REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 31 poz. 129
USTAWA
z dnia 9 marca 1991 r.
o zmianie ustawy o prawie geologicznym.
Art. 1.
1) art. 1 otrzymuje brzmienie:
"Art. 1. 1. Przepisy ustawy określają w szczególności zasady prowadzenia prac geologicznych dla poznania budowy geologicznej kraju, poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz wód podziemnych, zasady ochrony bogactw mineralnych kraju, ustalania przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego, a także tryb i zasady udzielania koncesji na prowadzenie prac geologicznych.
2. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) korzystania z powierzchniowej warstwy gruntów (gleby) dla potrzeb rolnictwa i leśnictwa,
2) korzystania z wód podziemnych.
3) pozyskiwania okazów mineralnych i paleontologicznych w celach naukowych, kolekcjonerskich i dydaktycznych, które prowadzone są bez wykonywania robót geologicznych,
4) geologicznych badań naukowych i działalności dydaktycznej, które prowadzone są bez wykonywania robót geologicznych.";
2) po art. 1 dodaje się art. 1a w brzmieniu:
"Art. 1a. W rozumieniu ustawy:
1) kopaliną jest nagromadzenie naturalnych minerałów stałych, ciekłych i gazowych, występujących w złożach,
2) złożem jest takie naturalne nagromadzenie kopaliny, którego górnicze wybieranie może przynosić korzyść gospodarczą lub społeczną,
3) pracą geologiczną jest projektowanie i prowadzenie badań geologicznych, poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin i wód podziemnych, połączone z wykonywaniem robót geologicznych, wykonywanie tych robót, a także sporządzanie dokumentacji geologicznych,
4) poszukiwaniem jest wykonywanie prac i robót geologicznych w celu odkrycia i wstępnego udokumentowania zasobów kopalin i wód podziemnych,
5) rozpoznaniem jest wykonywanie prac geologicznych i robót geologicznych na obszarze wstępnie udokumentowanego złoża kopaliny lub wód podziemnych w celu rozpoznania jego budowy i zasobów w wyższych kategoriach, umożliwiającego racjonalne prowadzenie gospodarki,
6) robotą geologiczną jest wykonywanie w ramach prac geologicznych wierceń, szybików, sztolni i innych robót górniczych oraz badań geofizycznych; robotą geologiczną jest również wykonywanie eksploatacyjnych wierceń studziennych, prac odwodnieniowych przy pomocy studni wierconych, budowa oraz rekonstrukcja ujęć wód podziemnych, a także likwidacja otworów wiertniczych,
7) przedsiębiorstwem geologicznym jest podmiot gospodarczy wykonujący prace i roboty geologiczne.";
3) art. 2 otrzymuje brzmienie:
"Art. 2. 1. Jeżeli prace geologiczne obejmują roboty wykonywane na obszarze górniczym, a także poza obszarem górniczym, gdy są wykonywane przy użyciu materiałów wybuchowych lub gdy projektowana głębokość wiercenia przekracza 30 m, do wykonywania tych robót stosuje się odpowiednio przepisy Prawa górniczego.
2. Roboty geologiczne, do których nie mają zastosowania przepisy ust. 1, podlegają nadzorowi i kontroli terenowych organów administracji rządowej właściwych dla spraw geologii.
3. Rada Ministrów ustala podział zadań i zasady współdziałania między urzędami górniczymi a terenowymi organami administracji rządowej w zakresie kontroli i nadzoru nad robotami geologicznymi określonymi w ust. 1.";
4) art. 4 otrzymuje brzmienie:
"Art. 4. 1. Przedsiębiorstwo geologiczne jest zobowiązane zgłosić zamiar przystąpienia do wykonywania robót geologicznych terenowemu organowi administracji rządowej, właściwemu ze względu na miejsce wykonywania tych prac i robót.
2. W zgłoszeniu należy podać zamierzone terminy rozpoczęcia i zakończenia robót, ich rodzaj, datę i numer koncesji oraz decyzji zatwierdzenia projektu prac geologicznych, jak również nazwiska i imiona uprawnionych osób, wyznaczonych do kierowania i sprawowania nadzoru robót geologicznych.
3. Zgłoszenia dokonuje się na dwa tygodnie przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót.";
5) art. 6 skreśla się;
6) art. 7 otrzymuje brzmienie:
"Art. 7. 1. Podmiotowi gospodarczemu służy prawo wstępu na nieruchomość dla prowadzenia prac geologicznych objętych koncesją i dla wykonania niezbędnych robót geologicznych w sposób nie powodujący trwałego przekształcenia nieruchomości.
2. Wstęp na cudzą nieruchomość dla przeprowadzenia prac geologicznych następuje na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy podmiotem gospodarczym wykonującym prace geologiczne i właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, na której mają być wykonane te prace.
3. W razie gdy strony nie dojdą do porozumienia, o którym mowa w ust. 2, o prawie wstępu na nieruchomość lub prawie okresowego (czasowego) jej zajęcia decydują terenowe organy rządowej administracji ogólnej.";
7) art. 8 skreśla się;
8) art. 15 skreśla się;
9) art. 16 otrzymuje brzmienie:
"Art. 16. W sprawach spornych o naprawę szkód powstałych w związku z prowadzeniem prac geologicznych orzekają sądy powszechne.";
10) po rozdziale I dodaje się rozdział la w brzmieniu:
"Rozdział la
Zasady i tryb udzielania koncesji
Art. 16a. 1. Uzyskania koncesji wymaga poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin oraz wód podziemnych.
2. Przepis ust. 1 stosuje się także do działalności prowadzonej w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 16b. 1. Koncesja nadaje wyłączne prawo podmiotowi gospodarczemu do prowadzenia prac geologicznych, o których mowa w art. 16a, na określonym obszarze.
2. Koncesji udziela się na czas oznaczony.
Art. 16c. 1. Organami właściwymi do wydawania koncesji są:
1) Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
2) organy rządowej administracji ogólnej.
2. Terenowe organy rządowej administracji ogólnej w uzgodnieniu z właściwymi organami samorządu terytorialnego działają w pierwszej instancji i są właściwe dla spraw, które zgodnie z przepisami niniejszej ustawy nie są zastrzeżone do właściwości Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Art. 16d. 1. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa udziela koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu, oraz wód podziemnych.
2. Koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej wydaje wyłącznie Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w uzgodnieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej.
3. Terenowe organy rządowej administracji ogólnej udzielają koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu.
Art. 16e. 1. Wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin powinien określać:
1) nazwę oraz siedzibę podmiotu (podmiotów) gospodarczych i jego pełnomocników,
2) rodzaj kopaliny,
3) obszar, na którym prowadzone będą prace,
4) rodzaj i zakres przewidywanych prac oraz ich fazy,
5) przewidywane minimalne nakłady finansowe,
6) prawną i majątkową sytuację podmiotu,
7) przewidywany okres działalności podmiotu,
8) prace, które zostaną podjęte w zakresie ochrony środowiska.
2. Koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin określa:
1) teren, na którym prace geologiczne mogą być prowadzone,
2) rodzaj kopaliny objętej koncesją,
3) zakres i rodzaj prac objętych koncesją,
4) okres ważności koncesji,
5) warunki, jakie powinny być spełnione przez podmiot gospodarczy przy korzystaniu z koncesji, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa powszechnego, ochrony środowiska i rekultywacji, wymaganej dokładności rozpoznania geologicznego, trybu i terminu przekazywania dokumentacji geologicznych oraz zapobiegania szkodom i ich naprawiania.
3. Warunkiem wydania koncesji jest zawarcie umowy, którą podmiot gospodarczy zawiera z organem koncesyjnym, regulującej w sposób szczegółowy wzajemne prawa i obowiązki stron.
4. Umowa, o której mowa w ust. 3, musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie pisemnej.
5. Powierzchnia terenu, na którym zgodnie z jedną koncesją mogą być prowadzone prace geologiczne, nie może przekroczyć 1200 km2.
6. Koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin wydaje się na okres 3 lat i można ją przedłużyć na okres nie dłuższy niż 3 lata.
7. Wydanie koncesji może być uzależnione od uiszczenia kaucji, zobowiązania do poniesienia ustalonej minimalnej wysokości nakładów na prace geologiczne lub ustanowienia innego zabezpieczenia.
8. Przeniesienie uprawnień wynikających z koncesji lub wniesienie ich do spółki wymaga zgody organu koncesyjnego.
9. Jeżeli podmiot gospodarczy w trakcie prac poszukiwawczych i rozpoznawczych, ze względu na rodzaj kopaliny, dokona jej eksploatacji - to zobowiązany jest do złożenia sprawozdania (co do ilości i jakości wyeksploatowanej kopaliny) do organu koncesyjnego i zapłacenia opłaty eksploatacyjnej.
Art. 16f. 1. Udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu, następuje po zasięgnięciu opinii komisji koncesyjnej powołanej przez organ koncesyjny i może być poprzedzone przetargiem.
2. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie zasady organizacji przetargu, o którym mowa w ust. 1.
Art. 16g. Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji lub ograniczyć zakres działalności gospodarczej w stosunku do wniosku o udzielenie koncesji ze względu na zagrożenie interesu gospodarki narodowej, obronności lub bezpieczeństwa Państwa.
Art. 16h. 1. Cofnięcie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin może nastąpić, jeżeli podmiot gospodarczy:
1) narusza przepisy o prawie geologicznym lub Prawa górniczego albo innych ustaw, nie wykonuje zobowiązań wynikających z koncesji, nie prowadzi dokumentacji wyników wykonanych robót lub odmawia przedłożenia ich uprawnionym przedstawicielom państwowej służby geologicznej,
2) przestaje udzielać gwarancji technicznych i finansowych koniecznych do należytego prowadzenia prac, a także gdy otrzymane uprawnienia przekaże bez zgody organu koncesyjnego w całości lub części innemu podmiotowi gospodarczemu.
2. W razie zrzeczenia się koncesji, podmiot gospodarczy powinien wykonać określone w niej zaległe zobowiązania w części dotyczącej ochrony środowiska i naprawienia powstałych szkód.
3. Wygaśnięcie koncesji stwierdza organ koncesyjny, który ją wydał.
Art. 16i. 1. Za wydanie koncesji pobiera się opłatę koncesyjną.
2. Wpływy z opłaty, o której mowa w ust. 1, stanowią w 40% dochód gminy. Pozostałe 40% stanowi dochód budżetu państwa, a 20% stanowi dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z przeznaczeniem na finansowanie prac geologicznych.
Art. 16j. 1. Kaucję, o której mowa w art. 16e ust. 7, ustala organ koncesyjny.
2. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustala wysokość opłat koncesyjnych.";
11) w art. 18 w ust. 1 wyrazy "prezydium wojewódzkiej rady narodowej" zastępuje się wyrazami "rządowej administracji ogólnej";
12) art. 19 otrzymuje brzmienie:
"Art. 19. 1. Prace geologiczne obejmujące roboty geologiczne mogą się odbywać tylko na podstawie zatwierdzonego projektu.
2. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa określi sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów prac geologicznych oraz organy administracji rządowej właściwe do zatwierdzania tych projektów.";
13) art. 20 otrzymuje brzmienie:
"Art. 20. 1. Prace geologiczne i roboty geologiczne mogą prowadzić osoby o odpowiednich kwalifikacjach naukowych i zawodowych.
2. Roboty geologiczne, do których mają zastosowanie również przepisy Prawa górniczego, mogą być wykonywane tylko pod kierownictwem i dozorem osób posiadających kwalifikacje wymagane przez Prawo górnicze.
3. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa określi, w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego, kwalifikacje osób uprawnionych do prowadzenia robót geologicznych, sposób ich stwierdzenia, wysokość opłat oraz sposób ich uiszczania w związku ze stwierdzeniem tych kwalifikacji.";
14) w art. 21 wyrazy "prowadzącą roboty określone w art. 2 ust. 2 lub sprawującą geologiczny nadzór nad robotami związanymi z badaniami geologicznymi" zastępuje się wyrazami "kierującą robotami geologicznymi lub nadzorującą te roboty";
15) w art. 23 w ust. 1 wyrazy "(art. 2)" skreśla się;
16) po art. 23 dodaje się art. 23a w brzmieniu:
"Art. 23a. 1. Podmiot gospodarczy jest zobowiązany zagospodarować zasoby surowców mineralnych wydobytych lub wydobywających się samoistnie w czasie wykonywania robót geologicznych.
2. Jeżeli koncesja nie stanowi inaczej, do zagospodarowania zasobów mineralnych wymienionych w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału II ustawy.";
17) rozdział III otrzymuje brzmienie:
"Rozdział III
Sporządzanie, zatwierdzanie i udostępnianie dokumentacji geologicznej
Art. 24. 1. Wyniki prac geologicznych przedstawia się w dokumentacji geologicznej, która ma zawierać:
1) wyniki wykonanych badań oraz ich interpretację,
2) stopień osiągnięcia zamierzonego celu prac.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy prace geologiczne nie dały oczekiwanych wyników.
3. Rozróżnia się dokumentacje: badań geologicznych, geologiczne złóż kopalin, hydrogeologiczne i geologiczno- inżynierskie.
4. Dokumentacje zatwierdza właściwy organ administracji państwowej ustalony przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, który określa sposób sporządzania dokumentacji (w tym dokumentacji kompleksowych i uproszczonych), tryb ich zatwierdzania oraz kryteria bilansowości złóż kopalin.
Art. 25. Dokumentacja geologiczna złoża kopaliny stałej, gazowej i ciekłej (z wyjątkiem wód podziemnych) określa w szczególności:
1) rodzaj i jakość kopaliny głównej oraz kopalin towarzyszących i współwystępujących, w tym szczególnie zawartości substancji szkodliwych dla środowiska oraz użytecznych pierwiastków śladowych,
2) położenie złoża, budowę geologiczną i granice oraz jego formę,
3) elementy środowiska otaczającego złoże,
4) obliczenie zasobów wszystkich kopalin występujących w złożu z ustaleniem ich stopnia rozpoznania,
5) geologiczno-górnicze warunki wydobycia wszystkich kopalin,
6) ocenę przewidywanego wpływu wydobycia na środowisko,
7) ocenę ekonomiczną zasadności wydobycia.
Art. 26. 1. Dokumentacja hydrogeologiczna, zawierająca ustalenie zasobów wód podziemnych, obejmuje rozpoznanie budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych na określonym obszarze i stwierdza na tej podstawie:
1) występowanie wody w określonym poziomie wodonośnym,
2) jakość wody podziemnej, a w przypadku wody leczniczej także trwałość jej składu chemicznego i cechy fizyczne,
3) zasoby eksploatacyjne, których pobieranie nie wpłynie na ilość i jakość ogólnych zasobów wody w poziomie wodonośnym,
4) techniczne możliwości eksploatacji wody,
5) granice strefy ochronnej dla ujęcia wody podziemnej, źródła lub zbiornika wód podziemnych, jeżeli utworzenie takiej strefy jest wskazane,
6) konieczność podejmowania działań ochronnych,
7) ewentualne ujemne wpływy eksploatacji wody podziemnej, w szczególności na gospodarkę rolną i leśną, złoża torfu, melioracje wodne, istniejące ujęcia wody podziemnej, zsuwy powierzchniowe oraz osiadanie budowli i dróg.
2. Dokumentacje hydrogeologiczne sporządza się również dla określenia przewidywanego i dopuszczalnego obniżenia poziomu wód podziemnych przez odwodnienie terenu w przypadku realizacji inwestycji lub eksploatacji złoża kopaliny, oceny wykorzystania wód pochodzących z odwodnienia dla potrzeb komunalnych lub przemysłowych, a także możliwości wtłoczenia tych wód pod ziemię na innym terenie, jak również dla określenia warunków hydrogeologicznych, w związku z projektowaniem magazynowania lub składowania na powierzchni lub wewnątrz ziemi szkodliwych substancji i odpadów.
Art. 26a. Dokumentacje geologiczno-inżynierskie sporządza się dla potrzeb planowania przestrzennego, a także dla określenia warunków geologicznych, w jakich będą posadawiane obiekty budowlane, wyrobiska górnicze lub składowiska.
Art. 26b. Dokumentacje geologiczne złóż kopalin aktualizuje się w przypadkach:
1) zmiany kryteriów bilansowości złoża kopaliny,
2) stwierdzenia istotnych różnic w budowie geologicznej złoża kopaliny oraz w ilości zasobów w stosunku do danych określonych w zatwierdzonej dokumentacji geologicznej,
3) polecenia organu administracji państwowej, który zatwierdził dokumentację geologiczną.
Art. 26c. 1. Organ zatwierdzający przekazuje dokumentację geologiczną do Centralnego Archiwum Geologicznego oraz do właściwego miejscowo terenowego archiwum geologicznego.
2. Właściciel dokumentacji geologicznej może zastrzec ograniczenie dostępności informacji w niej zawartych na okres nie dłuższy niż pięć lat; nie mogą one być w tym czasie przekazane innym podmiotom gospodarczym.
3. Podmioty gospodarcze prowadzące działalność geologiczną zobowiązane są do przekazywania bieżących informacji o wynikach badań geologicznych do Centralnego Archiwum Geologicznego.
4. Informacje o wynikach prac geologicznych uzyskanych przez służbę geologiczną od podmiotów gospodarczych na podstawie niniejszej ustawy stanowią przez okres pięciu lat od chwili ich uzyskania tajemnicę służbową, nie dłużej jednak niż do czasu wygaśnięcia koncesji.
5. Podmioty gospodarcze nie mogą bez zgody organu koncesyjnego zbywać pozyskanych przez siebie informacji geologicznych.
6. Z chwilą wygaśnięcia koncesji cały zasób informacji geologicznej, zebrany przez dany podmiot gospodarczy, stanowi własność Skarbu Państwa i przechodzi do Centralnego Archiwum Geologicznego.
7. Informacje o wynikach prac geologicznych uzyskane w związku z poszukiwaniem kopalin i rozpoznaniem ich złóż oraz z badań służących temu celowi, drogą prowadzenia prac geologicznych finansowanych bezpośrednio lub pośrednio przez budżet państwa, stanowią własność Skarbu Państwa. Informacje te mogą być odstępowane podmiotom gospodarczym przez Skarb Państwa odpłatnie i użytkowane w celu ubiegania się przez te podmioty o koncesję na poszukiwanie kopalin, ich złóż lub na wydobywanie kopalin. Do czasu odpłatnego odstąpienia stanowią one tajemnicę państwową.
Art. 26d. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa określi zakres informacji o wynikach prac geologicznych objętych tajemnicą państwową.";
18) art. 27 otrzymuje brzmienie:
"Art. 27. 1. Podmiot gospodarczy wydobywający kopalinę albo budujący zakład górniczy obowiązany jest prowadzić bieżąco ewidencję zasobów złoża, w zakresie i w sposób ustalony przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
2. Państwowa służba geologiczna sporządza corocznie krajowy bilans zasobów złóż kopalin (w tym wód podziemnych) i jego analizę na podstawie zatwierdzonych dokumentacji geologicznych i przedstawianych przez użytkowników złóż rocznych ewidencyjnych operatów tych zasobów.";
19) tytuł rozdziału V oraz art. 28-31 otrzymują brzmienie:
"Rozdział V
Państwowa służba geologiczna
Art. 28. 1. Państwowa służba geologiczna działa przy Ministrze Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
2. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ustali skład, organizację i regulamin działania państwowej służby geologicznej.
Art. 29. 1. Państwowa służba geologiczna jest odpowiedzialna za zabezpieczenie interesów państwa w związku z rozpoznawaniem budowy geologicznej kraju, w tym zasobów kopalin, oraz gospodarowaniem tymi zasobami i ich ochroną.
2. Do zakresu działania państwowej służby geologicznej należy w szczególności:
1) prowadzenie rejestru i bilansowanie krajowych złóż kopalin oraz zasobów wód podziemnych,
2) prognozowanie krajowych perspektyw poszukiwawczych dla złóż kopalin oraz zasobów wód podziemnych,
3) koordynowanie prac geologicznych w kraju,
4) sprawowanie nadzoru i kontroli nad projektowaniem i wykonywaniem prac geologicznych oraz sporządzaniem wynikowych dokumentacji geologicznych,
5) dokonywanie ocen prawidłowości ustalania zasobów złóż kopalin lub warunków hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich,
6) organizowanie prac w celu poznania budowy geologicznej kraju,
7) gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych geologicznych,
8) zapewnienie wykonywania map geologicznych kraju,
9) inicjowanie prac metodyczno-badawczych w zakresie nauk geologicznych,
10) realizowanie zobowiązań i współpracy międzynarodowej w zakresie swego działania,
11) sprawowanie nadzoru i kontroli w zakresie wykonywania przez podmioty gospodarcze uprawnień z tytułu udzielanych koncesji.
Art. 30. 1. Pracownicy państwowej służby geologicznej, przy sprawowaniu kontroli i nadzoru, mają prawo wstępu do wszystkich miejsc wykonywania prac i robót geologicznych.
2. Podmioty gospodarcze podlegające kontroli i nadzorowi państwowej służby geologicznej obowiązane są udostępnić przedstawicielowi tej służby materiały i dokumenty potrzebne do prowadzenia kontroli i nadzoru oraz udzielić niezbędnych wyjaśnień.
3. Podmioty gospodarcze wykonujące prace geologiczne obowiązane są, na żądanie państwowej służby geologicznej. dokonać dodatkowych badań, pomiarów lub pobrać dodatkowe próbki za zwrotem kosztów.
Art. 31. 1. Przy Ministrze Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa działa Rada Geologiczna jako organ opiniodawczy i doradczy w zakresie gospodarowania wnętrzem ziemi.
2. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa określi skład, organizację i zasady działania Rady Geologicznej.";
20) rozdział VI otrzymuje brzmienie:
"Rozdział VI
Przepisy karne
Art. 36. Kto prowadzi prace geologiczne bez wymaganej koncesji albo niezgodnie z warunkami koncesji, podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności do roku albo grzywny.
Art. 36a. 1. Kto nie przestrzega zasad bezpiecznego wykonywania prac i robót geologicznych i przez to naraża inną osobę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.
3. Karze określonej w ust. 2 podlega również, kto nie dopełnia obowiązku likwidacji zbędnych otworów wiertniczych.
Art. 36b. Kto wbrew obowiązkowi:
1) dopuszcza do prac i robót geologicznych osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji,
2) wykonuje prace geologiczne bez zatwierdzonego projektu prac geologicznych lub niezgodnie z tym projektem,
3) nie zawiadamia właściwego organu administracji rządowej o zamiarze przystąpienia do wykonywania robót geologicznych,
4) nie wyznacza osób sprawujących nadzór nad robotami geologicznymi,
podlega karze aresztu do 3 miesięcy, ograniczenia wolności do 3 miesięcy albo grzywny do 1 mln złotych.";
21) art. 38 i 39 skreśla się.
Art. 2.
2. Postępowanie w sprawach prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie poszukiwania i rozpoznawania kopalin, wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, prowadzi się w trybie tej ustawy.
Art. 3.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa
- Data ogłoszenia: 1991-04-12
- Data wejścia w życie: 1991-04-25
- Data obowiązywania: 1991-04-25
- Z mocą od: 1991-04-25
- Dokument traci ważność: 1994-09-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA