REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 74 poz. 350
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 4 sierpnia 1993 r.
w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów.
Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
1) stypendium socjalne,
2) stypendium za wyniki w nauce,
3) stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów,
4) stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne,
5) zakwaterowanie w internacie lub bursie,
6) korzystanie z posiłków w stołówce szkoły, internatu lub bursy albo refundowanie opłat ponoszonych w stołówce prowadzonej przez inny podmiot,
7) zasiłek losowy.
2. Uczniowi lub słuchaczowi, zwanemu dalej "uczniem", może być przyznane jedno lub więcej świadczeń.
2. Stypendium socjalne w pełnej wysokości stanowi dwukrotność zasiłku rodzinnego.
3. Stypendium socjalne w częściowej wysokości stanowi od 30 do 80% stypendium w pełnej wysokości.
2. Stypendium za wyniki w nauce stanowi dwukrotność zasiłku rodzinnego.
1) laureatowi międzynarodowej i krajowej olimpiady przedmiotowej lub turnieju,
2) laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję lub stowarzyszenie naukowe,
3) uczniowi uzyskującemu celujące i bardzo dobre wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki.
2. Kandydat do stypendium powinien mieć roczne oceny klasyfikacyjne nie niższe niż dobre.
3. Wniosek o przyznanie stypendium składa kuratorowi oświaty rada pedagogiczna szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium, na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej i po zasięgnięciu opinii rady szkoły.
4. Kurator oświaty w terminie do dnia 30 lipca każdego roku przedstawia Ministrowi Edukacji Narodowej wnioski o przyznanie stypendium, dołączając własną opinię.
5. Minister Edukacji Narodowej ustala liczbę oraz wysokość w każdym roku szkolnym stypendiów dla wybitnie uzdolnionych uczniów.
2. Wniosek o przyznanie stypendium składa Ministrowi Kultury i Sztuki dyrektor szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium.
3. Stypendium można przyznać nie wcześniej niż po pierwszym roku nauki i nie częściej niż raz w roku.
4. Minister Kultury i Sztuki ustala liczbę oraz wysokość, w każdym roku szkolnym, stypendiów za osiągnięcia artystyczne.
2. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, ustala dyrektor szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub bursy, który może również, ze względu na trudną sytuację materialną ucznia, zwolnić go w całości lub w części z opłaty.
3. Zakwaterowanie w internacie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego jest nieodpłatne.
2. Uczeń wymagający szczególnej opieki w zakresie żywienia może być całkowicie lub częściowo zwolniony z opłaty ustalonej zgodnie z ust. 1. Uczniowi takiemu może być także całkowicie lub częściowo refundowana opłata ponoszona przez niego w stołówce prowadzonej przez inny podmiot na podstawie umowy zawartej z dyrektorem szkoły.
3. Częściowa opłata i częściowa refundacja opłaty, o których mowa w ust. 2, stanowi od 30 do 80% opłaty ustalonej zgodnie z ust. 1 lub określonej w umowie, o której mowa w ust. 2.
4. Opłatę wnoszoną przez ucznia za korzystanie z posiłków w stołówce szkoły, internatu lub bursy oraz wysokość refundacji opłaty ponoszonej przez ucznia w stołówce prowadzonej przez inny podmiot ustala dyrektor szkoły lub bursy w porozumieniu z radą szkoły lub bursy.
2. Zasiłek losowy może być przyznany w formie pieniężnej lub rzeczowej, jednorazowo lub kilkakrotnie w okresie roku szkolnego.
3. Zasiłek losowy nie może być wyższy niż pięciokrotność zasiłku rodzinnego.
2. Stypendium socjalne wypłaca się co miesiąc z góry. W przypadku ucznia kończącego naukę ostatnie stypendium wypłaca się za miesiąc, w którym ukończył on naukę.
3. Stypendium za wyniki w nauce wypłaca się jednorazowo w okresie (semestrze) następującym po okresie (semestrze), w którym uczeń spełnił warunki określone w regulaminie, o którym mowa w § 11.
2. Uchwałę komisji zatwierdza dyrektor szkoły.
3. Komisję, na okres roku szkolnego, powołuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły.
4. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół.
5. W zakładach kształcenia nauczycieli świadczenia przyznaje, na wniosek słuchacza, dyrektor zakładu w porozumieniu z organem samorządu słuchaczy.
2. Na warunkach i w trybie określonym w § 4 i 5, z zastrzeżeniem ust. 3, uczniowi niepublicznej szkoły średniej o uprawnieniach szkoły publicznej może być przyznane stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów lub stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne.
3. Wniosek o przyznanie stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów składa dyrektor szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium.
Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka
- Data ogłoszenia: 1993-08-10
- Data wejścia w życie: 1993-08-23
- Data obowiązywania: 1993-08-23
- Z mocą od: 1993-08-23
- Dokument traci ważność: 2004-12-31
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 maja 1997 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 lipca 1998 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 października 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA