REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 38 poz. 165
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1991 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku.
Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 2 i art. 12 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1989 r. Nr 3, poz. 12 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1991 r. Nr 9, poz. 30 i Nr 35, poz. 155) oraz art. 9 pkt 4 i art. 38 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego dla niektórych wyrobów sprzedawanych na eksport, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Ustala się wykaz wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym bez względu na ich przeznaczenie i odbiorcę (z wyłączeniem wyrobów (wyrobu) przeznaczonych na eksport i wyrobów kooperacyjnych), stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4. Ustala się wykaz zwolnionych od podatku obrotowego wyrobów dla dzieci, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 2.
1) sprzedaż dokonywaną:
a) w ramach transakcji wymiennych,
b) za granicę za pośrednictwem innych jednostek,
c) generalnym dostawcom kompletnych obiektów przeznaczonych na eksport,
2) działalność handlową w eksporcie,
3) działalność usługową w zakresie pośrednictwa handlowego w eksporcie.
2. W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) oraz pkt 3 przeznaczenie wyrobu lub usługi na eksport ustala się na podstawie zawartej umowy tub oświadczenia złożonego przez nabywcę lub jednostkę pośredniczącą.
3. Zwolnienia od podatku obrotowego nie stosuje się w przypadku sprzedaży na eksport wyrobów określonych w załączniku nr 2.
4. Podatek obrotowy określony w załączniku nr 2 uiszczają:
1) producenci - w wypadku sprzedaży wyrobów bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2) jednostki handlowe, które sprzedają wyroby nabyte bezpośrednio od producenta - w pozostałych wypadkach.
5. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rynek krajowy wyrobów nabytych uprzednio po cenach bez podatku obrotowego z przeznaczeniem na eksport obowiązani są do uiszczenia podatku obrotowego według stawek określonych dla tych wyrobów w załączniku nr 1.
6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy sprzedający wyroby na eksport nie posiada potwierdzenia wywozu tych wyrobów za granicę, wystawionego przez graniczny urząd celny.
§ 3.
§ 4.
1) wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj, ilość, cenę jednostkową oraz ogólną wartość dodanych materiałów, części zamiennych, podzespołów i innych wyrobów, bez doliczania do niej narzutów,
2) ma dowody zakupu dodanych materiałów, części zamiennych, podzespołów i innych wyrobów, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
2. W wypadku świadczenia usług osobom fizycznym, opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlegają surowce i wyroby zakupione po cenie bez podatku obrotowego i zużywane przy świadczeniu tych usług. W tym wypadku podstawę opodatkowania stanowi cena surowców i wyrobów wykazana w rachunku (fakturze).
§ 5.
1) wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj i wielkość tych wydatków,
2) ma rachunki stwierdzające poniesione wydatki, odpowiadające wymaganiom określonym w odrębnych przepisach.
2. Roczna suma należności stanowiących zwrot wydatków wykazanych w rachunkach za wykonaną usługę nie może być wyższa od sumy wydatków faktycznie poniesionych.
§ 6.
§ 7.
2. Przy prowadzeniu gry zwanej ruletą, gry w karty, w których uczestnicy gry grają przeciwko prowadzącemu grę, i gry w automatach z obrotu wymienionego w ust. 1 wyłącza się sumę wygranych wypłaconych uczestnikom gier.
§ 8.
1) na dzień likwidacji został sporządzony spis towarów w dwóch egzemplarzach, z których jeden został złożony przez podatnika urzędowi skarbowemu w terminie tygodniowym po dokonaniu spisu,
2) podatnik wystawia, z zachowaniem kopii, kolejno numerowane rachunki za sprzedane towary, z zaznaczeniem pozycji spisu, której sprzedaż dotyczy; przy sprzedaży towarów bezpośrednio konsumentowi nie jest konieczne podawanie w rachunku nazwiska, imienia i adresu nabywcy towaru,
3) sprzedaż towarów nie trwa dłużej niż trzy miesiące, licząc od dnia likwidacji działalności.
2. Urząd skarbowy, na wniosek podatnika, może przedłużyć w uzasadnionych wypadkach termin określony w ust. 1 pkt 3.
§ 9.
2. Za wyroby zaopatrzeniowe i inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, uważa się surowce, materiały, półwyroby, opakowania i wyroby gotowe sprzedawane:
1) podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą na ich cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, ochrony środowiska, remontowe lub usługowe,
2) zakładom i jednostkom budżetowym oraz ich gospodarstwom pomocniczym, a także szkołom wyższym i jednostkom badawczo-rozwojowym - do użytku wewnętrznego.
3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się także przy sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych jednostkom handlowym do ich użytku wewnętrznego oraz z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży na cele określone w ust. 2, przy zachowaniu warunków wymienionych w ust. 4-7.
4. Zwolnień określonych w ust. 1 i 3 nie stosuje się przy sprzedaży wyrobów wymienionych w załączniku nr 3.
5. Ograniczenie zwolnienia, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy wyrobów kooperacyjnych. Za wyroby kooperacyjne uważa się wyroby przeznaczone do dalszego przerobu lub bezpośredniego zużycia produkcyjnego, jeżeli w procesie produkcji stają się częścią składową wyrobu finalnego lub stanowią jego wyposażenie.
6. Zwolnienie od podatku obrotowego wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, określonych w ust. 1 i 3, następuje pod warunkiem, że:
1) nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, iż nabywany wyrób jest przeznaczony na cele określone w ust. 2, a ponadto
2) nabywca nie będący jednostką gospodarki uspołecznionej okaże sprzedawcy oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu stwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej, np. koncesji, umowy agencyjnej (umowy na warunkach zlecenia) zawartej z jednostką gospodarki uspołecznionej, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru handlowego lub potwierdzenia zgłoszenia obowiązku podatkowego, sprzedawca zaś na oświadczeniu stwierdzi, że nabywca okazał właściwy dokument, oraz wpisze rodzaj, numer, datę i nazwę organu, który dokument ten sporządził.
7. Nabywca wyrobów zaopatrzeniowych lub inwestycyjnych, który dokonał ich sprzedaży (odprzedaży) lub zużycia na cele inne niż wymienione w ust. 2, uiszcza podatek obrotowy według stawek określonych dla tych wyrobów w załączniku nr 1.
§ 10.
2. Zwalnia się od podatku obrotowego obroty ze sprzedaży gazy (SWW 1917-58} oraz tkanin zaliczonych w Systematycznym wykazie wyrobów (SWW) do tkanin technicznych, pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 9 ust. 6.
3. Podatnicy wytwarzający z produkowanych we własnym zakresie lub nabytych po cenach bez podatku obrotowego albo z podatkiem obrotowym niższym od określonego w załączniku nr 1: tkanin, dzianin, włóknin, przędzin, skór odzieżowych i futrzanych {lub odpadków tych skór) uiszczają podatek obrotowy w wypadku:
1) sprzedaży wyrobów przemysłu odzieżowego, odzieży ze sztucznej skóry i odzieży futrzanej oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1, a także wyrobów odpasowanych - w wysokości 20% ceny sprzedaży (z zastrzeżeniem pkt 2),
2) sprzedaży odzieży futrzanej i innych wyrobów futrzarskich (SWW 2233, 2234 i 2239), wyprodukowanych ze skór wymienionych w poz. 45 załącznika nr 1 - w wysokości 35% ceny sprzedaży.
4. Jeżeli wyroby odzieżowe lub wymienione w poz. 48 załącznika nr 1 zostały wytworzone z różnych rodzajów skór wyprodukowanych we własnym zakresie lub nabytych po cenach bez podatku obrotowego albo z podatkiem niższym od określonego w załączniku nr 1, przy sprzedaży tych wyrobów stosuje się stawkę podatku obrotowego właściwą dla skór, których udział wartościowy w produkcji tych wyrobów jest najwyższy.
§ 11.
2. W wypadku przeznaczenia skór odzieżowych (pochodzących z własnej produkcji lub zakupionych po cenach bez podatku obrotowego) na inne cele niż wytworzenie odzieży skórzanej, właściciel tych skór obowiązany jest uiścić należny podatek obrotowy od sprzedanych skór lub wytworzonych z tych skór wyrobów - w wysokości określonej w poz. 44 załącznika nr 1.
3. Przy sprzedaży wyrobów wytworzonych z odpadów skór odzieżowych uiszcza się podatek obrotowy według stawek obowiązujących dla tych wyrobów.
§ 12.
1) producenci - w wypadku sprzedaży bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2) jednostki handlowe - w pozostałych wypadkach.
§ 13.
2. Stawka podatku obrotowego dla następujących wyrobów: meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców, wyroby bednarskie, sprzęt gospodarstwa domowego drewniany, galanteria z drewna oraz wyroby odpasowane i chodniki (SWW 2882-41 do -44, 2882-55) wynosi 10% obrotu.
3. Zwalnia się od podatku obrotowego następujące wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego wytwarzane przez podatników wymienionych w ust. 1:
1) wyroby brązownicze i kowalstwa (SWW 2882-14, -15),
2) wyroby z gliny, kamionki i fajansu oraz porcelanę ręcznie malowaną (SWW 2882-21 do -24),
3) wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny, wikliny i łuby (SWW 2882-45),
4) dywany i chodniki ze ścinków bawełnianych, milanezowych i innych (SWW 2882-5517),
5) wyroby koronkowe ręczne - szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, drutowe, igliczkowe (SWW 2882-561),
6) taśmy tkane - krajki regionalne {SWW 2882-571),
7) obrazy: malowane na szkle, z suszonych kwiatów, haftowane na materiale i inne (SWW 2882-9311 do -9317),
8) rzeźby w glinie i w drewnie (SWW 2882-9331, -9332),
9) wyroby plastyki zdobniczo-obrzędowej, lalki, wycinanki, kwiaty z tkanin, ze skóry, suszki oraz wyroby dekoracyjno-użytkowe z rogu, kości, bursztynu, soli, węgla, marmuru i pozostałych surowców, bez biżuterii (SWW 2882-991 do -995).
§ 14.
1) z wykonywania przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, przez członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz przez pracowników rolnych - osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym - działalności gospodarczej w zakresie:
a) wytwórczości ludowej i artystycznej,
b) działalności wytwórczej i usługowej, w tym wulkanizatorstwa, z wyjątkiem działalności wymienionej w ust. 3, jeżeli łączny obrót osiągany z tej działalności nie przekracza 20.000.000 zł w roku podatkowym;
nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie, zgodnie z odrębnymi przepisami, do dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym wyższego obrotu, nie przekraczającego jednak na każdą z tych osób po 5.000.000 zł,
2) ze sprzedaży materiałów i surowców w cenie nie wyższej od ceny zakupu powiększonej o koszty zakupu; zwolnienie to ma zastosowanie także przy opodatkowaniu wartości remanentu towarów w razie likwidacji przedsiębiorstwa; zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży materiałów i surowców na inne cele niż określone w § 9 ust. 2,
3) ze sprzedaży darów otrzymanych przez fundacje, jeżeli środki uzyskane z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na cele statutowe,
4) ze sprzedaży wyrobów regenerowanych przez sprzedającego,
5) ze sprzedaży skór surowych zwierząt futerkowych przez hodowców tych zwierząt,
6) ze sprzedaży odpadów określonych w Systematycznym wykazie wyrobów jako "odpady" lub "odpadki" oraz ze sprzedaży złomów metali, żużli metalurgicznych, stłuczki szklanej i porcelanowej, makulatury i innych surowców wtórnych, z wyłączeniem odpadów metali szlachetnych (w tym także odpadów srebra i związków srebra), które podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w poz. 4 załącznika nr 1, oraz odpadków i skrawków skór odzieżowych i futrzanych opodatkowanych bez względu na przeznaczenie i odbiorcę według stawki 20% obrotu.
2. Wytwórczością ludową i artystyczną, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), jest działalność polegająca na osobistym wytwarzaniu w sposób rękodzielniczy przedmiotów o charakterze regionalnym, pamiątkarskim i artystycznym.
3. Zwolnień, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), nie stosuje się w razie wykonywania działalności w zakresie: tartacznictwa, wytwarzania płyt, sklejek, oklein i obłogów, wytwarzania bindry, wyprawy skór futerkowych, kożuszkarstwa, kuśnierstwa, wytwarzania cukierków, wyrobów czekoladowych i wyrobów chemicznych oraz prowadzenia rozlewni piwa.
§ 15.
§ 16.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wyrobów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półwyrobów sprowadzanych lub nadesłanych z zagranicy.
3. Jeżeli sprzedaż wyrobów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półwyrobów, o których mowa w ust. 1 i 2, jest wolna od podatku obrotowego, podatnik może potrącić uiszczony podatek obrotowy zawarty w ich cenach lub pobrany przez urząd celny z podatku obrotowego należnego z innych tytułów. Jeżeli kwota podatku obrotowego podlegającego potrąceniu jest wyższa niż kwota należnego podatku obrotowego z innych tytułów, właściwy urząd skarbowy zwraca różnicę z dochodów budżetu państwa z tytułu podatku obrotowego w terminie dziesięciu dni od dnia złożenia przez podatnika odpowiedniego rozliczenia.
4. Warunkiem zastosowania zwolnienia określonego w ust. 1 i 2 jest posiadanie dowodu stwierdzającego nabycie wyrobów (surowców, materiałów i półwyrobów) oraz wysokość zapłaconego podatku obrotowego, a także prowadzenie przez podatnika kontroli ilościowo-wartościowej przychodu i rozchodu tych wyrobów.
5. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy sprzedaży wyrobów przemysłu odzieżowego (SWW 21), odzieży ze sztucznej skóry i futrzanej (SWW 2232 i 2233) oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1.
6. Nie podlega potrąceniu podatek obrotowy zawarty w cenach skór futrzanych, określonych w poz. 45 załącznika nr 1, skór odzieżowych (z wyjątkiem skór odzieżowych zużytych do produkcji odzieży skórzanej - SWW 2231) oraz spirytusu, paliw silnikowych benzynowych i oleju napędowego.
§ 17.
§ 18.
1) ukończyły - kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat; w stosunku do osób objętych ustawą z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75) wiek obniża się odpowiednio do 55 lat i 60 lat, lub
2) zostały zaliczone do I lub II grupy inwalidów, lub
3) nabyły uprawnienia do emerytury na podstawie odrębnych przepisów w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach.
2. Zwolnienie stosuje się, jeżeli osoby określone w ust. 1:
1) nie zatrudniają w związku z wykonywaną działalnością ani pracownika, ani pełnoletniego członka rodziny poza małżonkiem, jak również nie korzystają z usług innych osób nie zatrudnionych w zakładzie, a jeżeli chodzi o osoby wykonujące działalność w zakresie usług gastronomiczych, działalność tę prowadzą bez sprzedaży napojów alkoholowych, zatrudniają poza małżonkiem nie więcej niż jednego pracownika lub jednego pełnoletniego członka rodziny,
2) osiągają w roku podatkowym obrót z tytułu prowadzenia działalności wytwórczej i usługowej, z wyjątkiem usług gastronomiczych, nie przekraczający 38.000.000 zł, a z tytułu wykonywania działalności w zakresie usług gastronomicznych sezonowo - 36.000.000 zł, w okresie zaś całego roku 75.000,000 zł,
3) nie wykonują same, poza działalnością wymienioną w ust. 1, ani ich małżonkowie działalności podlegającej podatkowi obrotowemu.
3. Nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie, zgodnie z odrębnymi przepisami, dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym obrotu przekraczającego kwoty określone w ust. 2 pkt 2, nie więcej jednak niż po 7.500.000 zł rocznie na każdą z tych osób,
4. W celu uzyskania zwolnienia od podatku obrotowego należy złożyć wniosek o zwolnienie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego - przed rozpoczęciem jej wykonywania.
5. Zwolnienie stosuje się poczynając od roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik osiągnął wiek określony w ust. 1 albo został zaliczony do I lub II grupy inwalidów.
6. Osoby zwolnione od podatku obrotowego nie podlegają obowiązkowi zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z wyjątkiem osób, które zgodnie z ust. 8 zostaną opodatkowane za cały rok.
7. W razie powstania okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatku obrotowego, osoba uprawniona jest obowiązana zawiadomić urząd skarbowy o powstaniu tych okoliczności. Zawiadomienie należy złożyć na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia utraty prawa do zwolnienia.
8. Osoba, która zawiadomi urząd skarbowy w terminie określonym w ust. 7 o powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatku, zostanie opodatkowana od miesiąca następującego po utracie tego prawa, z wyjątkiem wypadku przekroczenia granicy obrotu określonej w ust. 2 pkt 2 lub w ust. 3; w tym wypadku zostanie ona opodatkowana za cały rok podatkowy. Osoba ta również, poczynając od miesiąca następującego po utracie prawa do zwolnienia od podatku obrotowego, jest obowiązana zaprowadzić księgę przychodów i rozchodów zgodnie z przepisami w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
9. Osoba, która wprowadzi urząd skarbowy w błąd co do warunków, od których uzależnione jest prawo do zwolnienia od podatku obrotowego, lub która utraci to prawo i nie dopełni obowiązków przewidzianych w ust, 7, podlega opodatkowaniu za cały rok podatkowy.
10. W razie nieuwzględnienia wniosku o zwolnienie od podatku obrotowego, przysługuje podatnikowi prawo zgłoszenia, w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia ostatecznej decyzji, wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej.
§ 19.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących działalność zwolnioną od podatku obrotowego na podstawie § 14 ust, 1 pkt 1-5, § 15 i 18 oraz art. 3 ust. 1 ustawy.
§ 20.
2. Deklarację w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego składa się w jednym egzemplarzu.
§ 21.
2. Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie obowiązku podatkowego przez wydanie pokwitowania uiszczenia opłaty związanej z tym zgłoszeniem, zwanego dalej "pokwitowaniem", według ustalonego wzoru.
3. Pokwitowanie powinno stale znajdować się w miejscu wykonywania działalności. Podatnicy wykonujący działalność bez utrzymywania zorganizowanego zakładu powinni posiadać przy sobie pokwitowanie podczas wykonywania świadczeń.
§ 22.
2. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lipca roku podatkowego, uiszcza się tylko połowę opłaty związanej ze zgłoszeniem tego obowiązku. Połowę opłaty uiszcza się również, w razie gdy działalność z uwagi na jej charakter jest wykonywana sezonowo przez okres krótszy niż 6 miesięcy w ciągu roku podatkowego. W takim wypadku ważność pokwitowania wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, najpóźniej z końcem roku podatkowego. Jeżeli w tym samym roku podatkowym działalność wykonywana jest w dalszym ciągu po upływie okresu sześciomiesięcznego, na podatniku ciąży obowiązek dopłacenia różnicy pomiędzy opłatą całoroczną a półroczną w ciągu tygodnia od upływu okresu sześciomiesięcznego.
§ 23.
§ 24.
2. W wypadkach określonych w ust. 1, jeżeli podatnik podejmuje działalność w różnych lokalach lub pomieszczeniach albo uruchamia odrębny skład w ciągu roku podatkowego po zgłoszeniu obowiązku podatkowego, powinien on przed podjęciem takiej działalności albo przed uruchomieniem składu zawiadomić o tym urząd skarbowy.
3. W lokalach, pomieszczeniach i składach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny znajdować się odpisy pokwitowania, poświadczone przez urząd skarbowy.
§ 25.
2. Zmiana miejsca (siedziby) wykonywania działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym w terminie siedmiu dni urzędu właściwego miejscowo dla nowej siedziby wykonywania działalności. Urzędowi skarbowemu właściwemu dla nowej siedziby równocześnie z zawiadomieniem należy przedstawić pokwitowanie w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
3. Zmiana rodzaju działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, z równoczesnym przedstawieniem urzędowi skarbowemu pokwitowania w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
4. W wypadkach określonych w ust. 1-3 należy łącznie z zawiadomieniem złożyć deklarację, o której mowa w § 20 ust. 2.
§ 26.
§ 27.
§ 28.
2. Wysokość zaliczek ustala się od obrotów osiągniętych w danym miesiącu według właściwej stawki podatku obrotowego.
3. Zaliczkę należną za grudzień podatnicy wpłacają wstępnie w terminie do dnia 20 grudnia w wysokości należnej za listopad; ostateczne rozliczenie zaliczki następuje w terminach określonych w § 30.
4. Jeżeli obowiązek opłacenia podatku obrotowego powstał po dniu 15 danego miesiąca, zaliczki za ten miesiąc nie wpłaca się, a obrót osiągnięty w tym okresie dolicza się do obrotu osiągniętego w miesiącu następnym.
§ 29.
§ 30.
1) do dniał marca następnego roku podatkowego - przez podatników będących osobami prawnymi,
2) do dnia 31 marca następnego roku podatkowego - przez podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe), nie będących osobami prawnymi,
3) do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego - przez pozostałych podatników.
§ 31.
2. Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg.
§ 32.
1) rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 1990 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku (Dz. U. Nr 27, poz. 156, Nr 31, poz. 185 i Nr 60, poz. 347 oraz z 1991 r. Nr 5, poz. 20 i Nr 15, poz. 69),
2) rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 maja 1990 r. w sprawie okresowego obniżenia wysokości stawek podatku obrotowego od niektórych towarów i usług (Dz. U. Nr 31, poz. 185 i Nr 73, poz. 437).
2. Przepisy wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się jednak w dalszym ciągu do opodatkowania podatkiem obrotowym sprzedaży towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy przed dniem 2 marca 1991 r.
§ 33.
Minister Finansów: w z. A. Podsiadło
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 17 kwietnia 1991 r. (poz. 165)
Załącznik nr 1
TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH ORAZ NIE BĘDĄCYCH JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ OSÓB PRAWNYCH I INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH NIE POSIADAJĄCYCH OSOBOWOŚCI PRAWNEJ
Poz. | Symbol Systematycznego wykazu wyrobów - Klasyfikacji usług | Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługi | Stawka podatku obrotowego w % od obrotu |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 01 | Węgiel i brykiety | wolne od podatku |
2 | 02 | Paliwa (z wyjątkiem węgla i brykietów) oraz przetwory paliw |
|
|
| 1) paliwa silnikowe benzynowe oraz benzyny bazowe, z wyjątkiem paliw do silników lotniczych | 60 |
|
| 2) oleje napędowe do silników szybkoobrotowych, z wyjątkiem olejów do silników okrętowych | 20 |
|
| 3) oleje do silników dwusuwowych i czterosuwowych z zapłonem iskrowym oraz do silników z zapłonem samoczynnym (wysokoprężnych) | 12 |
|
| 4) pozostałe | wolne od podatku |
3 | 03 | Energia elektryczna i cieplna | wolna od podatku |
4 | 0531-4 | Metale szlachetne | 30 |
5 | 0627 | Konstrukcje stalowe lekkie do wyposażania obiektów inwentarskich | wolne od podatku |
6 | 0676-1, -2. -31 | Wyroby jubilerskie, wyroby złotnicze oraz wyroby grawerskie i medalierskie z metali szlachetnych, z wyjątkiem wyrobów ze srebra i z udziałem srebra | 25 |
7 | 07,08 | Maszyny i urządzenia - część I i II | wolne od podatku |
8 | 092, 097 | Systemy komputerowe i urządzenia elektronicznej techniki obliczeniowej oraz narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia medyczne oraz weterynaryjne | wolne od podatku |
9 |
| Samochody osobowe Fiat 126p przystosowane fabrycznie dla inwalidów | wolne od podatku |
10 |
| Zespoły i części oraz akcesoria do samochodów przeciwpożarowych na podwoziach samochodów ciężarowych (SWW 1025-3), dostarczane na potrzeby straży pożarnych | wolne od podatku |
11 | 1026-6 | Przyczepy ciągnikowe rolnicze | wolne od podatku |
12 | 103 | Ciągniki rolnicze | wolne od podatku |
13 |
| Wózki inwalidzkie | wolne od podatku |
14 | 1039 | Zespoły i części ciągników uniwersalnych (rolniczych) | wolne od podatku |
15 |
| Części zamienne do samochodu Fiat 126p stanowiące specjalne wyposażenie samochodów dla inwalidów z dysfunkcją nóg i z dysfunkcją jednej ręki | wolne od podatku |
16 |
| Obciążniki do ciągników Massey Ferguson | wolne od podatku |
17 | 1153 | Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku klasy Hi-Fi i stereofoniczny | 25 |
18 | 1153 | Odbiorniki telewizyjne z ekranem do odbioru kolorowego | 25 |
19 | 1153-43 | Magnetowidy powszechnego użytku | 25 |
20 |
| Przetworniki akustyczne klasy Hi-Fi | 25 |
21 | 1153-91 | Aparaty dla słabo słyszących | wolne od podatku |
22 | 1212 | Sól | 30 |
23 | 123, 1246 | Nawozy sztuczne oraz składniki chemiczne mieszanek paszowych i pestycydy | wolne od podatku |
24 | 1322-1 do -5 | Mydła, pasty, płyny, proszki i granulki do prania oraz mydła techniczne | wolne od podatku |
25 | 1324-4, -5 | Środki upiększające i wyroby perfumeryjne | 30 |
26 |
| Leki gotowe, surowice i szczepionki, wyroby opatrunkowe (także włókiennicze - SWW 2025) oraz środki ochrony zdrowia | wolne od podatku |
27 | 1355 | Produkty spożywcze zielarskie | wolne od podatku |
28 | 1365 | Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa | wolne od podatku |
29 | 1369-7 | Sprzęt medyczny z tworzyw sztucznych | wolny od podatku |
30 | 1376 | Wyroby gumowe medyczne i sanitarne | wolne od podatku |
31 | 14 | Materiały budowlane |
|
1413-001, -002, |
|
| |
-003, 1415-4 | 1) elementy budowlane kamienne, granitowe, sjenitowe i marmurowe oraz alabaster | 25 | |
| 1482-22 | 2) pomniki i nagrobki wyłącznie z kamienia naturalnego | 20 |
|
| 3) pozostałe | wolne od podatku |
1 | 2 | 3 | 4 |
32 | 151 | Szkło budowlane | wolne od podatku |
33 | 1532 | Szkło kryształowe | 25 |
34 | 1541-1 | Butelki szklane do artykułów spożywczych |
|
| 1541-14 | a) butelki szklane do mleka i przetworów mlecznych | wolne od podatku |
| 1541-16 | b) butelki do przypraw i olejów roślinnych | wolne od podatku |
|
| c) pozostałe | 25 |
35 | 1733 | Stolarka budowlana otworowa | wolna od podatku |
36 | 1779 | Wyroby z drewna pozostałe - wliczając wyroby z odpadów | wolne od podatku |
37 |
| Trumny oraz utensylia pogrzebowe (bez względu na symbol SWW) | wolne od podatku |
38 | 1829-13 | Karty do gry | 30 |
39 | 1829-4 | Artykuły papiernicze higieniczne | wolne od podatku |
40 | 1956-1, -2 | Firanki i tiule, z wyłączeniem siatek namiotowych oraz firanek o długości lub szerokości do 1 m | 30 |
41 |
| Sznurek do maszyn rolniczych (bez względu na symbol SWW) | wolny od podatku |
42 | 2024 | Wyroby sieciowe | wolne od podatku |
43 | 21 | Wyroby przemysłu odzieżowego | wolne od podatku |
44 | 2212-4 | Skóry odzieżowe |
|
| 2212-418 | a) dwoiny bydlęce odzieżowe | 20 |
| 2212-45 | b) skóry świńskie odzieżowe | 20 |
|
| c) pozostałe | 35 |
45 | 2215, 2216 | Skóry futrzane norek, lisów, piżmaków, kun, tchórzy, tchórzofretek i fretek oraz skóry karakułowe i skóry mierłuszek - wyprawione, barwione i uszlachetnione | 35 |
46 | 2231 | Odzież skórzana |
|
|
| a) szyta z dwoin bydlęcych i ze skór świńskich | 20 |
|
| b) pozostała | 30 |
47 | 2232, 2233 | Odzież ze sztucznej skóry i futrzana | wolna od podatku |
48 | 2234, 2239 | Wyroby odzieżowe futrzarskie pozostałe i wyroby futrzarskie, oprócz odzieży | wolne od podatku |
49 | 23 i 24 | Wyroby przemysłu spożywczego - część I i II; |
|
| 244 | 1) wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego | *) |
| 2462-75 | 2) soki z owoców cytrusowych pitne | 20 |
| 247 | 3) wyroby winiarskie, z wyjątkiem napojów alkoholowych typu win niskoprocentowych i win o pochodnych (SWW 2471-6) oraz miodów pitnych i napojów typu "honey drink" i "honey liguor" | 50 |
|
| z tego: |
|
|
| wyroby winiarskie wytworzone z surowców importowanych, których udział ilościowy wynosi co najmniej 70% | 40 |
| 2483 | 4) piwo | 50 |
|
| z tego: |
|
|
| a) piwo w puszkach | 40 |
|
| b) piwo bezalkoholowe | 20 |
|
| 5) napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z wyłączeniem wyrobów określonych w pkt 1, 3 i 4 | 30 |
|
| 6) pozostałe | wolne od podatku |
50 | 25 | Wyroby przemysłu spożywczego - część III: |
|
| 2513 | 1) czekolada | 20 |
| 2514, 2515 | 2) wyroby czekoladowane oraz kakao | 20 |
| 2517 | 3) wyroby wschodnie (bez czekoładowanych) | 20 |
| 2518, 2519-4 | 4) wyroby czekoladopodobne i wyroby w polewie kakaowej oraz wyroby z mas tłustych | 20 |
| 2519-7 | 5) guma do żucia | 30 |
| 2531 i 2532 | 6) wody mineralne i napoje bezalkoholowe (bez owocowych, mlecznych i warzywnych) | 20 |
| 2543 | 7) używki naturalne i ich ekstrakty | 20 |
| 2552 | 8) wyroby tytoniowe | 25 |
|
| w tym: |
|
|
| papierosy (oprócz nie pełnowartościowych) | 55 |
|
| 9) pozostałe | wolne od podatku |
51 | 26 | Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjne | wolne od podatku |
52 | 27 | Wyroby poligraficzne | wolne od podatku |
53 | 2811, 2812. 2814 | Instrumenty muzyczne, części do instrumentów muzycznych i akcesoria muzyczne oraz płyty gramofonowe, taśmy, kasety magnetofonowe z zapisem dźwięku i obrazu z muzyką poważną i ludową oraz nagrania dla dzieci | wolne od podatku |
54 | 2885 | Wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i protetyczne | wolne od podatku |
55 | 40, 41, 42 i 43 | Produkty upraw polowych i łąkowych, produkty ogrodnictwa, produkty hodowli i produkty gospodarki leśnej i łowieckiej | wolne od podatku |
56 |
| Wyroby nie wymienione w poz. 1-55 | 20 |
57 |
| Roboty budowlano-montażowe | wolne od podatku |
58 |
| Działalność handlowa**) | wolna od podatku |
59 |
| Usługi: |
|
| 06706 i 06707 | 1) usługi jubilerskie oraz usługi grawerskie i kowalstwa artystycznego | 10 |
| 102 | 2) usługi motoryzacyjne: |
|
|
| a) usługi świadczone w ramach gwarancji oraz usługi pokrywane przez instytucje ubezpieczeniowe | wolne od podatku |
| 10203 | b) usługi związane z autobusami i trolejbusami | wolne od podatku |
| 10204 | c) usługi związane z samochodami ciężarowymi, ciągnikami drogowymi i uniwersalnymi rolniczymi, autobusami, samochodami do specjalnych celów (na podwoziach samochodów ciężarowych) oraz przyczepami i naczepami samochodowymi | wolne od podatku |
|
| d) pozostałe | 10 |
| 11303 | 3) usługi związane ze sprzętem oświetleniowym | 5 |
| 11502 | 4) usługi związane ze sprzętem elektronicznym powszechnego użytku | 5 |
| 148 | 5) usługi kamieniarskie: |
|
|
| a) usługi związane z nagrobkami i pomnikami ze sztucznego kamienia "lastrico" i z betonu | 5 |
|
| b) pozostałe | 10 |
1 | 2 | 3 | 4 |
| 174 | 6) usługi meblarsko-tapicerskie i stolarskie | 5 |
| 20102 | 7) usługi dziewiarskie | 5 |
| 221 | 8) usługi garbarskie | 5 |
| 223 | 9) usługi kuśnierskie | 10 |
| 227 | 10) usługi związane z pozostałymi wyrobami skórzanymi | 5 |
|
| 11) skup kamieni jubilerskich pochodzenia krajowego i zagranicznego | 10 |
|
| 12) usługi noclegowe w hotelach i motelach: |
|
|
| a) na potrzeby wycieczek szkolnych, kolonii i obozów młodzieżowych oraz wczasów | wolne od podatku |
|
| b) pozostałe | 5***) |
|
| 13) usługi turystyczne w zakresie prowadzenia biur podróży: |
|
|
| a) organizowane z programem rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych | wolne od podatku |
|
| b) na potrzeby wycieczek szkolnych, kolonii i obozów młodzieżowych oraz wczasów | wolne od podatku |
|
| c) pozostałe | 5 |
|
| 14) usługi adwokackie i radcowskie | 5 |
|
| 15) usługi wymienione w pkt 1-10 będące usługami gwarancyjnymi i przedsprzedażnymi finansowanymi przez producentów | wolne od podatku |
|
| 16) sprzedaż biletów wstępu na imprezy sportowe międzynarodowe (z udziałem zawodników i drużyn innych krajów) | 5 |
|
| 17) obroty jednostek gospodarczych prowadzących zakłady gastronomiczne ze sprzedaży napojów alkoholowych zawierających więcej niż 18% alkoholu | 10 |
|
| 18) obroty osiągane z tytułu prowadzenia gier losowych i totalizatorów: |
|
|
| a) gry liczbowe | 5 |
|
| z czego: gra "bingo" | 7,5 |
|
| b) loterie pieniężne | 5 |
|
| c) totalizatory | 5 |
|
| d) gra zwana ruletą | 30 |
|
| e) gry w karty, w których uczestnicy grają przeciw prowadzącemu grę | 30 |
|
| f) gry w automatach | 30 |
|
| g) bukmacherstwo | 5 |
|
| h) pozostałe | 10 |
|
| 19) usługi pośrednictwa, agencyjne i usługi komisowe od prowizji lub innych wynagrodzeń za wykonane usługi | 10 |
|
| 20) obroty ze sprzedaży biletów wstępu na giełdy, targowiska, kiermasze | 10 |
|
| 21) usługi w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenia lombardów) - od prowizji stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki | 5 |
|
| 22) usługi nie wymienione w pkt 1-21 | wolne od podatku |
60 |
| Czynności maklerskie i czynności wynikające z zarządzania funduszami powierniczymi | wolne od podatku |
*) Stawki podatku obrotowego określone są odrębnie.
**) Z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w warunkach określonych w 2 ust. 4-6, § 6, § 9 ust. 7, § 11 ust. 2, § 12 i § 15 rozporządzenia.
***) Do hoteli i moteli zalicza się zakłady, które świadczą powszechnie dostępne usługi noclegowe i dysponują co najmniej 10 pokojami.
Załącznik nr 2
TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO DLA NIEKTÓRYCH WYROBÓW SPRZEDAWANYCH NA EKSPORT
Poz. | Symbol Systematycznego | Nazwa wyrobu | Stawka podatku |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 011, 012, 013 | Węgiel kamienny | 20*) |
2 | 0242-211 | Paliwa silnikowe benzynowe | 50 |
3 | 0242-22 | Paliwa do silników z zapłonem samoczynnym, z wyjątkiem olejów napędowych do silników szybkoobrotowych w dostawach bunkrowych (SWW: 0242-221) i olejów napędowych do silników wolno- i średnioobrotowych (SWW: 0242-222) | 50 |
4 | 0246-33 | Benzyna do pyrolizy | 50 |
5 | 2213, 2321 | Skóry półgarbowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem) oraz skóry surowe poubojowe i zakonserwowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem) | 20 |
*) Nie dotyczy sprzedaży miałów energetycznych, miałów węgla typu 34, węgla typu 35 i 37, węgla uzyskanego w wyniku wprowadzenia nowych technologii wzbogacania: mułów popłuczkowych, przerostów, urobku silnie zasiarczonego oraz węgla uzyskanego z przerobu hałd.
Załącznik nr 3
WYKAZ WYROBÓW PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU PODATKIEM OBROTOWYM BEZ WZGLĘDU NA ICH PRZEZNACZENIE I ODBIORCĘ (Z WYŁĄCZENIEM WYROBÓW PRZEZNACZONYCH NA EKSPORT I WYROBÓW KOOPERACYJNYCH)
Poz. | Symbol Systematycznego | Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) |
1 | 2 | 3 |
1 | 0531-4 | Metale szlachetne |
2 | 0671 | Artykuły metalowe gospodarstwa domowego |
3 | 0673 | Sprzęt gospodarstwa domowego zmechanizowany |
4 | 0675-931. -94, |
|
| -991 | Broń palna myśliwska, sprzęt wędkarski metalowy, pistolety obronne na naboje gazowe |
5 | 0676-1, -2, -31 | Wyroby jubilerskie, wyroby złotnicze oraz wyroby grawerskie i medalierskie z metali szlachetnych, z wyjątkiem wyrobów ze srebra i z udziałem srebra |
6 | 0946 | Zegary wewnętrzne i osobiste |
7 | 0962-1, -2 | Aparaty fotograficzne (oprócz specjalnych - SWW 0962-16) oraz wyposażenie do aparatów fotograficznych |
8 | 1021, 1022-6 | Samochody osobowe |
1 | 2 | 3 |
9 |
| Zespoły, części, wyposażenie oraz akcesoria (bez względu na symbol SWW) środków transportu samochodowego (SWW 102) oraz motocykli, skuterów i motorowerów (SWW 1041) |
10 | 1026-95 | Przyczepy mieszkalne i kempingowe |
11 | 1133-7 | Latarki elektryczne |
12 | 1136 | Urządzenia elektryczne grzejne gospodarstwa domowego |
13 | 1153 | Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku |
14 | 1212 | Sól |
15 | 131, 1336 | Farby i lakiery oraz kleje w opakowaniach do 5 kg (litrów) |
16 | 1322-6 | Mydła półtoaletowe, toaletowe i specjalnego przeznaczenia |
17 | 1323 | Wyroby chemii gospodarczej |
18 | 1324 | Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych) |
19 | 1359 | Produkty zielarskie pozostałe |
20 | 1366-3. -4 | Sprzęt turystyczny i wędkarski z tworzyw sztucznych |
21 | 1367 | Wyroby powszechnego użytku z tworzyw sztucznych |
22 | 1369-8 | Narzędzia i sprzęt gospodarczy z tworzyw sztucznych |
23 | 1375 | Obuwie gumowe i tekstylno-gumowe wulkanizowane (oprócz obuwia roboczego i ochronnego SWW 1375-3, -4, -5) |
24 | 1379 | Wyroby gumowe toaletowe i dla gospodarstwa domowego |
25 | 1413-001, -002, |
|
| -003, 1415-4 | Elementy budowlane kamienne: granitowe, sjenitowe i marmurowe oraz alabaster |
26 | 1482-22 | Pomniki i nagrobki wyłącznie z kamienia naturalnego |
27 | 1531 | Szkło stołowe i galanteryjne |
28 | 1532 | Szkło kryształowe |
29 | 1533 | Lustra (bez technicznych) |
30 | 1541-1 | Butelki szklane do artykułów spożywczych {z wyjątkiem butelek szklanych do mleka i przetworów mlecznych oraz butelek do przypraw i olejów roślinnych)*) |
31 | 1539-11, -2 | Termosy, ozdoby choinkowe szklane |
32 | 1611 | Porcelana stołowa i galanteria porcelanowa |
33 | 1616 | Porcelit stołowy i galanteria porcelitowa |
34 | 1621-3 | Kamionka gospodarcza do użytku domowego |
35 | 1625 | Galanteria kamionkowa i kamionka stołowa |
36 | 1631 | Fajans artystyczny |
37 | 1633 | Galanteria majolikowa |
38 | 1635-5, -6 | Biżuteria sztuczna szklana i ceramiczna |
39 | 1741-1, -4, -5, 1742-1, |
|
| 1743-1, -36 | Meble mieszkaniowe i turystyczne |
40 | 1761 | Zapałki |
41 | 1771-4, -5 | Przybory gospodarcze drewniane |
42 | 1772-2, -4 | Sprzęt narciarski i do gier sportowych - drewniany |
43 | 1774 | Galanteria drzewna (bez galanterii drzewnej do użytku sklepowego SWW 1774-6) |
44 | 1777 | Wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny i wikliny powszechnego użytku (z wyłączeniem wyrobów dla budownictwa i półfabrykatów wiklinowych SWW 1777-5) |
45 | 1829 | Galanteria papiernicza i inne przetwory papiernicze |
46 | 1955-1, -2, -3, -9 | Dywany, chodniki, wyroby odpasowane włókiennicze (bez słomianych i rogożynowych) |
47 | 1956-1, -2, -3 | Wyroby ażurowe - firanki, tiule oraz koronki i aplikacje*) |
48 | 201 | Wyroby dziewiarskie i pończosznicze (oprócz wyrobów o symbolu SWW 2017) |
49 | 2027 | Nakrycia głowy z filcu |
50 | 2212-4 | Skóry odzieżowe*) |
51 | 2215, 2216 | Skóry futrzane*) |
52 | 222 | Obuwie (z wyjątkiem roboczego i ochronnego oraz części obuwia SWW 2229) |
53 | 2231 | Odzież skórzana |
54 | 2271, 2272, |
|
| 2273, 2274-3 | Wyroby przemysłu skórzanego (kaletnicze, galanteria, artykuły dla myślistwa) |
55 | 2462-75 | Soki z owoców cytrusowych pitne |
56 | 247 | Wyroby winiarskie*) |
57 | 2483 | Piwo*) |
58 |
| Napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (nie wymienione w poz. 56 i 57)*) |
59 | 2513 | Czekolada |
60 | 2514, 2515 | Wyroby czekoladowane oraz kakao |
61 | 2517 | Wyroby wschodnie (bez czekoladowanych) |
62 | 2518, 2519-4 | Wyroby czekoladopodobne i wyroby w polewie kakaowej oraz wyroby z mas tłustych |
63 | 2519-7 | Guma do żucia |
64 | 2531 i 2532 | Wody mineralne i napoje bezalkoholowe (bez owocowych, mlecznych i warzywnych) |
66 | 2543 | Używki naturalne i ich ekstrakty |
66 | 2552 | Wyroby tytoniowe |
67 | 2814 | Zapis dźwięku i wizji gotowy (z wyjątkiem SWW 2814-62, -72) |
68 | 2881-6 | Parasole i laski |
69 | 2881-7, -8, -9 | Wyroby pamiątkarskie i dekoracyjne, sztuczna biżuteria oraz pozostała galanteria |
70 | 2882 | Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego (atestowane przez komisje artystyczne i etnograficzne) |
*) Podatek obrotowy uiszcza się w każdym przypadku, także w dostawach kooperacyjnych (z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia).
Załącznik nr 4
WYKAZ ZWOLNIONYCH OD PODATKU OBROTOWEGO WYROBÓW DLA DZIECI
Poz. | Symbol Systematycznego | Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) |
1 | 2 | 3 |
1 | 0675-61, -62, -63, -64, 1366-16, |
|
| 1772-25, -28, -97 | Narty, wiązania, kijki narciarskie oraz sanki |
2 | 1043-5 | Rowery i pojazdy dziecięce |
3 | 1043-8 | Wózki dziecięce |
4 | 1136-169 | Podgrzewacze do butelek dla niemowląt |
5 | 1322-62 | Mydła dla dzieci |
1 | 2 | 3 |
6 | 1324-113, 2886-21 | Pasty i szczotki do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci |
7 | 1324-212 | Szampony dla dzieci |
8 | 1324-321 | Mleczko kosmetyczne dla dzieci |
9 | 1324-332, -333, -62 | Oliwy zwykle dla dzieci i oliwy witaminizowane dla dzieci oraz talki i zasypki kosmetyczne |
10 |
| Ceratki higieniczne dla niemowląt |
11 | 1375-001 | Obuwie gumowe i tekstylno-gumowe dziecięce |
12 |
| Butelki dla niemowląt |
13 |
| Meble dla dzieci (bez względu na symbol SWW) |
14 | 1749-2 | Urządzenia ogródków dziecięcych |
15 | 1825 | Artykuły papiernicze szkolne |
16 | 1829-13 | Karty do gry dla dzieci |
17 | 2012-1 do -5 | Okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15 |
18 | 2013-1 do -5 | Ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15 |
19 | 2014-1 do -5 | Bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat 15 |
20 |
| Pozostałe wyroby dziewiarskie dla dzieci |
21 | 2019-1 do -5 | Wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15 |
22 | 2182-5 | Koce i pledy bawełniane i bawełno podobne do rozmiaru 100 cm × 150 cm |
23 |
| Tkaniny bawełniane pieluszkowe |
24 | 2221, 2222, 2223, |
|
| 2224, 2225, 2226 | Obuwie dla dzieci do lat 15 |
25 | 2272-4 | Tornistry nieskórzane |
26 | 282 | Zabawki i gry towarzyskie |
27 |
| Artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy |
28 | 2883-11, -14, -15, -16, -17, -21, -25, -33, -35, -41, -43, -44, -45, -46, -51, -52, -53, -54, -91, -92, -991, -992, -995, -996, 2884 | Przybory szkolne, pomoce naukowe, specjalistyczny sprzęt szkolny i przedszkolny |
- Data ogłoszenia: 1991-05-06
- Data wejścia w życie: 1991-05-19
- Data obowiązywania: 1991-05-19
- Z mocą od: 1991-05-19
- Dokument traci ważność: 1993-07-05
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 lipca 1991 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 21 grudnia 1991 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 9 stycznia 1992 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 stycznia 1992 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 11 marca 1992 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 6 kwietnia 1992 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 12 października 1992 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 18 listopada 1992 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 stycznia 1993 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku
REKLAMA