REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 69 poz. 331

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 20 lipca 1993 r.

w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzania kontroli ich realizacji

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 222 ust. 1 oraz art. 223 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Organami właściwymi do nakładania obowiązków i zadań w zakresie utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wytwarzania rzeczy ruchomych na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa, są:

1) Minister Obrony Narodowej - w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, dla których jest organem założycielskim,

2) Minister Przemysłu i Handlu, Minister Przekształceń Własnościowych oraz inni ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych - w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, dla których są organem założycielskim, nadzorującym lub reprezentującym Skarb Państwa, z zastrzeżeniem pkt 3,

3) właściwi wojewodowie - w odniesieniu do podmiotów, dla których są organem założycielskim, oraz spółek, w których Skarb Państwa posiada mniej niż 50 % udziałów lub akcji.

2. Nakładanie obowiązków i zadań przez organy, o których mowa w ust. 1, następuje na mocy decyzji administracyjnej, wydanej w porozumieniu z Ministrem - Kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania.

§ 2.
1. Podmioty gospodarcze, dla których zostały ustalone zadania w zakresie utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wykonywania zadań na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa, otrzymują dotację zgodnie z zasadami określonymi w § 3.

2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, jest wypłacana z budżetu właściwych ministerstw, urzędów centralnych lub wojewodów, wymienionych w § 1 ust. 1.

§ 3.
1. Podstawą do udzielenia podmiotowi gospodarczemu dotacji jest zawarcie z nim przez właściwy organ umowy na utrzymywanie mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wytworzenia rzeczy ruchomych na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa.

2. W przypadku gdy przedmiotem umowy, o której mowa w ust. 1, jest produkcja wyrobów, elementów kooperacyjnych i części zamiennych o podwójnym przeznaczeniu, tj. na potrzeby obrony państwa i do powszechnego obrotu handlowego, dotacja obejmuje zapłatę z tytułu ponoszonych kosztów, odpowiednią do zadań nałożonych przez właściwe organy.

3. Umowy, o których mowa w ust. 1, ustalają w szczególności:

1) rodzaj zadań,

2) docelową zdolność produkcyjną i termin jej osiągnięcia,

3) okres obowiązywania umowy,

4) wysokość należnej dotacji, obejmującej zwrot kosztów ponoszonych przez podmiot gospodarczy,

5) warunki określające zawieszenie dotacji (w całości lub jej części) w przypadku wykorzystywania mocy produkcyjnych do produkcji bieżącej.

§ 4.
1. Właściwi ministrowie i wojewodowie sprawują kontrolę w zakresie:

1) przygotowania podmiotów gospodarczych do realizacji obowiązków i zadań nałożonych przez organy wymienione w § 1 ust. 1,

2) prawidłowości wydatkowania przez podmioty gospodarcze środków przyznanych na cele określone w § 2.

2. Podstawą do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, jest pisemne upoważnienie wystawione przez właściwego ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewodę, określające w szczególności: nazwę kontrolowanego podmiotu gospodarczego, przedmiot i zakres czynności kontrolnych oraz okres, w jakim kontrola może być przeprowadzana. W kontrolach mogą uczestniczyć przedstawiciele Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.

3. Organy kontrolowanych jednostek są obowiązane do udostępniania wszelkich dokumentów i udzielania informacji związanych z realizacją obowiązków i zadań nałożonych przez właściwe organy państwowe.

4. Minister - Kierownik Centralnego Urzędu Planowania sprawuje kontrolę w zakresie zgodności zawieranych umów, o których mowa w § 3, z obowiązkami i zadaniami dotyczącymi utrzymywania mocy produkcyjnych i remontowych, niezbędnych do wykonania zadań na okres zagrożenia wojennego na potrzeby obrony państwa.

§ 5.
Minister Finansów, na wniosek Ministra - Kierownika Centralnego Urzędu Planowania, uzgodniony z organami, o których mowa w § 1 ust. 1, dokona zmian w budżecie państwa na 1993 r. do wysokości środków zaplanowanych na ten cel w rezerwie celowej.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA