REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 97 poz. 481

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 16 grudnia 1992 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu przekształcenia Banku Gospodarki Żywnościowej w bank w formie spółki akcyjnej oraz zasad i zakresu wykorzystania majątku tego Banku do tworzenia banków regionalnych w formie spółek akcyjnych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 1161 ust. 8 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359) zarządza się, co następuje:

§ 1. 

Bank Gospodarki Żywnościowej, działający jako bank państwowo-spółdzielczy, przekształca się w bank w formie spółki akcyjnej pod firmą Bank Gospodarki Żywnościowej – Spółka Akcyjna, z siedzibą w Warszawie, zwany dalej w skrócie „BGŻ SA”.

§ 2.

 1. Przekształcenie obejmuje dokonanie całokształtu czynności niezbędnych do założenia spółki akcyjnej, a także związanych z tym czynności organizacyjno-obsługowych.

2. Przekształcenia dokonują podmioty posiadające udziały w Banku Gospodarki Żywnościowej: Skarb Państwa, w którego imieniu działa Minister Finansów lub upoważniona przez niego osoba, oraz banki spółdzielcze, w których imieniu mogą działać pełnomocnicy.

3. Czynności organizacyjno-obsługowe, związane z przekształceniem, wykonuje zarząd Banku Gospodarki Żywnościowej.

§ 3.

 1. Należycie umocowani przedstawiciele banków spółdzielczych posiadających udziały w Banku Gospodarki Żywnościowej, reprezentujący banki z terenu województwa, mogą ustanowić, stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego o przedstawicielstwie i statutów banków spółdzielczych, pełnomocnika tych banków. Pełnomocnik banków spółdzielczych otrzymuje pełnomocnictwo przedstawicieli reprezentowanych banków w formie aktu notarialnego.

2. Zwołania wojewódzkiego zebrania przedstawicieli w celu, o którym mowa w ust. 1, oraz zgromadzenia w celu, o którym mowa w § 2 ust. 2, dokona zarząd Banku Gospodarki Żywnościowej.

§ 4.

 1. Bilans zamknięcia państwowo-spółdzielczego Banku Gospodarki Żywnościowej, uwzględniający koszty związane z powstaniem spółki, staje się bilansem otwarcia spółki, przy czym suma funduszu udziałowego i funduszu zasobowego Banku Gospodarki Żywnościowej staje się funduszem własnym banku w formie spółki akcyjnej.

2. Pozostałe fundusze Banku Gospodarki Żywnościowej stają się funduszami BGŻ SA stosownie do postanowień jego statutu.

3. BGŻ SA przejmuje obowiązki w zakresie administrowania funduszami scentralizowanymi banków spółdzielczych, chyba że akcjonariusze rozstrzygną inaczej.

§ 5.

 Zarząd niezwłocznie zgłosi spółkę akcyjną do rejestru handlowego w celu zarejestrowania.

§ 6.

 Akcjonariusze BGŻ SA mogą przeznaczyć część lub całą nadwyżkę kapitału zapasowego ponad 1/3 części kapitału akcyjnego na tworzenie banków regionalnych w formie spółek akcyjnych przez banki spółdzielcze i BGŻ SA.

§ 7.

 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-12-22
  • Data wejścia w życie: 1992-12-22
  • Data obowiązywania: 1992-12-22
  • Z mocą od: 1992-12-22
  • Dokument traci ważność: 1998-03-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA