REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 115 poz. 497

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 2 grudnia 1991 r.

w sprawie utworzenia, zmiany granic i ustalenia siedzib niektórych gmin w województwach: warszawskim, białostockim, bielskim, częstochowskim, katowickim, kieleckim, leszczyńskim, lubelskim, łomżyńskim, nowosądeckim, olsztyńskim, opolskim, ostrołęckim, pilskim, piotrkowskim, poznańskim, skierniewickim, suwalskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, toruńskim, włocławskim, zamojskim i zielonogórskim oraz nadania niektórym gminom statusu miasta.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518 oraz z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 W województwie warszawskim zmienia się granice dzielnicy-gminy Praga-Południe przez przyłączenie obszaru wsi Aleksandrów o powierzchni 971,41 ha z gminy Wiązowna.

§ 2.

 W województwie białostockim:

1) tworzy się gminę Rudka z siedzibą władz w Rudce; w skład gminy Rudka wchodzą obszary wsi: Karp, Koce Borowe, Mień, Niemyje-Jarnąty, Niemyje-Skłody, Niemyje Stare, Niemyje-Ząbki, Nowe Niemyje i Rudka z gminy Brańsk,

2) zmienia się granice gminy Jasionówka przez przyłączenie obszaru wsi Krzywa o powierzchni 525,42 ha z gminy Jaświły.

§ 3.

 W województwie bielskim tworzy się gminę Polanka Wielka z siedzibą władz w Polance Wielkiej; w skład gminy Polanka Wielka wchodzi obszar wsi Polanka Wielka z gminy Osiek.

§ 4.

 W województwie częstochowskim tworzy się gminę Starcza z siedzibą władz w Starczy; w skład gminy Starcza wchodzą obszary wsi: Klepaczka, Łysieć, Rudnik Mały, Starcza i Własna z gminy Kamienica Polska.

§ 5.

 W województwie katowickim:

1) tworzy się gminy:

a) Goczałkowice-Zdrój z siedzibą władz w Goczałkowicach-Zdroju; w skład gminy Goczałkowice-Zdrój wchodzi część obszaru miasta Pszczyny o powierzchni 4864,00 ha,

b) Rydułtowy z siedzibą władz w Rydułtowych; w skład gminy Rydułtowy wchodzi część obszaru miasta Wodzisławia Śląskiego o powierzchni 1500,00 ha,

c) Wojkowice z siedzibą władz w Wojkowicach; w skład gminy Wojkowice wchodzi część obszaru miasta Będzina o powierzchni 1277, 23 ha;

2) zmienia się granice:

a) miasta Tarnowskie Góry przez przyłączenie obszaru części wsi Nakło o powierzchni 46,63 ha z gminy Świerklaniec,

b) gminy Tąpkowice przez przyłączenie obszaru części wsi Sączów o powierzchni 24,73 ha z gminy Bobrowniki;

3) nadaje się status miasta:

a) gminie Rydułtowy,

b) gminie Wojkowice.

§ 6.

 W województwie kieleckim:

1) tworzy się gminy:

a) Słupia (Konecka) z siedzibą władz w Słupi; w skład gminy Słupia wchodzą obszary wsi: Bania, Biały Ług, Budzisław, Czerwona Wola "A", Czerwona Wola "B", Hucisko, Mnin, Olszówka Pilczycka, Piaski, Pijanów, Pilczyca, Radwanów-Kolonia, Ruda Pilczycka, Rytlów, Skąpe, Słupia, Wólka i Zaostrów z gminy Łopuszno,

b) Smyków z siedzibą władz w Smykowie; w skład gminy Smyków wchodzą obszary wsi: Adamów, Cisownik, Kawęczyn, Królewiec, Królewiec Poprzeczny, Matyniów, Miedzierza, Piaski, Pokoracz, Przyłogi, Smyków, Stanowiska, Strażnica, Świnków, Trawniki, Wólka Smolana i Zastawie z gminy Mniów;

2) zmienia się granice miasta Miechowa przez przyłączenie obszaru części wsi Komorów o powierzchni 57,17 ha z gminy Miechów.

§ 7.

 W województwie leszczyńskim zmienia się granice gminy Śmigiel przez przyłączenie obszaru części wsi Biskupice Dłużyńskie o powierzchni 1,25 ha z gminy Przemęt.

§ 8.

 W województwie lubelskim zmienia się granice gminy Łęczna przez przyłączenie obszaru części wsi Ludwików o powierzchni 41,00 ha z gminy Spiczyn.

§ 9.

 W województwie łomżyńskim tworzy się:

1) z dotychczasowej gminy Kolno dwie odrębne gminy:

a) gminę Kolno na obszarze miasta Kolno,

b) gminę Kolno z siedzibą władz w mieście Kolnie; w skład gminy Kolno wchodzą obszary wsi: Bialiki, Borkowo, Brzozowo, Brzózki, Czernice, Czerwone, Danowo, Filipki Duże, Filipki Małe, Giętki, Glinki, Górskie, Górszczyzna, Gromadzyn-Wykno, Janowo, Kiełcze-Kopki, Kolimagi, Kossaki, Kowalewo, Koziki-Olszyny, Kozioł, Kumelsk, Lachowo, Łosewo, Niksowizna, Obiedzino, Okurowo, Pachuczyn, Rupin, Rydzewo-Świątki, Stare Kiełcze, Stary Gromadzyn, Truszki-Kucze, Truszki-Patery, Truszki-Zalesie, Tyszki-Łabno, Tyszki-Wądołowo, Waszki, Wincenta, Wszebory, Wykowo, Wścieklice, Zabiele, Zaskrodzie i Żebry;

2) gminę Szulborze Wielkie z siedzibą władz w Szulborzu Wielkim; w skład gminy Szulborze Wielkie wchodzą obszary wsi: Godlewo-Gorzejewo, Gostkowo i Mianowo z gminy Andrzejewo, Brulino Lipskie z gminy Nur oraz Godlewo-Gudosze, Grędzice, Helenowo, Janczewo-Sukmanki, Janczewo Wielkie, Leśniewo, Słup, Słup-Kolonia, Smolewo-Parcele, Smolewo-Wieś, Szulborze-Koty, Szulborze Wielkie, Świerże-Leśniewek, Uścianek-Dębianka i Zakrzewo-Zalesie z gminy Zaręby Kościelne.

§ 10.

 W województwie nowosądeckim:

1) tworzy się gminę Bystra-Sidzina z siedzibą władz w Bystrej; w skład gminy Bystra-Sidzina wchodzą obszary wsi Bystra i Sidzina z gminy Jordanów,

2) zmienia się granice gminy Bukowina Tatrzańska przez przyłączenie części obszaru wsi Brzegi o powierzchni 4358,70 ha z gminy Tatrzańskiej.

§ 11.

 W województwie olsztyńskim zmienia się granice miasta Górowo Iławeckie przez przyłączenie obszaru części wsi Sołtysowizna o powierzchni 37,68 ha z gminy Górowo Iławeckie.

§ 12.

 W województwie opolskim tworzy się gminę Tułowice z siedzibą władz w Tułowicach; w skład gminy Tułowice wchodzą obszary wsi: Goszczowice z gminy Łambinowice oraz Ligota Tułowicka, Skarbiszowice, Szydłów i Tułowice z gminy Niemodlin.

§ 13.

 W województwie ostrołęckim tworzy się gminę Młynarze z siedzibę władz w Młynarzach; w skład gminy Młynarze wchodzą obszary wsi: Długołęka-Koski, Długołęka Wielka, Gierwaty, Głażewo-Cholewy, Głażewo-Święszki, Kołaki, Młynarze, Modzele, Ochenki, Ogony, Rupin, Sadykierz, Sieluń, Strzemieczne-Hieronimy, Strzemieczne-Wiosny i Załęże-Ponikiewka z gminy Różan.

§ 14.

 W województwie pilskim:

1) tworzy się gminę Miasteczko Krajeńskie z siedzibą władz w Miasteczku Krajeńskim; w skład gminy Miasteczko Krajeńskie wchodzą obszary wsi: Arentowo, Brzostowo, Grabionna, Grabówno, Miasteczko-Huby, Miasteczko Krajeńskie, Okaliniec i Wolsko Górne z gminy Białośliwie,

2) zmienia się granice miasta Piła przez przyłączenie obszaru części wsi Ługi Ujskie o powierzchni 67,05 ha, obszaru wsi Motylewo o powierzchni 1348,86 ha z gminy Ujście oraz obszaru części wsi Stobno o powierzchni 30,84 ha z gminy Trzcianka.

§ 15.

 W województwie piotrkowskim tworzy się gminę Budziszewice z siedzibą władz w Budziszewicach; w skład gminy Budziszewice wchodzą obszary wsi: Adamów, Agnopol, Antolin, Budziszewice, Helenów, Mierzno, Nepomucenów, Nowe Mierzno, Nowy Józefów, Nowy Rękawiec, Rękawiec, Stary Rękawiec, Teodorów, Walentynów, Węgrzynowice, Węgrzynowice-Modrzewie i Zalesie z gminy Żelechlinek.

§ 16.

 W województwie poznańskim zmienia się granice miasta Pobiedziska przez przyłączenie obszaru części wsi Główna o powierzchni 57,01 ha, obszaru części wsi Polska Wieś o powierzchni 85,14 ha oraz obszaru części wsi Wójtostwo o powierzchni 58,24 ha z gminy Pobiedziska.

§ 17.

 W województwie skierniewickim zmienia się granice gminy Bolimów przez przyłączenie obszaru wsi Łasieczniki o powierzchni 322,34 ha z gminy Nieborów.

§ 18.

 W województwie suwalskim zmienia się granice gminy Raczki przez przyłączenie obszaru wsi Lipówka o powierzchni 446,65 ha z gminy Wieliczki.

§ 19.

 W województwie szczecińskim zmienia się granice miasta Kamień Pomorski przez przyłączenie obszaru części wsi Żółcino o powierzchni 28,92 ha oraz wód z Zalewu Kamieńskiego i Zalewu Karpin o powierzchni 204,37 ha z gminy Kamień Pomorski.

§ 20.

 W województwie tarnobrzeskim zmienia się granice:

1) miasta Nowa Dęba przez przyłączenie obszaru wsi Poręby Dębskie o powierzchni 299,00 ha z gminy Nowa Dęba,

2) miasta Sandomierz przez przyłączenie obszaru wsi Kamień Plebański o powierzchni 140,47 ha oraz obszaru wsi Mokoszyn o powierzchni 291,36 ha z gminy Dwikozy.

3) miasta Tarnobrzeg przez przyłączenie obszaru wsi Nagnajów o powierzchni 324,25 ha z gminy Baranów Sandomierski,

4) gminy Ulanów przez przyłączenie obszaru osiedla Kępa Rudnicka o powierzchni 70,26 ha z miasta Rudnik.

§ 21.

 W województwie toruńskim zmienia się granice:

1) gminy Grudziądz przez przyłączenie obszaru wsi Dusocin o powierzchni 645,54 ha z gminy Rogoźno,

2) miasta Nowe Miasto Lubawskie przez przyłączenie z obszaru wsi Kurzętnik osiedla Marianowo o powierzchni 28,16 ha z gminy Kurzętnik.

§ 22.

 W województwie włocławskim zmienia się granice miasta Rypin przez przyłączenie obszaru części wsi Starorypin Prywatny o powierzchni 19,24 ha oraz obszaru części wsi Rusinowo o powierzchni 6,32 ha z gminy Rypin.

§ 23.

 W województwie zamojskim:

1) tworzy się gminy:

a) Aleksandrów z siedzibą władz w Aleksandrowie; w skład gminy Aleksandrów wchodzą wsie: Aleksandrów i Margole z gminy Józefów,

b) Bełżec z siedzibą władz w Bełżcu; w skład gminy Bełżec wchodzą wsie: Szalenik-Kolonia i Święcie-Kolonia z gminy Lubycza Królewska oraz wsie Bełżec i Chyże z gminy Tomaszów Lubelski;

2) zmienia się granice gminy Telatyn przez przyłączenie obszaru części wsi Liski o powierzchni 68,34 ha z gminy Dołhobyczów.

§ 24.

 W województwie zielonogórskim zmienia się granice gminy Zbąszyń przez przyłączenie obszaru wsi Nowa Wieś o powierzchni 588,08 ha z gminy Zbąszynek.

§ 25.

 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.

Prezes Rady Ministrów: J. K. Bielecki

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA