5) z innych wpływów.

2. Stowarzyszenie może otrzymywać dotacje od organów państwowych, samorządów terytorialnych lub innych jednostek gospodarki na zadania zlecone według zasad określonych w odrębnych przepisach.

§ 45. 1. Majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd Główny PCK oraz – stosownie do jego ustaleń – zarządy oddziałów okręgowych i lokalnych, a także zarządy jednostek podstawowych.

2. Zarząd Główny podejmuje decyzje w sprawach prowadzenia przez Stowarzyszenie działalności gospodarczej. Może upoważnić zarządy oddziałów lokalnych i okręgowych do prowadzenia takiej działalności.

3. Działalność gospodarcza prowadzona jest według powszechnie obowiązujących przepisów. Dochód z tej działalności musi być przeznaczony na cele i działalność statutową oraz na inwestycje służące umocnieniu potencjału działalności gospodarczej. Zarząd Główny określa procentowo górną granicę odpisu z dochodu, który może być przeznaczony na ten cel w następnym roku w zakładach działalności gospodarczej Stowarzyszenia. Dochód osiągany w tych zakładach nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia.

§ 46. Do składania w imieniu Stowarzyszenia oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych Zarząd Główny upoważnia dwóch współdziałających członków Zarządu Głównego.

§ 47. Do zawierania umów zarząd oddziału lokalnego i okręgowego może upoważnić dwie osoby spośród członków lub pracowników biur tych zarządów.

§ 48. 1. Postanowienia § 46 i 47 nie dotyczą przyjmowania oraz podziału darów ofiarowanych indywidualnie lub uzyskanych w drodze zbiórek publicznych.

2. Sposób przyjmowania, rozdziału lub zbywania tych darów określa każdorazowo właściwy zarząd, zgodnie z wolą ofiarodawcy.

Rozdział 6

Postanowienia końcowe

§ 49. 1. Propozycja uchwalenia statutu Stowarzyszenia lub zmian w statucie powinna być wpisana do porządku dziennego posiedzenia Krajowej Rady, a tekst projektu statutu lub jego zmian powinien być przesłany wszystkim uczestnikom co najmniej na trzy miesiące przed posiedzeniem.

2. Uchwalenie statutu Stowarzyszenia lub jego zmian wymaga dla swej ważności większości 2/3 głosujących przy obecności przynajmniej 2/3 członków Krajowej Rady.

3. Z propozycją zmiany statutu lub wprowadzenia zmian w statucie może wystąpić co najmniej 1/3 reprezentantów, o których mowa w § 35 ust. 1, najmniej 1/3 rad okręgowych reprezentantów.

§ 50. 1. W razie ustania celów, dla których realizacji powstał PCK, Krajowa Rada może podjąć uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia. Propozycja uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku na cele pokrewne celom Stowarzyszenia powinna być wpisana do porządku posiedzenia Krajowej Rady, a tekst uchwały powinien być przesłany wszystkim radom okręgowym reprezentantów co najmniej na trzy miesiące przed posiedzeniem.

2. Uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku na cele pokrewne celom Stowarzyszenia wymaga dla swej ważności większości 2/3 głosujących przy obecności przynajmniej 2/3 reprezentantów, o których mowa w § 35 ust. 1, oraz uwzględnienia tego stanowiska przez 2/3 rad okręgowych reprezentantów.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1993-10-25
  • Data wejścia w życie: 1993-10-24
  • Data obowiązywania: 1993-10-24
  • Z mocą od: 1993-10-24
  • Dokument traci ważność: 1996-04-27
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA