REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 74 poz. 350

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 4 sierpnia 1993 r.

w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Formami pomocy materialnej świadczonej ze środków budżetu państwa lub budżetu gminy uczniom szkół publicznych dla dzieci i młodzieży oraz słuchaczom publicznych zakładów kształcenia nauczycieli, zwanymi dalej "świadczeniami", są:

1) stypendium socjalne,

2) stypendium za wyniki w nauce,

3) stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów,

4) stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne,

5) zakwaterowanie w internacie lub bursie,

6) korzystanie z posiłków w stołówce szkoły, internatu lub bursy albo refundowanie opłat ponoszonych w stołówce prowadzonej przez inny podmiot,

7) zasiłek losowy.

2. Uczniowi lub słuchaczowi, zwanemu dalej "uczniem", może być przyznane jedno lub więcej świadczeń.

§ 2.
1. Stypendium socjalne może być przyznane, w zależności od sytuacji materialnej ucznia, w pełnej lub częściowej wysokości.

2. Stypendium socjalne w pełnej wysokości stanowi dwukrotność zasiłku rodzinnego.

3. Stypendium socjalne w częściowej wysokości stanowi od 30 do 80% stypendium w pełnej wysokości.

§ 3.
1. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane po pierwszym roku nauki uczniowi spełniającemu warunki określone w regulaminie, o którym mowa w § 11.

2. Stypendium za wyniki w nauce stanowi dwukrotność zasiłku rodzinnego.

§ 4.
1. Stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów może być przyznane wybitnie uzdolnionemu uczniowi szkoły średniej, w szczególności:

1) laureatowi międzynarodowej i krajowej olimpiady przedmiotowej lub turnieju,

2) laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję lub stowarzyszenie naukowe,

3) uczniowi uzyskującemu celujące i bardzo dobre wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki.

2. Kandydat do stypendium powinien mieć roczne oceny klasyfikacyjne nie niższe niż dobre.

3. Wniosek o przyznanie stypendium składa kuratorowi oświaty rada pedagogiczna szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium, na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej i po zasięgnięciu opinii rady szkoły.

4. Kurator oświaty w terminie do dnia 30 lipca każdego roku przedstawia Ministrowi Edukacji Narodowej wnioski o przyznanie stypendium, dołączając własną opinię.

5. Minister Edukacji Narodowej ustala liczbę oraz wysokość w każdym roku szkolnym stypendiów dla wybitnie uzdolnionych uczniów.

§ 5.
1. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne może być przyznane uczniowi średniej szkoły artystycznej, który uzyskał za okres (semestr) bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczniowi - laureatowi krajowego lub międzynarodowego konkursu.

2. Wniosek o przyznanie stypendium składa Ministrowi Kultury i Sztuki dyrektor szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium.

3. Stypendium można przyznać nie wcześniej niż po pierwszym roku nauki i nie częściej niż raz w roku.

4. Minister Kultury i Sztuki ustala liczbę oraz wysokość, w każdym roku szkolnym, stypendiów za osiągnięcia artystyczne.

§ 6.
1. Opłata wnoszona przez ucznia za zakwaterowanie w internacie lub bursie nie może być wyższa niż 50% kosztu utrzymania miejsca. Do kosztu tego nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i pochodnych od tych wynagrodzeń.

2. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, ustala dyrektor szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub bursy, który może również, ze względu na trudną sytuację materialną ucznia, zwolnić go w całości lub w części z opłaty.

3. Zakwaterowanie w internacie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego jest nieodpłatne.

§ 7.
1. Opłata wnoszona przez ucznia za posiłki w stołówce szkoły, internatu lub bursy równa jest wysokości kosztów surowca przeznaczonego na wyżywienie, ustalanych przez dyrektora szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub bursy.

2. Uczeń wymagający szczególnej opieki w zakresie żywienia może być całkowicie lub częściowo zwolniony z opłaty ustalonej zgodnie z ust. 1. Uczniowi takiemu może być także całkowicie lub częściowo refundowana opłata ponoszona przez niego w stołówce prowadzonej przez inny podmiot na podstawie umowy zawartej z dyrektorem szkoły.

3. Częściowa opłata i częściowa refundacja opłaty, o których mowa w ust. 2, stanowi od 30 do 80% opłaty ustalonej zgodnie z ust. 1 lub określonej w umowie, o której mowa w ust. 2.

4. Opłatę wnoszoną przez ucznia za korzystanie z posiłków w stołówce szkoły, internatu lub bursy oraz wysokość refundacji opłaty ponoszonej przez ucznia w stołówce prowadzonej przez inny podmiot ustala dyrektor szkoły lub bursy w porozumieniu z radą szkoły lub bursy.

§ 8.
1. Zasiłek losowy może być przyznany uczniowi, który przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej.

2. Zasiłek losowy może być przyznany w formie pieniężnej lub rzeczowej, jednorazowo lub kilkakrotnie w okresie roku szkolnego.

3. Zasiłek losowy nie może być wyższy niż pięciokrotność zasiłku rodzinnego.

§ 9.
1. Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 5 i 6, przyznaje się na okres nie dłuższy niż od września do czerwca danego roku szkolnego.

2. Stypendium socjalne wypłaca się co miesiąc z góry. W przypadku ucznia kończącego naukę ostatnie stypendium wypłaca się za miesiąc, w którym ukończył on naukę.

3. Stypendium za wyniki w nauce wypłaca się jednorazowo w okresie (semestrze) następującym po okresie (semestrze), w którym uczeń spełnił warunki określone w regulaminie, o którym mowa w § 11.

§ 10.
1. Świadczenia, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, § 5 ust. 1, § 6 ust. 2, § 7 ust. 4 oraz § 10 ust. 5, przyznaje szkolna komisja do spraw pomocy materialnej, zwana dalej "komisją", na wniosek ucznia, jego rodziców lub opiekunów, wychowawcy albo pedagoga szkolnego.

2. Uchwałę komisji zatwierdza dyrektor szkoły.

3. Komisję, na okres roku szkolnego, powołuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły.

4. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół.

5. W zakładach kształcenia nauczycieli świadczenia przyznaje, na wniosek słuchacza, dyrektor zakładu w porozumieniu z organem samorządu słuchaczy.

§ 11.
Szczegółowy regulamin przyznawania i ustalania wysokości świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, 5 i 7, określa dyrektor szkoły lub dyrektor bursy w porozumieniu z radą szkoły lub radą bursy, a w zakładzie kształcenia nauczycieli - dyrektor zakładu w porozumieniu z organem samorządu słuchaczy.
§ 12.
Świadczenia przyznaje się w ramach środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub bursy.
§ 13.
Uczeń liceum wojskowego w okresie nauki może otrzymywać bezpłatnie od organów wojskowych wyżywienie, zakwaterowanie, dwa przejazdy rocznie ze szkoły do miejsca stałego pobytu oraz pomoc leczniczą w zakresie i na zasadach określonych dla żołnierzy pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych, a także ubiór szkolny, podręczniki i inne pomoce dydaktyczne.
§ 14.
1. Szkoły niepubliczne mogą przyznawać pomoc materialną uczniom tych szkół na zasadach określonych w rozporządzeniu, w ramach posiadanych środków finansowych.

2. Na warunkach i w trybie określonym w § 4 i 5, z zastrzeżeniem ust. 3, uczniowi niepublicznej szkoły średniej o uprawnieniach szkoły publicznej może być przyznane stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów lub stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne.

3. Wniosek o przyznanie stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów składa dyrektor szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium.

§ 15.
Uczniowie mogą otrzymywać, poza świadczeniami określonymi w rozporządzeniu, również pomoc materialną od podmiotów nie będących organami prowadzącymi szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub bursy, w tym także ze środków nie pochodzących z budżetu państwa lub budżetu gminy.
§ 16.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do uczniów nie będących obywatelami polskimi, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA