REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 125 poz. 555
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w Lasach Państwowych.
Na podstawie art. 59 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, zwana dalej „Dyrekcją Generalną”,
2) regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, zwane dalej „regionalnymi dyrekcjami”,
3) nadleśnictwa,
4) jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 32 ust. 4 ustawy, w formie zakładu pokrywającego z posiadanych środków i uzyskiwanych dochodów wydatki na działalność oraz zobowiązania, zwane dalej „zakładami”.
1) administracyjna w Dyrekcji Generalnej, regionalnych dyrekcjach i nadleśnictwach, z zastrzeżeniem ust. 3, zwana dalej „działalnością administracyjną”,
2) gospodarcza w zakresie gospodarki leśnej, prowadzona w nadleśnictwach, w której wyróżnia się działalność:
a) podstawową, obejmującą ochronę i zagospodarowanie lasu, utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych, pozyskiwanie – z wyjątkiem skupu – drewna, a także jego sprzedaż w stanie nie przerobionym, zwaną dalej „działalnością podstawową”,
b) uboczną, obejmującą gospodarowanie zwierzyną, pozyskiwanie – z wyjątkiem skupu – żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny, z zastrzeżeniem § 23, oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nie przerobionym, zwaną dalej „działalnością uboczną”; dochody z tej działalności nie mogą być niższe niż związane z nią wydatki,
3) dodatkowa, zarobkowa, prowadzona poza gospodarką leśną przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jeżeli wydatki związane z wytwarzaniem produktów lub świadczeniem usług w ramach tej działalności nie są wyższe od ich zakupu poza Lasami Państwowymi, zwana dalej „działalnością dodatkową”.
2. Zakłady, o których mowa w § 2 pkt 4, prowadzą działalność niezbędną do realizacji zadań Lasów Państwowych w zakresie gospodarki leśnej lub działalność poza gospodarką leśną.
3. Działalność administracyjna w nadleśnictwie dotyczy sprawowania bezpośredniego zarządu nad lasami, stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Działalność administracyjna Dyrekcji Generalnej i regionalnych dyrekcji obejmuje również urządzanie lasu.
4. Działalność dodatkowa w zakresie sprzedaży produktów i usług poza Lasy Państwowe jest obciążona wydatkami na działalność administracyjną, proporcjonalnie do kosztów bezpośrednich.
5. Dochody z działalności dodatkowej, o której mowa w ust. 4, nie mogą być niższe niż wydatki poniesione na jej prowadzenie.
2. Plan, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1) dochody i wydatki,
2) wysokość dotacji celowych, o których mowa w art. 54 ustawy.
2. Dyrektor Generalny w przypadku niedoboru środków finansowych decyduje o ograniczeniu wydatków na określone zadania w Lasach Państwowych.
2. Zasady wynagradzania pracowników Lasów Państwowych są ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość środków na wynagrodzenia Służby Leśnej określa Dyrektor Generalny.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności informacje dotyczące:
1) działalności administracyjnej i podstawowej oraz inwestycji,
2) realizacji dochodów i wydatków,
3) powiększania zasobów leśnych.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności:
1) stan zasobów,
2) dochody i wydatki,
3) wykonanie zadań w zakresie gospodarki leśnej, w tym między innymi:
a) zalesienia i odnowienia,
b) pielęgnowania i ochrony lasu,
c) wielkości pozyskania i sprzedaży drewna,
d) powiększania zasobów leśnych.
Rozdział 2
Zasoby
§ 10.
2. Wartość majątku, o którym mowa w ust. 1, ustala się, z zastrzeżeniem ust. 3, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
3. Ewidencja oraz ustalenie wartości lasów i gruntów są dokonywane według stanu określonego w planie urządzenia lasu.
1) nadwyżka dochodów nad wydatkami, o której mowa w § 20 ust. 2,
2) odpisy amortyzacyjne od wartości majątku trwałego,
3) kwoty zwiększające wartość majątku trwałego, będące skutkiem ustawowego przeszacowania tego majątku,
4) dotacje na inwestycje oraz wpłacone przez inne jednostki udziały w inwestycjach wspólnych,
5) wartość przekazywanych Lasom Państwowym nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa,
6) dodatnie różnice w wycenie gruntów i drzewostanów,
7) dochody z udziału w spółkach, o których mowa w art. 42 ustawy,
8) środki z innych źródeł.
2. Kapitał zasobów Lasów Państwowych zmniejszają:
1) straty bilansowe,
2) umorzenie majątku trwałego,
3) kwoty zmniejszające wartość majątku trwałego, będące skutkiem ustawowego przeszacowania tego majątku,
4) ujemne różnice w wycenie gruntów i drzewostanów,
5) wartość sprzedanych lasów lub gruntów zgodnie z art. 38 ustawy,
6) udziały w inwestycjach wspólnych.
1) Dyrektora Generalnego – w odniesieniu do zasobów regionalnych dyrekcji oraz zasobów bezpośrednio jemu podległych zakładów,
2) dyrektora regionalnej dyrekcji – w odniesieniu do zasobów nadleśnictw oraz bezpośrednio jemu podległych zakładów.
2. Kapitał zasobów poszczególnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych może ulegać również zmianie w przypadkach tworzenia i likwidacji, łączenia i dzielenia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, o których mowa w art. 32 ust. 3 i w art. 33 ust. 3 pkt 2 ustawy.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy osad leśnych i budynków mieszkalnych.
Rozdział 3
Dochody
§ 15.
1) wpływów ze sprzedaży produktów, w tym głównie drewna, oraz usług,
2) odsetek od lokat kapitałowych i za zwłokę,
3) dzierżaw,
4) innych źródeł.
2. Dochody regionalnych dyrekcji są przekazywane na rachunek Dyrekcji Generalnej.
3. Zakłady przekazują na rachunek Dyrekcji Generalnej, określoną corocznie przez Dyrektora Generalnego, część dochodów netto, które powstają po odjęciu od dochodów ze sprzedaży produktów i usług – wydatków poniesionych na ich uzyskanie oraz podatków.
4. Nadleśnictwo przekazuje na rachunek Dyrekcji Generalnej, określaną corocznie przez Dyrektora Generalnego, część dochodów netto z działalności dodatkowej, określonej w § 4 ust. 1 pkt 3, które powstają po odjęciu od dochodów ze sprzedaży poza Lasy Państwowe produktów i usług – wydatków poniesionych na ich uzyskanie oraz podatków.
5. Dochody, o których mowa w ust. 2–4, są przekazywane w terminie do końca miesiąca rozpoczynającego kwartał za kwartał poprzedni.
2. Dotacje celowe, nie wykorzystane w danym roku gospodarczym, podlegają zwrotowi do budżetu państwa w części, w jakiej zadanie nie zostało wykonane.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy zakładów.
Rozdział 4
Wydatki
§ 20.
1) podatek leśny,
2) wydatki na działalność, o której mowa w § 4 ust. 1 i 2, oraz na inwestycje, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Różnica między dochodami Lasów Państwowych i ich wydatkami, z wyłączeniem wydatków na inwestycje, stanowi nadwyżkę dochodów Lasów Państwowych.
3. Z nadwyżki dochodów Lasów Państwowych wydziela się fundusz stabilizacji Lasów Państwowych, w wysokości określonej corocznie przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, z przeznaczeniem na badania naukowe, ekspertyzy, udziały w spółkach, lokaty kapitałowe, dofinansowanie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń dla lasów w ramach długookresowego cyklu produkcji leśnej lub dekoniunktury na drewno oraz na pożyczki dla jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
1) inwestycje własne nadleśnictw,
2) inwestycje wspólne Lasów Państwowych. Wykaz tych inwestycji stanowi załącznik do planu finansowego Lasów Państwowych.
2. Podziału środków na inwestycje wymienione w ust. 1 dokonuje Dyrektor Generalny.
2. Nie wykorzystane w danym roku gospodarczym środki finansowe w nadleśnictwach w związku z niewykonaniem planowanych zadań w zakresie działalności administracyjnej, podstawowej i inwestycji – uwzględnia się przy rozliczeniu nadleśnictwa z Funduszem Leśnym na zasadach określonych w § 28.
1) z tytułu oszczędności przy wykonaniu zadań w zakresie działalności administracyjnej i podstawowej,
2) jako nadwyżka dochodów nad wydatkami z działalności ubocznej i dodatkowej,
pozostają do dyspozycji nadleśniczego.
Rozdział 5
Fundusz Leśny
§ 26.
2. Podstawę do ustalenia wskaźnika, o którym mowa w ust. 1, stanowią:
1) planowana wielkość dochodów i wydatków w Lasach Państwowych,
2) wielkość niedoboru środków finansowych w nadleśnictwach, posiadających niekorzystne warunki przyrodnicze i ekonomiczne gospodarki leśnej, na planowaną działalność administracyjną i podstawową, a także na podatek leśny,
3) wielkość nadwyżek dochodów nad wydatkami w nadleśnictwach o korzystnych warunkach przyrodniczych i ekonomicznych prowadzenia gospodarki leśnej – z działalności podstawowej.
1) dochody z podaniem tytułów,
2) zadania dotyczące działalności:
a) administracyjnej,
b) podstawowej, wynikającej z planu urządzenia lasu, z zastrzeżeniem ust. 2, oraz z bieżącej sytuacji gospodarczej i stanu lasów w nadleśnictwie,
3) wydatki na podatek leśny.
2. Zakres zadań wynikający z planu urządzenia lasu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), określa na dany rok nadleśniczy. Zakres ten powinien obejmować zadania zapewniające równomierną realizację planu urządzenia lasu.
2. Przekazywanie przez nadleśnictwo środków finansowych, o których mowa w ust. 1, będzie następować w pierwszej kolejności, po uregulowaniu jego zobowiązań na rzecz budżetu państwa i budżetów gmin.
2. Dopłaty, o których mowa w ust. 1, będą przekazywane do nadleśnictw w ciągu 15 dni po terminie, o którym mowa w § 29 ust. 1, w wysokości 1/12 ustalonej wysokości dopłaty w roku gospodarczym.
2. Rezerwą środków, o których mowa w ust. 1, dysponują dyrektorzy regionalnych dyrekcji.
Rozdział 6
Kredyty
§ 34.
2. Za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji nadleśnictwo lub zakład może zaciągać kredyty bankowe wyższe niż 20% wartości dochodów roku poprzedniego.
3. Dyrekcja Generalna oraz regionalne dyrekcje mogą zaciągać kredyty bankowe, o których mowa w ust. 1, wyłącznie na wspólne inwestycje Lasów Państwowych, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 2.
Rozdział 7
Przepisy końcowe
§ 35.
2. Rozliczenie wzajemnych zobowiązań, o których mowa w ust. 1, powinno zostać zakończone w terminie do dnia 31 marca 1992 r.
2. Należności i zobowiązania, o których mowa w ust. 1, są wykazywane w sprawozdaniu finansowo-gospodarczym i planie finansowym Lasów Państwowych.
Prezes Rady Ministrów: w z. L. Balcerowicz
|
* Ostatni numer w 1991 r.
- Data ogłoszenia: 1991-12-31
- Data wejścia w życie: 1992-01-01
- Data obowiązywania: 1992-01-01
- Z mocą od: 1992-01-01
- Dokument traci ważność: 1995-01-01
REKLAMA