REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 3 poz. 12
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 grudnia 1992 r.
w sprawie nadawania uprawnień rzeczoznawcy do spraw sanitarnohigienicznych oraz opiniowania dokumentacji projektowej.
Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 49, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1991 r. Nr 7, poz. 25 i z 1992 r. Nr 33, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) ma ukończone wyższe studia w zakresie inżynierii sanitarnej lub środowiska, a w uzasadnionych przypadkach - również w zakresie innych specjalności technicznych związanych z budownictwem,
2) ma co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową po ukończeniu wyższych studiów,
3) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną przy Głównym Inspektorze Sanitarnym.
2. Zasady i tryb działania komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. Główny Inspektor Sanitarny na wniosek komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, może zwolnić z obowiązku złożenia egzaminu osobę, która w toku dotychczasowej pracy zawodowej uzyskała odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie problematyki sanitarno-zdrowotnej.
§ 2.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1) uwierzytelniony odpis dyplomu stwierdzającego wykształcenie kandydata,
2) informację o przebiegu pracy zawodowej.
2. W uzasadnionych przypadkach Główny Inspektor Sanitarny może nadać uprawnienie rzeczoznawcy z określeniem terminu jego ważności.
3. Wzór uprawnień stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Rejestr wydanych uprawnień prowadzi Główny Inspektor Sanitarny.
2. Rzeczoznawca opiniuje w odpowiednich fazach dokumentację projektową kolejno w częściach: technologicznej, architektoniczno-budowlanej łącznie z planem realizacyjnym oraz instalacji sanitarnych.
1) lokalizacji inwestycji oraz wyznaczania i zagospodarowania stref ochronnych,
2) wpływu projektowanej inwestycji na środowisko,
3) rozwiązań zagadnień gospodarki wodnej i ściekowej, z wyjątkiem lokalnych urządzeń do gromadzenia ścieków, osadników gnilnych z drenażem, urządzeń do mechanicznego i chemicznego oczyszczania ścieków na terenach uzbrojonych oraz przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
4) obiektów, które będą wytwarzały promieniowanie jonizujące lub niejonizujące. w zakresie zabezpieczenia środowiska i ludzi przed wpływem tego promieniowania.
5) wysypisk, kompostowni, spalarni śmieci komunalnych oraz wysypisk odpadów przemysłowych, a także wylewisk nieczystości, w zakresie technologii i ich wpływu na środowisko.
6) dokumentacji projektowej wykonanej przez samego rzeczoznawcę.
7) typowych elementów, wyrobów i systemów budowlanych oraz obiektów budowlanych, zalecanych do powtarzania,
8) obiektów opiniowanych przez wyznaczone organy kolejowej służby zdrowia, Wojskową Inspekcję Sanitarną i Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
2. Dokumentację w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7, opiniuje państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na lokalizację inwestycji.
2. W razie gdy opinia, o której mowa w ust. 1, zawiera zastrzeżenia, rzeczoznawca zobowiązany jest do sprawdzenia, czy zastrzeżenia te są uwzględnione w zakresie spraw, których opiniowanie należy do jego uprawnień. W razie stwierdzenia. że zastrzeżenia te nie zostały uwzględnione, rzeczoznawca odmawia na piśmie wydania opinii.
3. Rzeczoznawca może odmówić zaopiniowania dokumentacji projektowej ze względu na wagę, specyfikę lub zawiłość sprawy. W takim przypadku dokumentacja podlega zaopiniowaniu przez organ, o którym mowa w § 5 ust. 2.
2. Wzór klauzuli oraz pieczęci imiennej określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Klauzulę, o której mowa w ust. 1, umieszcza się na odbitce rzutu podstawowego obiektu. Nie zamieszcza się klauzuli na kalkach i transparentach.
1) podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez udział w szkoleniach i naradach z zakresu zagadnień higienicznych i zdrowotnych,
2) współpracy z terenowymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
3) zgłoszenia się do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rzeczoznawcy w ustalonych terminach - celem umożliwienia przeprowadzenia kontroli działalności rzeczoznawcy,
4) zawiadomienia o zmianie swojego adresu zamieszkania państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na uprzedni adres zamieszkania rzeczoznawcy.
2. Organy. o których mowa w ust. 1, lub osoby przez nie upoważnione dokonują okresowej kontroli opinii wydawanych przez rzeczoznawców.
3. Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny prowadzi rejestr działających na terenie województwa rzeczoznawców, wraz z oceną ich pracy, którą przekazuje raz w roku Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu w terminie do dnia 15 lutego.
4. Lista rzeczoznawców działających na terenie województwa powinna być udostępniona jednostkom i osobom zainteresowanym uzyskaniem opinii.
2. Dokumentacja projektowa, zaopiniowana przez rzeczoznawcę z naruszeniem w rażący sposób wymagań higienicznych i zdrowotnych, podlega ponownemu zaopiniowaniu przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na lokalizację inwestycji.
3. Opinia rzeczoznawcy, o której mowa w ust. 2 lub wydana przez rzeczoznawcę z przekroczeniem posiadanych kompetencji, jest nieważna.
2. Rzeczoznawca, który zrezygnował z nadanych mu uprawnień, obowiązany jest przekazać klauzulę, pieczęć imienną, kopie wydanych opinii oraz rejestr opiniowanych dokumentacji państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania rzeczoznawcy.
2. Rzeczoznawca, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić z wnioskiem o rozszerzenie posiadanych uprawnień za pośrednictwem państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, właściwego ze względu na siedzibę jednostki projektowania, w której dotychczas rzeczoznawca posiada uprawnienie. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy § 2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: A. Wojtyła
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 17 grudnia 1992 r. (poz. 12)
Załącznik nr 1
ZASADY I TRYB DZIAŁANIA KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ PRZY GŁÓWNYM INSPEKTORZE SANITARNYM
§ 1. W skład Komisji Kwalifikacyjnej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym, zwanej dalej "Komisją", wchodzą: przewodniczący i jego zastępca, członkowie i sekretarz - powoływani imiennie przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
§ 2. 1. Komisja dokonuje oceny kwalifikacji kandydatów na rzeczoznawców do spraw sanitarnohigienicznych, zwanych dalej "kandydatami", działając w składzie:
1) przewodniczący Komisji tub jego zastępca,
2) pięciu członków wyznaczonych przez przewodniczącego Komisji lub jego zastępcę,
3) sekretarz Komisji.
2. Oceny kwalifikacji kandydata Komisja dokonuje na podstawie wyników egzaminu, chyba że zachodzą okoliczności, o których mowa w § 1 ust. 3 rozporządzenia.
§ 3. Do egzaminu mogą być dopuszczani kandydaci po spełnieniu wymagań określonych w § 1 rozporządzenia:
§ 4. 1. Termin egzaminu wyznacza przewodniczący Komisji lub jego zastępca.
2. Kandydat może ubiegać się o zmianę terminu egzaminu, jeżeli przemawiają za tym ważne przyczyny.
§ 5. 1. Egzamin składa się z 2 części: i egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego.
2. Skład Komisji na egzaminie pisemnym może być ograniczony do przewodniczącego lub jego zastępcy, sekretarza i 2 członków.
3. Kandydat może przystąpić do egzaminu ustnego po uzyskaniu pozytywnej oceny z pisemnego egzaminu.
4. W uzasadnionych przypadkach na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej Główny Inspektor Sanitarny może zwolnić już działającego rzeczoznawcę z egzaminu pisemnego i skierować tylko na egzamin ustny.
§ 6. 1. Egzamin pisemny obejmuje opracowanie opinii o dokumentacji projektowej w zakresie zachowania i przestrzegania wymagań higieniczno-zdrowotnych. Oceny pracy kandydata z egzaminu pisemnego Komisja w składzie określonym w § 2 ust. 1 dokonuje po zasięgnięciu opinii Komisji Sanitarnego Nadzoru Zapobiegawczego Rady Sanitarno-Epidemiologicznej.
2. Egzamin ustny obejmuje sprawdzenie znajomości wymagań higieniczno-zdrowotnych obowiązujących przy projektowaniu.
3. Czas trwania egzaminu pisemnego wynosi 5 godzin.
4. Z przebiegu egzaminu pisemnego i ustnego sporządza się protokoły. Protokoły podpisują przewodniczący i członkowie oraz sekretarz Komisji.
§ 7. Kandydat. który uzyskał ocenę negatywną z egzaminu, może być powtórnie dopuszczony do egzaminu nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy.
§ 8. 1. Członkowie Komisji otrzymują wynagrodzenie na zasadach ustalonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
2. Członkowi Komisji Sanitarnego Nadzoru Zapobiegawczego Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, opracowującemu opinię o pracy pisemnej kandydata, przysługuje wynagrodzenie przewidziane dla członków tej Komisji.
§ 9. Wydatki związane z nadaniem uprawnień ponosi kandydat na zasadach Ustalonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
§ 10; Szczegółowy tryb pracy Komisji określa regulamin, nadany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Załącznik nr 2
UPRAWNIENIE RZECZOZNAWCY DO SPRAW SANITARNOHIGIENICZNYCH
Załącznik nr 3
WZÓR KLAUZULI I PIECZĘCI IMIENNEJ
Załącznik nr 4
REJESTR OPINIOWANYCH DOKUMENTACJI PROJEKTOWYCH
Jednostka projektowania Adres | Lp. opinii | Tytuł dokumentacji oraz nazwa i adres inwestycji (obiektu, jeżeli inwestycja obejmuje szereg obiektów) | Numer dokumentacji lub umowy Nazwisko projektanta | Stadium i branża dokumentacji | Data wydania opinii | Treść opinii | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- Data ogłoszenia: 1993-01-14
- Data wejścia w życie: 1993-01-27
- Data obowiązywania: 1993-01-27
- Z mocą od: 1993-01-27
- Dokument traci ważność: 2002-12-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA